Fun Games Παιχνίδια
<

«Σκόνταψε» η Αθήνα '90 στη Σαλαμίνα.

Οι νησιώτες πήραν παλικαρίσια ισοπαλία (8-8) από τους πρωταθλητές.
Δυνατές συγκινήσεις επεφύλασσε  η πρεμιέρα της Α1 Ανδρών καθώς τα φαβορί είτε έχασαν βαθμούς είτε δυσκολεύτηκαν να κερδίσουν. Ο Εθνικός Αστέρας δυσκολεύτηκε να καταβάλλει 8-6 την αντίσταση του Γέρακα, ο Κόσμος φάνηκε πιο έτοιμος και πήρε μεγάλη νίκη εκτός έδρας με 6-4 επί του Νέου Αίαντα, ο Πλάτωνας στο ντέρμπι της αγωνιστικής πήρε πολύτιμο τρίποντο από τον Δία στην Ηλιούπολη (3-2), ο Δούκας «ίδρωσε» να καταβάλλει την αντίσταση του Ηνίοχου. Τέλος, ο γηπεδούχος Ερμής δεν κατάφερε να σημειώσει νίκη στην έδρα του (6-6) απέναντι στον Μινώταυρο. Αναλυτικότερα:

Δούκας - Ηνίοχος: 3-0
Δυσκολεύτηκε ο Δούκας απέναντι στον Ηνίοχο αλλά τελικά κατάφερε να πάρει την πρώτη φετινή νίκη. Η ομάδα του Κώστα Σπύρου πραγματοποίησε νευρικό ξεκίνημα στο αγώνα. Όσο κυλούσαν τα λεπτά, ο Δούκας ήταν περισσότερο κινητικός και ζήτησε το γκολ. Ο Στόλης όμως με πολύ καλές επεμβάσεις διατηρούσε το μηδέν για την εστία του. Απέκρουσε πέναλτι στα 7'25'' αφού οι φιλοξενούμενοι συμπλήρωσαν 6 φάουλ. Δεν μπόρεσε όμως να κάνει το ίδιο στα 5'49'' όταν ο Λιούτας ευστόχησε στην εσχάτη των ποινών. Ο τελευταίος ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης του Δούκα. Το γκολ φαίνεται να αφύπνισε τον Ηνίοχο, που έχασε πολύ καλές ευκαιρίες στα  4'24''και  2'48''. Με το σκορ 1-0 υπέρ του Δούκα, οδηγήθηκαν οι ομάδες στα αποδυτήρια. Ο ρυθμός στο πρώτο μέρος ήταν πολύ γρήγορος με φάσεις και στις δυο εστίες. Ο Δούκας διατήρησε μια μικρή πρωτοβουλία κινήσεων αλλά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Στην επανάληψη, το ματς ήταν γεμάτο πάθος και ένταση. Ο Λιούτας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε το 2-0 στο 25'10''. Όσο κυλούσε ο χρόνος, τόσο πιο αγχωμένοι ήταν οι φιλοξενούμενοι για να πετύχουν κάποιο γκολ. Για ένα διάστημα κυριάρχησαν στο παρκέ αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο τέρμα. Και συνήθως όποιος χάνει τις ευκαιρίες, χάνει και το παιχνίδι. Ο Σταυρίδης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 εδραιώνοντας την νίκη της ομάδας του. Κάποιες τελευταίες προσπάθειες του Ηνίοχου για μείωση του σκορ απέβησαν άκαρπες και το 3-0 ήταν το αποτέλεσμα που σφράγισε τον αγώνα.

Δηλώσεις
Λιούτας (παίκτης Δούκα): «Ήμαστε έτοιμοι για αυτό το παιχνίδι. Δουλέψαμε πάρα πολύ τις τελευταίες εβδομάδες. Κάνουμε μια νέα αρχή μετά την φυγή των Καρασάββα και Οικονόμου που ήταν πέρυσι ηγετικά στελέχη. Έχουμε πολύ καλή ομάδα και θα φανεί στην πορεία. Το παιχνίδι ήταν όντως σκληρό αλλά έτσι είναι η σάλα. Ήμαστε συγκεντρωμένοι κατά την διάρκεια του αγώνα, εκτός από το διάστημα που ο Ηνίοχος πίεσε, και αυτό φάνηκε αφού διατηρήσαμε το μηδέν στην άμυνα. Συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου και θέλω να αφιερώσω την νίκη στον Καρασάββα και τον Οικονόμου.».
Μπαλάφας (προπονητής Ηνίοχου):  «Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι τώρα. Έχουμε νεανική ομάδα. Δείξαμε σήμερα (σ.σ χθες) κάποια θετικά στοιχεία και πρέπει να βελτιώσουμε λίγο την τακτική μας κυρίως τα τελειώματα φάσεων τα οποία και μας στοίχισαν το παιχνίδι. Θέλαμε πολύ το ματς, δεν τα καταφέραμε κυρίως λόγω απειρίας. Σιγά-σιγά θα τα βελτιώσουμε όλα αυτά».

