<

Ποδοσφαίρο Σάλας

Α' Κατηγορία Ανδρών - 20η αγωνιστική

Ονειρικό ντεμπούτο Γκουγκουλίτσα

Με το δεξί ξεκίνησε την δεύτερη θητεία του στον πάγκο του Εθνικού Αστέρα ο Γρηγόρης Γκουγκουλίτσας. Η ομάδα της Καισαριανής με πολύ καλή απόδοση πήρε την νίκη με 7-4 μέσα στο  «Δαΐς». Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχωρίζει η συντριβή της Σαλαμίνας από τον Πλάτωνα (17-6) ενώ ο Ηνίοχος παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας μετά την νίκη του επί του Κόσμου Β.Π. (5-3). Τέλος, αμετάβλητη έμεινε η κατάσταση στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας με τις ήττες του Γέρακα και του Αίαντα από τους Μινώταυρο (9-4) και Ηλιούπολη (10-5) αντίστοιχα. Ρεπό είχε η Αθήνα 90.

Πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο
Δεκατρία λεπτά άντεξε η Σαλαμίνα απέναντι στον Πλάτωνα. Οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας δυσκολεύτηκαν στην αρχή του αγώνα αλλά με καταιγιστικό ρυθμό ειδικά στην επανάληψη πήραν πολύ άνετα το τρίποντο της νίκης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Καββαδία, για να έρθει ο Παπαδημητρίου να ισοφαρίσει για την ομάδα του (3'). Σχεδόν αμέσως ο Παπαγεωργίου έδωσε το προβάδισμα στους νησιώτες αλλά ο Συλιγνάκης (6') έφερε το παιχνίδι στα ίσια για τον Πλάτωνα (2-2). Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για ένα διάστημα με το προβάδισμα να αλλάζει δυο φορές χέρια. Στο 6' ο Μορφέσης έκανε το 3-2 για να έρθει ο Παπαγεωργίου με δυο προσωπικά γκολ (7' και 8') και να φέρει εκ νέου  την Σαλαμίνα σε θέση οδηγού. Ο Πλάτων πίεσε περισσότερο και αρχικά έκανε το 4-4 στο 9' ενώ ο ίδιος παίκτης στο 13' έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, το οποίο δεν έμελλε να χάσει ποτέ στην συνέχεια του αγώνα (5-4). Από εκείνο το σημείο και μετά, η Σαλαμίνα κατέρρευσε. Στο 15' ο Μορφέσης έδωσε αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του (6-4) και στο επόμενο λεπτό ο Γράψας ανέβασε το δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 7-4. Ο Παπαδημητρίου στο 18' μείωσε προσωρινά (7-5) αλλά το ημίχρονο έκλεισε με δυο τέρματα του Συλιγνάκη (19') και Μορφέση (20'), απλοποιώντας τα πράγματα για την συνέχεια. Η επανάληψη ήταν ένας μονόλογος των γηπεδούχων. Το γκολ της Σαλαμίνας στο 26' με τον Παπαγεωργίου ακολούθησαν βολές. κατά ριπάς από τους γηπεδούχους. Στο 32' το σκορ ήταν ήδη 12-6 με σκόρερ τους Συλιγνάκη (28'), Μοστριό (30'), Μορφέση (32'). Το μόνο που έμενε να οριστικοποιηθεί ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Η Σαλαμίνα δεν μπόρεσε να προβάλει καμία αντίσταση. Το τελικό 17-6 διαμορφώθηκε με γκολ των Μοστριού (33'), Κουβαρά (34'), Τρουλιτάκη (36') και Καββαδία (37', 39').

Σταθερά τρίτος ο Ηνίοχος
Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα κλειστό στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παπαστάθης άνοιξε το σκορ στο 8' για να ισοφαρίσει τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πλιάκος. Δημιουργήθηκαν εκατέρωθεν πολλές ευκαιρίες αλλά καμιά δεν μετουσιώθηκε σε γκολ είτε λόγω της πολύ καλής παρουσίας των τερματοφυλάκων είτε λόγω των λαθών στην τελική προσπάθεια. Στο δεύτερο μέρος, ο Ηνίοχος κράτησε σταθερά το προβάδισμα που είχε πάρει χάρη στα γκολ των Παπαστάθη (26') και Σταμούλου (28'). Ο Κόσμος προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 3-2 με τον Γ. Συκαρά στο 29' αλλά ο πολύ καλός Παπαστάθης έδωσε πάλι αέρα 2 τερμάτων στην ομάδα του (30'). Στο 38' ο Μπάσο έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Παναγιώτη Μπαλάφα. Το τελικό 5-3 διαμόρφωσε ο Κέππας ένα λεπτό πριν την λήξη του 40λεπτου.

