Fun Games Παιχνίδια
<

Δύο νίκες και μία ήττα για τις Ελληνικές ομάδες στην Ευρωλίγκα.

Με νίκες συνέχισαν την δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκα οι δύο από τους τρεις εκπροσώπους μας. Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Κλιμάμιο Μπολόνια , επικρατώντας με 86-93 .Ο πρωταθλητής Ελλάδος Παναθηναϊκός , κατέβαλε στο ΟΑΚΑ, την αντίσταση της Κροατικής Τσιμπόνα , κερδίζοντας με 86-69. Ο τρίτος εκπρόσωπος μας  στην διοργάνωση, ο Άρης , γνώρισε την ήττα στην Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ με  83-68.

Περίπατος στην Μπολόνια για τον Ολυμπιακό

Μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα με την Ταού , ο Ολυμπιακός ήρθε να προσθέσει  μία ακόμα εκπληκτική εμφάνιση στο ενεργητικό του. Οι «ερυθρόλευκοι», παίζοντας κατά διαστήματα εντυπωσιακό μπάσκετ, επικράτησαν πιο άνετα από ότι δείχνει το τελικό 86 - 93 της Κλιμάμιο , στο «Παλαντόζα». Με ηγέτη, ένα σεληνιασμένο Ντόμερκαντ, που σημείωσε 29 πόντους με 11/15 σουτ εντός  παιδιάς και τον Σχορτσιανίτη να κάνει πάρτι στις δύο ρακέτες, σημειώνοντας 17 πόντους σε 15 λεπτά, ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο σε ολόκληρο τον αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με  19 - 25, παίζοντας γρήγορο μπάσκετ. Στην δεύτερη περίοδο, κάποιες κακές επιλογές των «ερυθρολεύκων» σε άμυνα και επίθεση, έδωσε την δυνατότητα στους Ιταλούς, να μείνουν κοντά στο σκορ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 43 - 38 .Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Με τον Ολυμπιακό  να παίζει γρήγορο μπάσκετ και με μπροστάρη τον Ντόμερκαντ, άρχισε να χτίζει μια μικρή διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο με 58 - 66.Η τέταρτη περίοδο είχε ένα μόνο πρωταγωνιστή, τους παίχτες του Πίνι Γκέρσον.. Με  τον Χένρι Ντόμερκαντ  να σκοράρει από παντού και τον Σχορτσιανίτη να κάνει ότι θέλει τους ψηλούς της Κλιμάμιο, η διαφορά έφτασε στο + 16.
Στα τελευταία τρία λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν, με αποτέλεσμα οι Ιταλοί να μειώσουν την διαφορά. Το τελικό  86 - 93, βρήκε τον Γκέρσον και τους παίχτες του να πανηγυρίζουν την δεύτερη νίκη τους στην διοργάνωση.
Δεκάλεπτα: 19-25, 38-43, 58-66, 86-93.
Κλιμάμιο Μπολόνια (Φαμπρίτσιο Φράτες): Γιανισενοκς 10π (2), Καβαλιέρο 6π (2), Μπλούθενταλ 8π, Εφθίμοφ 16π, Μαντσινέλι 5π (1), Μπελινέλι 10π (2), Σούμπερτ 21π (2), Χάμαν 8π, Τόμας 2π, Έντνι, Ρες
Ολυμπιακός (Πίνι Γκέρσον): Βασιλόπουλος 9π (1), Ντομερκάρντ 29π (4), Μουλαομέροβιτς 6π, Ακερ 11π (2), Πεν 8π, Παπαμακάριος, Στάκ 2π , Μπάρλος , Χαρίσης , Ζίζιτς 11π, Σχορτσιανίτης 17π (7ρ).

