Fun Games Παιχνίδια
<

Μου φαίνεται σα να' ναι χθες...

Μια φορά και έναν καιρό υπήρχε μια μικρή ποδοσφαιρικά χώρα που την έλεγαν Ελλάδα. Στην ποδοσφαιρική της ιστορία το μόνο που είχε καταφέρει ήταν να έχει μια συμμετοχή στο τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος το καλοκαίρι του 1980 στην Ιταλία και μία παρουσία στο παγκόσμιο κύπελλο το 1994 στην Αμερική.

Από τότε όμως φαίνεται πως αρκετό νερό κύλησε στο αυλάκι και η Εθνική μας ομάδα κατάφερε να εξασφαλίσει και την τρίτη συμμετοχή της σε μεγάλη διοργάνωση. Το καλοκαίρι του 2004 λοιπόν αυτή η μικρή κοσμογονία ήταν στην Πορτογαλία με στόχο ό,τι καλύτερο.

Ξεκίνημα λοιπόν με τους οικοδεσπότες Πορτογάλους στις στο «Ντραγάο». Και τι ξεκίνημα! Η "Ελλαδάρα" κάνει το απίστευτο. Κερδίζει τους γηπεδούχους με 2-1 με ένα γκολ του "τυπάρα" Γ.Καραγκούνη και με ένα ασύλληπτης εκτέλεσης πέναλτι του Αγγέλου Μπασινά. Το όνειρο μιας νίκης σε μεγάλη διοργάνωση είχε γίνει πραγματικότητα.

Επόμενος αντίπαλος η Ισπανία του εριστικού προπονητή της, Ινιάκι Σάεθ, στο «Μπέσα» του Πόρτο. Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την επίσημη αγαπημένη και στο 28 βρίσκεται πίσω στο σκορ με 1-0 με γκολ του Μοριέντες. Πλέον, όλες οι ελπίδες για κάτι καλό τις είχαμε εναποθέσει στο δεύτερο ημίχρονο και δεν πήγαν στράφι. Ο Ότο Ρεχάγκελ, με κίνηση "ματ" αποσύρει τον Καραγκούνη και στην θέση του περνάει τον Βασίλη Τσιάρτα. Ο βιρτουόζος μέσος με το "γλυκό" αριστερό πόδι κάνει μια μπαλιά ακριβείας η οποία πηγαίνει συστημένη στον Άγγελο Χαριστέα που με τη σειρά του γράφει με σουτ το 1-1 στο 66ο λεπτό. Το παιχνίδι με τους "ροχιμπλανκος" είναι πλέον ιστορία και η Ελλάδα, έπειτα από δυο αγωνιστικές στην φάση τον ομίλων, φιγουράρει στη πρώτη θέση.

Το παιχνίδι της πρόκρισης είναι στα χεριά μας η μάλλον στα πόδια μας. Η Εθνική μας ομάδα ταξιδεύει στον νότο της Πορτογαλίας και συγκεκριμένα στο γήπεδο «Αλγκάρβε» οπού εκεί την περιμένει η Ρωσία των δύο ηττών. Αν το παιχνίδι με τους Ισπανούς δεν ξεκίνησε καλά, αυτό με τους Ρώσους άρχισε ανάποδα και με δυο γρήγορα γκολ στο 2' και το 17΄', οι "αρκούδες" κάνουν τον φωτεινό πίνακα του γηπέδου να γράφει 2-0. Την λύση έδωσε ο Ζήσης Βρύζας, ο οποίος με σουτ γράφει το 2-1 στο 43.Το παιχνίδι τελειώνει, η ομάδα μας γράφει ιστορία και περνάει στους "8" της διοργάνωσης αφήνοντας έξω τους Ισπανούς!!!!!!!!