Χαλαρά ο Μινώταυρος
Η ομάδα του Φώτη Κεραμυδά πιάνοντας πολύ καλή απόδοση δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Γέρακα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο 4-0 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαυραγάνη (2', 4', 11') και τον Κατσίκαρο (18'). Στην επανάληψη, ο Μινώταυρος συνέχισε στο ίδιο τέμπο και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 7-0 (22', 26' Κατσίκαρος, 24' Πετρόπουλος). Κάπου εκεί, η λογική χαλάρωση των γηπεδούχων έδωσε την ευκαιρία στον Γέρακα να μειώσει με ένα μικρό σερί σε 7-3 (29', 33' Κριτσωτάκης, 32' Μπερέτης) μειώνοντας τις όποιες αρνητικές εντυπώσεις. Δύο γκολ από τον Μαυραγάνη (36') και τον Κατσίκαρο (37') έδωσαν αέρα 6 γκολ στον Μινώταυρο. Το παιχνίδι έκλεισε με τον Μπερέτη να διαμορφώνει σχεδόν στην εκπνοή το τελικό 9-4.

Διπλό γοήτρου για τον Εθνικό Αστέρα
Η εποχή Γκουγκουλίτσα ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Εθνικό Αστέρα. Η ομάδα της Καισαριανής πιάνοντας ένα δαιμονιώδη ρυθμό στα πρώτα 15 λεπτά πήρε προβάδισμα 5-0 καθαρίζοντας στην ουσία την υπόθεση νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν τον Σπύρο Γκρίτζαλη σε μεγάλη μέρα. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων με χατ τρικ σε διάστημα δεκαπέντε λεπτών (4', 14' και 15') αποτέλεσε την κινητήρια δύναμη για να φύγει η ομάδα του με την νίκη από το Δαΐς. Ενδιάμεσα είχε σκοράρει ο Πρίφτης (13') ενώ το γκολ του Αργύρη στο 16' έδωσε στην ομάδα του Γρηγόρη Γκουγκουλίτσα την μέγιστη διαφορά (5-0). Στον αντίποδα, οι πολλές απουσίες του Δούκα στοίχισαν στην ομάδα. Πάντως βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να μειώσει σε 2-5 με δύο γκολ του Βανδώρου στο 19' και το 20'.
Στην επανάληψη, η αποβολή του Κώστα Σπύρου μπορεί να μην στοίχισε σε κάποιο γκολ, σίγουρα, όμως, υπήρξε αιτία για κατανάλωση δυνάμεων από πλευράς Δούκα. Το άγχος και η κούραση δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από τον αγώνα. Ο Εθνικός Αστέρας άνετα ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα. Στο 30' ο Πρίφτης έκανε το 2-6 μέσα σε έξαλλα πανηγύρια από πλευράς Αστέρα. Ο Λιούτας μείωσε σε 3-6 στο 30' αλλά οι δυνάμεις ήταν φανερό ότι εγκατέλειπαν τους γηπεδούχους. Στο 37' ο Καρδάσης έκανε το 3-7 για να απαντήσει σχεδόν αμέσως ο Μπλούτης και να γράψει το 4-7. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα με τον Αστέρα να παίρνει μια νίκη γοήτρου και τόνωσης του ηθικού για την δύσκολη συνέχεια.
Παρών στο γήπεδο ήταν και ο Γιάννης Ζιάβας. Ο τέως προπονητής του Εθνικού Αστέρα βρέθηκε κοντά στην προσπάθεια της πρώην ομάδας του και είδε με ικανοποίηση την νίκη επί του Δούκα. Μιλώντας στην "Score" ο Γιάννης Ζιάβας είπε: «Τα παιδιά σήμερα έπαιξαν πολύ καλά και είναι φανερό ότι με το Γκουγκουλίτσα στον πάγκο η ομάδα θα πάει πολύ καλά. Ο Δούκας είχε απουσίες αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν αναιρεί την επιτυχία του Αστέρα απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα».

Νίκη ρουτίνας για την Ηλιούπολη
Εύκολο απόγευμα για την Ηλιούπολη απέναντι στον ουραγό Αίαντα. Το συγκρότημα του Γιώργου Δρυμώνα έφτασε χωρίς δυσκολία στην επικράτηση, δείχνοντας από την αρχή του αγώνα ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Ζακάλ στο 6', οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς ανώτεροι και μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 4-1. Πρωταγωνιστές σε αυτό το διάστημα για την Ηλιούπολη οι Σταματίου και Μουρδουκούτας, που σημείωσαν από δυο γκολ έκαστος (10', 13' και 16', 19' αντίστοιχα). Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ένα αυτογκόλ του Τηλιγάδα (23') έκανε ακόμα δυσκολότερη την κατάσταση για τον Αίαντα. Στο 25' ο Κασσης έκανε το 6-1 ενώ στο 28' ο Σώκος ανέβασε την διαφορά στην μέγιστη τιμή της (7-1). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν με τον Ζακάλ (29') αλλά ο Σώκος (32') ήταν εκείνος που έφερε πάλι την διαφορά στα προηγούμενα επίπεδα (8-2). Ένα μίνι σερί από την ομάδα του Νίκου Αυλωνίτη (33' Γρηγορίου, 36' Δεληστάθης και 37' Λουκίνας) έκανε το σκορ 8-5. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με τον Κάσση στο 38' και τον Σώκο στο 39' έφτασαν στο τελικό 10-5, σκορ το οποίο θα μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερο αν ήταν οι παίκτες της Ηλιούπολης πιο συγκεντρωμένοι.

