<

Ποδόσφαιρο Σάλας:

Α' Κατηγορία Ανδρών, 8η αγωνιστική (27-10-2006)

Ξεκαθαρίζει η κατάσταση στη κορυφή
Η Αθήνα 90, εκμεταλλευόμενη την ήττα της Σαλαμίνας στο Γουδί, πέρασε μόνη πρώτη. Φουντώνει η μάχη της ουράς

Η 8η αγωνιστική έφερε ανακατατάξεις στην βαθμολογία, ιδιαίτερα στις τρεις τελευταίες θέσεις με τους Μινώταυρο, Γέρακα και Αίαντα να μάχονται για την παραμονή τους στην κατηγορία. Στην κορυφή η Αθήνα 90 έμεινε μόνη πρώτη, αφού ο Ηνίοχος έσπασε το αήττητο της Σαλαμίνας. Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:
Ηνίοχος - Σαλαμίνα                            4-3
Ηλιούπολη - Αθήνα 90                       2-3
Δούκας - Γέρακας                              4-4
Μινώταυρος - Πλάτων                       3-8
Νέος Αίας - Εθνικός Αστέρας           4-3

Πρώτη ήττα για την Σαλαμίνα

Αυτό που δεν κατάφεραν οι Αθήνα 90 και Ηλιούπολη, το πέτυχε η ομάδα του Παναγιώτη Μπαλάφα. Το βράδυ της Δευτέρας, η Σαλαμίνα του Νίκου Πετρίτση, υποχρεώθηκε σε ήττα από τον Ηνίοχο και έπεσε από την κορυφή. Η ομάδα του Γουδιού με αυτή την νίκη ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας και δείχνει να έχει αφήσει για τα καλά πίσω της το άσχημο ξεκίνημα, που είχε στο πρωτάθλημα, όταν στις τρεις πρώτες αγωνιστικές είχε γνωρίσει ισάριθμες ήττες. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 3-0 στο πρώτο δεκάλεπτο με τέρματα των Μπάσο, Μπατσούλη και Παπαστάθη. Οι νησιώτες αντέδρασαν και μείωσαν σε 3-2 με τους Λαμπρινό και Σίμου, λίγο πριν το ημίχρονο.
Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην επανάληψη. Η Σαλαμίνα με την απόδοση της έδειξε γιατί μέχρι τότε βρισκόταν στην κορυφή της βαθμολογίας. Μπόρεσε και ισοφάρισε σε 3-3 με τον Κ. Ράμφο, ανατρέποντας το σε βάρος της αποτέλεσμα. Αλλά δεν είχε την τύχη με το μέρος της καθώς έχασε ευκαιρίες για να πάρει και το προβάδισμα. Τελικά, 4 λεπτά πριν την λήξη, ο Παπαστάθης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε την νίκη στην ομάδα του. Έχει πολύ ενδιαφέρον πώς θα διαχειριστούν την ήττα αυτή οι νησιώτες. Το αν δηλαδή θα επηρεαστούν και θα τους πάρει η κάτω βόλτα ή θα μάθουν από τα λάθη τους και θα παρουσιαστούν το ίδιο (ή και περισσότερο) ανταγωνιστικοί. Η απάντηση προσεχώς.
Ηνίοχος: Σταθόπουλος, Μπάσο, Σοϊλεμές, Παπαστάθης, Μάνος, Μπέριος, Κολυμπίρης, Μοσχοβίτης, Μπελεσιώτης, Στόλης, Σταμούλος, Αντωνόπουλος, Μπατσούλης
Σαλαμίνα: Μπούτσης, Κούκης, Ράμφος Κ., Μερτίρης, Λαμπρινός, Ράμφος Ε., Σίμου, Παπαγεωργίου, Παπαδημητρίου Π., Παπαδημητρίου Γ., Κετσετσίδης, Αντωνέας

Στην κορυφή η Αθήνα 90

Το στραβοπάτημα της Σαλαμίνας έδωσε την δυνατότητα στο «Καλτσέτο» να περάσει μόνο πρώτο μετά την εκτός έδρα νίκη του επί της σκληροτράχηλης Ηλιούπολης. Ο αγώνας ήταν κλειστό και μάλιστα οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πάρουν την νίκη, αν δεν έχαναν την αυτοσυγκέντρωση τους στα τελευταία κρίσιμα και καθοριστικά λεπτά. Το σκορ άνοιξε για λογαριασμό της ομάδας του Γιώργου Δρυμώνα, ο Τζούμπα για να έρθει λίγο αργότερα ο Ηλιάδης να ισοφαρίσει. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το σκορ δεν άλλαξε και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες στα αποδυτήρια. Με το ξεκίνημα της επανάληψης, οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Σταματίου να κάνει το 2-1. Οι πρωταθλητές είχαν βραχυκυκλώσει αλλά η αποβολή του Μουρδουκούτα με κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Λίτο, έδωσε το αριθμητικό πλεονέκτημα στους παίκτες του Αποστόλη Μπελτσίδη. Οι πρωταθλητές το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο, ισοφαρίζοντας σε 2-2 με τον Μπούσμπουρα. Ο Λίτος, που διανύει περίοδο μεγάλης φόρμας, έδωσε την νίκη στην ομάδα του, η οποία δεν είχε κανένα πρόβλημα να ανταποκριθεί στην -λογική- πίεση των γηπεδούχων και τελικά να πάρει το τρίποντο της νίκης.
Ηλιούπολη: Λίτσος, Μουρδουκούτας, Μετεβελής, Κάσσης, Σταματίου, Τζανής, Βούρλιας, Γαλάνης, Παγουράς, Τσούμπας, Αναγνωστάκης
Αθήνα 90: Περδίκης, Μπισμπίκης, Τσατσάς, Ηλιάδης, Μπεκιάι, Κάτσος, Μπούσμπουρας, Νικολάου, Αρβανίτης, Παπαευστρατίου, Μπούσμπουρας, Λίτος, Θεοφίλου

