<

Champions League

Μπενφίκα - Μπαρτσελόνα 0-0

Έλειπε μόνο το γκολ
Ένα φανταστικό παιχνίδι έγινε το βράδυ της Τρίτης στην Πορτογαλία, όπου Μπενφίκα και Μπαρτσελόνα αναμετρήθηκαν στα πλαίσια του πρώτου προημιτελικού του Τσάμπιονς Λιγκ. Μπενφίκα και Μπαρτσελόνα είχαν πολλές ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο γκολ, αλλά η βραδιά έμελλε να τελειώσει χωρίς τέρματα. Η Μπαρτσελόνα που κατείχε και τη μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες θα μπορούσε να είχε πετύχει αρκετά γκολ, αλλά στο 57' ο Λάρσον και ένα λεπτό αργότερα ο Μότα σημάδεψαν το δοκάρι του Μορέτο. Παράλληλα, οι Ετό και Ινιέστα έχασαν ανεπανάληπτες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 68' πέρασε στο γήπεδο ως αλλαγή ο Γιώργος Καραγκούνης στη θέση του Τζεοβάνι και τα πήγε αρκετά καλά.

Μπενφίκα: Μορέτο, Ρικάρντο Ρότσα, Λουιζάο, Άντερσον, Λέο, Πετί, Μπέτο, Μανουέλ Φερνάντες, Σιμάο, Ρομπέρ (46' Μίκολι), Τζεοβάνι (68' Καραγκούνης).
Μπαρτσελόνα: Βαλντές, Μπελέτι, Ολεγκέρ, Μότα, Φαν Μπρόνχορστ, Ντέκο (76' Γκάμπρι), Φαν Μπόμελ, Ινιέστα, Λάρσον (76' Ζιουλί), Ροναλντίνιο, Ετό.

Άρσεναλ - Γιουβέντους 2-0

Πήραν προβάδισμα οι «κανονιέρηδες»
Δύο... κανονιές ήταν αρκετές στο Χάιμπουρι, για να μπορέσει η Άρσεναλ να επικρατήσει με 2-0 της Γιουβέντους και να αποκτήσει σοβαρό πλεονέκτημα, εν όψει του επαναλαπτηικού του Τορίνο, για πρόκριση στα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Στο 40' ο Πιρές κατάφερε να κλέψει την μπάλα από τον πρώην συμπάκτη του, Πατρίκ Βιεϊρά, και πάσαρε στον Ανρί. Ο Γάλλος βρήκε πολύ ωραία τον Φαμπρέγκας, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Μπουφόν, ανοίγωντας το σκορ για τους Άγγλους. Στο δεύτερο μέρος, οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο Φαμπρέγκας σέρβιρε και ο Ανρί νίκησε εκ νέου τον Μποφούν, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Η «Βέκια Σινιόρα» τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς στο 87' ο Καμορανέζι αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα, ενώ δύο λεπτά αργότερα και ο Ζεμπινά πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.
Άρσεναλ: Λέμαν, Έμπουε, Σεντέρος, Φλαμινί, Πιρές, Φαμπρέγκας, Τζιλμπέρτο, Ρέγιες (82' Φαν Πέρσι), Χεμπ, Ανρί, Τουρέ.
Γιουβέντους: Μπουφόν, Ζεμπινά, Τουράμ, Καναβάρο, Τζαμπρότα, Καμορανέζι, Έμερσον, Βιεϊρά, Μούτου (72' Κιελίνι), Ιμπραϊμοβιτς, Τρεζεγκέ (79' Ζαλαγιέτα).

Λιόν - Μίλαν 0-0

Άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς
Ισόπαλο, χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι στο «Ζεράν» ανάμεσα στη Λιόν και τη Μίλαν. Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν σε ένα καλό και γρήγορο παιχνίδι, χωρίς όμως να μπορέσουν να πετύχουν κάποιο τέρμα. Η Μίλαν είχε την υπεροχή του αγώνα, φτάνοντας τρεις φορές κοντά στο γκολ, ενώ από την άλλη τα είκοσι σουτ της Λιόν δεν ανησυχήσαν ιδιαίτερα τον Ντίντα και έτσι παρέμεινε το 0-0.

Λιόν: Κουπέ, Κλέρκ, Κρις, Κασάπα, Αμπιντάλ, Τιάγκο, Ντιάρα, Πεντρετί (63' Κλέμεντ), Βιλτόρ, Κάριου (63' Φρεντ), Μαλουντά.
Μίλαν: Ντίντα, Κοστακούρτα (62' Μαλντίνι), Νέστα, Καλάτζε, Σερτζίνιο, Γκατούζο, Πίρλο (85' Βόγκελ), Ζέεντορφ, Κακά, Τζιλαρντίνο (62' Ιντζάγκι), Σεφτσένκο.

Ίντερ - Βιγιαρεάλ 2-1

Ελαφρύ προβάδισμα η Ίντερ
Το μικρότερο δυνατό πλεονέκτημα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ απέκτησε η Ίντερ που επικράτησε στο «Μεάτσα» με 2-1 της Βιγιαρεάλ. Οι Ισπανοί στο πρώτο μόλις λεπτό του αγώνα κατάφεραν να «παγώσουν» το Μιλάνο ανοίγωντας το σκορ. Ο Χοσέ Μάρι μέσα από την περιοχή, ο Τόλντο απέκρουσε και στην επαναφορά ο Φορλάν νίκησε τον Ιταλό. Έξι λεπτά αργότερα οι «νερατζούρι» απάντησαν με γκολ που σημειώσε ο Αντριάνο μετά από σέντρα του Ντέγιαν Στάνκοβιτς. Το τελικό 2-1 «έγραψε» στο 54΄ο Ομπαφέμι Μάρτινς από κοντά.