Ταξίδι πάλι για την "γαλανόλευκη ομάδα" και παρουσία για πρώτη φορά στη Λισσαβώνα και δη το «Ζοσέ Αλβαλάδε» για να αντιμετωπίσουμε τους Γάλλους του Ζιντάν του Ανρί και των πολλών αστέρων. Το ματς αρχίζει με τους παίχτες του Ρεχάγκελ να παίζουν στα ίσια τους "πετεινούς" αναγκάζοντας τον Μπαρτέζ να δείχνει την κλάση του σε 3 "φαρμακερά" σουτ τον παικτών μας. Όλα αυτά μέχρι το 65ο λεπτό. Στο χρονικό αυτό σημείο, ο Ζαγοράκης ντύνεται Ζιντάν, κάνει μια εκπληκτική τρίπλα στον Λιζαραζού και με σέντρα από τα δεξιά βρίσκει τον Άγγελο Χαριστέα, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά νικάει τον Μπαρτέζ και στέλνει το "πειρατικό" στους "4".

Ζούμε ένα όνειρο ή είναι αλήθεια, δεν έχουμε καταλάβει. Πάντως εάν πρόκειται για όνειρο μην μας ξυπνήσει κανείς και για κανέναν λόγο. Στους "4" έφτασε η ώρα να αντιμετωπίσουμε ίσως την καλύτερη ομάδα της διοργάνωσης η οποία ακούει στο όνομα Τσεχία. Ματς για γερά νεύρα και γερές καρδιές. Οι ομάδες αντιστέκονται μέχρι τέλους, ευκαιρίες εκατέρωθεν πολλές αλλά καμιά από τις δυο δεν καταφέρνει να σκοράρει. Το τραγουδάκι «σήκωσε το, το τιμημένο, δεν μπορώ, δεν μπορώ να περιμένω», ακούγεται στο γήπεδο από τα καραβάνια των Ελλήνων που βρίσκονται στην Πορτογαλία. Τα 90' του αγώνα έχουν τελειώσει και το συγκλονιστικό ματς οδηγείτε στην παράταση. Οι καρδιές των Ελλήνων σε όλο των κόσμο κοντεύουν να σπάσουν και το "δωρεάν καρδιογράφημα" τους κάνει ο Τραϊανός Δέλλας με γυριστή κεφαλιά στο 105' της παράτασης, έπειτα από κόρνερ του Βασίλη Τσιάρτα. Το παιχνίδι τελειώνει, οι Έλληνες είναι στον τελικό. Μια ασύλληπτη επιτυχία. Μια επιτυχία που δεν περνούσε από το μυαλό μας και αν κάποιος το έλεγε σίγουρα το λιγότερο που θα τον έλεγαν, ήταν τρελό.

Φτάνουμε λοιπόν στην 4η Ιουλίου 2004 αντίπαλος στο «Λουζ» της Λισσαβώνας η διοργανώτρια Πορτογαλία, για δεύτερη φορά. Το "πειρατικό" μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι, προσέχει την άμυνα και προσπαθεί να "χτυπήσει" σε κάποια αντεπίθεση. Την πόρτα του παραδείσου ανοίγουν οι "ΑΓΓΕΛΟΙ" της ομάδας, Μπασινάς και Χαριστέας. Ο πρώτος, στο 56ο λεπτό εκτελεί κόρνερ και ο δεύτερος παίρνει παραμάζωμα όποιον βρίσκει μπροστά του και με καρφωτή κεφαλιά στέλνει την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του Ρικάρντο. Τέλος.

Ακουστέ το Έλληνες, η Ελλάδα "ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ", δεν κάνουμε πλάκα, είμαστε οι πρώτοι στην Ευρώπη, με αρχιτέκτονα τον Ότο Ρεχάγκελ! Ήταν ένα παραμύθι; Ήταν ένα όνειρο; Δεν ξέρουμε και ούτε θέλουμε να μάθουμε. Αν ήταν παραμύθι πάντως μας νανούρισε πολύ γλυκά αν ήταν όνειρο ευχαριστώ τον Θεό που με έκανε να το ζήσω με ανοικτά τα ματιά. Έχει περάσει ένας χρόνος (4/7/2004-4/7/2005) και όμως ακόμα ζούμε με αυτήν την επιτυχία και θα ζούμε για πολλά χρόνια ακόμα,