Ποδοσφαίρο Σάλας

Α' Κατηγορία Ανδρών -  22η αγωνιστική

Φιλόξενες. έδρες
Νίκη παραμονής για Γέρακα (2-9 την Σαλαμίνα)

Η αγωνιστική των φιλοξενούμενων ήταν η 22η και τελευταία της κανονικής περιόδου. Στα 5 παιχνίδια, ο απολογισμός ήταν τέσσερις ήττες των γηπεδούχων και μόλις μια ισοπαλία. Πάνω στο νήμα κατάφερε ο Γέρακας να μείνει στην μεγάλη κατηγορία μετά την εκτός έδρας νίκη του με 9-2 επί της Σαλαμίνας. Το «διπλό» του Αίαντα μέσα στο Γουδί επί του Ηνίοχου (5-6) δεν ήταν αρκετό για τους παίκτες του Νίκου Αυλωνίτη, αποχαιρετώντας έτσι την Α' Εθνική. Στα υπόλοιπα αποτελέσματα της ημέρας, ο Εθνικός Αστέρας απέσπασε ισοπαλία από τον Πλάτωνα μέσα στο Ολύμπιο (4-4) ενώ Αθήνα 90 και Ηλιούπολη δεν αντιμετώπισαν προβλήματα απέναντι σε Κόσμο Β.Π (4-7) και Μινώταυρο (5-10) αντίστοιχα. Ρεπό είχε ο Δούκας.

Η σωτηρία.
. είναι πολύ μεγάλο πράγμα, αναφέρει το γνωστό τραγούδι της Άλκιστης Πρωτοψάλτη. Αυτό βιώνουν από το βράδυ της Δευτέρας στο Γέρακα μετά την νίκη-παραμονή στην μεγάλη κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν έτσι για πρώτη φορά στην ιστορία τους να παραμείνουν για δεύτερη σερί χρονιά στην Α' Εθνική. Δικαίως ελπίζουν στον Γέρακα σε καλύτερες μέρες. Στα του αγώνα, η ομάδα, που ήθελε περισσότερο να κερδίσει, κέρδισε. Οι παίκτες του Μαντούκα μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο και με βλέμμα που γυάλιζε προηγήθηκαν 0-3 με σκόρερ τους Κριτσωτάκη (3'), Πατραμάνη (5') και Τσαγδή (6'). Η Σαλαμίνα παρασύρθηκε στο ρυθμό των φιλοξενούμενων μη μπορώντας να αντιδράσει. Ο δείκτης του σκορ ανέβαινε συνεχώς. Στο 11' ο Μπερέτης έκανε το 0-4 και στο 15' ο Κριτσωτάκης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, το 0-5. Το ημίχρονο έκλεισε με τους Γ. Παπαδημητρίου (17') και Λαμπρινό (18') να μειώνουν σε 2-5. Η ροή του αγώνα δεν άλλαξε στην επανάληψη. Με τον Κριτσωτάκη να συνεχίζει το προσωπικό του σόου, ο Γέρακας προηγήθηκε στο 26' 2-6 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Το μόνο που έμενε να οριστικοποιηθεί ήταν το τελικό σκορ. Στο 30' ο Μικελής έκανε το 2-7 ενώ στο 33' ο Μπερέτης μετά από ωραία ενέργεια ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά γράφοντας  το 2-8. Το τελικό σκορ (2-9) διαμόρφωσε ο Κριτσωτάκης με το τέταρτο προσωπικό του τέρμα.

