<

Ποδοσφαίρο Σάλας

Α' Κατηγορία Ανδρών - 15η αγωνιστική (29.01.2007)

Αμετάβλητη η κατάσταση στην βαθμολογία

Αναμενόμενα ήταν τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής με τα φαβορί να παίρνουν την νίκη εύκολα ή δύσκολα. Αθήνα 90 και Πλάτωνας συνέχισαν νικηφόρα επικρατώντας εκτός έδρας  των Μινώταυρου (2-5) και Κόσμου (3-4) αντίστοιχα. Ο Ηνίοχος ξεπέρασε το εμπόδιο του Γέρακα (6-4) ενώ ο Δούκας δυσκολεύτηκε μέχρι να κάμψει την αντίσταση του Αίαντα (5-4). Τέλος, στην Σαλαμίνα, η τοπική ομάδα υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ήττα από την Ηλιούπολη (7-8). Ρεπό είχε ο Εθνικός Αστέρας.

Παρέμεινε πρώτη η Αθήνα 90
Δεν δυσκολεύτηκαν οι πρωταθλητές επί του Μινώταυρου. Οι παίκτες του Αποστόλη Μπελτσίδη ήθελαν την νίκη αφενός για να αποδείξουν ότι η εντός έδρα ισοπαλία με τον Δούκα ήταν μια κακή παρένθεση και αφετέρου για να παραμείνουν στην κορυφή, αφού ο Πλάτωνας ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής. Στα αγωνιστικά, το «Καλτσέτο» μπήκε  δυνατά στον αγώνα και δεν επέτρεψε  στον Μινώταυρο να πάρει ανάσα. Με γκολ των Λίτου (10') και Μπούσμπουρα (20'), έκλεισε  το ημίχρονο προηγούμενο  με 0-2. Στην επανάληψη, ο ρυθμός των φιλοξενούμενων δεν έπεσε και εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι οι παίκτες του Φώτη Κεραμυδά δεν μπήκαν ποτέ στο πνεύμα του αγώνα, «καθάρισαν» το παιχνίδι στο 24' με τον Τανταρούδα να διαμορφώνει το 0-3. Οι Μπισμπίκης (30') και Μπούσμπουρας (35') ανέβασαν το σκορ στα επίπεδα του 0-5. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περιορίσουν λίγο τις αρνητικές εντυπώσεις με τον Μαυραγάνη να πετυχαίνει 2 τέρματα ένα λεπτό πριν την λήξη του αγώνα.
Μινώταυρος: Κατιρτζής, Γκαϊφίλιας, Μαυραγάνης, Καρουσάκης, Νικολάου, Κατσίκαρος, Σπυριάδης, Φιλίππου, Παπουνίδης
Αθήνα 90: Εμμανουηλίδης, Μπούσμπουρας, Ηλιάδης, Παπαευστρατίου, Κάτσος, Τσάτσας, Μπισμπίκης, Αρβανίτης, Λίτος, Ζιάκας, Τριάντης, Περδίκης, Τανταρούδας

