Fun Games Παιχνίδια
<

«ΠΡΩΤΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ.»

Την πρώτη θέση στον όμιλό της κατέκτησε η εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου στο τουρνουά που διεξήχθη στην Κύπρο. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, επικράτησε του Καζακστάν με 2-0, σε ένα παιχνίδι που η ανωτερότητά μας ήταν ξεκάθαρη αφού, η αντίπαλη ομάδα δεν κατάφερε να σημειώσει ούτε μια ευκαιρία!

Αξιοσημείωτο και το σκληρό παιχνίδι των αντιπάλων ,που έμειναν με δέκα παίκτες και δέχτηκαν συνολικά επτά κίτρινες καρτες.Πολυτιμότερος παίκτης αναδείχθηκε ο Γιώργος Σαμαράς. Ο άσσος της Μαnchester City , εντυπωσίασε με την εμφάνισή του,σκόραρε και στο σημερινό ματς, πετυχαίνοντας ένα καταπληκτικό γκολ σε εκτέλεση στο 67. Ηταν μια φάση όπου ο Βυντρα πάσαρε και ο Σαμαράς από το υψος του πεναλτι, εκτέλεσε με στόφα μεγάλου σκορερ, ανοιγοντας το δρόμο για την τελική επικράτηση. Ο νεαρός επιθετικός,είναι σίγουρο πως θα μας απασχολήσει ευχάριστα στο μέλλον με τα κατορθώματα του.

Το κερασάκι στη τούρτα σέρβιρε ο Γιαννακοπουλος στην εκπνοή του παιχνιδιού με ιδανικό πλασε, υστερα από ασσιστ του Βυντρα. Πολύ καλή απόδοση και από τον Χαριστεα, που στο πρώτο μέρος ήταν ο πρωταγωνιστής της Ελληνικής επίθεσης.

Είναι φυσικά προφανές πως η ομάδα του Οττο Ρεχαγκελ απαιτεί ανανέωση, και τα νέα παιδιά που κλήθηκαν είναι σε καλό δρομο, και θα αποτελέσουν μέλη στην προσπάθεια πρόκρισης στα τελικά του EURO του 2008 στα γηπεδα Ελβετίας και Αυστρίας.

Σπηλιόπουλος Ανδρέας

(1η ημέρα)
Κέρδισε Λευκορωσία και Σαμαρά

Με γκολ του νεαρού επιθετικού της Μάντσεστερ Σίτι η Ελλάδα άρχισε με το δεξί στο τουρνουά της Κύρπου

Νικήτρια με 1-0 έφυγε η Ελλάδα από το «Τσίρειο» στάδιο της Κύπρου. Η «αγαπημένη των Ελλήνων» κατάφερε χάρη στο γκολ του Γιώργου Σαμαρά, που πρόβαρε για πρώτη φορά τα χρώματα της Εθνικής ανδρών, να περάσει το τεστ με τη Λευκορωσία, αφήνοντας καλές εντυπώσεις στο πρώτο ημίχρονο. Ο Γερμανός τεχνικός Ότο Ρεχάγκελ για άλλη μια φορά επέλεξε να παρατάξει σύστημα 4-3-3 με επιθετική τριπλέτα τους Σαμαρά, Σαλπιγγίδη και Χαριστέα κάτι που δείχνει να βοηθάει τους διεθνείς στο να δημιουργούν πολλές ευκαιρίες για γκολ. Κάτι τέτοιο έκαναν και στο πρώτο μέρος.