Νίκησε αλλά. έχασε
Τα κακά μαντάτα από την Σαλαμίνα έφτασαν την ώρα, που στον Αίαντα βάσιμα ήλπιζαν σε παραμονή μετά την νίκη επί του Ηνίοχου με 6-5 μέσα στο Πάρκο Γουδίου. Οι πάντες στο στρατόπεδο της ομάδας της Παλλήνης πικράθηκαν στο άκουσμα της είδησης και πλέον θα αγωνίζοντας στην δεύτερη τη τάξει κατηγορία. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του με φινάλε που δεν ενδείκνυται για καρδιακούς. Οι φιλοξενούμενοι ήξερα ότι δεν κρατούσαν την τύχη στα χέρια τους. Για να μπορούν, όμως, βάσιμα να ελπίζουν σε βοήθεια της, έπρεπε να πάρουν την νίκη. Στο 4' ο Ζακάλ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Ο Ηνίοχος αντέδρασε και τελικά ισοφάρισε το παιχνίδι τρία λεπτά αργότερα με τον Παπαστάθη. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου χάθηκαν εκατέρωθεν αρκετές ευκαιρίες για κάποιο τέρμα αλλά το 1-1 ήταν το σκορ που σφράγισε τις προσπάθειες των δυο ομάδων στην ανάπαυλα. Το δεύτερο μέρος δεν ξεκίνησε και με τις καλύτερες των προϋποθέσεων για τον Αίαντα καθώς ο Μάνος στο πρώτο λεπτό της επανάληψης έδωσε προβάδισμα στον Ηνίοχο. Στο 26' ο Α. Μοστριός ισοφάρισε για την ομάδα του Νίκου Αυλωνίτη αλλά ήταν ο Μάνος πάλι που έκανε το 3-2  στο 29'. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και ισοφάρισαν εκ νέου με τον Κροκίδη ένα λεπτό αργότερα. Το παιχνίδι ήταν για γερά νεύρα. Στο 32' ο Μάνος με το τρίτο του προσωπικό γκολ έδωσε για τελευταία φορά το προβάδισμα στην ομάδα του. Από κει και πέρα ανέλαβαν δράση οι Τηλιγάδας (33',37') και Ζακάλ (35') δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του Αίαντα (4-6). Ο Παπαστάθης μείωσε στο 38' σε 5-6 αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα. Τα χαμόγελα γρήγορα έσβησαν καθώς οι του Αίαντα πληροφορήθηκαν την νίκη του Γέρακα μέσα στην Σαλαμίνα.

Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις
Στο Ολύμπιο, ο Πλάτωνας υποδέχτηκε τον Εθνικό Αστέρα. Η ομάδα της Καισαριανής για άλλη μια φορά εμφάνισε τάσεις αυτοκτονίας καθώς αν και έφτασε να προηγείται 0-3 στο τέλος κινδύνευσε ακόμα και με ήττα. Είναι η γνωστή ιστορία αστάθειας, που παρουσιάζει ο Εθνικός Αστέρας στην απόδοση του. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους με τον Σμυρλιάδη να ανοίγει το σκορ μόλις στο 4'. Με συνεχής αλληλοκάλυψη οι παίκτες του Γρηγόρη Γκουγκουλίτσα δεν κινδύνευσαν ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος από τον Πλάτωνα. Μάλιστα, έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 0-2 μετά το γκολ του Αργύρη ένα λεπτό πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Με ανεβασμένη ψυχολογία, ο Εθνικός Αστέρας έκλεινε σωστά όλους τους διαδρόμους προς την εστία του και απειλούσε στις αντεπιθέσεις. Σε μια από αυτές, ο Γκρίτζαλης έκανε το 0-3 στο 26'. Μετά ακολούθησε γενική. συσκότιση. Ο Μορφέσης με δύο προσωπικά γκολ (28' και 33') μείωσε σε 2-3 γεμίζοντας με άγχος τους παίκτες του Αστέρα. Την σκυτάλη παρέλαβε ο Τρουλιτάκης, που με δυο δικά του τέρματα (33' και 35'), η ομάδα του Βασίλη Ιγγλεζάκη πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (4-3). Οι οδηγίες του Γρηγόρη Γκουγκουίτσα φαίνεται να αφύπνισαν τους παίκτες του, οι οποίοι έστω και στην ύστατη ώρα, πήραν το ελάχιστο που δικαιούντο με τον Πρίφτη να ισοφαρίζει δευτερόλεπτα πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης.

