Fun Games Παιχνίδια
<

Champions League:

Στην κορυφή της Ευρώπης

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 2-1 της Άρσεναλ και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για το 2006, στο «Σταντ Ντε Φρανς» του Παρισιού

Στα χρώματα της Μπαρτσελόνα βάφτηκε ο 51ος τελικός στην ιστορία του Champions League. Οι «μπλαουγκράνα» μετά από ένα πολύ καλό και συναρπαστικό τελικό, κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους 1-0 και να κατακτήσουν το τρόπαιο.

Στο 3' η Άρσεναλ έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Ανρί. Ο Γάλλος επιθετικός δεν μπόρεσε με πλασέ να νικήσει τον Βαλντές, ο οποίος κράτησε σε αυτή τη φάση ανέπαφη την εστία του.

Ένα λεπτό αργότερα, μια φάση με τους ίδιους πρωταγωνιστές βρήκε και πάλι τον τερματοφύλακα της Μπαρτσελόνα νικητή, καθώς μπλόκαρε την μπάλα, μετά το σουτ του σούπερ σταρ των «κανονιέρηδων».

Η «μπλαουγκράνα» αντέδρασε και στο 8' ο Γάλλος Λουντοβίκ Ζιουλί εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κόουλ, αλλά ο Λέμαν με τα ακροδάχτυλα έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Η υπεροχή της Μπαρτσελόνα συνεχίστηκε και τα επόμενα λεπτά. Στο 17' ο Ντέκο επιχείρησε το σουτ, όμως ο διεθνής πορτιέρο της Άρσεναλ, Γιένς Λέμαν, κράτησε το μηδέν για την εστία του.

Ένα λεπτό αργότερα οι ισορροπίες των ομάδων διαταράχτηκαν. Ο Λέμαν ανέτρεψε εκτός περιοχής, τον Καμερουνέζο Σαμουέλ Ετό της Μπαρτσελόνα και ο διαιτητής της αναμέτρησης, ο Νορβηγός Χάουγκε, σωστά έδειξε κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα της Άρσεναλ, αλλά λανθασμένα δεν άφησε τον Ζιουλί να χριστεί σκόρερ στη συνέχεια της φάσης. Κάτι που άλλωστε ορίζει ο κανονισμός.

Από εκεί και πέρα η Άρσεναλ οπισθοχώρησε, βγαίνοντας στην κόντρα για να πετύχει γκολ, στοιχείο που την βοήθησε να πετύχει το 1-0. Σε μια αντεπίθεση στο 37', ο Έμπουε κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή των Ισπανών, σε ανατροπή του από τον Πουγιόλ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ανρί και με σέντρα βρήκε το κεφάλι του Σολ Κάμπελ, ο οποίος έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στην εστία του Βαλντές, ανοίγοντας το σκορ για την Άρσεναλ.

Η Μπαρτσελόνα, μετά το «πάγωμα» του 1-0, προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά το πλασέ του Ετό, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, κατέληξε στο δοκάρι του Αλμούνια, ο οποίος απέκρουσε σε πρώτη φάση την μπάλα. Έτσι, η Άρσεναλ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με ένα γκολ.

Έπιασαν τόπο οι αλλαγές του Ράικαρντ

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό του παιχνιδιού, μετά την αποβολή του Λέμαν, δεν άλλαξε. Το επιθετικό κρεσέντο της Μπαρτσελόνα συνεχίστηκε, με την Άρσεναλ να αντεπιτίθεται.

Στο 48' ο Ντέκο και στο 53' ο Ινιέστα δεν κατάφεραν για πολλοστή φορά να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα των Λονδρέζων.

Σε μια αντεπίθεση στο 67' ο Λιούνμπεργκ δεν μπόρεσε να κάνει το 2-0 και να τελειώσει ουσιαστικά το παιχνίδι, καθώς ο Βαλντές βρέθηκε σε καλή θέση και απέκρουσε το σουτ.

Παρόμοια φάση με ίδια κατάληξη σημειώθηκε και τρία λεπτά αργότερα, με τη διαφορά ότι στην θέση του Λιούνμπεργκ, βρέθηκε ο Ανρί.

Η πρωταθλήτρια Ισπανίας κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 76'. Με ένα έξοχο συνδυασμό Λάρσον και Ετό, ο τελευταίος βρέθηκε σε θέση βολής και από το ύψος της μικρής περιοχής και αριστερά ισοφάρισε σε 1-1 για τους Καταλανούς.

Στο 78' ο - μακριά από τον καλό του εαυτό - Ροναλντίνιο προσπάθησε να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ, αλλά το σουτ, ήταν κάτι λιγότερο από ακίνδυνο.

Τρία λεπτά αργότερα οι αλλαγές του Φρανκ Ράικαρντ, Λάρσον και Μπελέτι, συνδυάστηκαν μεταξύ τους με αποτέλεσμα να δώσουν το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα. Ο Μπελέτι έπαιξε με τον Σουηδό επιθετικό το ένα-δύο και με πλασέ νίκησε εκ νέου τον Αλμούνια γράφοντας το τελικό και. χρυσό, όπως αποδείχτηκε, 2-1.

Κίτρινες: Ολεγκέρ, Λάρσον - Ανρί, Έμπουε