Ποδόσφαιρο Σάλας:

Α' Κατηγορία Ανδρών, 9η αγωνιστική (04.12.2006)

Πέρασε δεύτερος ο Πλάτωνας
Η ομάδα του Γ. Ιγγλεζάκη υπερσκέλισε το εμπόδιο της Σαλαμίνας

Ανακατατάξεις είχαμε στον βαθμολογικό πίνακα μετά το πέρας των αγώνων για την 9η αγωνιστική. Η Σαλαμίνα δεν τα κατάφερε και γνώρισε νέα ήττα, αυτή τη φορά στο γήπεδο της, από τον Πλάτωνα (2-5). Στον Γέρακα, ο Μινώταυρος πήρε πολύ σημαντικό διπλό για την παραμονή του στην κατηγορία, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 6-7 ενώ Κόσμος και Ηνίοχος αναδείχτηκαν ισόπαλοι (3-3). Στην Παλλήνη, η Ηλιούπολη δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Αίαντα (4-7). Τέλος, στην Καισαριανή, ο Εθνικός Αστέρας επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας τον Δούκα 6-4.

Της κόστισαν οι απουσίες
Στο κλειστό της Σαλαμίνας, οι νησιώτες δεν μπόρεσαν να ανταπεξέλθουν στις πολλές απουσίες που είχαν (Κ. Ράμφος, Λ. Ράμφος, Μερτύρης, Κεσετσίδης και Πέτρουλας). Εκμεταλλευόμενοι την καθυστερημένη άφιξη των φιλοξενούμενων, πάλεψαν το πρώτο ημίχρονο και βρέθηκαν να προηγούνται 2-0 στην ανάπαυλα με τέρματα των Παπαγεωργίου και Λαμπρινού. Στο δεύτερο μέρος η κατάσταση άλλαξε άρδην και οι παίκτες του Γιώργου Ιγγλεζάκη ανέτρεψαν την σε βάρος τους κατάσταση, φτάνοντας τελικά σε μια εύκολη νίκη με 2-5. Σκόρερ για τους νικητές οι Κουβαράς (2), Κοκοτσάκης, Μορφέσης και Συλιγνάκης.
Ο Νίκος Πετρίτσης δήλωσε σχετικά για το παιχνίδι: «Ήταν δύσκολο εξαρχής για μας να αντιμετωπίσουμε τον Πλάτωνα, αφού είχαμε τόσες απουσίες. Είμαι ικανοποιημένος, όμως από τα παιδιά, γιατί έδωσαν το καλύτερο τους ευατό. Δεν προβληματίζομαι από το ντεφορμάρισμα της ομάδας, αφού είναι βάσει προγράμματος. Θέλουμε ακόμα τρεις πόντους μέχρι το τέλος του πρώτου γύρου, για να πιάσουμε τον στόχο, που είχαμε θέσει από την αρχή του πρωταθλήματος».
Σαλαμίνα: Μπούτσης, Κούκης, , Λαμπρινός,., Σίμου, Παπαγεωργίου, Παπαδημητρίου Π., Παπαδημητρίου Γ., Αντωνέας, Παππάς
Πλάτωνας: Σάμιος, Γράψας, Τρουλιτάκης, Κουβαράς, Μοστριός, Κουνταρδάς, Μπουλάνης, Καββαδίας, Μορφέσης, Ζέρβας, Συλιγνάκης, Κοκοτσάκης, Μοστρόπετρος

Διπλό σωτηρίας
Σημαντική νίκη πέτυχε ο Μινώταυρος επί του Γέρακα. Οι παίκτες του Φώτη Κεραμυδά ανέβηκαν έτσι στην 7η θέση της βαθμολογίας, ξεφεύγοντας παράλληλα από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Το παιχνίδι δικαιολόγησε τον χαρακτήρα του ντέρμπι. Με μπροστάρη τον Φιλίππου, που πέτυχε δυο γκολ, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν να προηγούνται 0-4 και 1-5. Ο παίκτης της ομάδας του Ταύρου βρήκε στηρίγματα στους Παπουνίδη, Μαυραγάνη και Πετρόπουλο, που σημείωσαν τα υπόλοιπα γκολ του Μινώταυρου στο πρώτο μέρος. Στο ίδιο διάστημα, οι γηπεδούχοι έμοιαζαν εγκλωβισμένοι και δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία. Μπόρεσαν, εν τούτοις, να ροκανίσουν λίγο την διαφορά και να πάνε στα αποδυτήρια με το σε βάρος τους 2-5 (Τσαγδής και Μπεθάνης οι σκόρερ).
Πιο αποφασισμένοι στην επανάληψη οι παίκτες του Μαντούκα, προσπάθησαν να αντιδράσουν και τα κατάφεραν. Μέσα σε ένα 6λεπτο πέτυχαν την ισοφάριση (5-5) με τους Πατραμάνη, Μικελή και Κούτρα να σκοράρουν και να δίνουν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ο Φιλίππου, όμως, με το τρίτο προσωπικό του τέρμα, έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ο Κούτρας ισοφάρισε εκ νέου για την ομάδα του για να έρθει ο Μαυραγάνης να πετύχει το νικητήριο γκολ για τον Μινώταυρο. Άτυχοι οι γηπεδούχοι, ίσως άξιζαν τον βαθμό της ισοπαλίας.
Γέρακας: Θεοδώρου, Κατραμάνης, Κριτσωτάκης, Μικελής, Τσαγδής, Καπούτσος, Μπερέτης, Πελέκης, Μανούσης, Μπεθάνης, Κούτρας, Δικτυόπουλος
Μινώταυρος: Κατιρτζής, Παπουλίδης, Νικολάου, Γκαϊφίλιας, Μαυραγάνης, Λαμπρινίδης, Μαραντίδης, Καρουσάκης, Κατσικάρος,  Φιλίπππου, Πετρόπουλος, Σπυριάδης

