Ποδοσφαίρο Σάλας

Α' Κατηγορία Ανδρών - 13η αγωνιστική

Στην 3η  θέση ο Ηνίοχος

Σταθερή παρέμεινε η κορυφή μετά το πέρας της 13ης αγωνιστικής. Η Αθήνα 90 κέρδισε εκτός έδρας τον Αίαντα στην Παλλήνη διευρύνοντας το αήττητο σερί της
(4-5). Εντός έδρας ήττα και για την Σαλαμίνα από τον Εθνικό Αστέρα (2-3). Έτσι, ο Ηνίοχος με την δύσκολη νίκη του επί του Μινώταυρου (6-5) ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Εύκολο απόγευμα είχε ο Δούκας επί του αγνώριστου Κόσμου Β.Π. (11-5). Ξέσπασμα της Ηλιούπολης επί του Γέρακα (13-3).

Οι συνήθεις. ύποπτοι
Δεν αντιμετώπισε προβλήματα το «Καλτσέτο» επί του Αίαντα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν αλλά η διαφορά δυναμικότητας ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής. Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 0-4 και κάπου εκεί, πίστεψαν πως ο αγώνας είχε τελειώσει. Οι παίκτες του Νίκου Αυλωνίτη μπήκαν πιο αποφασιστικά στην επανάληψη και μπόρεσαν, τουλάχιστον, να μειώσουν την έκταση της ήττας, φτάνοντας στο τελικό 3-4.
Για τους νικητές σκόραραν οι Κάτσος, Μπισμπίκης, Ηλιάδης και Παπαευστρατίου ενώ για τον «Άγιαξ» δύο γκολ σημείωσε ο Γρηγορίου και ένα ο Μοστριός.
Νέος Αίας: Μιχαλίτσης, Μοστρίος, Τηλιγάδας, Ζακάλ, Κροκίδης, Χότζα, Γρηγορίου, Παπαδόπουλος, Καρβουνιάρης, Λούκινας, Μεϊντάνης.
Αθήνα 90: Θεοφίλου, Λίτος, Αρβανίτης, Κάτσος, Μπισμπίκης, Ρεντούμης, Τσάτσας, Ηλιάδης, Μεγρέμης, Τριάντης, Περδίκης, Παπαευστρατίου

Την λύγισαν οι απουσίες
Παίζοντας με 6 απουσίες (Μερτύρης, Κούκης, Μπούτσης, Παππάς και τα αδέλφια Μερτύρη), η Σαλαμίνα προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα από τον Εθνικό Αστέρα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και έφτασαν να προηγούνται μέχρι και 0-3 με τέρματα των Μαυράκη, Σμυρλιάδη και Γκρίτζαλη. Οι νησιώτες προς το τέλος του αγώνα έσωσαν τα προσχήματα, με τα δυο τέρματα του Λαμπρινού να σφραγίζουν τις προσπάθειες των δυο ομάδων.
Σαλαμίνα: Αντωνέας, Λαμπρινός, Παπαγεωργίου, Σίμου, Παπαδημητρίου Γ., Παπαδημητρίου Π., Πέτρουλας, Αντριανός, Δραμιτινός, Παπασπύρου, Τζιβάνης, Κετσετσίδης
Εθνικός Αστέρας: Μέξης, Γκρίτζαλης, Αργύρης, Μαυράκης, Καρδάσης, Πανουτσόπουλος, Διαμαντούρος, Σμυρλιάδης, Θεοδώρου, Πρίφτης, Μουρίκης

Δύσκολα ο Ηνίοχος
Ευνοημένος από τα αποτελέσματα της αγωνιστικής ήταν ο Ηνίοχος. Η ομάδα του Παναγιώτη Μπαλάφα, εκμεταλλευόμενη την ήττα της Σαλαμίνας ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, όπως, άλλωστε, αναμενόταν. Το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές αλλά τελικά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι, που χαμογέλασαν στο τέλος. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Παπουνίδη για να ισοφαρίσει λίγο αργότερα ο Σοϊλεμές. Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Ταύρου να προηγείται στο σκορ έπειτα από το τέρμα του Καρουσάκη. Με το ξεκίνημα της επανάληψης, οι γηπεδούχοι έφεραν πάλι το παιχνίδι στα ίσα. Ο Μινώταυρος πήρε το προβάδισμα  εκ νέου με τον Νικολάου, για να ισοφαριστεί γρήγορα από τον Σταμούλο. Το παιχνίδι από εκείνο το σημείο άρχισε να θυμίζει ρώσικη ρουλέτα. Με το δεύτερο γκολ του Σταμούλου, οι γηπεδούχοι πέρασαν για  πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, αλλά  ο Παπουνίδης έκανε το 4-4. Η μονομαχία των δυο παικτών συνεχίστηκε με τον Σταμούλο να ξαναδίνει το προβάδισμα στον Ηνίοχο και τον Παπουνίδη να απαντάει άμεσα. Ο Κολυμπίρης έδωσε, τελικά, την νίκη στην ομάδα του Παναγιώτη Μπαλάφα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα.
Ηνίοχος: Σταθόπουλος, Μπάσο, Σοϊλεμές, Παπαστάθης, Σταμούλος, Μάνος, Αντωνόπουλος, Κολυμπίρης, Στόλης
Μινώταυρος: Κατιρτζής, Γκαϊφίλιας, Μανδραγάνης, Καρουσάκης, Νικολάου, Κατσίκαρος, Σπυριάδης, Φιλίππου, Αχμάν, Παραντίδης, Παπουνίδης

