<

Ποδόσφαιρο Σάλας:

Α' Κατηγορία Ανδρών - 7η αγωνιστική (20-11-2006)

Έχασε έδαφος ο Αστέρας

Αμετάβλητη παρέμεινε η πρώτη τριάδα της βαθμολογίας μετά και την ολοκλήρωση της 7η αγωνιστικής. Οι πρωτοπόροι Σαλαμίνα και Αθήνα 90 προχώρησαν με νίκες απέναντι στον Μινώταυρο (6-4) και Εθνικό Αστέρα (11-6) αντίστοιχα. Ο Πλάτωνας έκαμψε την αντίσταση του ΑΣΕΔ (5-2) ενώ η Ηλιούπολη πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Κόσμου Β.Π (2-6). Τέλος, την παρθενική του νίκη στο πρωτάθλημα έκανε ο Νέος Αίαντας επί του Γέρακα στο γειτονικό ντέρμπι και μάλιστα εκτός έδρας (8-10).

Κέρδισε απλά ο καλύτερος

Στο κλειστό της Πολιτείας η Αθήνα 90 υποδέχτηκε τον Εθνικό Αστέρα, μια βδομάδα μετά την μεταξύ τους αναμέτρηση στην Καισαριανή για το Κύπελλο. Νικητής αναδείχτηκε το Καλτσέτο με το άνετο 11-6. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους πρωταθλητές να προηγούνται μόλις στο 2' με τον Λίτο, ο οποίος αξιοποίησε πάσα του Begaj. Ο ίδιος παίκτης οκτώ λεπτά αργότερα, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 16' ο Πούλιος μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Κυρίτση έκανε το 3-0. Η Αθήνα 90 κέρδισε φάουλ. Ο Λίτος ανέλαβε να το εκτελέσει, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Begaj, ο  οποίος σούταρε δυνατά. Ο τερματοφύλακας του Αστέρα έκανε ασταθή απόκρουση, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Πούλιος. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Πρίφτη να μειώνει σε 3-1 μετά από κόρνερ του Γκρίτζαλη. Στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Αποστόλη Μπελτσίδη δεν αντιμετώπισε δυσκολίες και δίκαια ήταν μπροστά στο σκορ. Από την πλευρά του, ο Αστέρας έκανε πολλά λάθη αλλά δημιούργησε και αρκετές ευκαιρίες. Ίσως να άξιζε ένα τέρμα ακόμα.
Με το ξεκίνημα της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι σε σουτ του Καρδάση. Στη συνέχεια, όμως, ανέλαβε δράση ο Begaj. O παίκτης της Αθήνας 90 σκόραρε δυο φορές μέσα σε ένα τρίλεπτο (23' και 26') ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 5-1. Οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα αντέδρασαν. Αρχικά είχαν νέο δοκάρι με τον Γκρίτζαλη προτού στο 30' ο Καρδάσης κάνει το 5-2. Στο 32' συνεργασία του Σμυρλιάδη με τον Γκρίτζαλη είχε ως αποτέλεσμα το 5-3 με δυνατό σουτ του τελευταίου. Στο διάστημα αυτό, που οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και μείωσαν την διαφορά, η Αθήνα 90 έδειξε γιατί, δίκαια, θεωρείται η καλύτερη ομάδα στον χώρο την δεδομένη χρονική στιγμή. Μπόρεσε και ανταποκρίθηκε στην πίεση και προηγήθηκε εκ νέου με 4 γκολ διαφορά (7-3, 33' Begaj με πέναλτι - 35' Αργύρης αυτογκόλ). Κάπου εκεί, ο Αστέρας κατέρρευσε. Ο Καρδάσης στο 36' μείωσε σε 7-4 για να έρθει ο Νικολάου για το 8-4.  Στο 37' ο Ηλιάδης με πέναλτι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 9-4. Ο Καρδάσης πάλι μείωσε στο επόμενο λεπτό (9-5). Το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα και το μόνο που έλειπε ήταν η διαμόρφωση του σκορ. Στο 39' ο Νικολάου κάνει το 10-5 ενώ ο Λίτος έκλεισε τον κύκλο των γκολ για την ομάδα του (11-5). Ο Σμυρλιάδης, λίγο πριν την κόρνα της λήξης, διαμόρφωσε το τελικό 11-6.

Δηλώσεις παικτών
Τσατσας (Αθήνα 90): «Ο Εθνικός Αστέρα παρουσιάζεται περισσότερο βελτιωμένος  από την προηγούμενη χρονιά Όταν μιλάμε για έναν σύλλογο, όπως η Αθήνα 90 στόχος δεν είναι άλλος από το πρωτάθλημα και το Κύπελλο. Παιχνίδι με παιχνίδι θα βελτιωνόμαστε ολοένα και περισσότερο».
Γκρίτζαλης (Εθνικός Αστέρας): «Παρουσιαστήκαμε νωθροί στην αρχή. Σε ένα ακόμα παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο δεν πήγαμε καλά. Εκεί που πλησιάσαμε, η Αθήνα 90 ξέφυγε πάλι στο σκορ και ήταν δύσκολο να την πλησιάσουμε. Ήμαστε και κουρασμένοι από την υπερπροσπάθεια της προηγούμενης εβδομάδας. Κοιτάμε την συνέχεια για να παρουσιαστούμε καλύτεροι στα παιχνίδια που ακολουθούν».
Αθήνα 90: Εμμανουηλίδης, Τσατσας, Begaj, Λίτος, Αρβανίτης, Παπαευστρατίου, Πούλιος, Τριάντης, Ηλιάδης, Νικολάου, Βενιέρης, Θεοφίλου
Εθνικός Αστέρας: Κυρίτσης, Σμυρλιάδης, Γκρίτζαλης, Μαυράκης, Καρδάσης, Θεοδώρου, Παπαλουκάς, Σταύρακας, Πρίφτης, Πανουτσόπουλος, Αργύρης, Μέξης

