Fun Games Παιχνίδια
<

Ζητάνε και τα ρέστα

Οι διαιτητές της αναμέτρησης Ηλιούπολη - Σαλαμίνα ξέχασαν να γράψουν παίκτη στο φύλλο αγώνα

Η μεγάλη εκτός έδρας νίκη της Σαλαμίνας (4-5) επί του Γυμναστικού Συλλόγου μέσα στο κλειστό της Ηλιούπολης επισκιάστηκε από ένα λάθος που διέπραξαν οι ρέφερι της συνάντησης αφού παρέλειψαν να γράψουν στο φύλλο αγώνα το όνομα του παίκτη των φιλοξενούμενων Παππά, που όμως βρισκόταν κανονικά στο παρκέ.

Στο Ολύμπιο, ο Πλάτωνας διέλυσε τον Κόσμο στο υποτιθέμενο ντέρμπι της αγωνιστικής (12-2) ενώ ο Ηνίοχος πέτυχε σημαντικό «διπλό» στον Γέρακα επί της τοπικής ομάδας. Τέλος, Αθήνα 90 και Δούκας δεν αντιμετώπισαν προβλήματα απέναντι στον Μινώταυρο (8-1) και τον Νέο Αίαντα (3-5) αντίστοιχα.

Το βιολί τους οι νησιώτες

Στο γήπεδο, η ομάδα της Σαλαμίνας πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Όμως οι φιλοξενούμενοι θα χρειαστεί να κληθούν από τον Αθλητικό δικαστή για να ξεδιαλύνουν την κατάσταση μετά το μπέρδεμα που έγινε με το δελτίο του Παππά. Συγκεκριμένα, η γραμματεία του αγώνα φέρεται να μην έγραψε το όνομα του παίκτη στο φύλλο αγώνος αφού όπως δήλωσαν οι αρμόδιοι διαιτητές δεν  υπήρχε. Ο παραπάνω ισχυρισμός όμως, αντικρούεται από τους παράγοντες των φιλοξενούμενων, σύμφωνα με τους οποίους το δελτίο υπήρχε ανάμεσα στα υπόλοιπα που κατετέθησαν στην γραμματεία. Αγωνιστικά, οι νησιώτες πανηγύρισαν την νίκη με τον  Παπαγεωργίου να σημειώνει το νικητήριο γκολ σε ένα τρελό παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο 4-1 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μουρδουκούτα να σημειώνει χατ-τρικ (Σταματίου 2' - Ράμφος 3' τα άλλα δυο γκολ) Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε άρδην. Η Σαλαμίνα μείωσε αρχικά με τον Παππά ( περί ου ο λόγος σχετικά με το δελτίο) και ακολούθησαν δυο αυτογκόλ για την ομάδα της Ηλιούπολης από τους Κάσση και Σταματίου, απόρροια της πίεσης που άσκησαν οι παίκτες του Νίκου Πετρίτση. Το τελικό 4-5 διαμορφώθηκε με τον Παπαγεωργίου μέσα σε πανηγυρισμούς.
Ηλιούπολη: Λίτσος, Μουρδουκούτας, Μετεβελής, Κάσσης, Σταματίου, Τζανής, Βούρλιας, Γαλάνης, Παγουράς, Τσούμπας, Αναγνωστάκης.
Σαλαμίνα: Μπούτσης, Κούκης, Ράμφος Κ., Μερτίρης, Ράμφος Ε., Σίμου, Παπαγεωργίου, Παπαδημητρίου Π, Παπαδημητρίου Γ., Αντωνέας,  Πέτρουλας
Ο προπονητής της Σαλαμίνας Νίκος Πετρίτσης αναφέρθηκε στον αγώνα: «Στο πρώτο ημίχρονο χάναμε 4-1 όμως στην επανάληψη βελτιωθήκαμε, ασκήσαμε μεγαλύτερη πίεση και μπορέσαμε να γυρίσουμε το σε βάρος μας αποτέλεσμα».