Η βαθμολογία (σε 19 αγώνες)
1. Πλάτωνας                (123-56)          51β.
2. Αθήνα 90                 (119-52)          50β.
3. Ηνίοχος                   (74-74)            35β.
4. Ηλιούπολη              (108-66)          34β.
5. Εθνικός Αστέρας    (89-90)                        33β.
6. Δούκας                    (80-77)            29β.
7. Σαλαμίνα                 (95-98)            25β.
8. Μινώταυρος            (102-111)        23β. *
9. Κόσμος Β.Π.           (82-95)            22β.**
10. Γέρακας                (80-118)          16β.
11. Νέος Αίας             (83-120)          15β.

* Ο Μινώταυρος κέρδισε την ένσταση για τον αγώνα με τον Κόσμο Β.Π.
**   Ο Κόσμος Β.Π. έχει ένα μηδενισμό και επιπλέον αφαίρεση ενός βαθμό

Δυνατές αναμετρήσεις η 12η αγωνιστική

Σήμερα (14/3) θα γίνουν τρία από τα πέντε παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής, που είχε αναβληθεί λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής ομάδας. Το πρώτο. πιάτο περιλαμβάνει τους αγώνες Γέρακας - Εθνικός Αστέρας, Πλάτων - Ηλιούπολη και Ηνίοχος -  Δούκας. Την Παρασκευή 16/3 θα γίνουν τα υπόλοιπα δυο παιχνίδια: Αθήνα 90 - Σαλαμίνα και Κόσμος -  Αίας Παλλήνης. Ρεπό έχει ο Μινώταυρος.

Γέρακας - Εθνικός Αστέρας
Νίκη με κάθε κόστος θέλει ο Γέρακας απέναντι στον Εθνικό Αστέρα. Οι γηπεδούχοι γνωρίζουν ότι με νίκη εξασφαλίζουν σε πολύ μεγάλο ποσοστό την παραμονή τους στην κατηγορία. Το έργο τους, όμως, κρίνεται ιδιαίτερα δύσκολο απέναντι στον αναγεννημένο Εθνικό Αστέρα. Σίγουρα πρόκειται για την πιο ενδιαφέρουσα αναμέτρηση της αγωνιστικής. Στο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής, ο Εθνικός Αστέρας είχε επικρατήσει δύσκολα με 8-6.

Πλάτων - Ηλιούπολη
Πρόβα ενόψει play - off θα κάνουν Πλάτωνας και Ηλιούπολη. Το ηθικό στα δυο στρατόπεδα είναι κάτι παραπάνω από. υψηλό μετά τις άνετες νίκες τους επί της Σαλαμίνας και  του Αίαντα Παλλήνης αντίστοιχα. Βασίλης Ιγγλεζάκης και Γιώργος Δρυμώνας ανάμενεται να δοκιμάσουν διάφορα σχήματα, που θα τους φανούν χρήσιμα από τον Απρίλιο. Στον πρώτο γύρο, ο Πλάτωνας είχε κάνει το διπλό με 3-2.

Ηνίοχος - Δούκας
Απαντήσεις θέλουν να δώσουν οι παίκτες του Δούκα μετά την εντός έδρα ήττα από τον Εθνικό Αστέρα. Το παιχνίδι με τον Ηνίοχο αποτελεί μια πρώτης τάξης ευκαιρία για τους παίκτες του Κώστα Σπύρου. Το έργο τους μόνο εύκολο δεν είναι γιατί οι γηπεδούχοι βρίσκονται σταθερά σε πολύ καλή κατάσταση το τελευταίο δίμηνο. Στα παραπάνω προσθέστε και  το γεγονός, ότι ο Ηνίοχος θέλει εκδίκηση για την ήττα της πρεμιέρας (3-0). Να σημειωθεί ότι και οι δυο ομάδες θα παίξουν για το γόητρο.

Αθήνα 90 - Σαλαμίνα
Η. διαβολοβδομάδα για τους νησιώτες καλά κρατεί, αφού σε διάστημα τεσσάρων ημερών θα κληθούν να αντιμετωπίσουν τον έτερο από τους πρωτοπόρους. Οι πρωταθλητές επανέρχονται ξεκούραστοι μετά το ρεπό της Δευτέρας και θέλουν να πάρουν το αίμα τους πίσω για την ισοπαλία της πρεμιέρας στην Σαλαμίνα (8-8).

Κόσμος Β.Π. - Αίας Παλλήνης
Το θαύμα ψάχνουν στην Παλλήνη, αφού πέρα δικής τους νίκης επί του Κόσμου, ευελπιστούν και σε διπλό του Αστέρα ώστε να μην πουν από τώρα αντίο στην κατηγορία. Στον Αίαντα ξέρουν την δυσκολία της κατάστασης και είναι έτοιμοι να παλέψουν μέχρι το τέλος για την πολυπόθητη παραμονή. Στο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής, ο Κόσμός είχε επικρατήσει εκτός έδρας με 6-4.