Έμειναν στο «Χ»
Από ένα ημίχρονο είχαν οι δυο ομάδες. Στο πρώτο μέρος, ο Ηνίοχος, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Συκαρά, μπόρεσε να αντιδράσει και πήγε προηγούμενος στην ανάπαυλα με 1-2 (Σοϊλεμές και Μπατσούλης τα γκολ). Οι γηπεδούχοι, έπρεπε να βγουν στην επίθεση και το έκαναν. Με τον Ξένο και το δεύτερο γκολ του Συκαρά, προηγήθηκαν 3-2 και όλα έδειχναν ότι θα πετύχαιναν την πρώτη τους νίκη μετά από καιρό. Ο Σοϊλεμές, όμως, είχε αντίθετη άποψη. Με δικό του τέρμα στέρησε την δυνατότητα στον Κόσμο να κερδίσει, χαρίζοντας παράλληλα ένα βαθμό στην ομάδα του.
Κόσμος Β.Π: Ναστούλης, Μπέλος, Στόλης, Συκαράς Ι., Συκαράς Α., Πλιώνης, Λιάκος, Βλάχος, Ξένος, Σταμούλος, Κέπας, Πλιάκος
Ηνίοχος: Σταθόπουλος, Μπάσο, Σοϊλεμές, Παπαστάθης, Μάνος, Μπέριος, Κολυμπίρης, Μοσχοβίτης, Μπελεσιώτης, Στόλης, Σταμούλος, Αντωνόπουλος, Μπατσούλης

Βύθισε τον Αίαντα η Ηλιούπολη
Το σερί των παικτών του Νίκου Αυλωνίτη, έλαβε τέλος από την Ηλιούπολη. Η ομάδα του Γιώργου Δρυμώνα είχε σε μεγάλη μέρα τους Σταματίου και Σώκο, που πέτυχαν από ένα χατ-τρικ. Οι φιλοξενούμενοι, παίζοντας πολύ καλά, κυρίως, στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, πήραν δίκαια την νίκη. Για τον Αίαντα μικρό το κακό, αφού την ίδια ώρα ο Γέρακας γνώριζε την εντός έδρας ήττα από τον Μινώταυρο.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με την ψυχολογία με το μέρος τους, αιφνιδίασαν την Ηλιούπολη, όταν και βρέθηκαν να προηγούνται στις αρχές της επανάληψης με 3-1 (ημίχρονο 2-1). Τα γκολ σε αυτό το διάστημα σημείωσαν οι Παπαδόπουλος (2) και Γρηγορίου ενώ ο Σταματίου είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους φιλοξενούμενους. Μέχρι εκεί όμως. Με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και ελαχιστοποίηση των λαθών στην τελική προσπάθεια, η Ηλιούπολη γύρισε το ματς και βρέθηκε μπροστά 3-4 με σκόρερ τους Κάσση, Σώκο και Σταματίου. Ο Καρβουνιάρης. σφύριξε για τελευταία φορά, ισοφαρίζοντας σε 4-4. Αλλά το τρένο της νίκης είχε φύγει χωρίς τον Αίαντα. Με τον Σταματίου και τον Σώκο να σκοράρουν ανελλιπώς, η Ηλιούπολη πανηγύρισε το «διπλό».
Αίας Παλλήνης: Μιχαλίτσης, Τηλιγάδας, Κροκίδης, Γρηγορίου, Καρβουνιάρης, Παπαδόπουλος, Παπαμάλης, Μοστριός, Ζακάλ, Χότζα, Λουκίνας, Μεϊντάνης
Ηλιούπολη: Λίτσος, Μουρδουκούτας, Μετεβελής, Κάσσης, Σταματίου, Τζανής, Βούρλιας, Γαλάνης, Παγουράς, Τσούμπας, Αναγνωστάκης. Σώκος

Νίκη για τον Εθνικό Αστέρα
Με τον Γκρίτζαλη να σημειώνει χατ-τρικ, ο Εθνικός Αστέρας κέρδισε τον Δούκα και μπήκε στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος. Εκτός του Γκρίτζαλη, γκολ για την ομάδα της Καισαριανής σημείωσαν οι Καρδάσης, Πρίφτης και Αργύρης. Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων με την ήττα αυτή, έπεσε στην 9η θέση της βαθμολογίας και το παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής με την  Ηλιούπολη είναι οριακό για την είσοδο στην πρώτη εξάδα. Σκόρερ για τον Δούκα χρίστηκαν οι Λιούτας (3) και Βανδώρος.
Εθνικός Αστέρας: Κυρίτσης, Σμυρλιάδης, Γκρίτζαλης, Μαυράκης, Καρδάσης, Θεοδώρου, Παπαλουκάς, Σταύρακας, Πρίφτης, Πανουτσόπουλος, Αργύρης, Μέξης
Δούκας: Παππάς, Βανδώρος, Μάντζιος, Λιούτας, Δανηλόπουλος, Κίτσιος, Μπλούτης, Καραθανασόπουλος, Ζαλώνης, Σταυρίδης, Αχής, Σπύρου