<

Ποδοσφαίρο Σάλας

Α' Κατηγορία Ανδρών (16η Αγωνιστική)

Έσπασε το αήττητο των πρωταθλητών

Αγωνιστική - ορόσημο για τον Πλάτωνα ήταν η 16η. Οι παίκτες του Βασίλη Ιγγλεζάκη σημείωσαν την πρώτη τους νίκη επί του «Καλτσέτο» σε ένα παιχνίδι, που έσπασε καρδιές (3-4). Στους υπόλοιπους αγώνες, ο Δούκας δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην ελλιπή Σαλαμίνα (6-2) ενώ ο Εθνικός Αστέρας τα χρειάστηκε μέχρι να καταβάλλει την αντίσταση του Ηνίοχου (7-6). Στην μάχη της παραμονής, ο Αίας Παλλήνης κέρδισε τον Μινώταυρο (7-4) και ο Κόσμος βύθισε τον Γέρακα στον πάτο της βαθμολογίας (6-8).

Εξασφάλισε εξάδα
Σημαντική νίκη πέτυχε ο Δούκας επί της Σαλαμίνας στο «Δαΐς» εξασφαλίζοντας με αυτό τον τρόπο την παρουσία του στα play-off. Οι γηπεδούχοι είχαν εύκολο έργο απέναντι στους νησιώτες, που για ένα ακόμα παιχνίδι αγωνίστηκαν με αρκετές απουσίες. Οι παίκτες του Κώστα Σπύρου από την αρχή έδειξαν τις διαθέσεις τους, όταν προηγήθηκαν 2-0 (5', 6' Λιούτας) και 3-1 (18' Καθανασόπουλος), σκορ με το οποίο οι 2 ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια. Ενδιάμεσα είχε μειώσε προσωρινά σε 2-1 ο Λαμπρινός (8'). Οι παίκτες του Δούκα συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 23' ο Βανδώρος έγραψε το 4-1 ενώ έξι λεπτά αργότερα, η Σαλαμίνα μείωσε με τον Κούκη. Το τελικό 6-2 διαμορφώθηκε με τέρματα των Δανηλόπουλου (31') και Καρακώστα (35').

Παραλίγο αυτοκτονία
Ως ιδανικός αυτόχειρας έπαιζε ο Εθνικός Αστέρας στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ηνίοχο. Οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα παρουσίασαν για άλλη μια φορά αστάθεια στην απόδοση τους με την διαφορά ότι το κακό τους ημίχρονο το έκαναν στην επανάληψη. Στο πρώτο μέρος, η ομάδα της Καισαριανής παίζοντας σχεδόν τέλεια προηγήθηκε με το εμφατικό 7-2 του Ηνίοχου. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Αστέρα στο διάστημα αυτό ήταν ο Καρδάσης, που σημείωσε τα 5(!) από τα 7 τέρματα της ομάδας του (3', 5',6', 15' και 20'). Τα άλλα δυο γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Σταμούλος με αυτογκόλ (7') και Πρίφτης (16') ενώ για την ομάδα του Παναγιώτη Μπαλάφα σκόραραν οι Σοϊλεμές (13') και Μπατσούλης (16'). Το νωθρό ξεκίνημα του Αστέρα στο δεύτερο μέρος έδωσε την δυνατότητα στον Ηνίοχο να μειώσει με τους Μπατσούλη (24') και Κολυμπίρη (27'). Τα πράγματα έγιναν περισσότερο δύσκολα όταν στο 35' ο Σοϊλεμές με το δεύτερο προσωπικό του γκολ μείωσε σε 7-5 ενώ ένα λεπτό πριν την λήξη του αγώνα ο Κολυμπίρης έκανε το 7-6. Ευτυχώς, για τον Εθνικό Αστέρα η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε ποτέ και πήρε μια αγχωτική νίκη, που θα μπορούσε με λίγη περισσότερη προσοχή να εξελιχθεί σε θρίαμβο. Από την μεριά του, ο Ηνίοχος κατέθεσε όλες τις αρετές που έχει ως ομάδα στο δεύτερο μέρος, στάθηκε άτυχος σε 1-2 περιπτώσεις αλλά πλήρωσε με την σειρά του το κακό πρώτο ημίχρονο.

