<

Ποδοσφαίρο Σάλας

Α' Κατηγορία Ανδρών - 19η αγωνιστική

Νίκησαν τα φαβορί

Χωρίς την μεγάλη έκπληξη ολοκληρώθηκε το βράδυ της Δευτέρας η 19η αγωνιστική της Α' Κατηγορίας. Στην Σαλαμίνα, ο ψυχωμένος Ηνίοχος έφυγε με το διπλό (8-10) μειώνοντας τις ελπίδες των νησιωτών για είσοδο στα play - off. Εύκολο απόγευμα για τους δυο πρωτοπόρους. Πλάτων και Αθήνα 90 δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα απέναντι σε Μινώταυρο (12-5) και Ηλιούπολη (11-1) αντίστοιχα. Τέλος, αμετάβλητη έμεινε η κατάσταση στην ουρά με τον Γέρακα να γνωρίζει εντός έδρας ήττα από τον Δούκα (2-6), όπως και ο Αίας από τον Εθνικό Αστέρα στην Καισαριανή (6-3). Ρεπό είχε ο Κόσμος Β.Π.

Την πλήγωσε
Η Σαλαμίνα ήξερε από την αρχή πως σε περίπτωση νίκης έμπαινε γερά στην διεκδίκηση της έκτης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Υπολόγιζε, όμως, χωρίς τον Ηνίοχο. Οι παίκτες του Παναγιώτη Μπαλάφα παίζοντας συγκεντρωμένα και χωρίς άγχος μπόρεσαν και επέβαλαν τον ρυθμό τους και άντεξαν στην πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι. Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Μπάσο (4') για να έρθει ο Σταμούλος (8') και να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας τους. Πριν προλάβει η Σαλαμίνα να καταλάβει τι. την χτύπησε, ο Κολυμπίρης  ανέβασε το σκορ στο 3-0. Οι γηπεδούχοι έδειξαν κάποια σημάδια ζωής με τον Ράμφο να μειώνει προσωρινά στο 11' σε 3-1. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Σταμούλος με ωραία ενέργεια έδωσε εκ νέου προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του. Η Σαλαμίνα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας μπόρεσε μέσα σε ένα τετράλεπτο (13' -16') να φτάσει στην ισοφάριση με σκόρερ τους Παπαδημητρίου, Σίμου και Κούκη. Ο Σταμούλος με το τρίτο του προσωπικό γκολ έστειλε την ομάδα του προηγούμενη στην ανάπαυλα με 4-5. Με το ξεκίνημα της επανάληψης, οι νησιώτες ισοφάρισαν για δεύτερη φορά στο παιχνίδι με τον Σίμου (21'). Το παιχνίδι κρεμόταν σε μια κλωστή και ήταν φανερό ότι όποιος πετύχαινε το επόμενο γκολ θα έπαιρνε και το ψυχολογικό προβάδισμα. Τελικά, αυτός που το πέτυχε ήταν ο Ηνίοχος. Ο Παπαστάθης με δυο προσωπικά γκολ στο 28' και στο 31' έκανε το 5-7 φορτώνοντας με επιπλέον άγχος τους γηπεδούχους. Το τέρμα του Σίμου στο 32' (6-7) απαντήθηκε σχεδόν αμέσως από τον Μπατσούλη στο 32' (6-8). Την χαριστική βολή στην ομάδα του Νίκου Πετρίτση έδωσε στο 34' ο Σοϊλεμές (6-9). Το μόνο που έμενε ήταν να γίνει γνωστό το τελικό σκορ. Ο Κούκης στο 36' έκανε το 7-9 ενώ στο 38' ο Μπατσούλης έκλεισε τον χορό τον γκολ για τον Ηνίοχο (7-10). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Λαμπρινός ένα λεπτό πριν την λήξη του αγώνα.

Τον έπιασε από τα κέρατα
Τριάντα λεπτά άντεξε ο Μινώταυρος απέναντι στον πρωτοπόρο Πλάτωνα. Οι παίκτες του Βασίλη Ιγγλεζάκη ήταν εμφανώς ανώτεροι και δίκαια έφτασαν στην επικράτηση. Το παιχνίδι δεν άρχισε και με το καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους, που είδαν τον Γκαϊφίλια να κάνει το 0-1 στο 5'.  Με την συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα, ο Κουβαράς ισοφάρισε για τον Πλάτωνα αλλά ο Πετρόπουλος στο 13' ξαναέδωσε το προβάδισμα στον Μινώταυρο. Οι γηπεδούχοι με ένα ξέσπασμα στο τέλος του ημιχρόνου (18' Συλιγνάκης,19' Κοκοτσάρης) πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 3-2. Το δεύτερο μέρος αποδείχτηκε πολύ καλύτερο και με περισσότερα γκολ. Στο 22' ο Παπουνίδης ισοφάρισε για την ομάδα του Φώτη Κεραμυδά (3-3) αλλά οι γηπεδούχοι με τους Καββαδία (26') και Τρουλιτάκης (27') πήραν προβάδισμα δυο τερμάτων. Ο Κατσίκαρος μείωσε σε 5-4 στο 30' αλλά κάπου εκεί άρχισε το. πάρτι των γηπεδούχων. Στο 31' ο Γ. Μοστριός έγραψε το 6-4 και στο 33' ο Κουνταρδάς το 7-4. Ο Μινώταυρος παρέδωσε. πνεύμα και ήταν αδύνατον να αντισταθεί στην επιθετική πρωτοβουλία του Πλάτωνα. Ο Συλιγνάκης στο 34' ανέβασε το σκορ στο 8-4. Οι φιλοξενούμενοι στο 36' μείωσαν προσωρινά σε 8-5 με τον Κατσίκαρο. Ο Πλάτωνας συνέχισε απτόητος και με σκόρερ τους Κουβαρά (37'), Καββαδία (38', 39') και Κουνταρδά (38') και έφτασε άνετα στο τελικό 12-5.