Χρυσός Βαθμός

Μέσα σε δυο αγωνιστικές, ο Γέρακας απώλεσε το πλεονέκτημα των 6 βαθμών που είχε από τον ουραγό Νέο Αίαντα. Μετά και την χθεσινή ισοπαλία, που κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν νίκη, η διαφορά ανάμεσα στις δυο ομάδες είναι μόλις ένα βαθμός. Ωστόσο, ακόμα και αυτή η ισοπαλία μπορεί να αποδειχθεί χρυσάφι, αφού δύσκολα η ομάδα του Νίκου Αυλωνίτη θα περάσει από το Δαϊς. Στα αγωνιστικά τώρα, οι παίκτες του Κώστα Σπύρου ήθελαν την νίκη, ώστε να μην απομακρυνθούν από την πρώτη 6αδα, που οδηγεί στα play-off. Τα παιδιά του Μαντούκα, όμως, είχαν διαφορετική γνώμη. Με δυο γρήγορα γκολ, ο Γέρακας προηγήθηκε 0-2 με σκόρερ τον Μπερέτη. Ο Δούκας απάντησε άμεσα και αρχικά μείωσε με τον Ζαλώνη σε 1-2 για να ακολουθήσει η ισοφάριση με τον Δανιλόπουλο (2-2). Ο Καπούτσος έδωσε πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του για να ισοφαρίσει εκ νέου ο Δανιλόπουλος με το δεύτερο προσωπικό τέρμα. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Γέρακα να έχει το προβάδισμα με το γκολ που σημείωσε ο Κριτσωτάκης. Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε σε σύγκριση με το πρώτο. Έγιναν βέβαια κάποιες ευκαιρίες εκατέρωθεν αλλά γκολ δεν μπήκε. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν γερά στην άμυνα και όλα έδειχναν ότι θα έφευγαν με το διπλό από την απόρθητη - κάποτε -  έδρα του Δούκα. Όμως, τίποτε δεν πρέπει να προδικάζεται αν δεν ακουστεί η κόρνα της λήξης. Ο Κώστας Δούκας με γκολ στην εκπνοή του αγώνα έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του, που απέφυγε τα χειρότερα. Από την μεριά τους, οι παίκτες του Γέρακα προσπάθησαν και πέτυχαν τον αρχικό τους στόχο, να αποφύγουν την ήττα αν και δημιουργήθηκαν οι συνθήκες για κάτι καλύτερο.
Δούκας: Παππάς, Βανδώρος, Μάντζιος, Λιούτας, Δανηλόπουλος, Κίτσιος, Μπλούτης, Καραθανασόπουλος, Ζαλώνης, Σταυρίδης, Αχής, Σπύρου
Γέρακας: Θεοδώρου, Κατραμάνης, Κριτσωτάκης, Μικελής, Τσαγδής, Καπούτσος, Μπερέτης, Πελέκης, Μανούσης, Μπεθάνης, Κούτρας, Δικτυόπουλος