Της έσπασε το αήττητο
Την πρώτη του νίκη επί της Αθήνας 90 πανηγύρισε ο Πλάτωνας. Οι παίκτες του Βασίλη Ιγγλεζάκη παίζοντας συγκεντρωμένα, με πάθος αλλά και σύνεση, έσπασαν το φετινό αήττητο του αντίπαλου τους. Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Μοστριός μόλις στο 3'. Το γκολ αυτό αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, που κάπου φάνηκαν να βραχυκυκλώνονται από την πίεση του Πλάτωνα. Εν τούτοις, μπόρεσαν να ισοφαρίσουν στο 15' με τον Ηλιάδη αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν στο τέλος καθώς ο Μοστριός με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 1-2, τρία λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος, ένα γρήγορο γκολ δια. ποδός Μπούσμπουρα (23') έφερε το παιχνίδι στα ίσια (2-2). Οι φιλοξενούμενοι δεν παραδόθηκαν και ακολουθώντας το αγωνιστικό πλάνο του προπονητή τους βρέθηκαν να προηγούνται με 2-4 (26' Κουβαράς, 30' Καββαδίας), θέτοντας γερά θεμέλια για την νίκη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπούσμπουράς έγραψε το 3-4, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Χάθηκαν κάποιες ευκαιρίες εκατέρωθεν αλλά καμία ομάδα δεν μπόρεσε να τις μετουσιώσει σε γκολ. Με την κόρνα της λήξης, οι παίκτες του Πλάτωνα πανηγύρισαν έξαλλα την μεγάλη νίκη ενώ κατήφεια και προβληματισμός επικρατούσε στις τάξεις των πρωταθλητών. Όπως και να χει, οι μονομαχίες των δυο ομάδων στα play off αναμένονται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Βήμα παραμονής
Νίκη σωτηρίας πέτυχε ο Αίαντας Παλλήνης επί του Μινώταυρου και πλέον το παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής με τον Γέρακα, αποκτά τον χαρακτήρα τελικού. Οι παίκτες του Νίκου Αυλωνίτη ήθελαν όσο τίποτε άλλο να κερδίσουν. Όλη την εβδομάδα, ζούσαν και ανέπνεαν για αυτό το παιχνίδι. Από την άλλη μεριά, ο Μινώταυρος δεν μπήκε σε κανένα σημείο στο πνεύμα του αγώνα και δίκαια γνώρισε την ήττα, μπαίνοντας πλέον σε περιπέτειες σε ό,τι αφορά την υπόθεση παραμονή. Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή της αναμέτρησης ότι ήθελαν την νίκη και με γκολ των Καρβουνιάρη (10'), Α. Μοστριού (13') και Ζακάλ (17') έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 3-0. Το παιχνίδι ήταν εξολοκλήρου στον έλεγχο του Αίαντα. Με την συμπλήρωση 8 λεπτών στην επανάληψη, Κατσικαρος μείωσε σε 3-1 για να ακολουθήσουν 3 γρήγορα γκολ των γηπεδούχων (29' Χότζα, 30' Γρηγορίου και 34' Καρβουνιάρης). Η πλάστιγγα είχε γείρει οριστικά υπέρ της ομάδας του Νίκου Αυλωνίτη και το μόνο που έμενε, ήταν το τελικό σκορ. Στο 35' ο Κατσικαρος μείωσε σε 6-2 ενώ στο 39' ο Ζακάλ έκλεισε τον κύκλο των γκολ για τους γηπεδούχους, κάνοντας το 7-2. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Φώτη Κεραμυδά ήταν να περιορίσουν τις αρνητικές εντυπώσεις, σκοράροντας από δυο φορές στο τελευταίο λεπτό (Κατσικάρος, Μαυραγάνης)

Έπεσε στην τελευταία θέση
Η κατήφεια, που προκάλεσε η ήττα από τον Κόσμο, έγινε ακόμα μεγαλύτερη, όταν ήρθαν τα νέα της νίκης του Αίαντα. Πλέον, ο Γέρακας πρέπει πάση θυσία να κερδίσει την ομάδα της Παλλήνης στο μεταξύ τους παιχνίδι, αν θέλει να ελπίζει σε παραμονή στην μεγάλη κατηγορία.
Στα του αγώνα, ο Κόσμος δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδραση στους γηπεδούχους. Με επιθετικές αιχμές τους Ξένο (1'), Γ. Συκαρά (6'), Παπαδόπουλο (8'), Α. Συκαρά (11'), οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-4 και στο ημίχρονο 2-5 με τον Α. Συκαρά (17'). Ενδιάμεσα για τον Γέρακα είχαν σκοράρει οι Κριτσωτάκης (16') και Τσαγδής (19'). Ίδια εικόνα και στην επανάληψη με τον Ξένο στο 26' να κάνει το 2-6 και το Τσαγδή να μειώνει στο επόμενο λεπτό. Στο 29' ο Πατραμάνης αναπτέρωσε τις ελπίδες των γηπεδούχων για κάτι καλό, μειώνοντας ακόμα περισσότερο σε 4-6. Δυο γκολ των Α.Συκαρά (30') και Πλιάκου (34') εκτίναξαν το σκορ στο 4-8 και ουσιαστικά καθόρισαν τον νικητή. Το μόνο που κατάφερε ο Γέρακας ήταν να μειώσει στο τελικό 6-8 με δυο τέρματα του πολύ καλού, χθες, Τσαγδή (35' και 40').