Ντέρμπι στα χαρτιά

Το κατ' ευφημισμόν ντέρμπι της αγωνιστικής έγινε στο Ολύμπιο με τον γηπεδούχο Πλάτωνα να συντρίβει τον Κόσμο με 12-2 και να σκαρφαλώνει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Σαλαμίνα. Το παιχνίδι δεν χρήζει κριτικής αφού οι παίκτες του Μάρκου Στεφανίδη δεν μπήκαν στο κλίμα του αγώνα και μοιραία υπέκυψαν στην ανωτερότητα του αντιπάλου τους. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα (4-0,6', 12' Μορφέσης, 10', 11' Μοστριός) πριν ο Κόσμος αντιδράσει και μειώσει προσωρινά με τον Κατσούλα στο 17' (4-1).Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον Γράψα να διαμορφώνει το 5-1. Η αντίδραση της ομάδας των βορείων προαστίων ήταν σπασμωδική και αυτό φάνηκε από την εξέλιξη του σκορ στην επανάληψη, όταν τα «εκπαιδευτήρια» έκαναν πάρτι μέσα στον αγωνιστικό χώρο και βρέθηκαν να προηγούνται με 12-1! Μορφή του αγώνα στην επανάληψη ο Καββαδίας που σημείωσε 4 γκολ (28',29', 29', 31') ενώ τον πλαισίωσαν και οι Μορφέσης (22'), Γράψας (23') και Τρουλιτάκης (26'). Το τελικό σκορ για την ομάδα του Μάρκου Στεφανίδη, που δεν πρέπει να έμεινε ικανοποιημένος από τους παίκτες του, διαμόρφωσε ο Συκαράς στο 33'.Ο γενικός αρχηγός των γηπεδούχων Ηλίας Λιάρος έδώσε συγχαρητήρια στους παίκτες για την σπουδαία εμφάνιση και τόνισε πώς έπαιξαν πολύ καλύτερα ως ομάδα. Συγκεκριμένα είπε: «Σήμερα (σ.σ χθες) ήμαστε πολύ καλοί. Είχαμε τις απουσίες των Σάμιου και Κουνταρδά (αμφότεροι τραυματίες) και του Κουβαρά που είχε συμπληρώσει κάρτες». Και συνέχισε: «Είναι πολύ σημαντικό το αποτέλεσμα αυτό γιατί μας δίνει δύναμη για την δύσκολη συνέχεια που ακολουθεί».
Πλάτων: Αποστολόπουλος, Γράψας, Συλιγνάκης, Καββαδίας, Μοστριός, Τρουλιτάκης, Ζέρβας, Μορφέσης.

«Διπλό» για την ομάδα του Ηνίοχου

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους πέτυχαν τα παιδιά του Παναγιώτη Μπαλάφα σε βάρος του Γέρακα. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Μπατούλης (9' και 22), Μουρκοβίκης (19') και Μπάσο (35'). Για τον Γέρακα, ο Τσαγδής προσπάθησε, πέτυχε χατ-τρικ (3', 9' και 12') αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο.
Γέρακας: Θεοδώρου, Κριτσωτάκης, Πατραμάνης, Τσαγδής, Μιχελής, Μαντούκας, Ραγώνας, Μπερέτης, Καπούτσος Ν., Γκαρόζης, Χαρδαλιάς, Δικτυόπουλος
Ηνίοχος: Στόλης, Μπάσο, Σοϊλεμές, Παπαστάθης, Μάτσο, Σταμούλος, Κολυμπίρης, Μουρκοβίκης, Μπατούλης, Σταθόπουλος, Αντωνόπουλος
Ο πρώην πρόεδρος και ιδρυτής του Ηνίοχου κ. Ανίσης, δήλωσε σχετικά: «Ήταν ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δυο ισάξιους αντιπάλους. Στόχος μας είναι η παραμονή. Πολύ καλός ήταν ο αντίπαλος πορτιέρο που μπήκε στην επανάληψη (σ.σ.Σταθόπουλος) και  απεσόβησε αρκετά γκολ για την ομάδα του. Εμείς  χάσαμε 2-3 καλές ευκαιρίες με τον Μαντούκα αλλά δεν μπορέσαμε να βάλουμε κάποιο τέρμα και να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα».