Τυπικά και πρώτη η Αθήνα 90
Δεν είναι μυστικό ότι ο Αποστόλης Μπελτσίδης από ένα σημείο και μετά προσπαθούσε να μοντάρει την ομάδα του ενόψει των απαιτητικών play-off. O έμπειρος προπονητής είδε με ικανοποίηση τους παίκτες του να παίρνουν την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Πλέον άπαντες στο Καλτσέτο, ζουν και αναπνέουν για την έναρξη των play-off, ώστε να υπερασπιστούν το στέμμα του πρωταθλητή. Στα του αγώνα τώρα, η Αθήνα 90 δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Κόσμου. Το παιχνίδι αυτό είχε αρκετά κοινά στοιχεία με εκείνο της Πολιτείας, όταν οι παίκτες του Μάρκου Στεφανίδη είχαν δυσκολέψει αφάνταστα τους πρωταθλητές αλλά στο τέλος έμειναν από δυνάμεις. Ή αν προτιμάτε μίλησε η διαφορά κλάσης.
Το σκορ άνοιξε στο 12' ο Μπεγκάι για να ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους ο Σταμούλος στο 15'. Το πρώτο ημίχρονο δεν έκρυψε άλλες συγκινήσεις και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το «φτωχό» 1-1. Άλλον αγώνα είδαμε στην επανάληψη με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ρυθμούς και τους γηπεδούχους να προσπαθούν να ακολουθήσουν, τουλάχιστον ως ένα σημείο. Στο 22' ο Μπεγκάι με το δεύτερο προσωπικό τέρμα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του αλλά ο Γ. Συκαράς στο 25' έφερε πάλι το παιχνίδι στα ίσια. Στο επόμενο λεπτό, ο Κόσμος πήρε την πρωτοπορία στο σκορ με σκόρερ τον Κεππα αλλά στο 29' ο Μπούσμπουρας ισοφάρισε για την ομάδα της Κηφισιάς. Ο ίδιος παίκτης ακόμα στο 33' και στο 34' έδωσε αέρα δυο τερμάτων στο «Καλτσέτο». Το γκολ του Ρεντούμη στο 39' ήταν η χαριστική βολή στον Κόσμο Β.Π., παρόλη που ο Γ. Συκαράς μείωσε σε 4-6. Το τελικό 4-7 διαμόρφωσε σχεδόν στην εκπνοή ο Ρεντούμης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Εύκολα η Ηλιούπολη
Νικηφόρα έκλεισε την κανονική περίοδο η Ηλιούπολη. Η ομάδα του Γιώργου Δρυμώνα τερμάτισε στην τρίτη θέση μετά την ήττα του Ηνίοχου και την ισοπαλία του Εθνικού Αστέρα. Στα αγωνιστικά, το παιχνίδι δεν χρίζει κριτικής, αφού ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-3 και 2-5 στο ημίχρονο και δεν έχασαν ποτέ την πρωτοπορία. Ο Τζανής άνοιξε το σκορ στο πρώτο μόλις λεπτό. Χρειάστηκαν να περάσουν 11' αφλογιστίας πριν ο Μουρδουκούτας στο 12' κάνει το 0-2. Ο ίδιος παίκτης δυο λεπτά αργότερα έγραψε το 0-3. Οι γηπεδούχοι, που ως εκείνο το σημείο είχαν παθητικό ρόλο, αντέδρασαν και με τον Δ. Νικολάου να ηγείται των προσπαθειών μείωσαν σε 2-3 (14', 15'). Ο Μουρδουκούτας, όμως, είχε αντίθετη γνώμη, αφού με δυο ακόμα τέρματα (17' και 20') έστειλε την Ηλιούπολη στα αποδυτήρια προηγούμενη και πάλι με τρία γκολ διαφορά (2-5). Στην επανάληψη, η. φαρέτρα του Μουρδουκούτα δεν είχε στερέψει και με το πέμπτο του προσωπικό του. βέλος (26') ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-6. Ο Παπουνίδης μείωσε προσωρινά σε 3-6 στο 27' αλλά γρήγορα ο Τζανής επανέφερε την διαφορά στα προηγούμενα επίπεδα (29', 3-7). Οι Τζούμπα (35'), Κασσης (37') και Μουρδουκούτας εκτίναξαν το σκορ στο 4-10. Ενδιάμεσα είχε μειώσει σε 4-8 ο Δ. Νικολάου (36'). Το τελικό 5-10 διαμόρφωσε ο Γκαϊφίλιας στην εκπνοή του αγώνα.

Τελική Βαθμολογία Κανονικής Περιόδου
1. Αθήνα 90                 (150-58)          59β.
2. Πλάτωνας                (140-72)          55β
3. Ηλιούπολη              (115-85)          38β.
4. Ηνίοχος                   (85-88)            38β.
5. Εθνικός Αστέρας    (106-102)        37β.
6. Δούκας                    (87-84)            33β.
7. Μινώταυρος            (115-133)        26β *
8. Κόσμος Β.Π.           (97-119)          25β. **
9. Γέρακας                   (100-123)       25β
10. Σαλαμίνα               (104-134)        25β.
11. Νέος Αίας             (101-126)        24β.

Η επόμενη αγωνιστική         (23/04/2007)
Για μετά το Πάσχα είναι προγραμματισμένη η έναρξη των play off και των αγώνων κατάταξης για τις θέσεις 7-10.