<

Ποδόσφαιρο Σάλας:

Α' Κατηγορία Ανδρών - 11η αγωνιστική (18.12.2006)

Βίοι παράλληλοι για Εθνικό Αστέρα και Ηλιούπολη

Ο πρώτος γύρος τελείωσε με  τις ομάδες να σταματούν λόγω εορτών τις υποχρεώσεις τους και να γεμίσουν τις μπαταρίες τους ενόψει τις δύσκολης και απαιτητικής συνέχειας του πρωταθλήματος. Στον Γέρακα, η τοπική ομάδα αποχαιρέτησε με τον καλύτερο τρόπο την παλιά της έδρας, κερδίζοντας την Σαλαμίνα με 7-6. Τα βρήκε μπαστούνια η Αθήνα 90 στο κλειστό της Πολιτείας απέναντι στον αξιόμαχο Κόσμο Β.Π. αλλά πήρε τελικά την νίκη (7-6). Στην Καισαριανή, ο Εθνικός Αστέρας αν και βρέθηκε να κερδίζει με 3-0 δέκα λεπτά πριν το τέλος, κατάφερε να χάσει το παιχνίδι με 3-4 ενώ ο Ηνίοχος πέρασε από την έδρα του Νέου Αίαντα (2-4). Τέλος, η Ηλιούπολη για άλλη μια αγωνιστική δεν κατάφερε να κερδίσει εντός έδρας και υποχρεώθηκε σε νέα ήττα, αυτή την φορά από τον Μινώταυρο (3-4)

Βαθμολογική ανάσα για Γέρακα

Ξεκόλλησε η ομάδα του Γέρακα από την τελευταία θέση της βαθμολογίας μετά την νίκη της επί της Σαλαμίνας. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό στην εξέλιξη του με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα. Δυνατά μπήκε η ομάδα του Μαντούκα στο παιχνίδι με τον Κριτσωτάκη, να ανοίγει το σκορ μόλις στο 4'. Η απάντηση των νησιωτών ήταν άμεση. Ο Λαμπρινός ισοφάρισε πέντε λεπτά αργότερα ενώ στο 14' ο Ε. Ράμφος έδωσε το προβάδισμα στην Σαλαμίνα. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Τσαγδή να στέλνει τις δυο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια (2-2). Η συνέχεια άφησε όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι με κομμένη την ανάσα. Στο 22' ο Πατραμάνης σημειώνει το 3-2 για να έρθει ο Παπαγεωργίου δυο λεπτά μετά και να φέρει το παιχνίδι πάλι στα ίσια (3-3). Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τσαγδής με το δεύτερο προσωπικό τέρμα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Γέρακα. Οι Σαλαμινιώτες δεν το έβαλαν κάτω. Προσπάθησαν και τελικά πέτυχαν να ισοφαρίσουν με τον Λαμπρινό στο 29'. Ο Γέρακας ήξερε ότι αν έχανε αυτό το παιχνίδι, η υπόθεση παραμονής θα γινόταν πολύ δύσκολη. Το παιχνίδι πήρε μια άγρια ομορφιά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με τον Μαντούκα στο 30' οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 5-4 για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι με τον Σίμου στο 31'. Ο Κριτσωτάκης διαμόρφωσε το 6-5 στο 32' αλλά η Σαλαμίνα μπόρεσε και εξάλειψε για άλλη μια φορά την σε βάρος της κατάσταση με τον Σίμου να κάνει το 6-6 ένα λεπτό πριν το τέλος. Η ισοπαλία έδειχνε να ήταν το αποτέλεσμα, που θα σφράγιζε τις προσπάθειες των δυο ομάδων. Δεν υπολόγιζαν τον Κούτρα, που δευτερόλεπτα πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης, πέτυχε το νικητήριο γκολ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Ανάμεικτα ήταν τα συναισθήματα στην ομάδα της Σαλαμίνας μετά το τέλος του αγώνα. Από την μια επικρατούσε ικανοποίηση για την πολύ καλή πορεία της ομάδας σε όλη την διάρκεια του πρώτου γύρου, αλλά από την άλλη στενοχώρια για τον τρόπο, που χάθηκε ο βαθμός στο παιχνίδι με τον Γέρακα.
Γέρακας: Θεοδώρου, Πατραμάνης, Τσαγδής, Κούτρας, Μιχελής, Κριτσωτάκης, Μπερέτης, Μπεθάνης, Καπούτσος, Λεφτάκης, Μαντούκας, Δικτυόπουλος
Σαλαμίνα: Μπούτσης, Κούκης, Λαμπρινός, Παπαγεωργίου, Ράμφος Κ., Ράμφος Ε., Σίμου, Παπαδημητρίου, Γ., Πέτρουλας, Παππά, Αντωνέας Παπαδημητρίου Π.

