<

Ποδοσφαίρο Σάλας

Α' Κατηγορία Ανδρών -  22η αγωνιστική (26-03-2007)

Η τελευταία ευκαιρία

Ολοκληρώνεται την Δευτέρα η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος της Α' Κατηγορίας. Το ενδιαφέρον στρέφεται στις αναμετρήσεις της Σαλαμίνας με τον Γέρακα και του Ηνίοχου με τον Αίαντα Παλλήνης. Στα υπόλοιπα παιχνίδια ο Κόσμος φιλοξενεί την Αθήνα 90 και ο Μινώταυρος την Ηλιούπολη. Τέλος, ο Εθνικός Αστέρας φιλοξενείται από τον Πλάτωνα. Ρεπό έχει ο Δούκας. Όλοι οι αγώνες αρχίζουν στις 19.00 εκτός από εκείνον στον Ταύρο, που έχει ώρα έναρξης στις 18.45.

Σαλαμίνα - Γέρακας
Η αδιάφορη βαθμολογικά Σαλαμίνα υποδέχεται τον Γέρακα, που καίγεται για βαθμούς. Η ομάδα του Νίκου Πετρίτση έχει εξασφαλίσει τον αντικειμενικό της στόχο, που ήταν η παραμονή προ πολλού, αν και δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις για κάτι καλύτερο. Ο Γέρακας από την άλλη βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού και θέλει τους τρεις βαθμούς της νίκης, ώστε να μην έχει άγχος για το αποτέλεσμα του Αίαντα στο Γουδί εναντίον του Ηνίοχου. Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, η παρέα του Μαντούκα είχε πάρει δύσκολα την νίκη με 7-6.

Ηνίοχος - Αίας Παλλήνης
Πιο δύσκολα είναι τα πράγματα για τον Αίαντα. Η ομάδα της Παλλήνης χρειάζεται συνδυασμό αποτελεσμάτων για να μείνει στην κατηγορία, αφού δεν κρατάει την τύχη στα χέρια της. Οι παίκτες του Νίκου Αυλωνίτη πρέπει να κερδίσουν μέσα στο Γουδί τον δυνατό Ηνίοχο και παράλληλα να ελπίζουν σε απώλεια βαθμών του Γέρακα από την Σαλαμίνα. Στα πλαίσια του αγώνα του πρώτου γύρου, η ομάδα του Παναγιώτη Μπαλάφα είχε επικρατήσει 4-2 εκτός έδρας.

Κόσμος Β.Π. - Αθήνα 90
Αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι και για τις δυο ομάδες, που αμφότερες θέλουν την νίκη για λόγους γοήτρου. Στην αναμέτρησης της 11ης αγωνιστικής, το συγκρότημα του Μάρκου Στεφανίδη, είχε δυσκολέψει για ένα ημίχρονο το Καλτσέτο, από το οποίο έχασε 7-6.

Πλάτων - Εθνικός Αστέρας
Πρόβα τζενεράλε ενόψει play off θα κάνουν οι δυο ομάδες στο μεταξύ τους παιχνίδι. Ο Πλάτωνας θέλει να αποδείξει ότι η ήττα την προηγούμενη αγωνιστική από τον ουραγό Γέρακα (8-2) ήταν μια κακή παρένθεση. Με την σειρά της, η ομάδα του Γρηγόρη Γκουγκουλίτσα θέλει να τεστάρει τις δυνάμεις απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο, αφού θα κληθεί να τον αντιμετωπίσει στην β' φάση. Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, στο κλειστό της Καισαριανής, ο Πλάτωνας είχε φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης (3-4).

Μινώταυρος - Ηλιούπολη
Να κλείσει θετικά την κανονική περίοδο θέλει ο Μινώταυρος, που υποδέχεται την Ηλιούπολη σε ένα δύσκολο παιχνίδι. Μετά την βαριά ήττα από τον Εθνικό Αστέρα, μια νίκη επί της ομάδας του Γιώργου Δρυμώνα θα αμβλύνει τις αρνητικές εντυπώσεις, που δημιουργήθηκαν. Για τους φιλοξενούμενους προσφέρεται μια καλή ευκαιρία να δοκιμάσουν διάφορα σχήματα ενόψει της δύσκολης συνέχειας των play-off. Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, η ομάδα του Ταύρου είχε κάνει την έκπληξη μετά από έναν επεισοδιακό αγώνα, όταν και κέρδισε 4-3.