Λιούτας τεσσάρων αστέρων
Εύκολη λεία στα νύχια του Δούκα αποδείχτηκε ο Γέρακας. Σε συνδυασμό με την ήττα της Σαλαμίνας, οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν προβάδισμα τεσσάρων βαθμών και ισχυροποίησαν ακόμα περισσότερο την παρουσία τους στην εξάδα. Ο Δούκας ευτύχησε να έχει σε μεγάλη βραδιά τον Λιούτα, ο οποίος και πέτυχε τα τέσσερα από τα έξι γκολ της ομάδα του. (5', 7', 23' και 39'). Το όνομα τους στον πίνακα των σκόρερ πρόσθεσαν  οι Ζαλώνης (14') και Καραθανασόπουλος (37'). Ο Γέρακας σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσε να αντιπαρατάξει κάτι καλύτερο πέραν των τερμάτων που σημείωσαν οι Μαντούκας (10') και Κριτσωτάκης (35').

Παράσταση για ένα ρόλο
Κάτι από μονόπρακτο θύμισε η αναμέτρηση της Αθήνας 90 με την Ηλιούπολη. Ο Ηλίας Μπούσμπουρας πέτυχε τέσσερα τέρματα και οδήγησε εκ του ασφαλούς τους συμπαίκτες του στην νίκη. Από την άλλη μεριά, η Ηλιούπολη πλήρωσε το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-0. Στην επανάληψη, τα πράγματα για την ομάδα του Γιώργου Δρυμώνα δεν βελτιώθηκαν ούτε στο ελάχιστο με συνέπεια να έρθει αυτή η βαριά ήττα. Από την αρχή φαινόταν πως θα κυλούσε το παιχνίδι. Στο 4' ο Μπούσμπουρας άνοιξε το σκορ για τους πρωταθλητές για να έρθει στο 12' ο Ηλιάδης μετά από πάσα του πρώτου να κάνει 2-0. Το 3-0 έγινε με εκτέλεση φάουλ του Αρβανίτη (15') ενώ ο Μπούσμπουρας με κρεσέντο έκανε μέσα σε ένα λεπτό το 5-0 (17' και 18'). Το ημίχρονο έκλεισε στα επίπεδα του 6-0 με τον Ηλιάδη (19'). Ίδια εικόνα και στην επανάληψη με τους παίκτες του Αποστόλη Μπελτσίδη να αποδεικνύονται αφιλόξενοι οικοδεσπότες και την Ηλιούπολη να μην μπορεί να ακολουθήσει, αφού ευκαιρίες δημιούργησε αλλά η έλλειψη καθαρού μυαλού στοίχισε. Στο 21' ο Τσούμπα πέτυχε το γκολ της. τιμής για την Ηλιούπολη. Στον αντίποδα, η Αθήνα 90 συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Εκμεταλλευόμενη τα λάθη των φιλοξενούμενων και την καλή κυκλοφορία της μπάλας, έφτασε στο τελικό 11-1 (22' Αρβανίτης, 28' Μπούσμπουρας, 36' Ηλιάδης, 37' Ρεντούμης, 38' Λίτος).

Νικηφόρο το «αντίο» του Γιάννη Ζιάβα
Παίζοντας και για τον απελθόντα προπονητή τους, οι παίκτες του Εθνικού Αστέρα ξεπέρασαν  το εμπόδιο του Αίαντα Παλλήνης. Η ομάδα της Καισαριανής τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στους φιλοξενούμενους αλλά τελικά κατάφερε να πάρει την νίκη με 6-3. Τα τέρματα για τους νικητές σημείωσαν οι Καρδάσης (11', 26'), Θεοδώρου (30'), Γκρίτζαλης (37', 40') και Αργύρης (40'). Από την πλευρά του Αίαντα, σκόρερ χρίστηκαν οι Χατζηαναστασίου (31') και Μοστριός (39') ενώ ο Αργύρης στο 19' με αυτογκόλ είχε σημειώσει το πρώτο τέρμα των φιλοξενούμενων.