Τα εύκολα, δύσκολα έκανε ο Παναθηναϊκός

Μετά την μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ , οι φίλοι του Παναθηναϊκού θα περίμεναν ένα σαφώς ευκολότερο βράδυ απέναντι στην Κροατική Τσιμπόνα, χθες στο ΟΑΚΑ.
Οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς βάλθηκαν να τους διαψεύσουν . Οι «πράσινοι»  ξεκίνησαν πολύ νωθρά την αναμέτρηση. Παρά την παρουσία του Γιαυτόκας, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε πρόβλημα στα ριμπάουντ και σε συνδυασμό με την αστοχία του, έκλεισε την πρώτη περίοδο βρισκόμενος πίσω στο σκορ με 23 - 25 .Η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι  Κροάτες συνέχιζαν να ελέγχουν τον ρυθμό, ενώ οι παίχτες του Παναθηναϊκού εξακολουθούσαν να είναι άστοχοι. Με δύο βολές του Σισκάουσκας στο τέλος του δεκαλέπτου , οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα με 38-36 .Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου κάτι φάνηκε να αλλάζει . Με ηγέτη τον Μπατίστ , οι «πράσινοι» έκαναν ένα σερί 10-0, αλλά η απάντηση της Τσιμπόνα ήταν άμεση. Οι Κροάτες με ένα σερί 7-0 μείωσαν την διαφορά και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -6 (59-53). Οι φωνές του Ομπράντοβιτς ξύπνησαν τους «πράσινους». Με άμυνα για σεμινάριο και με τον Χατζηβρέττα να οργιάζει, ο Παναθηναϊκός καθάρισε το παιχνίδι και προσέφερε και στους φιλάθλους του και κάποιες θεαματικές στιγμές. Το τελικό 86-69, αντικατοπτρίζει  την διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.
Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Σάκοτα 6π, Σισκάουσκας 5π (1), Γιαυτόκας 5π, Ντέλκ 12π, Μπετσίροβιτς 7π , Διαμαντίδης 7π , Παπανικολάου , Τομάσεβιτς , Μπατίστ 15π , , Χατζηβρέττας 13π, Ντικούδης 8π.
Τσιμπόνα (Αντζοόλοβιτς): Μάντσε 12π , Βρμπαντς 11π , Ροζιτς , Ουόρεν 14π (2) , Ζούλα 6π ,Κράσιτς 4π , Ράιτ , Μπάντερ 7π (2) , Αντριτς , Μακ Κάλοχ 6π, Κούς 14π.

Διαφορά κλάσης

Δύο δεκάλεπτα ήταν αρκετά για να μπορέσει η ΤΣΣΚΑ να κάμψει την αντίσταση του Άρη και να τον κερδίσει τελικά με 83-68. Οι Ρώσοι με ηγέτες του Παπαλουκά και Χόλντεν, που πέτυχαν από 13 πόντους, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι σε ένα Άρη με διάθεση να πετύχει κάτι παραπάνω, αλλά και με πολλές απουσίες.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ είχε πάρει ήδη προβάδισμα 7 πόντων με το σκορ να δείχνει 25-18, ενώ στο τέλος του δευτέρου η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +14 για την ΤΣΣΚΑ 48-34. Ταφόπλακα στα όνειρα του Άρη για νίκη έβαλε το τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο η παρέα του Παπαλουκά έκλεισε προηγούμενη με 67-49. Στην τέταρτη περίοδο ο Άρης πάλεψε να μειώσει τη διαφορά, αλλά χωρίς αποτέλεσμα και έτσι μοιραία έχασε με 83-68. Από τους «κίτρινους» της Θεσσαλονίκης κορυφαίοι ήταν οι Ουίλκινσον και Ηλιάδης, ενώ καλά στοιχεία έδειξε και ο Ραούφ.
Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-34, 67-49, 83-68
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ετόρε Μεσίνα): Ζεβρασένκο 8, Βάντερπουλ 8 (1), Παπαλουκάς 13 (1), Σμόντις 19 (2), Χόλντεν 13 (1), Πονκρασοφ 9, Αντερσεν 7, Λάνγκντον 3, Κουρμπάνοφ, Πασούτιν, Βορόντσεβιτς 3.
Άρης (Αντρέα Ματσόν): Καστλ 7, Ουίλινσον 14, Ηλιάδης 14, Μάσεϊ 6, Αμπντούλ-Ραούφ 8 (2), Παντελιάδης 2, Σιγάλας 6 (2), Φλέτσερ 5 (1), Σεραπίνας 6 (1), Τσαλδαρης.

Επιμέλεια: Α. Αθανασούλης, Γ. Μποσινάκης