Ποδοσφαίρο Σάλας

Α' Κατηγορία Ανδρών - 17η αγωνιστική

Δεν τα κατάφερε ο Δούκας
Νίκη ουσίας για Μινώταυρο (9-5) που πιθανότατα εξασφαλίζει την παραμονή του

Το πρωτάθλημα διακόπτεται λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής στην Ουγγαρία, δίνοντας την ευκαιρία στις ομάδες να ανασυνταχθούν για το τελευταίο κομμάτι της κανονικής περιόδου. Αποτελέσματα ρουτίνας είχαμε την 17η αγωνιστική για τα φαβορί. Στο Ολύμπιο ο Πλάτων κέρδισε με το ευρύ 10-2 τον Αίαντα ενώ στον Γέρακα, η Αθήνα 90 επικράτησε της τοπικής ομάδας με 10-3. Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Μινώταυρος πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα (9-5 τον Δούκα) και ο Κόσμος τον Εθνικό Αστέρα (5-3). Τέλος, Ηνίοχος και Ηλιούπολη μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις (3-3). Ρεπό είχε η Σαλαμίνα.

Εύκολες νίκες για Πλάτωνα και Αθήνα 90
Δεν αντιμετώπισε προβλήματα ο Πλάτωνας στο «Ολύμπιο» απέναντι στον Αίαντα. Οι φιλοξενούμενοι δεν προέβαλαν ιδιαίτερη αντίσταση, αφού τα σπουδαία για αυτούς είναι την ερχόμενη αγωνιστική στο ντέρμπι παραμονής με τον Γέρακα. Στα του αγώνα τώρα, οι παίκτες του Βασίλη Ιγγλεζάκη πάτησαν γκάζι από την αρχή και δεν το άφησαν παρά μόνο όταν ήχησε η κόρνα της λήξης. Το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 3-1 (4' Κουβαράς, 18' Ζακάλ αυτογκόλ, 20'  Γ. Μοστριός - 11' Λουκίνας). Ίδια εικόνα και στην επανάληψη με τον Πλάτωνα να επιδίδεται σε ένα επιθετικό μονόλογο και να φτάνει το σκορ στα επίπεδα του 10-1 ( 23' Κοκοτσάκης, 24' Τρουλιτάκης, 24' Τρουλιτάκης, 28' Μορφέσης, 34' Γ. Μοστριός, 35' Συλιγνάκης, 36' Μπουζάνης). Το μοναδικό που κατάφερε η ομάδα του Νίκου Αυλωνίτη ήταν διαμορφώσει το τελικό 10-2 με τον Λουκίνα.
Πλάτωνας: Σάμιος, Γράψας, Τρουλιτάκης, Κουβαράς, Μοστριός, Κουνταρδάς, Μπουζάνης, Καββαδίας, Μορφέσης, Ζέρβας, Συλιγνάκης, Κοκοτσάκης, Μοστρόπετρος
Νέος Αίας: Μιχαλίτσης, Μοστριός, Τηλιγάδας, Χότζα, Γρηγορίου, Λούκινας, Καρβουνιάρης, Παπαδόπουλος, Χατζηαναστασίου, Τόκας, Ζακάλ, Κροκίδης

Στον Γέρακα, οι πρωταθλητές πέρασαν ένα ευχάριστο απόγευμα απέναντι στην τοπική ομάδα. Οι παίκτες του Αποστόλη Μπελτσίδη καθάρισαν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με 7-1 (5', 17', 19' Ηλιάδης, 7' Κάτσος, 10',12' Ρεντούμης, 13' Λίτος). Ενδιάμεσα οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει σε 1-2 με τον Μιχελή (8'). Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην επανάληψη με τον προπονητή των πρωταθλητών να προχωρά σε πολλές αλλαγές, θέλοντας να δοκιμάσει πρόσωπα και συστήματα ενόψει των play - off. Αυτό βοήθησε τον Γέρακα να παίζει λίγο καλύτερα από το πρώτο μέρος χωρίς, όμως, να αμφισβητήσει την κυριαρχία του «Καλτσέτο» στον αγώνα. Έπρεπε να μπούμε στο τελευταίο πεντάλεπτο για να μπει κάποιο γκολ. Με τέρματα των Μπούσμπουρα (36') και Λίτου (37') το σκορ πήρε ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις (1-9). Οι Μπεθάνης (38') και Τσαγδής (39') μείωσαν κάπως την διαφορά αλλά η Αθήνα 90 είχε τον τελευταίο λόγο, με τον πολύ καλό χθες Ηλιάδη να διαμορφώνει το τελικό 3-10 (40').

Γέρακας: Θεοδώρου, Πατραμάνης, Τσαγδής, Κούτρας, Μιχελής, Κριτσωτάκης, Μπερέτης, Μπεθάνης, Καπούτσος, Λεφτάκης, Μαντούκας, Δικτυόπουλος
Αθήνα 90: Εμμανουηλίδης, Μπούσμπουρας, Ηλιάδης, Παπαευστρατίου, Κάτσος, Τσάτσας, Μπισμπίκης, Αρβανίτης, Λίτος, Ζιάκας, Τριάντης, Περδίκης, Τανταρούδας