Συνθέσεις
Δούκας: Παππάς, Λιούτας, Μάντζιος, Δανηλόπουλος, Μπλούτης (Σταθόπουλος, Καραθανασόπουλος, Δούκας, Κίτσιος, Άχης, Σταυρίδης)
Ηνίοχος: Στόλης, Παπαστάθης, Σοιλεμές, Μπατσούλης, Μάνος ( Βελεσιώτης, Μπάσο, Σταμόπουλος, Μπέριος, Κολυμπίρης, Αντωνόπουλος)

Σαλαμίνα - Αθήνα '90:  8-8
«Αυτοκτόνησαν» οι πρωταθλητές που βρέθηκαν μπροστά στο σκορ ακόμα και με 5 γκολ διαφορά. Το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 7-4 αλλά δεν υπολόγιζαν την αντίδραση της Σαλαμίνας. Οι γηπεδούχοι αποδείχτηκαν σκληροτράχηλοι και εκμεταλλευόμενοι την χαλάρωση της Αθήνας '90 μπόρεσαν και πήραν το βαθμό της ισοπαλίας. Μετά το τέλος του αγώνα, ο  γενικός αρχηγός των φιλοξενούμενων Ζήσης Μυκονιάτης, αναφέρθηκε στον αγώνα: «Μέσα από τα χέρια μας χάσαμε την νίκη. Μας επηρέασε βέβαια η αποβολή του Γκέτι και δεν έχουμε και τον Ηλιάδη που είναι τραυματίας». Στην συνέχεια έπλεξε το εγκώμιο της Σαλαμίνας: «Είναι πολύ καλή ομάδα και άποψη μου είναι πως θα εδραιωθεί στην κατηγορία. Χρειάζεται το άθλημα ομάδες όπως η Σαλαμίνα».

Εθνικός Αστέρας - Γέρακας: 8-6
Το πάλεψαν οι νεοφώτιστοι απέναντι στους γηπεδούχους και τελικά ηττήθηκαν με 8-6. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 3-2 και σε κανένα σημείο δεν παράτησαν το παιχνίδι, το οποίο ήταν ντέρμπι και μόλις στο τελευταίο λεπτό μπόρεσε ο Αστέρας να εδραιώσει την νίκη του. Ο πρόεδρος των φιλοξενούμενων κ. Κατσούλης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Ήμαστε σωστά προετοιμασμένοι για το σημερινό παιχνίδι και αισιοδοξούμε για την συνέχεια. Κάναμε δυνατές μεταγραφές και πιστεύω φέτος ότι θα γίνει ένα ενδιαφέρον πρωτάθλημα».

Ηλιούπολη - Πλάτων: 2-3
Μεγάλο «διπλό» πήρε ο Πλάτων απέναντι στους γηπεδούχους. Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα  του Βασίλη Ιγγλεζάκη να προηγείται 2-1 Στην επανάληψη η Ηλιούπολη αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει αλλά το τελευταίο λόγο είχαν  τα «εκπαιδευτήρια» που κατάφεραν να πάρουν την νίκη στην εκπνοή του αγώνα. Ο επικεφαλής του ποδοσφαιρικού τμήματος του Πλάτωνα Ηλίας Λιάρος δήλωσε: «Ήταν μεγάλη επιτυχία αυτή η νίκη απέναντι σε μια ομάδα που πιστεύω ότι θα διεκδικήσει τον τίτλο».

Νέος Αίας Παλλήνης - Κόσμος Β.Π. : 4-6
Χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα και ελέγχοντας τον αγώνα σε όλη την διάρκεια του, η ομάδα του Μάρκου Στεφανίδη ξεπέρασε το εμπόδιο του Νέου Αίαντα και μπήκε με το δεξί στον φετινό μαραθώνιο της Α1. Μετά τον αγώνα, ο προπονητής των φιλοξενούμενων δήλωσε: «Υπήρχε άγχος, γιατί δεν έχουμε κερδίσει ποτέ σε πρεμιέρα, πόσο μάλλον εκτός έδρας. Ο Νέος Αίαντας είναι επικίνδυνη ομάδα και θα προξενήσει προβλήματα σε όποιον δεν την προσέξει. Στόχος μας φέτος είναι η είσοδος στα play-off. Θέλω να ευχαριστήσω τους παίκτες μου για την προσπάθεια που κατέβαλαν».

Ερμής Κορυδαλλού - Μινώταυρος Ταύρου: 6-6
Τέλος στον Κορυδαλλό, ο τοπικός Ερμής ήρθε ισόπαλος 6-6 με τον Μινώταυρο. Το αποτέλεσμα χαρακτηρίστηκε ως «ατυχές» από τον κ Κεραμυδά. Και συνέχισε λέγοντας: «Χάσαμε την νίκη μέσα από τα χέρια μας».