Σε περιπέτειες ο Μινώταυρος

Η εύκολη νίκη του Πλάτωνα επί του Μινώταυρου εκτός έδρας, έβαλε σε περιπέτειες την ομάδα του Ταύρου και αυτό γιατί απέχει μόλις 2 βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού. Οι παίκτες του Γιώργου Ιγγλεζάκη με συνταγή Κυπέλλου, πήραν τους τρεις βαθμούς και πλέον βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από την δεύτερη Σαλαμίνα, με το μεταξύ τους ντέρμπι την επόμενη αγωνιστική να αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιάφερον. Οι γηπεδούχοι έκαναν το. λάθος να προηγηθούν με γκολ από τα αποδυτήρια με σκόρερ τον Μαυραγάνη. Ο Πλάτωνας ισοφάρισε με τον Μοστριό και λίγο αργότερα πήρε το προβάδισμα με τον ίδιο παίκτη. Ο Μινώταυρος ισοφάρισε με τον Νικολάου. Μέχρι εκεί όμως. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με τέρματα των Κουνταρδά και Συλιγνάκη (2) τέλειωσαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 5-2. Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη με τους Κοκοτσάκη, Κουβαρά και Τρουλιτάκη να εκτινάσουν το σκορ στο 2-8. Ο παίκτες του Φώτη Κεραμυδά απλά μείωσαν λίγο την έκταση της ήττας με τον Γκαϊφίλια να πετυχαίνει γκολ λίγο πριν το φινάλε.
Μινώταυρος: Κατιρτζής, Παπουλίδης, Νικολάου, Γκαϊφίλιας, Μαυραγάνης, Λαμπρινίδης, Μαραντίδης, Καρουσάκης, Κατσικάρος,  Φιλίπππου, Πετρόπουλος, Σπυριάδης
Πλάτωνας: Σάμιος, Γράψας, Τρουλιτάκης, Κουβαράς, Μοστριός, Κουνταρδάς, Μπουλάνης, Καββαδίας, Μορφέσης, Ζέρβας, Συλιγνάκης, Κοκοτσάκης, Μοστρόπετρος

Πολύ σκληρός για να πεθάνει

Μια θέση στον. παράδεισο της Α' Κατηγορίας, διεκδικεί ο Νέος Αίας μετά και την δεύτερη σερί νίκη του επί του Εθνικού Αστέρα. Η ομάδα της Παλλήνης από το σημείο, που ήταν υποψήφια να ακολουθήσει τον Ερμή Κορυδαλλού στην β' κατηγορία, τώρα βλέπει με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον της στο πρωτάθλημα. Παράλληλα, μεταφέρει το άγχος στους δυο άμεσους. ανταγωνιστές της (Γέρακας κατά πρώτο λόγο, Μινώταυρος), οι οποίοι πλέον νιώθουν την ανάσα της καυτή στο λαιμό τους. Από την κόλαση του 0-3 στον παράδεισο του 4-3. Ο Εθνικός Αστέρας στο πρώτο ημίχρονο, αγωνίστηκε συγκεντρωμένα σε αντίθεση με προηγούμενους αγώνες, όπου το πρώτο 20λεπτο ήταν η αχίλλειο πτέρνα του. Με καλές τοποθετήσεις και αποτελεσματικότητα προηγήθηκε 0-3 με σκόρερ τους Καρδάση, Σμυρλιάδη και Θεοδώρου. Στο ίδιο διάστημα, ο Νέος Αίαντας προσπαθούσε σπασμωδικά να αντιδράσει αλλά δεν μπορούσε καθώς ο Γιάννης Ζιάβας είχε κλείσει όλους τους διαδρόμους προς την εστία της ομάδας του. Όλοι περίμεναν μια εύκολη επικράτησε επί του τελευταίου στην βαθμολογία. Υπολόγιζαν, όμως, χωρίς τον ξενοδόχο.
Οι Καισαριανιώτες πίστεψαν ότι είχαν καθαρίσει το παιχνίδι και μπήκαν μάλλον χαλαροί στο δεύτερο μέρος. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Αίαντας. Μετά τις πρώτες προειδοποιητικές βολές, οι γηπεδούχοι είχαν μειώσε ήδη σε 2-3 μέσα σε ένα τρίλεπτο (Παπαδόπουλος και Λουκίνας οι σκόρερ). Ο Καρβουνιάρης ισοφάρισε για την ομάδα του δίνοντας στα εναπομείναντα 5 λεπτά νέο ενδιαφέρον. Ο Εθνικός Αστέρας κάπου έδειξε να χάνει την αυτοσυγκέντρωση του και τελικά το πλήρωσε, όταν ο Παπαδόπουλος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε την νίκη στην ομάδα του.
Νέος Αίας: Μιχαλίτσης, Τηλιγάδας, Κροκίδης, Γρηγορίου, Καρβουνιάρης, Παπαδόπουλος, Παπαμάλης, Μοστριός, Ζακάλ, Χότζα, Λουκίνας, Μεϊντάνης
Εθνικός Αστέρας: Κυρίτσης, Σμυρλιάδης, Γκρίτζαλης, Μαυράκης, Καρδάσης, Θεοδώρου, Παπαλουκάς, Σταύρακας, Πρίφτης, Πανουτσόπουλος, Αργύρης, Μέξης

Η Βαθμολογία (σε 8 αγώνες)
1. Αθήνα 90                 (57-24)                        22β.
2. Σαλαμίνα                 (50-36)                        19β.
3. Πλάτωνας                (50-25)                        18β.
4. Ηνίοχος                   (22-26)                        15β.
5. Ηλιούπολη              (35-20)                        12β.
6. Εθνικός Αστέρας    (42-44)                        12β.
7. Δούκας                    (25-32)                        10β.
8. Κόσμος Β.Π            (35-45)                        10β.
9. Μινώταυρος            (43-48)                        8β.
10. Γέρακας                (31-44)                        7β.
11. Νέος Αίας             (38-58)                        6β.