<

Ποδοσφαίρο Σάλας

Παραιτήθηκε ο Πετρίτσης
Ο προπονητής της Σαλαμίνας αποχωρεί από το άθλημα μετά το τέλος του πρωταθλήματος

Πολλές και δυνατές συγκινήσεις είχαμε την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος σάλας. Η μάχη για την εξάδα καλά κρατεί, αφού για 4 θέσεις ερίζουν 6 ομάδες, με την διαφορά του τρίτου με τον έβδομο να είναι μόλις 5 βαθμοί. Στο κλειστό της Πολιτείας Αθήνα 90 και Δούκας ήρθαν ισόπαλοι 5-5 ενώ στο "Ολύμπιο" ο Πλάτωνας με την νίκη του επί του Ηνίοχου (6-4), ψαλίδισε την διαφορά από την κορυφή στους δυο βαθμούς. Ο Νέος Αίας εκμεταλλευόμενος και τις απουσίες της Σαλαμίνας πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης (9-4), βάζοντας φωτιά στην μάχη της ουράς. Ωστόσο, τα γεγονότα, τόσο κατά την διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου όσο και μετά τον αγώνα μόνο καλό δεν κάνουν στο άθλημα. Τέλος, με σαρωτική εμφάνιση η Ηλιούπολη κέρδισε στην Καισαριανή τον Εθνικό Αστέρα (6-0) και ο Κόσμος επικράτησε του Μινώταυρου (6-3). Ρεπό είχε ο Γέρακας.

Ισοπαλία στην Πολιτεία
Ντέρμπι από τα παλιά είχαμε ανάμεσα σε Αθήνα 90 και Δούκα. Οι πρωταθλητές δεν βρέθηκαν και στην καλύτερη βραδιά τους ενώ η τακτική που ακολούθησε ο Κώστας Σπύρου, με σφιχτή αμυντική διάταξη απέδωσε καρπούς. Είναι ενδεικτικό ότι το Καλτσέτο βρήκε μόλις μια φορά απροετοίμαστη την άμυνα των φιλοξενούμενων. Σε αντίθεση με άλλα παιχνίδια, οι παίκτες του Αποστόλη Μπελτσίδη δεν είχαν το καθαρό μυαλό ούτε την καλή κυκλοφορία της μπάλας, κάνοντας πολλά λάθη.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν νωρίς με 2-0, έχοντας σκόρερ τους Μπούσμπουρα (2') και Λίτο (7'). Ο Δούκας, όμως, κατάφερε να αντιδράσει άμεσα. Σχεδόν αμέσως απάντησε στο γκολ του Λίτου με τον Βανδώρο (7') ενώ στο επόμενο λεπτό ισοφάρισε με τον Καραθανασόπουλο. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν θεωρώντας, πως η μπάλα δεν είχε περάσει την γραμμή. Η απόφαση των διαιτητών δεν άλλαξε. Στο 19΄ ο Ηλιάδης μετουσίωσε σε γκολ την πίεση της ομάδας του, διαμορφώνοντας το 3-2 αλλά ο Λιούτας με ωραία ατομική ενέργεια έστειλε τις δυο ομάδες ισόπαλες στην ανάπαυλα.
Το σκηνικό δεν άλλαξε στην επανάληψη. Έπειτα από ένα 10λεπτο χωρίς κάποιο τέρμα και στο οποίο ο Δούκας είχε αρκεστεί σε παθητικό ρόλο από τους πρωταθλητές, ο Ηλιάδης πάλι (31'), έδωσε το προβάδισμα στην Αθήνα 90. Δευτερόλεπτα αργότερα, ο ίδιος παίκτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 5-3, στην μοναδική αμυντική ολιγωρία των "εκπαιδευτηρίων". Όπως φάνηκε, όμως, τίποτα δεν είχε τελειώσει. Στο 32' ο Λιούτας μείωσε σε 5-4 εκμεταλλευόμενος ασθενή απόκρουση του Περδίκη σε σουτ του Κωστή Δούκα. Στο 40' ο αρχηγός των φιλοξενούμενων επιβεβαίωσε ότι διανύει περίοδο φορμαρίσματος με το γκολ, που έμελλε να σφραγίσει τις προσπάθειες των δυο ομάδων. Μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από πλευράς Δούκα, το τελικό 5-5 κρίνεται δίκαιο. Το Καλτσέτο δεν είχε αυτοσυγκέντρωση στο παιχνίδι του κάτι το οποίο δέχτηκε με μεγάλη χαρά ο Λιούτας και η παρέα του. Πλέον, η 1η θέση της κανονικής περιόδου παίρνει νέο ενδιαφέρον, αφού ο Πλάτωνας, που κέρδισε τον Ηνίοχο βρίσκεται δυο βαθμούς πίσω. Όσο για τους παίκτες του Κώστα Σπύρου, το αποτέλεσμα αυτό θα δώσει περισσότερη ώθηση στην προσπάθεια τους για παραμονή στην εξάδα.