Ξέσπασε η Ηλιούπολη
Πιάνοντας υψηλή απόδοση, η ομάδα του Γιώργου Δρυμώνα διέσυρε τον Γέρακα και ανάσανε βαθμολογικά, σημειώνοντας την δεύτερη εντός έδρα νίκη της. Οι φιλοξενούμενοι από την μεριά τους, δεν μπήκαν ποτέ στο πνεύμα του αγώνα και δίκαια υπέστησαν αυτή τη βαριά ήττα.
Τα γκολ για της Ηλιούπολη σημείωσαν οι  Μουρδουκούτας (6), Τζανής (4),Τζούμπα (2) και Βουρλιάς ενώ για τον Γέρακα οι Μικελής (2) και Λεστάκης.
Ηλιούπολη: Λίτσος, Μουρδουκούτας, Τζούμπα, Κάτσης, Σταματίου, Γαλάνης, Παγουράς, Καλύβας, Σώκος, Τζάνης, Πρεπούδης
Γέρακας: Θεοδώρου, Πατραμάνης, Τσαγδής, Κούτρας, Μιχελής, Κριτσωτάκης, Μπερέτης, Μπεθάνης, Καπούτσος, Λεφτάκης, Μαντούκας, Δικτυόπουλος

One. Lioutas Show
MVP της συνάντησης ήταν ο παίκτης του Δούκα. Και πώς να μην ήταν, αφού ο Λιούτας σημείωσε έξι γκολ, δίνοντας στην ομάδα του την ώθηση, που χρειαζόταν για να αντεπεξέλθει στις ανάγκες του αγώνα. Ο Δούκας ήταν καταιγιστικός σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Προηγήθηκε στο ημίχρονο 4-0 με τον Λιούτα να σημειώνει χατ τρικ και να δείχνει από την αρχή τις άγριες διαθέσεις του. Το άλλο γκολ για τα «εκπαιδευτήρια» σημείωσε ο Καραθανασόπουλος. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Κόσμου, μείωσε προσωρινά με τον Σταμούλο αλλά ο Λιούτας με το τέταρτο προσωπικό τέρμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 5-1. Με τον Ξένο να μειώνει σε 5-2, οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να πιέσουν περισσότερο.  Στο 30' κέρδισαν πέναλτι αλλά ο Πλιάκος αστόχησε. Τον εκνευρισμό του Κόσμου εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Δούκας, που μέσα σε ένα λεπτό με γκολ των Μάντζιου και Δανηλόπουλου, ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι παραδόθηκαν από εκείνο το σημείο και μετά. Ο Λιούτας με 2 ακόμα γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 9-2. Η απόδοση του ήταν τέτοια, που όλοι στο γήπεδο χειροκρότησαν. Οι Βανδώρος και Δανηλόπουλος έκλεισαν τον κύκλο των γκολ για τους νικητές. Από την ομάδα του Στεφανίδη, Ξένος (3), Σταμούλος και Μπέλλο χρίστηκαν σκόρερ. Η έμπνευση του προπονητή του Κόσμου να βάλει τον Ξένο ως πέμπτο παίκτη αντί τερματοφύλακα, δεν είχε το προσδοκώμενο αποτέλεσμα, αφού το σκορ από το 5-2 ξέφυγε μετά. Με την νίκη του αυτή, ο Δούκας έφτασε σε απόσταση αναπνοής από την τρίτη θέση και πάει με ανεβασμένη ψυχολογία για το παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής με την Αθήνα 90.

Δούκας: Παππάς, Βανδώρος, Καραθανασόπουλος, Λιούτας, Μάντζιος,  Δανηλόπουλος, Μπλούτης, Δούκας, Ζαλώνης, Κίτσιος, Αχής.
Κόσμος Β.Π.: Γκιώνης, Ξένος, Σταμούλος, Παπαδόπουλος, Πλιάκος, Βλάχος, Μπέλλο, Βρεκος, Κατσιούλας