Fun Games Παιχνίδια
<

Τρία στα τρία.

Οι ελληνικές ομάδες κατάφεραν να μπουν με το δεξί στη Ευρωλίγκα, κερδίζοντας και οι τρεις στην πρεμιέρα της διοργάνωσης

Τρεις νίκες σε τρία παιχνίδια είναι ο απολογισμός των ελληνικών ομάδων στην Ευρωλίγκα του μπάσκετ. Παναθηναϊκός, Άρης και Ολυμπιακός κράτησαν ψηλά το ελληνικό μπάσκετ νικώντας τους αντιπάλους τους στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Την αρχή έκανε ο Παναθηναϊκός που κέρδισε μέσα στην Ισπανία τη Μπανταλόνα με 82-79, ενώ ο Άρης στη επιστροφή του στη διοργάνωση μετά από 14 χρόνια κέρδισε στη Θεσσαλονίκη τη Φενέρμπαχτσε - Ούλκερ με 66-58. Τέλος, το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ένας διαστημικός Ολυμπιακός που συνέτριψε με 97-78 την Ταουγκρές στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ολική επαναφορά για τον Παναθηναϊκό

Τον τίτλο του φαβορί για την κατάκτηση της Ευρωλίγκας δικαιολόγησε ο Παναθηναϊκός, κερδίζοντας στην Ισπανία τη Μπανταλόνα με 79-82, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 24 πόντους. Μάικ Μπατίστ και Δημήτρης Διαμαντίδης πήραν από το χέρι τον Παναθηναϊκό και τον οδήγησαν σε μια σπουδαία νίκη σε ένα παιχνίδι για τον δεύτερο όμιλο της διοργάνωσης.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η Μπανταλόνα έλεγχε το παιχνίδι και προηγούταν με 27-20 δείχνοντας πιο έτοιμη ομάδα από τον Παναθηναϊκό. Το ίδιο μοτίβο, με τη Μπανταλόνα στην επίθεση συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποκορύφωμα το 48-24 του 19', που διαμορφώθηκε 48-30 στο ημίχρονο της αναμέτρησης. Κάπου εκεί άρχισε και το come back του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν στο παρκέ πιο αποφασισμένοι, μειώνοντας στο 24' σε 55-40 και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 64-54. Η ολική επαναφορά των πρωταθλητών Ελλάδας σημειώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο τρίτο λεπτό η διαφορά μειώθηκε στους δέκα πόντους 71-61, ενώ δύο λεπτά πριν τη λήξη ο Χατζηβρέττας με προσωπικές ενέργειες ισοφάρισε σε 73-73. Το τέλος βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή με 79-82 και το ροζ φύλλο αγώνα στα χέρια του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.
Δεκάλεπτα: 27-20, 48-30, 64-54, 79-82
Μπανταλόνα (Αΐτο Ρενέσες): Νορέλ, Χουέρτας 4, Φερνάντεζ 14(4), Μπένετ 21(3), Βάσκεζ 3(1), Άρτσιμπαλτ 7, Μπάρτον 6, Σάλιβαν, Λαβίνια 3, Φλις, Ρούμπιο 2, Γκάϊς 4, Μπετς 15.
Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης, Ντελκ 13 (3), Μπετσίροβιτς 8(2), Μπατίστ 25 (1), Σισκάουσκας, Χατζηβρέττας 7, Ντικούδης, Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης 17 (1), Τομάσεβιτς 11, Γιαβτόκας, Ξανθόπουλος.

Με το δεξί ο «θρύλος»

