Fun Games Παιχνίδια
<

Ποδόσφαιρο Σάλας:

Ματσάρα στο κλειστό της Καισαριανής

Φοβερό παιχνίδι έγινε το βράδυ της Δευτέρας στην Καισαριανή με τον Εθνικό Αστέρα να υποδέχεται την Αθήνα 90 για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και κράτησε την αγωνία των θεατών μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.
Οι φιλοξενούμενοι  από την αρχή θέλησαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα και τα κατάφεραν. Μόλις στο 1' το «Καλτσέτο» άνοιξε το σκορ με τον Λίτο ενώ τρία λεπτά αργότερα, έγινε το 0-2 όταν μετά από γύρισμα της άμυνας στον Μέξη, ο τερματοφύλακας του Αστέρα υπέπεσε σε τραγικό λάθος αφήνοντας την μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα της ομάδας του. Το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, με τους πρωταθλητές να είναι εκνευριστικά εύστοχοι και τους Καισαριανιώτες να πελαγοδρομούν. Στο 7' ο Λίτος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3. Ο Αποστόλης Μπελτσίδης έδινε συνεχείς οδηγίες από το πάγκο στους παίκτες του να κλείνουν τους διαδρόμους προς την εστία του Περδίκη ενώ ο Γιάννης Ζιάβας προσπαθούσε να ηρεμήσει την ομάδα του, η οποία σίγουρα δεν περίμενε ένα τέτοιο άσχημο ξεκίνημα. Στο 8' ο Γκρίτζαλης μείωσε προσωρινά σε 1-3 για να ακολουθήσει ένα ξέσπασμα της Αθήνας 90, ανοίγοντας την διαφορά στα 4 γκολ (11' Λίτος, 14' Μπεκιάι). Οι γηπεδούχοι τα είχαν και με την τύχη αφού στο διάστημα αυτό έχασαν πολλές ευκαιρίες είτε λόγω λάθους στην τελική προσπάθεια είτε των εξαιρετικών επεμβάσεων του Περδίκη. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων κράτησε την ομάδα του στην λογική πίεση που άσκησε ο Αστέρας, προσφέροντας σιγουριά στους συμπαίκτες του. Στο 15' ο Μαυράκης μείωσε εκ νέου σε 2-5 αλλά Λίτος αρχικά (16') και Μπεκιάι λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, έστειλαν την ομάδα τους με ένα σεβαστό προβάδισμα στα αποδυτήρια (2-7). Όπως εξελίχθηκε το πρώτο μέρος, το παιχνίδι ήταν παράσταση για ένα ρόλο αλλά το σκορ αδικούσε τους γηπεδούχους που είχαν σωρεία ευκαιριών.
Τα πράγματα άλλαξαν άρδην στην επανάληψη. Οι παίκτες του Αστέρα ως άλλοι καμικάζι, μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο για να ανατρέψουν την κατάσταση που είχε διαμορφωθεί. Ένα ακόμα γκολ του Λίτου στο 24' προκάλεσε ένα μούδιασμα  στους γηπεδούχους αλλά γρήγορα το ξεπέρασαν και πέρασαν στην επίθεση. Μέσα σε ένα πεντάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα μείωσε το σκορ σε 5-8 (25' Καρδάσης, 26' Πρίφτης, 30' Αργύρης) ενώ ενδιάμεσα είχε δοκάρι με τον Καρδάση. Ό,τι με δυσκολία, όμως , έχτιζε στην επίθεση ο Αστέρας τόσο εύκολα το κατέστρεφε με λάθη στην άμυνα. Ένα τέτοιο λάθος εκμεταλλεύτηκε στο 32' ο Μπεκιάι και έκανε το 5-9. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Αστέρας έπαιξε τα ρέστα του στα λεπτά που απέμειναν και εν μέρει δικαιώθηκε. Στο 34' ο Σμυρλιάδης μείωσε σε 6-9 ενώ 3 λεπτά αργότερα ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων Γκρίτζαλης, κατέβασε την διαφορά στα 2 γκολ (7-9) προκαλώντας ενθουσιασμό στους φιλάθλους των γηπεδούχων. Ο Λίτος, όντας ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα, έδωσε την χαριστική βολή  στο 37' διαμορφώνοντας το 7-10 με το έκτο του προσωπικό τέρμα. Μέχρι την λήξη του αγώνα, οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα δεν μπόρεσαν να κάνουν περισσότερο παρά να μειώσουν στο τελικό 8-10 με τον Μαυράκη στο τελευταίο λεπτό.
Και επειδή πολλά έχουμε πει κατά καιρούς για την διαιτησία, αξίζει να πούμε πως οι ρέφερι ήταν άριστοι στα καθήκοντα τους και έφεραν σε πέρας ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι.
Εθνικός Αστέρας: Μεξής, Αργύρης, Καρδάσης, Σμυρλιάδης, Γκρίτζαλης, Πανουτσόπουλος, Μουρίκης, Διαμαντούρος, Θεοδώρου, Πρίφτης, Μαυράκης, Κυρίτσης
Αθήνα 90: Περδίκης, Τσάτσας, Μπεκιάι, Λίτος, Κάτσος, Ηλιάδης, Αρβανίτης, Παπαευστρατίου, Τριάντης, Ζιάκας, Κριτσιώπης, Θεοφίλου

Μικρά - Μικρά από την Καισαριανή
**Ο Δημήτρης Κάτσος τραυματίστηκε σε μια ανύποπτη φάση στα μέσα περίπου του πρώτου μέρους. Ο άτυχος παίκτης της Αθήνας 90, περίλυπος αναγκάστηκε να δει το υπόλοιπο παιχνίδι από τον πάγκο.
**Το «παρών» έδωσαν ο Ηλίας Λιάρος και παίκτες του Πλάτωνα μετά το νικηφόρο παιχνίδι τους με 8-4 επί του Άρη Βύρωνα στο Ζωγράφου.

Δεν άντεξε ο Άρης Βύρωνα
Το πάθημα του Δούκα στην προηγούμενη φάση του Κυπέλλου, έγινε μάθημα στον Πλάτωνα που χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα πέρασε το εμπόδιο του Άρη Βύρωνα και έκλεισε θέση για τα ημιτελικά που θα γίνουν τον Απρίλιο. Η ομάδα του Θανάση του Τσακανίκα πάλεψε το παιχνίδι, προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό αλλά η αγωνιστική απραξία λόγω έλλειψης (!) ομάδων στο πρωτάθλημα της Β΄ Κατηγορίας, δεν της επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Τα γκολ για τους νικητές σημείωσαν οι Γράψας (3), Καββαδίας (2), Κουβαράς και Κοκοτσάκης ενώ για τον Άρη Βύρωνα οι Τσακανίκας (3) και Κυριακού
Άρης Βύρωνα: Παριάρος, Παπαγεωργίου, Τσακανίκας, Γάτσης, Κυριακού, Εξηντάρης, Γούσης, Τσουκάρης, Αποστολόπουλος, Διαμαντόπουλος, Μιχαλάκης, Παπαγεωργίου
Πλάτωνας: Σάμιος, Γράψας, Τρουλιτάκης, Κουβαράς, Μοστριός, Μπουλάνης, Καββαδίας, Μορφέσης, Ζέρβας, Συλιγνάκης, Κοκοτσάκης, Μοστρόπετρος