Βαθμολογική ανάσα για Μινώταυρο
Τις όποιες ανησυχίες για την παραμονή του στην κατηγορία διέλυσε ο Μινώταυρος. Η ομάδα του Φώτη Κεραμυδά έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο και εκμεταλλευόμενη τις απουσίες του Δούκα πήρε την νίκη με 9-5. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Το σκορ άνοιξε στο 11' ο Δανηλόπουλος αλλά ο Νικολάου με γκολ στο 18' έστειλε τις δυο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια. Η επανάληψη ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Η ομάδα του Ταύρου παίζοντας πολύ καλύτερα από τον αντίπαλο της, προηγήθηκε 7-1 (22', 23' Καρουσάκης, 22' Κατσίκαρος, 32' Νικολάου, 32', 33' Μαυραγάνης) και ουσιαστικά ξεκαθάρισε την υπόθεση νίκη. Ο Καρακώστας μείωσε σε 7-2 αλλά ο Μαυραγάνης με το τρίτο του προσωπικό τέρμα έφερε την διαφορά πάλι στα 6 γκολ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και κατάφεραν ένα επιμέρους 3-0 με πρωταγωνιστές τους Βανδώρο (36') και Καρακώστα (36' και 37') μειώνοντας στα επίπεδα του 8-5. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κατσίκαρος έβαλε τέλος στις όποιες προσδοκίες των φιλοξενούμενων για κάτι καλύτερο διαμορφώνοντας το τελικό 9-5.
Μινώταυρος: Κατιρτζής, Γκαϊφίλιας, Μαυραγάνης, Καρουσάκης, Νικολάου, Κατσίκαρος, Σπυριάδης, Φιλίππου, Παπουνίδης
Δούκας: Παππάς, Βανδώρος, Καραθανασόπουλος, Δανηλόπουλος, Μπλούτης, Ζαλώνης, Δούκας, Αχής, Δαβίλας, Μακαρίου, , Καρακώστας, Καμινιώτης

Γ. Συκαράς - Γκρίτζαλης σημειώσατε 1
Σημαντική νίκη για τον Κόσμο Β.Π. επί του Εθνικού Αστέρα με 5-3. Δίκαιη νίκη για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πλέον έχουν φτάσει σε απόσταση μιας νίκης από την 6η θέση. Οι παίκτες του Μάρκου Στεφανίδη είχαν καλή απόδοση και εκμεταλλεύτηκαν την αστάθεια που χαρακτηρίζει φέτος την ομάδα του Εθνικού Αστέρα. Ο Κόσμος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με τον Γ. Συκαρά στο 7'. Μέχρι το τέλος του ημίχρονου δεν είδαμε να παραβιάζεται η εστία για καμιά από τις δυο ομάδες και έτσι ο Κόσμος πήγε προηγούμενος  στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν νωρίς με τον Γκρίτζαλη (22') αλλά μετά ακολούθησε μπλακ άουτ. Αυτό έδωσε την δυνατότητα στον Κόσμο να ξεφύγει με 4-1 με τον Γ. Συκαρά να πετυχαίνει και τα τρία τέρματα της ομάδας στο διάστημα αυτό (23', 24' και 29'). Ο παίκτης των γηπεδούχων ήταν πραγματικά χάρμα ειδέσθαι και δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι στην ουσία μόνος του κέρδισε τον Εθνικό Αστέρα. Στο 30' ο Σπύρος Γκρίτζαλης μείωσε σε 4-2 δίνοντας κάποια ελπίδα στην ομάδα της Καισαριανής αλλά φευ! Οι Καισαριανιώτες υπολόγιζαν χωρίς τον Γ. Συκαρά, ο οποίος με το πέμπτο προσωπικό τέρμα έκλεισε τον κύκλο των γκολ για την ομάδα του στο 38'. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν λίγο την έκταση της ήττας του με τον Γκρίτζαλη (39') να κάνει το τελικό 5-3.
Κόσμος Β.Π: Γκιώνης, Ξένος, Σταμούλος, Παπαδόπουλος, Πλιάκος Α, Μπέλλο,
Κατσούλης, Συκαράς Γ., Βλάχος
Εθνικός Αστέρας: Μεξης, Γκρίτζαλης, Αργύρης, Μαυράκης, Καρδάσης, Πανουτσόπουλος, Διαμαντούρος, Σμυρλιάδης, Θεοδώρου, Πρίφτης, Μουρίκης

Ισόπαλοι Ηνίοχος και Ηλιούπολη
Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν οι δυο ομάδες. Μετά από ένα μέτριο ημίχρονο, το οποίο έληξε 0-0, Ηνίοχος και Ηλιούπολη μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη χωρίς, όμως, κάποιος από τους δυο να παίρνει ξεκάθαρα το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Το σκορ άνοιξε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Σταμούλος στο 23' για να ισοφαρίσει τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μουρδουκούτας. Ο ίδιος παίκτης στο 30' έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του ενώ ο Τζούμπα στο 31' έδειξε να βάζει γερές βάσεις για την νίκη των φιλοξενούμενων (1-3). Οι παίκτες του Παναγιώτη Μπαλάφα δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία λεπτά του αγώνα μπόρεσαν να πάρουν την ισοπαλία. Αρχικά στο 34' ο Σοϊλεμές μείωσε σε 2-3 ενώ στο 38' ο Σταμούλος διαμόρφωσε το τελικό 3-3.
Ηνίοχος: Σταθόπουλος, Μπάσο, Σοϊλεμές, Παπαστάθης, Σταμούλος, Μάνος, Αντωνόπουλος, Κολυμπίρης, Στόλης
Ηλιούπολη: Λίτσος, Μουρδουκούτας, Τζούμπα, Κασσής, Γαλάνης, Παγουράς, Καλύβας, Σώκος, Τζανής, Πρεπούδης