Ποδόσφαιρο Σάλας:

Α' Κατηγορία Ανδρών, 10η αγωνιστική (11.12.2006)

Βαθμολογική ανάσα για Δούκα
Η ομάδα του ΑΣΕΔ απέχει πλέον δυο βαθμούς από την πρώτη 6αδα

Ο ΑΣΕΔ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι επικρατώντας την Ηλιούπολης με 6-3 στο κλειστό της Πολιτείας.  Στα υπόλοιπα αποτελέσματα, η Σαλαμίνα υπέστη νέα ήττα από τον Κόσμο (8-2) ενώ η Αθήνα 90 πέρασε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στον Ηνίοχο (1-4). Ο Εθνικός Αστέρας συνέχισε την ανοδική του πορεία περνώντας από το «Τιμόθεος Ευγενικός» (5-6). Τέλος, ο Πλάτωνας βύθισε στην τελευταία θέση τον Γέρακα (6-3). Ρεπό είχε ο Νέος Αίας.

Απογοήτευση στη Σαλαμίνα

Τρίτη σερί ήττα για τους νησιώτες με τον Νίκο Πετρίτση να προσπαθεί να βρει τι φταίει και η ομάδα του επιδίδεται σε χαμηλές πτήσεις το τελευταίο διάστημα. Το σίγουρο είναι πως οι φιλοξενούμενοι παραμένουν μέσα στους στόχους, που είχαν θέση από την αρχή της χρονιάς. Από την άλλη, η ομάδα του Μάρκου Στεφανίδη επέστρεψε στις νίκες με εντυπωσιακό, είναι η αλήθεια, τρόπο. Μπήκαν στο παιχνίδι αποφασισμένοι για την νίκη και δεν θα ήταν υπερβολή αν λέγαμε πως δεν άφησαν την Σαλαμίνα να πάρει ανάσα. Το πρώτο μέρος ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων, που με τέρματα των Στόλη, Σταμούλη και Γ. Συκαρά πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 3-0. Ο τελευταίος συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο. Στις αρχές της επανάληψης έκανε το 4-0. Η Σαλαμίνα προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας με τον Λαμπρινό. Οι Α. Συκαράς και Στόλης ανέβασαν το σκορ στα επίπεδα του 6-1 μέσα σε ένα δίλεπτο. Ο Μερτύρης μείωσε προσωρινά το σκορ αλλά η αντεπίθεση της Σαλαμίνας δεν είχε συνέχεια, αφού έμοιαζε να είχε αποδεχτεί την ήττα. Το μόνο που έλειπε ήταν να διαμορφωθεί το τελικό σκορ με τον νικητή να είναι ήδη γνωστός. Ο Γ. Συκαράς έκανε το 7-2 συμπληρώνοντας παράλληλα και χατ-τρικ ενώ ο αδερφός του Α. Συκαράς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε το τελικό 8-2.
Κόσμος Β.Π: Γκιώνης, Μπέλος, Στόλης, Συκαράς Ι., Συκαράς Α., Πλιώνης, Λιάκος, Βλάχος, Ξένος, Σταμούλος, Πλιάκος, Παπαδόπουλος
Σαλαμίνα: Μπούτσης, Κούκης, , Λαμπρινός,., Σίμου, Παπαγεωργίου, Μερτύρης, Ράμφος Κ., Παπαδημητρίου Π., Παπαδημητρίου Γ., Αντωνέας, Παππάς

Νίκη για Πλάτωνα

Στην τελευταία θέση της βαθμολογίας βρίσκεται πλέον ο Γέρακας μετά την ήττα του στο «Ολύμπιο» από τον Πλάτωνα. Οι παίκτες του Γιώργου Ιγγλεζάκη δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στους φιλοξενούμενους και εκμεταλλευόμενοι την ήττα της Σαλαμίνας, εδραιώθηκαν ακόμα περισσότερο στην δεύτερη θέση.
Ο Γέρακας έκανε το λάθος να προηγηθεί με τον Μαντούκα. Το γκολ αυτό αφύπνισε τον Πλάτωνα Αρχικά ισοφάρισε με τον Μορφέση και στην συνέχεια πάτησε γκάζι φτάνοντας άνετα στο 4-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου (Καββαδίας, Μορφέσης και Συλιγνάκης τα γκολ). Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και το δεύτερο μέρος. Οι Κουβαράς και Μορφέσης ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 6-1. Κάπου εκεί, ο Γέρακας εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση του Πλάτωνα και πέτυχε δυο γκολ με τους Τσαγδή και Δρυγώνα, περιορίζοντας σε κάποιο βαθμό τις όποιες αρνητικές εντυπώσεις.
Πλάτωνας: Σάμιος, Γράψας, Τρουλιτάκης, Κουβαράς, Μοστριός, Κουνταρδάς, Μπουλάνης, Καββαδίας, Μορφέσης, Ζέρβας, Συλιγνάκης, Κοκοτσάκης, Μοστρόπετρος
Γέρακας: Θεοδώρου, Κατραμάνης, Κριτσωτάκης, Μικελής, Τσαγδής, Καπούτσος, Μπερέτης, Πελέκης, Μανούσης, Μπεθάνης, Κούτρας, Δικτυόπουλος

