<

Ποδοσφαίρο Σάλας

Α' Κατηγορία Ανδρών - 20η αγωνιστική

Νίκη παραμονής για Γέρακα

Σημαντική νίκη σε ό,τι αφορά την υπόθεση παραμονής πέτυχε ο Γέρακας στις εγκαταστάσεις του Fair Play επί του Εθνικού Αστέρα (3-1) γεμίζοντας με άγχος τον Αίαντα, ο οποίος έχει κρίσιμο παιχνίδι με τον Κόσμο. Στους υπόλοιπους αγώνες, που έγιναν την Τετάρτη, ο Ηνίοχος ύστερα από πολύ καλή απόδοση κέρδισε εντός έδρας τον Δούκα (4-1), ενώ στο Ολύμπιο,  ο Πλάτωνας ισοπέδωσε την Ηλιούπολη (11-4). Η εμβόλιμη αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα με το παιχνίδι της Αθήνας 90 με την Σαλαμίνα στην Πολιτεία  και τον πολύ μεγάλο αγώνα του Κόσμου Β.Π. με τον Αίαντα Παλλήνης. Ρεπό έχει ο Μινώταυρος.

Κρατάει την τύχη στα χέρια του
Την παραμονή του στην κατηγορία εξασφάλισε κατά πάσα πιθανότητα ο Γέρακας. Η απόσταση από τον Αίαντα είναι πλέον στους 4 βαθμούς (ο εξής ένας εάν υπολογίσουμε το ρεπό της ομάδας της Παλλήνης την επόμενη αγωνιστική). Οι δυο τελευταίες αγωνιστικές αναμένεται να. βγάλουν κυβέρνηση. Στην προκειμένη περίπτωση, θα καθοριστεί ποιος θα υποβιβαστεί. Σύμφωνα με το πρόγραμμα των δυο ομάδων, την 21η αγωνιστική ο Γέρακας υποδέχεται τον Πλάτωνα ενώ ο Αίας έχει το ρεπό του. Την 22η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, ο Γέρακας φιλοξενείται  από την Σαλαμίνα ενώ η ομάδα του Νίκου Αυλωνίτη παίζει στο Γουδί εναντίον του Ηνίοχου. Με νίκη την τελευταία αγωνιστική ο Αίας πάνω στο νήμα κερδίζει την παραμονή. Από την πλευρά του ο Γέρακας με δυο ισοπαλίες (με Πλάτωνα και Σαλαμίνα) παραμένει σίγουρα στην Α' Κατηγορία, αφού υπερτερεί σε τυχόν ισοβαθμία με τον Αίαντα.
Στα αγωνιστικά, το πάθος των παικτών του Μαντούκα ήταν εμφανές από την αρχή του αγώνα. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα νεκρά διαστήματα που παρουσίασε ο Εθνικός Αστέρας για άλλη μια φορά και πήρε δίκαια την νίκη. Το σκορ άνοιξε στο 11' ο Πρίφτης αλλά με τέρματα των Μαντούκα (12') και Πατραμάνη (14'), ο Γέρακας έκλεισε προηγούμενος το ημίχρονο (2-1). Στην επανάληψη, το παιχνίδι ισορροπούσε σε τεντωμένο σκοινί. Ο Εθνικός Αστέρας προσπαθούσε για την ανατροπή αλλά ο Γέρακας παρουσιάστηκε συγκεντρωμένος στην άμυνα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κριτσωτάκης στο 35'.

Εύκολο απόγευμα για Ηνίοχο
Για άλλη μια φορά, ο Ηνίοχος πιστοποίησε ότι διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας. Οι παίκτες του Παναγιώτη Μπαλάφα πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και κέρδισαν άνετα τον Δούκα, ο οποίος συνεχίζει να ταλαιπωρείται από τραυματισμούς. Εν τούτοις, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο με τον Μπάσο να ανοίγει το σκορ μόλις στο 2' και τον Καραθανασόπουλο να ισοφαρίζει στο 16'. Χάθηκαν εκατέρωθεν αρκετές ευκαιρίες αλλά το 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των δυο ομάδων στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, η κούραση των παικτών του Δούκα και από το παιχνίδι της Δευτέρας ενάντια στον Εθνικό Αστέρα επηρέασε τις προσπάθειες τους. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Ηνίοχος και χτυπώντας σε καίρια σημεία του αγώνα (Μάνος 25', Παπαστάθης 35' και Σοϊλεμές 36') πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Άντεξε ένα ημίχρονο
Το πάλεψε η Ηλιούπολη αλλά ο Πλάτωνας ήταν ανώτερος από την ομάδα του Γιώργου Δρυμώνα και την διέλυσε με 11-4. Οι Τζούμπα (1') και Μουρδουκούτας (5') έβαλαν μπροστά την Ηλιούπολη με 2-0 και όλα έδειχναν ότι θα είχαμε επανάληψη του ντέρμπι της πρεμιέρας. Οι γηπεδούχοι, όμως, είχαν διαφορετική γνώμη. Αρχικά μείωσαν με τον Κοκοτσάκη στο 11' ενώ τρία λεπτά αργότερα έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με σκόρερ τον Τρουλιτάκη (14'). Στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου, δυο στιγμιαίες αδράνειες της άμυνας των φιλοξενούμενων έδωσαν αέρα δυο τερμάτων στον Πλάτωνα (Συλιγνάκης και Γράψας). Όπως είναι φυσικό,  τα γκολ αυτά έκοψαν τα πόδια των παικτών της Ηλιούπολης, οι οποίοι με το ξεκίνημα της επανάληψης είδαν τον Καββαδία στο 22' να γράφει το 5-2. Το πάρτι είχε μόλις ξεκινήσει στο Ολύμπιο. Με ένα σερί 5-0, η διαφορά εκτοξεύτηκε στα επίπεδα του 10-2 (25', 29' Μοστριός, 30' Γράψας, 33' Κουνταρδάς, 33' Μορφέσης). Η Ηλιούπολη προσπάθησε να σώσει τα προσχήματα και εν μέρει τα κατάφερε μειώνοντας λίγο το σκορ με τα γκολ του Τζούμπα (36') και Μουρδουκούτα (40'). Το γκολ του Καββαδία στην εκπνοή του αγώνα ήταν το κερασάκι στην τούρτα για τον Πλάτωνα.