Fun Games Παιχνίδια
<

Ιστορική νίκη στην Καισαριανή (6-7) επί του Εθνικού Αστέρα.

Ανακατατάξεις είχαμε στον βαθμολογικό πίνακα μετά και το πέρας της 2ης αγωνιστικής.
Ξεχωρίζουν οι νίκες της Σαλαμίνας επί του Εθνικού Αστέρα (7-6) και του Κόσμου Β.Π.
σε βάρος του Δούκα (7-4). Με το αποτέλεσμα αυτό, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην κορυφή
της βαθμολογίας όπου συγκατοικούν με τον Πλάτωνα. Ο τελευταίος επικράτησε άνετα του
Ερμή Κορυδαλλού (14-7).
Στα υπόλοιπα αποτελέσματα, η πρωταθλήτρια Αθήνα '90 πέρασε ένα ευχάριστο απόγευμα
επί του Νέου Αίαντα (11-2), η Ηλιούπολη διέσυρε τον Γέρακα στην έδρα του (1-9) ενώ
τέλος, ο Μινώταυρος υποχρέωσε σε νέα ήττα τον Ηνίοχο (11-3).

Εθνικός Αστέρας - Σαλαμίνα: 6-7
Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Σαλαμίνα. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν εκτός έδρας -πιο
εύκολα απ' ό,τι δείχνει το σκορ - τον Αστέρα αποδεικνύοντας παράλληλα πως η ισοπαλία
με τους πρωταθλητές την προηγούμενη αγωνιστική δεν ήταν τυχαία. Το παιχνίδι ξεκίνησε
με τον Αργύρη μόλις στο 2' να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους. Στο 6' ο
Μερτίρης ισοφάρισε για τους νησιώτες και δυο λεπτά αργότερα ο Ράμφος Κ. έδωσε το
προβάδισμα στην ομάδα του Νίκου Πετρίτση. Από εκείνο το σημείο, η Σαλαμίνα δεν
ξανάχασε ποτέ το προβάδισμα. Αντιθέτως το διεύρυνε ακόμα περισσότερο και το ημίχρονο
έκλεισε με σκορ 4-1 υπέρ της. (Μερτίρης 14' και Ράμφος Κ. 15'). Στην επανάληψη οι
γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν προσωρινά με τον Γκρίτζαλη σε 2-4
στο 29'. Σχεδόν αμέσως ο Μερτίρης έκανε το 2-5 για να απαντήσει ο Αστέρας με τον
Γκρίτζαλη πάλι (3-5, στο 30'). Η ομάδα της Σαλαμίνας πέτυχε δυο ακόμα γκολ με τους
Μερτίρη (32') και Λαμπρινό (35') ανεβάζοντας το σκορ στα επίπεδα του 3-7. Στο
υπολειπόμενο διάστημα, οι γηπεδούχοι τα έπαιξαν όλα για όλα και μπόρεσαν να
περιορίσουν την έκταση της ήττας με τους Σμυρλιάδη και Διαμαντούρο να διαμορφώνουν
το τελικό 6-7. Πολύ καλοί οι φιλοξενούμενοι, χαλάρωσαν στο τέλος με την διαφορά υπέρ
τους. Άργησαν να ξυπνήσουν οι παίκτες της Καισαριανής και αυτό το πλήρωσαν με το εις
βάρος τους αποτέλεσμα.
Αστέρας(Ζιάβας): Μέξης, Αργύρης, Καρδάσης, Σμυρλιάδης, Γκρίτζαλης, Πανουτσόπουλος,
Παπαλουκάς, Διαμαντούρος, Θεοδώρου, Πρίφτης, Μαυράκης, Κυρίτσης.
Σαλαμίνα (Πετρίτσης): Μπούτσης, Λαμπρινός, Ράμφος Κ., Ράμφος Γ., Μερτίρης, Σίμου,
Παπαγεωργίου, Κετσετσίδης, Πέτρουλας, Παπαδημητρίου Π., Παπαδημητρίου Γ., Αντωνέας.

Αθήνα '90 - Νέος Αίας Παλλήνης: 11-2
Δεν δυσκολεύτηκε το «Καλτσέτο» να επιβληθεί του Νέου Αίαντα στο κλειστό της
Πολιτείας. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και πήραν από την αρχή σαφές προβάδισμα. Η
ομάδα του Νίκου Αυλωνίτη δεν μπόρεσε να ακολουθήσει σε κανένα σημείο τον ρυθμό των
γηπεδούχων με αποτέλεσμα να προσθέσει άλλη μια ήττα στο ενεργητικό της. Οι
γηπεδούχοι με την νίκη τους ανέβηκαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Γέρακας - Γ.Σ Ηλιούπολης: 1-9
Η ομάδα της Ηλιούπολης ξεπέρασε το σοκ της ήττας από τον Πλάτωνα στην πρεμιέρα και
επικράτησε με το ευρύ 9-1 του ανήμπορου να αντιδράσει Γέρακα. Ο πρώην τεχνικός της
ομάδας του Χρήστου Κατσούλη παρέταξε τους παίκτες του με τέτοιο τρόπο ώστε το
παιχνίδι ήταν παράσταση για ένα ρόλο και φρόντισε να απλοποιήσει τα πράγματα από
νωρίς. Οι γηπεδούχοι απογοήτευσαν με την εμφάνιση τους και πλέον πρέπει να
προσπαθήσουν περισσότερο αν θέλουν να ξεκολλήσουν από την ουρά της βαθμολογίας.

Κόσμος Β. Π. - Δούκας: 7-4
Στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε ο Κόσμος με την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους
αγώνες. Οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν της ομάδας του Κώστα Σπύρου με 7-4. Το παιχνίδι
είχε τον χαρακτήρα ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό του
αγώνα με ανεπιτυχές αποτέλεσμα και δίκαια έχασαν.

Πλάτων - Ερμής Κορυδαλλού: 14-7
Στη πρώτη θέση, μαζί με τον Κόσμο, πέρασαν οι γηπεδούχοι μετά την εντυπωσιακή νίκη
τους απέναντι στην ομάδα του Κορυδαλλού. Τα «εκπαιδευτήρια» δεν συνάντησαν δυσκολία
απέναντι στους φιλοξενούμενους. Οι τελευταίοι προσπάθησαν αλλά δεν μπόρεσαν να
αποφύγουν την ήττα δυσκολεύοντας ακόμα περισσότερο την πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Μινώταυρος - Ηνίοχος: 11-3
Την πρώτη φετινή νίκη πέτυχε ο Ταύρος και ανέβηκε πλέον στην 4η θέση. Οι
φιλοξενούμενοι απογοήτευσαν για ένα ακόμα παιχνίδι με την εμφάνιση τους. Η ομάδα του
Παναγιώτη Μπαλάφα πρέπει να βρει γρήγορα τα πατήματα της στον αγωνιστικό χώρο αν
θέλει να ελπίζει για κάτι καλό στο πρωτάθλημα.