Συνεχίζει την προέλαση της

Πέρασε και από το Γουδί, η αρμάδα του Αποστόλη  Μπελτσίδη. Οι πρωταθλητές δεν απειλήθηκαν σε κανένα χρονικό σημείο του αγώνα. Προηγήθηκαν 0-2 στο ημίχρονο με τέρματα των Κάτσου και Παπαευστρατίου και 0-4 στην επανάληψη με τους Ηλιάδη και Ρεντούμη. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το μοναδικό τους τέρμα με τον Σταμούλο.
Ηνίοχος: Σταθόπουλος, Μπάσο, Παπαστάθης, Μάνος, Μπέριος, Κολυμπίρης, Μοσχοβίτης, Μπελεσιώτης, Στόλης, Σταμούλος, Αντωνόπουλος
Αθήνα 90: Περδίκης, Μπισμπίκης, Τσατσάς, Ηλιάδης, Μπεκιάι, Κάτσος, Μεγρέμης,     Αρβανίτης, Παπαευστρατίου, Λίτος, Θεοφίλου

Στην 4η θέση ο Εθνικός Αστέρας

Ο Γκρίτζαλης είχε δηλώσει μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από την Αθήνα 90 ότι θα παρουσιαστούν καλύτεροι στην συνέχεια. Φαίνεται ότι στην Καισαριανή εκτός από λόγια, αρέσκονται και στα έργα. Ο Εθνικός Αστέρας νίκησε μέσα στον Ταύρο τον τοπικό Μινώταυρο και πλέον βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή απόδοση σε όλη την διάρκεια του αγώνα και σίγουρα, ο Γιάννης Ζιάβας είδε με ικανοποίηση την προσπάθεια των παικτών του να επιβραβεύεται.
Ο Αργύρης άνοιξε το σκορ για την ομάδα του αλλά ο Μινώταυρος ισοφάρισε με τον Φιλίππου. Με τέρματα των Πρίφτη και Γκρίτζαλη, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 1-3. Ο Μαυραγάνης μείωσε σε 2-3 για την ομάδα του Φώτη Κεραμυδά αλλά ο Καρδάσης με δυο προσωπικά γκολ έδωσε αέρα τριών τερμάτων στον Αστέρα. Οι γηπεδούχοι, μπροστά στο φάσμα της ήττας, τα έπαιξαν όλα για όλα και μείωσαν αρχικά σε 3-5 με τον Μαυραγάνη. Στο επόμενο λεπτό, ο Καρουσάκης έφερε την διαφορά στο γκολ (4-5). Η ανατροπή, όμως, δεν ολοκληρώθηκε ποτέ για τους γηπεδούχους, καθώς το γκολ του Αργύρη λίγο πριν το τέλος έβαλε τέλος στις όποιες προσδοκίες είχαν για κάτι καλό (4-6). Το μόνο που πέτυχε ο Μινώταυρος ήταν να μειώσει στο τελικό 5-6, δευτερόλεπτα πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης.
Μινώταυρος: Κατιρτζής, Παπουλίδης, Νικολάου, Γκαϊφίλιας, Μαυραγάνης, Λαμπρινίδης, Μαραντίδης, Καρουσάκης, Κατσικάρος,  Φιλίπππου, Πετρόπουλος, Σπυριάδης
Εθνικός Αστέρας: Κυρίτσης, Σμυρλιάδης, Γκρίτζαλης, Μαυράκης, Καρδάσης, Θεοδώρου, Παπαλουκάς, Σταύρακας, Πρίφτης, Πανουτσόπουλος, Αργύρης, Μέξης

Ανάσα.

Νικηφόρα έκλεισε το 2006 για τον Δούκα, αφού η ομάδα του Κώστα Σπύρου την επόμενη αγωνιστική έχει το ρεπό της. Το κλειστό της Πολιτείας αποδείχτηκε γούρικο για τα εκπαιδευτήρια, τα οποία έχοντας πολύ καλή απόδοση, κέρδισαν την Ηλιούπολη με 6-3. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Γιώργου Δρυμώνα προηγήθηκαν νωρίς με τον Κασσή για να έρθει άμεσα η απάντηση του Δούκα με τον Λιούτα. Ο Σταματίου έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του αλλά λίγα λεπτά πριν την λήξη, ο Καραθανασόπουλος έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες (2-2). Στην επανάληψη, οι τυπικά γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με τον Καραθανασόπουλο να σημειώνει δύο διαδοχικά γκολ, το σκορ έφτασε στα επίπεδα του 4-2. Ο Βανδώρος διεύρυνε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα της ομάδας του (5-2). Σε εκείνο το σημείο, η Ηλιούπολη προσπάθησε να πιέσει για να περιορίσει τις απώλειες της. Μάταια όμως. Ο Δανηλόπουλος έδωσε την χαριστική βολή στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι το μόνο που κατάφεραν, ήταν να μειώσουν την έκταση της ήττας με τον Μουρδουκούτα λίγο πριν την λήξη.
Δούκας: Παππάς, Βανδώρος, Λιούτας, Δανηλόπουλος, Κίτσιος, Μπλούτης, Δαλαβούρας, Καραθανασόπουλος, Ζαλώνης, Σταυρίδης, Δούκας, Καρακώστας
Ηλιούπολη: Λίτσος, Μουρδουκούτας, Μετεβελής, Κάσσης, Σταματίου, Τζανής, Βούρλιας, Γαλάνης, Παγουράς, Τσούμπα, Αναγνωστάκης,