Fun Games Παιχνίδια
<

«Δούκας» ο Άρης Βύρωνα
Αποκλεισμός - σοκ για την ομάδα του ΑΣΕΔ

Λένε πως το Κύπελλο είναι παραδοσιακά ο θεσμός των εκπλήξεων. Ο χαρακτηρισμός αυτός επιβεβαιώθηκε στις εγκαταστάσεις Ζωγράφου, όπου ο Άρης Βύρωνα απέκλεισε τον Δούκα στην διαδικασία των πέναλτι 4-3 (κ.α. 5-5).

Εθνικός Αστέρας Παλλήνης - Εθνικός Αστέρας Καισαριανής: 1-3

Άρης Βύρωνα - ΑΣΕ Δούκας: 5-5 (4-3 στα πέναλτι)
Στα χαρτιά οι φιλοξενούμενοι θεωρούνταν πιο δυνατοί από την ομάδα του Βύρωνα αλλά τους έλειπε ένα βασικό στοιχείο. Το πάθος και η αυταπάρνηση που έδειξε η παρέα του Θανάση Τσακανίκα ακόμα και όταν βρέθηκαν να παίζουν με αριθμητικό μειονέκτημα
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καιρό να κάνει τα δικά του αφού το ψιλοβρόχι δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Ο Δούκας ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς με τον Σταυρίδη. Ο Παπαγεωργίου όμως ισοφάρισε για τον Άρη δείχνοντας από την αρχή ότι παίκτες του Κώστα Σπύρου θα είχαν δύσκολο έργο. Αξίζει να σημειωθεί πως ο τελευταίος ενίσχυσε την ομάδα του και εντός των αγωνιστικών γραμμών. Τα «εκπαιδευτήρια» στο πρώτο ημίχρονο είχαν καλύτερη κυκλοφορία μπάλας και καλύτερα πατήματα. Το γεγονός αυτό τους επέτρεψε να προηγηθούν εκ νέου με τον Μάντζιο (1-2).  Η πίεση των φιλοξενούμενων ήταν αμείωτη και στο 12' ο Σταυρίδης θα μπορούσε να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Λίγο αργότερα ο Κωστής Δούκας στάθηκε άτυχος όταν είδε την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά βρήκαν μπροστά τους έναν καταπληκτικό Αχή. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Σπύρου να διαμορφώνει το 1-3 μετά από αντεπίθεση του ΑΣΕΔ.

Το δεύτερο μέρος είχε τελείως διαφορετική εικόνα. Ο Κυριακού - καλύτερος παίκτης του Άρη μέχρι την αποβολή του - μείωσε προσωρινά σε 2-3. Ο Καραθανασόπουλος όμως έδωσε πάλι αέρα 2 τερμάτων στον Δούκα (2-4). Μέχρι εκείνο το σημείο, κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί τι θα γινόταν αφού ο ΑΣΕΔ έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα και ο Άρης Βύρωνα έπασχε στην τελική προσπάθεια. Ο Κυριακού όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Αρχικά μείωσε σε 3-4 δίνοντας το σύνθημα για την αντεπίθεση ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισε για την ομάδα του. Ο παίκτης του Άρη είχε πολλά κέφια χθες βράδυ και δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Κάπου εκεί, οι τελευταίοι βγήκαν από το λήθαργο και αντέδρασαν. Ο Σταυρίδης βάζει μπροστά την ομάδα του (4-5) και λίγο μετά, ύστερα από πάσα του Βανδώρου, σούταρε αλλά ο τερματοφύλακας Παπαγεωργίου (είχε περάσει ως αλλαγή στο ημίχρονο στη θέση του Παλιάρου) απέκρουσε σωτήρια. Ο Τσακανίκας με μακρινό πέναλτι ισοφάρισε για την ομάδα του Βύρωνα (5-5). Ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε να δώσει την νίκη στην ομάδα του αν δευτερόλεπτα πριν την λήξη δεν αστοχούσε σε νέο πέναλτι. Έτσι οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Στις αρχές του πρώτου μέρους της παράτασης, ο Βανδώρος αστόχησε σε πέναλτι για την ομάδα του Δούκα. Ο εκνευρισμός ήταν φανερός στους παίκτες του ΑΣΕΔ και οδηγούσε σε λάθη, όπως στο 3' της παράτασης που ο Διαμαντόπουλος έκλεψε την μπάλα από τον Μάντζιο, πάσαρε στον Κυριακού αλλά το σουτ του τελευταίου απέκρουσε ο Αχής. Ο Μάντζιος με ανάποδο ψαλίδι ύστερα από σέντρα του Βανδώρου προσπάθησε να δώσει με θεαματικό τρόπο το προβάδισμα στην ομάδα του. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους της παράτασης αποβλήθηκε ο Κυριακού με δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Στο δεύτερο μέρος του έξτρα χρόνου, χάθηκαν κάποιες εκατέρωθεν ευκαιρίες με πιο χαρακτηριστικές αυτή του  Κωστή Δούκα που σούταρε, απέκρουσε ο Παπαγεωργίου και ο Βανδώρος στην επαναφορά της μπάλας σούταρε αουτ. Και εκείνη του Άρη, με τους γηπεδούχους να χάνουν τριπλή (!) ευκαιρία σε μια φάση, όταν ο Αχής απέκρουσε διαδοχικά σουτ των αντίπαλων επιθετικών πριν δει την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι σε σουτ του Διαμαντόπουλου. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και οι δυο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές στα πέναλτι.