Νίκη και για Πλάτωνα
Σε απόσταση δυο βαθμών από την πρωτοπόρο Αθήνα 90, παρέμεινε ο Πλάτωνας μετά το νικηφόρο πέρασμα του από την έδρα του Κόσμου. Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων, ωστόσο, τα χρειάστηκε στο τέλος, αφού οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα του Πλάτωνα και τον απείλησαν με ισοφάριση. Το σκορ άνοιξε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Μορφέσης με την συμπλήρωση δυο λεπτών αγώνα. Στο επόμενο λεπτό ο Α. Πλιάκος ισοφάρισε για τον Κόσμο. Ο Πλάτωνας κυριάρχησε στην συνέχεια και τελικά η υπεροχή του καρποφόρησε στο 14', όταν ο Μορφέσης έκανε το 1-2, σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα  αποδυτήρια. Στο δεύτερο μέρος, ανέλαβε δράση ο Γ. Μοστριός, που με δυο προσωπικά του τέρματα (23' και 29') έκανε το σκορ 1-4. Κάπου εκεί οι του Πλάτωνα πίστεψαν ότι είχε κριθεί το παιχνίδι και χαλάρωσαν δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μπουν γερά στην διεκδίκηση - τουλάχιστον - της ισοπαλίας. Στο 32' ο Α. Συκαράς μείωσε σε 2-4 ενώ 3 λεπτά αργότερα ο Παπαδόπουλος κατέβασε την διαφορά στο γκολ (3-4). Στο τελευταίο 5λεπτο ο Κόσμος πάλεψε για την ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε. Οι φιλοξενούμενοι πήραν δίκαια την νίκη, αν και στάθηκαν τυχεροί, που δεν πλήρωσαν την χαλάρωση στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.
Κόσμος Β.Π: Γκιώνης, Ξένος, Σταμούλος, Παπαδόπουλος, Πλιάκος, Μπέλλο, Βλάχος, Συκαράς Γ., Συκαράς Α., Βλάχος, Στόλης
Πλάτωνας: Σάμιος, Γράψας, Τρουλιτάκης, Κουβαράς, Μοστριός, Κουνταρδάς, Μπουλάνης, Καββαδίας, Μορφέσης, Ζέρβας, Συλιγνάκης, Κοκοτσάκης, Μοστρόπετρος

Ανέβηκε στην επανάληψη
Ένα ημίχρονο άντεξε ο Γέρακας απέναντι στον Ηνίοχο. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν νωθροί στο πρώτο μέρος του αγώνα, δίνοντας την δυνατότητα στους παίκτες του Γέρακα να παλέψουν το παιχνίδι. Στην επανάληψη, όμως, φαίνεται ότι οι οδηγίες του Παναγιώτη Μπαλάφα έπιασαν τόπο, αφού οι παίκτες του παρουσιάστηκαν περισσότερο συγκεντρωμένοι και τελικά πήραν την νίκη με 6-4.
Με γκολ του Μάνου (6' και 8'), ο Ηνίοχος πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα με 2-0. Ο Γέρακας αντέδρασε και με τους Πατραμάνη (11'), Μαντούκα (16') έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Με το τρίτο προσωπικό γκολ του Μάνου (18'), οι γηπεδούχοι ξαναπήραν προβάδισμα βραχείας κεφαλής, το οποίο δεν κράτησαν για πολύ, αφού ο Τσαγδής στο αμέσως επόμενο λεπτό, ισοφάρισε εκ νέου για τους φιλοξενούμενους. Το 3-3 άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς για το δεύτερο ημίχρονο. Ο Ηνίοχος, με το ξεκίνημα της επανάληψης, μπήκε πιο αποφασιστικά στο γήπεδο. Με ένα επιμέρους 3-0 (27' Σταμούλος, 30' Μπάσο και 35' Κολυμπίρης) προηγήθηκε 6-3 και ουσιαστικά εξασφάλισε την νίκη. Το μόνο που κατάφερε η παρέα του Μαντούκα, ήταν να μειώσει με τον Τσαγδή στο 39'.
Ηνίοχος: Σταθόπουλος, Μπάσο, Σοϊλεμές, Παπαστάθης, Σταμούλος, Μάνος, Αντωνόπουλος, Κολυμπίρης, Στόλης
Γέρακας: Θεοδώρου, Πατραμάνης, Τσαγδής, Κούτρας, Μιχελής, Κριτσωτάκης, Μπερέτης, Μπεθάνης, Καπούτσος, Λεφτάκης, Μαντούκας, Δικτυόπουλος