Από εκεί και πέρα το δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε αγγαρεία για τους παίκτες του Χερ Ότο που απειλήθηκαν πολλές φορές από τους Λευκορώσους, αλλά ο Αντώνης Νικοπολίδης κράτησε την εστία του ανέπαφη. Η διαφορά των δύο ομάδων στο πρώτο μέρος ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, καθώς οι Έλληνες διεθνείς έβρισκαν εύκολα τον τρόπο για να απειλήσουν την εστία του Χουτόφσκι.
Στο 13' ο Λευκορώσος γκολκίπερ σταμάτησε δύο φορές κεφαλιά του Χαριστέα και σουτ του Ζαγοράκη. Δύο λεπτά αργότερα ο Χουτόφσκι δεν είχε την ίδια τύχη. Ο αρχηγός της Εθνικής Ελλάδας έδωσε τη μπάλα στον Σαμαρά ο οποίος με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από κόντρα πάνω στον Κόβμπα.

Ο επιθετικός μονόλογος συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά οι προσπάθειες του Σαλπιγγίδη στο 23', του Φύσσα στο 25', δεν καρποφόρησαν. Από την άλλη η Λευκορωσία σημείωσε την πρώτη καλή της ευκαιρία στο 37' με τον Μπουλίγκα να στέλνει την μπάλα άουτ.

Αγνώριστη η Εθνική στο δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο η καλή εικόνα της Ελλάδας άλλαξε κάτι που οφείλεται στις αλλαγές του Ρεχάγκελ και στην υποτίμηση του αντιπάλου. Παρά την ολιγωρία της ομάδας, ο Ζαγοράκης στο 55' απείλησε την εστία του Χουτόφσκι και τον ανάγκασε σε εντυπωσιακή απόκρουση, ενώ στο 60' ο Λαγός, που πέρασε στο ημίχρονο στη θέση του Φύσσα έστειλε την μπάλα άουτ.

Από εκεί και πέρα οι Λευκορώσοι πέρασαν μπροστά, αλλά δεν υπολόγιζαν τον Αντώνη Νικοπολίδη, ο οποίος αντέδρασε θετικά σε δυο περιπτώσεις. Στο 67' ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού απέκρουσε το πολύ δυνατό σουτ του Ομιελάντσουκ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ανατολάκης έδιωξε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Καλατσιόφ. Στο 78' ο Χλεμπ συνεργάστηκε με τον αδερφό του αλλά ο Καψής εξουδετέρωσε το κίνδυνο για την Εθνική απομακρύνοντας σε κόρνερ. Τέλος, στο 90' ο Νικοπολίδης έκανε τη δεύτερη καλή απόκρουσή του στέλνοντας κόρνερ το σουτ του Καλατσιόφ.

Η Λευκορωσία τελείωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Β. Χλεμπ από τον Ρουμάνο διαιτητή της αναμέτρησης Μάριαν Σάλομιρ, με τη συμπλήρωση ενενήντα λεπτών αγώνα.

Με Καζακστάν στον τελικό

Πλέον, η Εθνική πέρασε στον τελικό του πρώτου ομίλου του τουρνουά της Κύπρου, όπου θα αντιμετωπίσει το Καζακστάν. Οι Καζάχοι κατάφεραν να νικήσουν στο έτερο παιχνίδι του ομίλου 3-1 στη διαδικασία των πέναλτι την Φινλανδία. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 0-0, ενώ ο Κάρποβιτς στο 68' για το Καζακστάν και ο Γιόχανσον στο 78' για τη Φινλανδία αποβλήθηκαν με κόκκινη κάρτα.

Ελλάδα: Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης (46' Βύντρα), Φύσσας (46' Λαγός), Ανατολάκης, Καψής, Κατσουράνης, Ζαγοράκης (58' Γιαννακόπουλος), Καραγκούνης (46' Μπασινάς), Σαμαράς, Σαλπιγγίδης (46' Γκέκας), Χαριστέας (70' Κυργιάκος).

Λευκορωσία: Χουτόφσκι, Κίφιλτσικ (46' Τιχόροφ), Ομιελάντσουκ, Σχτάνιουκ, Κόβμπα, Α. Χλεμπ, Μπουλίγκα, Γιούρεβιτς, Σούτσκοφ, Κυρίτσκο (46' Καλάτσιοφ), Κιρλινένκο (46' Β. Χλεμπ)