Μικρά - μικρά από την Πολιτεία

• Δεν είχε πολύ κόσμο το κλειστό λίγο πριν την έναρξη του αγώνα. Κρίμα για ένα παιχνίδι, που παραδοσιακά, συγκέντρωνε μεγάλη προσέλευση.
  • Ο Δούκας αγωνίστηκε με μπλε εμφανίσεις ενώ η Αθήνα 90 με τις καθιερωμένες άσπρες.
  • Ξυρισμένος παρουσιάστηκε ο Λιούτας. Ο αρχηγός του Δούκα άλλαξε λουκ, προφανώς για να πάει γούρι. Απέδωσε πάντως...

Αθήνα 90: Εμμανουηλίδης, Μπούσμπουρας, Ηλιάδης, Παπαευστρατίου, Κάτσος, Τσάτσας, Μπισμπίκης, Αρβανίτης, Λίτος, Ζιάκας, Τριάντης, Περδίκης
Δούκας: Παππάς, Βανδώρος, Καραθανασόπουλος, Λιούτας, Δανηλόπουλος, Μπλούτης, Ζαλώνης, Δούκας, Αχής, Δαβίλας, Μακαρίου, Σπύρου.

Δύσκολα ο Πλάτωνας
Πιο δύσκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό 6-4, οι παίκτες του Πλάτωνα πήραν τους βαθμούς της νίκης. Ο Ηνίοχος παρουσιάστηκε αποφασισμένος για όλα στο "Ολύμπιο". Ο Καββαδίας άνοιξε το σκορ στο 5' για τους γηπεδούχους για να ισοφαρίσει στο 14' ο Παπαστάθης. Ο Καββαδίας διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα στο 16' γράφοντας το 2-1. Ο Σταμούλος λίγο πριν την λήξη του πρώτου 20λέπτου διαμόρφωσε το 2-2. Στο δεύτερο μέρος, ο Ηνίοχος ακολουθούσε κατά πόδας στο σκορ τους γηπεδούχους. Στο 24' ο Κουβαράς έδωσε πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του για να ισοφαρίσει στο επόμενο λεπτό ο Σταμούλος. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο 26' ο Μοστριός έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Πλάτωνα για να απαντήσει πέντε λεπτά αργότερα ο Παπαστάθης. Τελικά, οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με ένα μικρό ξέσπασμα, φτάνοντας στο τελικό 6-4 (32' Συλιγνάκης και 38' Μοστριός). Η ομάδα του Παναγιώτη Μπαλάφα άξιζε την ισοπαλία και αδικείται από το σκορ.
Πλάτωνας: Σάμιος, Γράψας, Τρουλιτάκης, Κουβαράς, Μοστριός, Κονταρδάς, Μπουλάνης, Καββαδίας, Μορφέσης, Ζέρβας, Συλιγνάκης, Κοκοτσάκης
Ηνίοχος: Σταθόπουλος, Μπάσο, Σοϊλεμές, Παπαστάθης, Σταμούλος, Μάνος, Αντωνόπουλος, Κολυμπίρης, Στόλης