Το πάλεψε ο Αίας
Μια βδομάδα μετά την ισοπαλία στο κλειστό της Πολιτείας, ο Δούκας λίγο έλειψε να χύσει την καρδάρα με το γάλα. Ο Αίαντας τρόμαξε τους γηπεδούχους χάνοντας στις λεπτομέρειες από το μεγάλο του αντίπαλο. Οι παίκτες του Νίκου Αυλωνίτη, παίζοντας συγκεντρωμένα και χωρίς κανένα άγχος, λίγο έλειψε να προκαλέσουν εμφράγματα στο «Δαΐς»,με την μεγαλύτερη έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος να μην ολοκληρώνεται ποτέ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους, ο Α.. Μοστριός, ο οποίος έδινε την εντύπωση ότι έπαιζε μόνος του ενάντια στον Δούκα. Ο παίκτης της ομάδας της Παλλήνης ήταν  χάρμα ειδέσθαι καθώς πέτυχε τα τρία (όλα στο πρώτο ημίχρονο) από τα 4 τέρματα της ομάδας του. Στο 5' ο Μοστριός αιφνιδίασε τον Δούκα ανοίγοντας το σκορ. Χρειάστηκαν να περάσουν 10 αγωνιστικά λεπτά για να μπορέσουν οι γηπεδούχοι να ισοφαρίσουν με τον Λιούτα. Ο Μοστριός ξανάδωσε το προβάδισμα στον Αίαντα (16') ενώ στο επόμενο λεπτό, διεύρυνε ακόμα περισσότερο την διαφορά (1-3). Το ημίχρονο έκλεισε με τον Λιούτα να ισοφαρίζει στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πίεσαν για να ισοφαρίσουν και τελικά το κατάφεραν στο 24' με τον Μπλούτη. Ο Ζακάλ, όμως, στο 25' έδωσε πάλι το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Το παιχνίδι κρεμόταν σε μια κλωστή. Η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει στο μέρος των γηπεδούχων, όταν στο 32' ο Βανδώρος ισοφάρισε σε 4-4. Στο 37' ο Καραθανασόπουλος έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην ομάδα του. Η κούραση και η απογοήτευση κατέβαλλαν τον Αίαντα, ο οποίος έμεινε με την πικρία της μεγάλης ευκαιρίας.
Δούκας: Παππάς, Βανδώρος, Καραθανασόπουλος, Λιούτας, Δανηλόπουλος, Μπλούτης, Ζαλώνης, Δούκας, Αχής, Δαβίλας, Μακαρίου, Σπύρου.
Νέος Αίας: Μιχαλίτσης, Μοστριός, Τηλιγάδας, Χότζα, Γρηγορίου, Λούκινας, Καρβουνιάρης, Παπαδόπουλος, Χατζηαναστασίου, Τόκας, Ζακάλ, Κροκίδης

Έχασε έδαφος η Σαλαμίνα
Οι απουσίες τελικά αποτέλεσαν ανυπέρβλητο εμπόδιο για την ομάδα του Νίκου Πετρίτση. Οι νησιώτες προσπάθησαν αλλά αυτό δεν έφτανε καθώς είχαν μπροστά τους την Ηλιούπολη, που βρίσκεται σε συνεχή ανοδική τροχιά και δείχνει να αφήνει πίσω της την κρίση των προηγούμενων μηνών. Ο Σίμου άνοιξε το σκορ στο 2' για λογαριασμό των γηπεδούχων μετά από ωραία ατομική ενέργεια. Ο Μουρδουκούτας ισοφάρισε στο 3' ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κούκης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους νησιώτες. Ο Μουρδουκούτας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έφερε πάλι το παιχνίδι στα ίσα και ο ίδιος παίκτης στο 11' έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Κάσσης στο 15' έδωσε αέρα δυο τερμάτων  στην ομάδα του Γιώργου Δρυμώνα. Κάπου εκεί η Σαλαμίνα πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα ντεμαράζ στο τελευταίο τετράλεπτο, έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη 5-4 (16', 20' Σίμου και 16' Α.Ράμφος). Στο δεύτερο μέρος, ο έτερος Ράμφος έκανε το 6-4 (27') αλλά γρήγορα η Ηλιούπολη απάντησε με τον Βουρλιά (28'), μένοντας ζωντανή. Το παιχνίδι πήρε ένα τρελό ρυθμό με τον Σίμου να γράφει το 7-5 στο 28' και τον Μουρδουκούτα να  μειώνει στο επόμενο λεπτό. Στο 30' οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Σταματίου ενώ στο 35' ο ίδιος παίκτης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Σαλαμίνα έμεινε από δυνάμεις και δεν μπόρεσε να αντιδράσει με το 7-8 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.