Α' Κατηγορία Ανδρών - 12η αγωνιστική (εξ' αναβολής)

Αθήνα 90 - Σαλαμίνα                        17-0
Κόσμος Β.Π. - Αίας Παλλήνης        1-10

21η αγωνιστική (19-03-2007)

Ξεκαθαρίζει η κατάσταση

Οριστικοποιήθηκε η εξάδα μετά τα  αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής. Το μόνο μέτωπο που παραμένει ανοικτό είναι αυτό της παραμονής με τους Γέρακα και Αίαντα να δίνουν τον υπέρ πάντων αγώνα την προσεχή Δευτέρα με Σαλαμίνα και Ηνίοχο αντίστοιχα. Στα αγωνιστικά, η Σαλαμίνα υπέστη δεύτερη σερί ήττα, αυτή την φορά εντός έδρας από τον Κόσμο (7-10) ενώ την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε ο Γέρακας, που επιβλήθηκε του Πλάτωνα 8-2. Στα υπόλοιπα αποτελέσματα, είχαμε την εύκολη νίκη της Αθήνας 90 (7-2) και του Εθνικού Αστέρα (12-5) απέναντι σε Ηνίοχο και Μινώταυρο αντίστοιχα. Τέλος, στο ντέρμπι της αγωνιστικής, Ηλιούπολη και Δούκας μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις (3-3). Ρεπό είχε ο Αίας ο Παλλήνης

Βυθίστηκε αύτανδρη η Σαλαμίνα
Μετά το 17-0 της Παρασκευής από την Αθήνα 90, η Σαλαμίνα απέτυχε σε δεύτερο σερί αγώνα να κερδίσει. Και αν απέναντι στο Καλτσέτο, η ήττα ήταν λίγο πολύ αναμενόμενη απέναντι στον Κόσμο δεν υπάρχει καμία δικαιολογία. Οι φιλοξενούμενοι απλά ήθελαν περισσότερο την νίκη και τελικά την πήραν, δίνοντας ένα τέλος στα όποια σενάρια μιλούσαν για υποβιβασμό. Το σκορ άνοιξε στο 2' ο Πλιάκος για να ισοφαρίσει ο Παπαδημητρίου στο 8'. Στο επόμενο λεπτό ο Γ. Συκαράς έδωσε πάλι το προβάδισμα στον Κόσμο αλλά ο Κούκης στο 10' ισοφάρισε για τους νησιώτες. Ο Κεππας δυο λεπτά έκανε το 2-3 ενώ ο Γ. Συκαράς διεύρυνε στο 13' ακόμα περισσότερο το προβάδισμα της ομάδας του (2-4). Στο 14' ο Σίμου μείωσε σε 3-4 αλλά το ημίχρονο έκλεισε με το Γ. Συκαρά να πετυχαίνει χατ τρικ (3-5). Ο τελευταίος συνέχισε και στην επανάληψη να πυροβολεί (25', 3-6). Οι Σίμου (29') και Μερτύρης (31')  μείωσαν στο γκολ (5-6) αλλά το πέμπτο γκολ του Συκαρά  (32') ξεμπλόκαρε τους φιλοξενούμενους. Ο Πλιάκος στην ουσία έδωσε την χαριστική βολή στην Σαλαμίνα με το γκολ που σημείωσε στο 33'. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Κ. Ράμφο στο 34' (6-8) αλλά οι Παπαδόπουλος (34') και Σταμούλος (35') έγειραν την πλάστιγγα οριστικά υπέρ του Κόσμου. Το τελικό 7-10 διαμόρφωσε ο Παπαγεωργίου στο 36'

Έκανε. κηδεία
Μπορεί βαθμολογικά να μην κόστισε αλλά από πλευράς γοήτρου, ο Πλάτωνας υπέστη ισχυρό πλήγμα. Σοκ και δέος μαζί. Μετά από αυτή την νίκη, ο Γέρακας κρατάει την τύχη στα χέρια του για την παραμονή στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι από την αρχή να παλέψουν με κάθε τρόπο απέναντι στους μέχρι χτες πρωτοπόρους της βαθμολογίας. Μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Καββαδία στο 8' αλλά με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν με τον Πατραμάνη στο 11' και στη συνέχεια να κλείσουν προηγούμενοι το ημίχρονο με 3-1 (15', 17' Τσαγδής). Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη με τον Γέρακα να κάνει ίσως το καλύτερο φετινό του παιχνίδι. Στο 23' ο Κούτρας σημείωσε το 4-1 ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Μικελής ανέβασε το παιχνίδι στα επίπεδα του 5-1. Ο Πλάτωνας έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει και μείωσε προσωρινά με τον Γράψα στο 31'. Πέραν τούτου δεν έγινε τίποτα άλλο από πλευράς των φιλοξενούμενων. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν σταθερά τα ηνία του αγώνα και τελικά έφτασαν στον θρίαμβο με το τελικό 8-2 (Πατραμάνης 34', Δικτυόπουλος 35' και Τσαγδής 36').