Είδε τον .. Κόσμο με τα μάτια της

Τα χρειάστηκαν οι πρωταθλητές απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα του Κόσμου. Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας πολύ συγκεντρωμένα στην άμυνα και έχοντας τον τερματοφύλακα Γκιώνη σε μεγάλη μέρα κόντραραν στα ίσια την ομάδα της Αθήνας 90. Από την αρχή φαινόταν ότι το Καλτσέτο θα είχε δύσκολο έργο. Με την συμπλήρωση 10 λεπτών αγώνα, ο αρχηγός των φιλοξενούμενων Παπαδόπουλος άνοιξε το σκορ. Ο Μπεγκάι ισοφάρισε γρήγορα στο 11' αλλά η παρέα του Α. Συκαρά δεν ήταν διατεθειμένη να παραδώσει έτσι εύκολα τα όπλα. Στο 14' ο Κατσούλας δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του ενώ λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Σταμούλος διεύρυνε ακόμα περισσότερο την διαφορά υπέρ του Κόσμου. Οι φωνές του Αποστόλη Μπελτσίδη φαίνεται ότι είχαν αποτέλεσμα, αφού οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν περισσότερο προσηλωμένοι στο παιχνίδι. Στο 22' ο Μπούσμπουρας μείωσε σε 2-3 για να έρθει τρία λεπτά αργότερα ο Ρεντούμης και να ισοφαρίσει το σκορ. Στο 26' ο Ξένος έβαλε πάλι την ομάδα του σε θέση οδηγού αλλά η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση με τον Μπεγκάι στο 27'. Δυο λεπτά αργότερα, ο Ηλιάδης έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του, παίρνοντας το.. ριμπάουντ μετά το δοκάρι που είχε ο Λίτος. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στην πίεση της Αθήνας 90 και σε μια - δυο περιπτώσεις θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν αλλά στάθηκαν άτυχοι. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ο Μπεγκάι πέτυχε το τρίτο προσωπικό του γκολ διευρύνοντας παράλληλα την διαφορά (6-4). Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Λίτος φάνηκε να δίνει την χαριστική βολή στον Κόσμο κάνοντας το 7-4. Όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Κατσούλας στο 38' κερδίζει το πέναλτι και μαζί την αποβολή του τερματοφύλακα Εμμανουηλίδη. Ο Α. Συκαράς ευστόχησε μειώνοντας σε 7-5. Ο ίδιος παίκτης στο 39' έκανε το 7-6, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Με την νίκη αυτή, η Αθήνα 90 διατήρησε την απόσταση ασφαλείας των 4β. από τον δεύτερο Πλάτωνα. Στον αντίποδα, ο Κόσμος δικαιούνταν τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας αλλά κάποιες μικρές λεπτομέρειες έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των πρωταθλητών.
Αθήνα 90: Θεοφίλου, Μπεγκάι, Μπούσμπουρας, Ρεντούμης, Ηλιάδης, Κάτσος, Λίτος, Τριάντης, Παπαευστρατίου, Μεγρέμης, Ζιάκας, Εμμανουηλίδης.
Κόσμος Β.Π.: Γκιώνης, Ξένος, Μπέλο, Παπαδόπουλος, Πλιάκος Κ., Ζήρος, Θεοδωρίδης, Σταμούλος, Κατσούλας, Πλιάκος Α.