Δύσκολα η Σαλαμίνα

Οι νησιώτες κέρδισαν στην έδρα τους και τον Μινώταυρο και παρέμειναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μαζί με την Αθήνα 90. Ο προπονητής της Σαλαμίνας Νίκος Πετρίτσης ανέφερε πως η ομάδα του επηρεάστηκε από την διακοπή της προηγούμενης εβδομάδας και ήταν δύσκολο για τους παίκτες του να βρουν ρυθμό κατά την διάρκεια του αγώνα. Ο Μινώταυρος προσπάθησε, ισοφάρισε δυο φορές στον αγώνα (3-3 και 4-4) αλλά οι γηπεδούχοι στα τελευταία δυο λεπτά πέτυχαν ισάριθμα γκολ και τελικά κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι σε ένα αξιόμαχο αντίπαλο.
Σαλαμίνα: Μπούτσης, Κούκης, Ράμφος Κ., Μερτίρης, Λαμπρινός, Ράμφος Ε., Σίμου, Παπαγεωργίου, Παπαδημητρίου Π., Παπαδημητρίου Γ., Κετσετσίδης, Αντωνέας
Μινώταυρος: Κατιρτζής, Παπουλίδης, Νικολάου, Γκαϊφίλιας, Μανδραγάνης, Λαμπρινίδης, Μαραντίδης, Καρουσάκης, Κατσικάρος,  Φιλίπππου, Πετρόπουλος, Σπυριάδης

Σταθερά 3ος ο Πλάτωνας

Στην 3η θέση παρέμεινε η ομάδα του Γ. Ιγγλεζάκη μετά την εντός έδρας νίκη με 5-2 επί του Δούκα. Οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Ήλεγχαν τον ρυθμό και πήραν εύκολα αυτό που ζητούσαν εξαρχής. Την νίκη. Ο Δούκας από την άλλη «ψάχνεται» ακόμα και προσπαθεί να βρει τα πατήματα του εντός αγωνιστικού χώρου. Είναι απλά θέμα χρόνου να το κάνει.
Πλάτωνας: Σάμιος, Γράψας, Τρουλιτάκης, Κουβαράς, Μοστριός, Μπουλάνης, Καββαδίας, Μορφέσης, Ζέρβας, Συλιγνάκης, Κοκοτσάκης, Μοστρόπετρος
Δούκας: Παππάς, Βανδώρος, Μάντζιος, Λιούτας, Δανηλόπουλος, Κίτσιος, Μπλούτης, Καραθανασόπουλος, Ζαλώνης, Σταυρίδης, Αχής, Σπύρου

Έσπασε το ρόδι ο Αίαντας

Την παρθενική του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα του Αίαντα Παλλήνης. Οι παίκτες του Νίκου Αυλωνίτη κέρδισαν εκτός έδρας τον Γέρακα στον γειτονικό ντέρμπι και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην μάχη του υποβιβασμού. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 6-5 στο ημίχρονο και 7-5 με το ξεκίνημα της επανάληψης. Ο Αίαντας όμως αντέδρασε και μέσα σε ένα 6λπετο (26'-31'), μπόρεσε και ανέτρεψε το εις βάρος του αποτέλεσμα σε 7-10! Ο Γέρακας δεν κατάλαβε τι έγινε και πως έχασε ένα δικό του, φαινομενικά, παιχνίδι. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την έκταση της ήττας (8-10).
Γέρακας: Θεοδώρου, Κατραμάνης, Κιρτσωτάκης, Μικελής, Τσαγδής, Καπούτσος, Μπερέτης, Πελέκης, Μανούσης, Μπεθάνης, Κούτρας, Δικτυόπουλος
Νέος Αίας: Μιχαλίτσης, Τηλιγάδας, Κροκίδης, Γρηγορίου, Καρβουνιάρης, Παπαμάλης, Μοστριός, Ζακάλ, Χότζα, Λούκινας, Μεϊντάνης

Διπλό για την Ηλιούπολη

Στην 4η θέση ανέβηκε η ομάδα της Ηλιούπολης μετά την εκτός έδρα νίκης επί του Κόσμου. Οι παίκτες του Γιώργου Δρυμώνα πάτησαν γκάζι από την αρχή και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους. Το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 4-0. Στην επανάληψη, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Η Ηλιούπολη συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και προηγήθηκε 6-0, εφτά λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Κάπου εκεί, οι ρυθμοί έπεσαν και ο Κόσμος βρήκε την ευκαιρία με δυο γκολ του Σταμούλου να μειώσει σε 2-6. Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα για τους γηπεδούχους μετά από εκείνη που είχε υποστεί από τον Γέρακα.
Κόσμος Β.Π: Ναστούλης, Μπέλος, Στόλης, Συκαράς Ι., Συκαράς Α., Πλιώνης, Λιάκος, Βλάχος, Ξένος, Σταμούλος, Κέπας, Πλιάκος
Ηλιούπολη: Λίτσος, Μουρδουκούτας, Μετεβελής, Κάσσης, Σταματίου, Τζανής, Βούρλιας, Γαλάνης, Παγουράς, Τσούμπας, Αναγνωστάκης