Στην κορυφή ξανά η Αθήνα 90
Το στραβοπάτημα του Πλάτωνα εκμεταλλεύτηκε η Αθήνα 90, η οποία στο κλειστό της Πολιτείας δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Ηνίοχο. Το παιχνίδι ήταν από την αρχή παράσταση για ένα ρόλο. Οι πρωταθλητές δυσκολεύτηκαν στο πρώτο μέρος από την αμυντική διάταξη των φιλοξενούμενων, ωστόσο κατάφεραν να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 2-1 (Ρεντούμης 11', Μπισμπίκης 12' - Σταμούλος 19'). Στην επανάληψη οι παίκτες του Αποστόλη Μπελτσίδη παρουσιάστηκαν πιο αποτελεσματικοί και εκμεταλλευόμενοι και την κούραση του Ηνίοχου έφτασαν να προηγούνται 6-1 (Κάτσος 24', Μπισμπίκης 26', 35', Μπούσμπουρας 38'). Ο Παπαστάθης μείωσε σε 6-2 στο 39' αλλά το τελικό 7-2 διαμόρφωσε ο Μπούσμπουρας δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του αγώνα.

Εύκολα ο Εθνικός Αστέρας
Σε μέτρια επίπεδα κυμάνθηκε η απόδοση και των δυο ομάδων με τον Αστέρα να αξιοποιεί τις περισσότερες ευκαιρίες για γκολ που δημιουργήθηκαν. Το συγκρότημα του Γρηγόρη Γκουγκουλίτσα μπήκε από την αρχή δυνατά στον αγώνα και έδειξε από την αρχή ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Ο Καρδάσης άνοιξε το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό ενώ ο Γκρίτζαλης στο 10' έκανε το 2-0. Ο Εθνικός Αστέρας συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 14' ο ίδιος παίκτης σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ (3-0). Οι Σμυρλιάδης (16΄) και Καρδάσης (17') ανέβασαν το σκορ στα επίπεδα του 5-0 και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε. Ο Πετρόπουλος στο 19' μείωσε προσωρινά για την ομάδα του Ταύρου. Στο δεύτερο μέρος, οι οδηγίες του προπονητή των φιλοξενούμενων έπιασαν τόπο και με  δυο γρήγορα γκολ από τον Κατσικάρο (21' και 23') ο Μινώταυρος μείωσε σε 5-3, μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι. Ο Αστέρας, όμως, φαίνεται ότι έχει μάθει από τα παθήματα  του στους προηγούμενους αγώνες και πατώντας πάλι το γκάζι βρέθηκε να προηγείται με 10-3 μέσα σε διάστημα οκτώ λεπτών (25' Μαυράκης, 27' Σμυρλιάδης, 30' Θεοδώρου, 32' Γκρίτζαλης, 33' Κάππος). Το μόνο που έμενε βρεθεί ήταν η τελική έκταση του σκορ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά σε 10-5 με τους Κατσικάρο (35') και Παπουνίδη (36') αλλά οι Γκρίτζαλης (37') και Σμυρλιάδης (40') επανέφεραν την διαφορά στην μέγιστη τιμή της. Το τελικό 12-5 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Ντέρμπι από τα παλιά
Ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε στο κλειστό της Ηλιούπολης, όπου η τοπική ομάδα υποδέχτηκε τον Δούκα. Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν νίκη ώστε και μαθηματικά να σφραγίσουν την είσοδο στην εξάδα. Το σκορ άνοιξε στο 12' ο Σταματίου, όταν στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στο βάθος της εστίας του. Η Ηλιούπολη προσπάθησε να αντιδράσει, πίεσε και τελικά ισοφάρισε με τον Μουρδουκούτα στο 17'. Το 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των δυο ομάδων στο ημίχρονο. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν νευρικό και από τις δυο ομάδες και το θέαμα μέτριο. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 35' για να πάρει ο Δούκας εκ νέου το προβάδισμα με τον Λιούτα. Ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων στο επόμενο λεπτό διεύρυνε ακόμα περισσότερο την διαφορά κάνοντας το 1-3. Η έλλειψη συγκέντρωσης στοίχησε στην ομάδα των εκπαιδευτηρίων καθώς ο Μουρδουκούτας απάντησε σχεδόν αμέσως σε 2-3. Ο ίδιος παίκτης στο 37' διαμόρφωσε το τελικό 3-3. Πλέον και οι δυο ομάδες, καταστρώνουν τα πλάνα τους για τα play off, που ξεκινούν σε κάτι περισσότερο από ένα μήνα.