Αυτοκτόνησε ο Εθνικός Αστέρας

Ιδανική αυτόχειρας η ομάδα της Καισαριανής έχασε ένα φαινομενικά δικό της παιχνίδι μέσα στην έδρα της. Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στην ομάδα του Πλάτωνα, η οποία δείχνει ότι δεν μένει μόνο στα λόγια για το πρωτάθλημα, αλλά το κυριότερο, δείχνει έμπρακτα την δίψα της για τον τίτλο. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των παικτών του Γιάννη Ζιάβα. Οι γηπεδούχοι με τέρματα των Γκρίτζαλη και Αργύρη πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 2-0. Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Αστέρας προηγήθηκε 3-0 με τέρμα του Μαυράκη. Όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι είχαν καθαρίσει το παιχνίδι. Ο Πλάτωνας όμως αντέδρασε δείχνοντας τεράστια θέληση για νίκη. Μέσα σε τρία λεπτά ισοφάρισε με τους Κουβαρά (27'), Κοκοτσάκη (28') και Μοστριό (29') με τους Καισαριανιώτες να μην πιστεύουν πώς ανατράπηκε έτσι το παιχνίδι. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν το δεύτερο γκολ του Κουβαρά, το οποίο έδωσε και την νίκη στον Πλάτωνα.
Εθνικός Αστέρας: Κυρίτσης, Σμυρλιάδης, Γκρίτζαλης, Μαυράκης, Καρδάσης, Θεοδώρου, Παπαλουκάς, Σταύρακας, Πρίφτης, Πανουτσόπουλος, Αργύρης, Μέξης
Πλάτωνας: Σάμιος, Γράψας, Τρουλιτάκης, Κουβαράς, Μοστριός, Κουνταρδάς, Μπουλάνης, Καββαδίας, Μορφέσης, Ζέρβας, Συλιγνάκης, Κοκοτσάκης, Μοστρόπετρος

Ανεβαίνει ο Ηνίοχος

Στην 3η θέση, ισόβαθμος της Σαλαμίνας, βρίσκεται η ομάδα του Παναγιώτη Μπαλάφα μετά την εκτός έδρας νίκη της επί του Αίαντα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 4' με τον Μοστριό αλλά ο Ηνίοχος με δυο γρήγορα γκολ στο 11' και το 14' με τους Μπάσο και Παπαστάθη αντίστοιχα, προηγήθηκαν 2-1, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Το σκηνικό δεν άλλαξε στην επανάληψη με τον Μπάσο στο 28' και τον Σταμούλο στο 36' να θέτουν γερές βάσεις για την νίκη της ομάδας τους. Ο Αίαντας προσπάθησε να περιορίσει την δράση των φιλοξενούμενων και εν μέρει τα κατάφερε. Στο 36' ο Γρηγορίου έκανε το τελικό 2-4 ενώ ο ίδιος παίκτης έχασε σημαντικές ευκαιρίες προς το τέλος του αγώνα για να πετύχει ένα ακόμα γκολ.
Νέος Αίας: Μιχαλίτσης, Μοστριός, Κροκίδης, Τηλιγάδας, Λούκινας, Γρηγορίου, Καρβουνιάρης, Τόκας, Παπαδόπουλος, Ζακάλ, Κουλαξής, Μεϊντάνης
Ηνίοχος: Σταθόπουλος, Μπάσο, Σοϊλεμές, Παπαστάθης, Σταμούλος, Μάνος, Αντωνόπουλος, Κολυμπίρης, Στόλης

Εκτός έδρας πάει καλύτερα.

Νέα εντός έδρας για την Ηλιούπολη, αυτή τη φορά από τον Μινώταυρο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο 2-0 με ισάριθμα τέρματα του Μουρδουκούτα. Στο 21', η ομάδα του Γιώργου Δρυμώνα σημείωσε το 3-0 με δράστη τον Τζούμπα. Οι πάντες πίστεψαν ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει αλλά...
Με δυο ξεσπάσμαστα, οι παίκτες του Φώτη Κεραμυδά πέτυχαν την ολική επαναφορά. Αρχικά στο δίλεπτο 23'-24' ο Φιλίππου έδωσε το φιλί τα ζωής στην ομάδα του, μειώνοντας το σκορ σε 3-2. Η ανησυχία των γηπεδούχων μετατράπηκε σε εφιάλτη, όταν το γνώριμο σκηνικό των εντός έδρας ηττών επαναλήφθηκε. Με ένα νέο ξέσπασμα, ο Μινώταυρος προηγήθηκε 4-3 με σκόρερ τον Κατσίκαρο (33' και 34'). Παρά τις απεγνωσμένες προσπάθειες των γηπεδούχων να περισώσουν την κατάσταση, η ομάδα του Ταύρου κράτησε το αποτέλεσμα και ταυτόχρονα την νίκη, που της δίνει ελπίδες για είσοδο στην εξάδα.
Ηλιούπολη: Λίτσος, Μουρδουκούτας, Τζούμπα, Κάτσης, Σταματίου, Γαλάνης, Παγουράς, Καλύβας, Σώκος, Τζάνης, Πρεπούδης
Μινώταυρος: Κατιρτζής, Γκαϊφίλιας, Μανδραγάνης, Καρουσάκης, Νικολάου, Κατσίκαρος, Σπυριάδης, Φιλίππου, Αχμάν, Παραντίδης, Παπουνίδης