Λύγισε από τις απουσίες
Στο έπακρο εκμεταλλεύτηκε τις 8(!) απουσίες της Σαλαμίνας, ο Ηνίοχος κερδίζοντας με το ευρύ 9-4 τους νησιώτες. Οι φιλοξενούμενοι έχουν πολλά παράπονα από τον διαιτητικό δίδυμο Στεφάνου - Μπειντάρη με τον τελευταίο να συγκεντρώνει τα περισσότερα πυρά των νησιωτών. Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της Σαλαμίνας Νίκος Πετρίτσης, δήλωσε ότι αποχωρεί όχι μόνο από τον πάγκο της ομάδας αλλά και από το ίδιο το άθλημα με τα όσα "τραγελαφικά συμβαίνουν στον χώρο".
Ο πρόεδρος των νησιωτών Θρασύμβουλος Μπάγιος έκανε λόγο για την χειρότερη διαιτησία, που έχει δει ποτέ ενώ κατέστησε σαφές με τον πλέον πειστικό τρόπο ότι θα ζητήσει από την ΕΠΟ την εξαίρεση των εν λόγω διαιτητών από τους αγώνες της ομάδας του.
Στα αγωνιστικά, ο Αίαντας μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με διαφορά δυο τερμάτων (6' Μοστριός, 12' Καρβουνιάρης), που διατήρησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (16' Παπαδόπουλος) αν και η Σαλαμίνα είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 (13' Κ. Ράμφος).
Στην επανάληψη, η Σαλαμίνα όχι μόνο ισοφάρισε αλλά πέρασε και μπροστά με 3-4 ανατρέποντας πλήρως την κατάσταση (25' Κ. Ράμφος, 27' Π. Παπαδημητρίου, 28' Σίμου). Οι σκηνές που ακολούθησαν δεν τιμούν το άθλημα. Συγκεκριμένα, ο διαιτητής Μπειντάρης, σύμφωνα με τον προπονητή των νησιωτών, κάθε άλλο παρά έδειξε εξοικιωμένος με τους κανονισμούς, αφού έκανε πλημμελή χρήση καρτών. Αυτή η διατησία έρχεται να προστεθεί στις κακές αποδόσεις των διατητών, που έχουμε από τις αρχές της χρονιάς και μας κάνει να αναρωτιόμαστε ποιος ο ρόλος της ΚΕΔ σε ό,τι αφορά τη σάλα, αφού οι διαιτητές με χαμηλή βαθμολογία δεν παραπέμπονται. Συν τοις άλλοις, από την ημέρα που ανέλαβε ο κ. Γρούτσης δεν έχει γίνει ούτε ένα σεμινάριο διαιτητών και πολύ περισσότερο δεν έχει ζητηθεί η συνδρομή των πρωταγωνιστών του αθλήματος, δηλαδή των αθλητών και των προπονητών.
Με παίκτη λιγότερο, και με τις 8 απουσίες ήδη δεδομένες από την αρχή του αγώνα, η κούραση κατέβαλε τους παίκτες του Νίκου Πετρίτση, οι οποίοι μοιραία έχασαν το παιχνίδι. Στα τελευταία 12 λεπτά του αγώνα, ο Αίαντας πέτυχε ούτε ένα, ούτε δυο αλλά έξι γκολ, φτάνοντας στην νίκη. (28' Παπαδόπουλος, 30' και 32' Μοστριός, 34' και 35' Λούκινας, 37' Γρηγορίου).
Νέος Αίας: Μιχαλίτσης, Μοστριός, Τηλιγάδας, Χότζα, Γρηγορίου, Λούκινας, Καρβουνιάρης, Παπαδόπουλος, Χατζηαναστασίου, Τόκας, Ζακάλ, Κροκίδης
Σαλαμίνα: Αντωνέας, Σίμου, Παπαδημητρίου Γ., Ράμφος Κ., Παπαδημητρίου Π., Πέτρουλας, Ανδριανός, Δραμιτινός, Καρνέσης, Σιτζανάκης, Πέτρουλας

Σάρωσε η Ηλιούπολη
Οι παίκτες του Γιώργου Δρυμώνα δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Εθνικό Αστέρα, τον οποίο και κέρδισαν μέσα στην Καισαριανή με το εντυπωσιακό 6-0. Το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των φιλοξενούμενων, που προηγήθηκαν στο ημίχρονο 3-0 (2΄ και 5΄ Βουρλιάς, 15' Τζανής). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος. Η Ηλιούπολη ανέβασε στροφές και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο τελικό 6-0 (28΄Τζούμπα, 28' Τζανής, 33' Κασσής), εκμεταλλευόμενη με τον καλύτερο τρόπο τρόπο τον εκνευρισμό των γηπεδούχων.
Εθνικός Αστέρας: Μεξης, Γκρίτζαλης, Αργύρης, Μαυράκης, Καρδάσης, Πανουτσόπουλος, Διαμαντούρος, Σμυρλιάδης, Θεοδώρου, Πρίφτης, Μουρίκης
Ηλιούπολη: Λίτσος, Μουρδουκούτας, Τζούμπα, Κασσής, Γαλάνης, Παγουράς, Καλύβας, Σώκος, Τζανής, Πρεπούδης

Επιστροφή στις νίκες για Κόσμο
Δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Κόσμου αλλά τελικά στην επανάληψη παίζοντας πιο συγκεντρωμένα, μπόρεσε και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης, πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο στην πρώτη εξάδα. Το σκορ άνοιξε στο 4' ο Μαυραγάνης για τους φιλοξενούμενους ενώ ένα αυτογκόλ του Στόλη (6') έδωσε αέρα 2 τερμάτων στην ομάδα του Φώτη Κεραμυδά. Τρία λεπτά μετά ο Α. Συκαράς μείωσε σε 1-2 για να ισοφαρίσει στο 11' ο Πλιάκος. Ο Μαυραγάνης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, για να κλείσει το ημίχρονο με τον Συκαρά να ισοφαρίζει για την ομάδα του στο 18'. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο και παίζοντας συγκεντρωμένα στην άμυνα και αποτελεσματικά στην επίθεση έφτασαν στην νίκη με σκορ 6-3 (25' και 31' Γ. Συκαράς, 34΄Μπέλο).
Κόσμος Β.Π: Γκιώνης, Ξένος, Σταμούλος, Παπαδόπουλος, Πλιάκος, Μπέλλο, Βλάχος, Συκαράς Γ., Συκαράς Α., Βλάχος, Στόλης
Μινώταυρος: Κατιρτζής, Γκαϊφίλιας, Μαυραγάνης, Καρουσάκης, Νικολάου, Κατσίκαρος, Σπυριάδης, Φιλίππου, Παπουνίδης