Στα πέναλτι έσπασαν καρδιές. Ο Δούκας ξεκίνησε πρώτος με τον Βανδώρο να ευστοχεί (1-0). Ο Μιχαλάκης ισοφάρισε για την ομάδα του (1-1). Ο γκολκίπερ των γηπεδούχων απέκρουσε το πέναλτι του Κωστή Δούκα και έδωσε την δυνατότητα στον Παπαγεωργίου να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του (2-1). Τα πράγματα έγιναν σκούρα για τους φιλοξενούμενους όταν ο τερματοφύλακας του Άρη Βύρωνα έπιασε και το πέναλτι του Κώστα Σπύρου. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να καθαρίσουν στην ρώσικη ρουλέτα εάν ο Κατσανίκας ευστοχούσε στο πέναλτι. Ο Σταυρίδης ισοφάρισε για τα εκπαιδευτήρια σε 2-2 αλλά ο Γάτσης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του (3-2). Εύστοχος ήταν και ο Αχής (3-3). Ο Διαμαντόπουλος ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του Βύρωνα μέσα σε τρελούς πανηγυρισμούς.

Μετά την μεγάλη πρόκριση ο Θανάσης Τσακανίκας δήλωσε: «Παίξαμε πολύ καλά απόψε (σ.σ χθες βράδυ). Ειδικά στο β' μέρος ήμαστε καταπληκτικοί. Χάσαμε πολλές ευκαιρίες για γκολ και έτσι δεν μπορέσαμε να καθαρίσουμε πιο γρήγορα το ματς.

Άρης Βύρωνα: Παλιάρος, Παπαγεωργίου, Τσακανίκας, Γάτσης, Κυριακού, Εξηντάρης, Γούσης, Τσουκάρης, Αποστολόπουλος, Διαμαντόπουλος, Μιχαλάκης, Παπαγεωργίου
Δούκας: Αχής, Βανδώρος, Μάντζιος, Καραθανασόπουλος, Σταυρίδης, Ζαλώνης, Δούκας, Σπύρου, Κίτσιος, Κοσμάς.

Κόσμος Β.Π. - Σαλαμίνα: 4-3
Σκληρό καρύδι για τον Κόσμο αποδείχτηκε η φιλοξενούμενη ομάδα. Ο αρχηγός των γηπεδούχων Μιχάλης Παπαδόπουλος δήλωσε: «Ήταν δύσκολο παιχνίδι. Εμείς είχαμε δυο βασικές απώλειες. Του Ξένου που ήταν τιμωρημένος με κάρτες και του Κατσούλα που ήταν τραυματισμένος. Βρεθήκαμε σε άσχημη μέρα αλλά είναι σημαντικό που ακόμα και στην άσχημη μας μέρα καταφέραμε να κερδίσουμε και να πάρουμε την πρόκριση απέναντι σε μια καλή και ανανεωμένη ομάδα».

«Ναι» της ΕΠΟ σε αναγνώριση της ΠΕΠΣ.
Προβληματίζουν ακόμα οι ποινές των καρτών.

Στην συνεδρίαση που έγινε, χτες, στις εγκαταστάσεις του Ηνίοχου στο Γουδί προεδρεύοντος  του Ηλία Μπέριου, οι παρευρισκόμενοι Νίκος Αυλωνίτης (Ν. Αίας), Δημήτρης Αννίσης (Γέρακας), Ηλίας Λιάρος (Πλάτων), Παναγιώτης Κεραμυδάς (Μινώταυρος), Πέτρος Πετρίδης (ΑΣΕΔ) και Θρασύβουλος Μπάγιος (Σαλαμίνα) άκουσαν τις νέες εξελίξεις σε ό,τι αφορά την αναγνώριση της ΠΕΠΣ από την ΕΠΟ. Ταυτόχρονα, όμως, εξέφρασαν την ανησυχία τους για το ύψος των χρηματικών προστίμων που προέρχονται από κάρτες.
Ο κορυφαίος παράγοντας του Ηνίοχου ανέφερε ότι ύστερα από αρκετή συζήτηση με κορυφαία στελέχη της Ομοσπονδίας, η νομιμοποίηση της Ένωσης Ποδοσφαίρου Σάλας δεν απέχει πλέον πολύ από το να γίνει πράξη.
Όσον αφορά δε το θέμα των καρτών και ταυτόχρονα των προστίμων διάχυτη ήταν η απορία σε ποια άρθρα του ΚΑΠ βασίστηκε η ΕΠΟ για να επιβάλλει αυτά τα τσουχτερά πρόστιμα.
Οι παράγοντες του Ερμή Κορυδαλλού, Σαράντος Μαρκαντωνάκης και Γιώργος Ξυδάκης επέμειναν στην απόφασή τους για αποχώρηση της ομάδας από όλα τα πρωταθλήματα της σάλας. Βέβαια, ακόμα δεν έχει παρθεί η τελική απόφαση από το ΔΣ του συλλόγου, όμως κάτι τέτοιο αναμένεται σύντομα.
Στο αυριανό φύλλο αναλυτικό ρεπορτάζ για το θέμα.