Νίκησε ο Δούκας

Όπως αναμενόταν, ο ΑΣΕΔ δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην ομάδα του Νίκου Αυλωνίτη και συνεχίζει την προσπάθεια του για να μπει στην πρώτη εξάδα. Τα γκολ για  τους παίκτες του Κώστα Σπύρου σημείωσαν οι Σταυρίδης (2'), Βανδώρος (21', 27', 38') και Καραθανασόπουλος (36'). Για τον «Άγιαξ» σκόραραν οι Λούκινας (15') και Παπαμάλης (28'και 38').
Νέος Αίας Παλλήνης: Μιχαλήτσης, Μοστριός, Παπαμάλης, Ξιάκα, Καρβουνιάρης, Κροκίδας,  Τυλιγάδας, Λουκίνας, Γρηγορίου,  Μεϊντάνης, Δεληστάθης
Δούκας: Παππάς, Σπύρου, Δανιλόπουλος, Βανδώρος, Κίτσιος, Μάντζιος, Σταυρίδης, Αχής, Καραθανασόπουλος, Ζαλώνης
Μετά τον αγώνα, ο υπεύθυνος αγωνιστικών τμημάτων των εκπαιδευτηρίων κ. Πετρίδης δήλωσε: «Είμαστε ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα. Στόχος μας η είσοδος στην εξάδα. Έχουμε δύσκολους αγώνες μπροστά μας αλλά θα προσπαθήσουμε να φέρουμε τα αποτελέσματα που θέλουμε».

Εύκολα το «Καλτσέτο»

Πατώντας γκάζι στην επανάληψη οι πρωταθλητές προσπέρασαν το εμπόδιο του Μινώταυρου και βρίσκονται πλέον στην 4η θέση. Οι παίκτες του Αποστόλη Μπελτσίδη ανέλαβαν από την αρχή τα ηνία του αγώνα αλλά η καλή άμυνα του Μινώταυρου κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα στο πρώτο ημίχρονο (2-0, Αρβανίτης 6' και Κάτσος 14'). Η ομάδα του Φώτη Κεραμυδά στο διάστημα αυτό προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ. Όσες φορές όμως έφτασε στην εστία  του Περδίκη έκανε εύκολα το λάθος. Στο δεύτερο ημίχρονο, το «Καλτσέτο» δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να πάρουν ανάσα και με σκόρερ τους Λίτο (22',31'), Τανταρούδα (29') και Κάτσο (31', 39', 40) έφτασε στην επικράτηση με 8-1. Ενδιάμεσα οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει προσωρινά σε 3-1 (Γκαϊφύλλιας 26').
Αθήνα 90: Περδίκης, Μπουσμπούρας, Μπισμπίκης, Λίτος, Τσάτσας, Κάτσος, Τανταρούδας, Τριάντος, Νικολάου, Αρβανίτης, Παπαευστρατίου, Εμμανουηλίδης
Μινώταυρος: Κατιρτζής, Παπουνίδης, Νικολάου, Γκαϊφύλλιας, Μαυρογιάννης, Λαμπρινούδης, Μαραντίδης, Καρουσάκης, Κατσικάρος, Φιλίππου, Πετρόπουλος, Σπυριάδης
Αποστόλης Μπελτσίδης (προπονητής Αθήνας 90): «Είμαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα αλλά και από το βαθμό ετοιμότητας της ομάδας μου. Είναι θετικό που οι παλιοί παίκτες έχουν δέσει με τα παιδιά που προωθήσαμε από τις Ακαδημίες μας».

Εθνικός Αστέρας - Ερμής Κορυδαλλού: 2-0 (άνευ αγώνα)