Ιδανική πρεμιέρα για τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα! Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση επικράτησαν της ισπανικής  Ταουγκρές με 97 - 78. Οι παίκτες του Πίνι Γκέρσον πήραν από την αρχή της αναμέτρησης το προβάδισμα και δεν το έχασαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού . Με τον Άλεξ Άκερ σε πολύ μεγάλη βραδιά ( 25 π, 13 ριμπάουντ ) και άξιους συμπαραστάτες του τον Χένρι Ντόμερκαντ με 19 πόντους και Άντριγιαν Ζίζιτς  με 18 πόντους  έφτασαν στην μεγάλη νίκη , απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης .Οι ισπανοί   είχαν σε πολύ καλή βραδιά τους Ρακόσεβιτς με 19 πόντους και Ερντογκάν με 13 πόντους  αλλά η αρνητική εμφάνιση του Αργεντινού σούπερ σταρ Λουίς Σκόλα   και τα πολλά φάουλ τους στοίχησαν στην αναμέτρηση.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση. Με τον Ζίζιτς να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια σημειώνοντας 8 πόντους και τον Πεν να δίνει δαιμονιώδη ρυθμό, άρχισε να χτίζει μια μικρή διαφορά. Τα λάθη όμως της περιφερειακής άμυνας των «ερυθρολεύκων», έδωσαν εύκολα σουτ στους Ισπανούς , που σημείωσαν 7 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε με τον Ολυμπιακό προηγούμενο  με 29 - 22.
Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου ο Άλεξ Άκερ πήρε το όπλο του. Με 12 πόντους και την βοήθεια του Σοφοκλή Σχορτσανίτη εκτόξευσε την διαφορά στο + 16 (46-30), στο 17΄ λεπτό. Σε αυτό το σημείο οι παίχτες της Ταού αφυπνίστηκαν. Με οδηγό τον Ρακόσεβιτς  έκαναν ένα σερί 10 - 0. μειώνοντας σε 46 - 40, για να κλείσει το ημίχρονο με 50- 42 υπέρ των «ερυθρολεύκων».
Την ίδια εικόνα είχε και το τρίτο δεκάλεπτο. Με τον Άκερ να κάνει πράγματα και θαύματα στο παρκέ, πετυχαίνοντας 8 ακόμα πόντους και μαζεύοντας όλα τα ριμπάουντ ( συνολικά 13 ) , ο Ολυμπιακός διατηρούσε μια διαφορά ασφαλείας. Όμως  τα συνεχή τρίποντα των Ερντογκάν και Πλάνινιτς , σε συνδυασμό με την πιεστική άμυνα των παιχτών της Ταού , έφερε την διαφορά στο καλάθι ( 67 - 65 στο 29΄ ). Το τρίποντο του Άκερ έδωσε αέρα 5 πόντων στον Ολυμπιακό, που έκλεισε την Τρίτη περίοδο προηγούμενος με 70 - 65 .
Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο. Οι << ερυθρόλευκοι >> ήταν καταιγιστικοί. Ο Ντόμερκαντ σκόραρε από παντού, ενώ οι Στάκ, Βασιλόπουλος και Σχορτσανίτης έκαναν ότι ήθελαν μέσα στις δύο ρακέτες. Η Ταού δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση και το τελικό 97 - 78 ήρθε μέσα σε παραλήρημα , με τον κόσμο να αποθεώνει τον Γκέρσον και τους παίχτες του, ζητώντας παράλληλα νίκη στο ντέρμπι της Κυριακής με τον Παναθηναϊκό.
Τα δεκάλεπτα: 29-22, 50-42, 70-65, 97-78
Ολυμπιακός (Πίνι Γκέρσον): Παπαμακάριος 2 , Σχορτσανίτης 9 , Ντομερκαντ 19 (4), Στάκ 10 , Πέν 9 , Βασιλόπουλος 5 (1) , Άκερ 25 (13 ρ), Ζίζιτς 18 , Μακναμάρα, Μουλαομέροβιτς .
Ταουγκρές (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Βίνταλ , Σκόλα 7 , Ρακόσεβιτς 19 (4) , Ερντογκάν 13 (4), Πλάνινιτς 15 (1) , Πέκερ 9 , Τελέτοβιτς  3 (1) , Χάουζ 9 (1) , Πριτζιόνι 3 (1) .

Επέστρεψε ο αυτοκράτορας Άρης

Με τον καλύτερο τρόπο συνοδεύτηκε η επιστροφή, του αυτοκράτορα του ελληνικού μπάσκετ, Άρη. Οι «κιτρινόμαυροι» στη πρώτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας, μετά από 14 χρόνια και μπροστά σε ένα κατάμεστο από 5.000 φιλάθλους «Αλεξάνδρειο», κατάφεραν να ρίξουν στο. καναβάτσο τους Τούρκους της Φενέρμπαχτσε με 66-58.
Για τον Άρη τα βλέμματα έκλεψε, η νέα μεταγραφή, ο Αμπντούλ Ραούφ, που πέτυχε 11 πόντους με ένα τρίποντο, ενώ πρώτος σκόρερ χρίστηκε ο Ουίλκινσον με 16 πόντους.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες, καθώς προσπαθούσαν να εξουδετερώσουν η μια την άλλη. Τελικά αυτός που τα κατάφερε πρώτος ήταν ο Άρης, ο οποίος έβρισκε το δρόμο για το καλάθι των Τούρκων και παράλληλα με καλή άμυνα περιόριζε τους αντιπάλους του. Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Αντρέα Ματσόν οδηγήθηκε στο ημίχρονο με προβάδισμα δώδεκα πόντων.
Οι Τούρκοι, όπως ήταν φυσικό, προσπάθησαν να ισοσκελίσουν το ματς και μείωσαν στο 30' σε 55-51. Παρά την προσπάθειά τους ο Άρης στάθηκε στο. ύψος του και πήρε τελικά τη νίκη με 66-58 σκορπίζοντας θύελλα ενθουσιασμού στις τάξεις των φίλων του.
Τα δεκάλεπτα: 17-17, 38-26, 55-51, 66-58
Άρης (Αντρέα Ματσόν): Αμπντούλ Ραούφ 11 (1), Σιγάλας, Καστλ 4, Ουίλκινσον 16, Μάσεϊ 8, Σκέιλς 14 (1), Καλαϊτζής 5 (1), Φλέτσερ 2, Γιαννούλης 2, Σεραπίνας 4 (1), Παντελιάδης.
Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Αϊντίν Ερς): Ονάν 3, Κουτλουάι 18 (4), Μρσιτς 3 (1), Τουρκσάν 10 (2), ΚΛαρκ 5, Σαβάς, Σόλομον 7 (1), Καμπάλα 12.

Επιμέλεια: Α. Αθανασούλης, Γ. Μποσινάκης