<

Α' Κατηγορία Ανδρών

Play off, 2η αγωνιστική (30.04.2007)

Ξεχώρισαν τα φαβορί

Αθήνα 90 και Πλάτωνας ζευγάρωσαν τις νίκες τους στα play off και πλέον θα λύσουν τις διαφορές στο μεταξύ τους παιχνιδί την προσεχή Δευτέρα. Οι πρωταθλητές επιβλήθηκαν στην Ηλιούπολη της τοπικής ομάδας με 7-3 ενώ ο Πλάτωνας εκμεταλλευόμενος στο έπακρο τις απουσίες των Γκρίτζαλη και Καρδάση από πλευράς Εθνικού Αστέρα, δεν είχε πρόβλημα να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης (5-2). Στο τρίτο παιχνίδι της αγωνιστικής, ο νεανικός Δούκας κέρδισε τον Ηνίοχο με 2-0. Στους αγώνες για τις θέσεις 7-10, ο Κόσμος Β.Π. διπλασίασε τις νίκες του (12-6 την Σαλαμίνα). Νίκη και για τον Μινώταυρο (14-7 τον Γέρακα)

Οι νέοι είναι ωραίοι
Πολλές υποσχέσεις για το μέλλον, άφησε η νεανική ομάδα του Δούκα. Οι γηπεδούχοι με το πλήθος των απουσιών που είχαν, παρέταξαν την εφηβική τους ομάδα απέναντι σε ένα πολύ καλό Ηνίοχο. Το παιχνίδι ήταν γκραν γκινιόλ καθ' όλη την διάρκεια του. Οι παίκτες του Παναγιώτη Μπαλάφα είχαν την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες να καθαρίσουν το παιχνίδι αλλά η πολύ καλή αμυντική διάταξη του Δούκα, εμπόδισε τους φιλοξενούμενους να σημειώσουν κάποιο γκολ. Για τους γηπεδούχους, ο Καραθανασόπουλος προσπάθησε να απειλήσει αλλά τραυματίστηκε σε μια διεκδίκηση της μπάλας και αναγκάστηκε να αποχωρήσει. Το 0-0 του ημιχρόνου άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς για την επανάληψη. Η είσοδος του Βανδώρου στο δεύτερο μέρος, βοήθησε τα μέγιστα τους γηπεδούχους. Η εμπειρία του σε συνδυασμό με τον ενθουσιασμό των. πιτσιρικάδων, αποδείχτηκε καταλυτική και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Κώστα Σπύρου. Στο 25', ο Βανδώρος άνοιξε το σκορ μετά από αντεπίθεση. Ο Ηνίοχος προσπάθησε να αντιδράσει αλλά το δεύτερο γκολ του Καρακώστα τρία λεπτά αργότερα, δυσκόλεψε περισσότερο την κατάσταση. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να μπουν πάλι στο παιχνίδι αν ο Σοϊλεμές ευστοχούσε στο πέναλτι, που κέρδισε η ομάδα του. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι την κόρνα της λήξης με τον Δούκα να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη.

Το βιολί της η Αθήνα 90
Καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη από το πρώτο μέρος, η Αθήνα 90 κέρδισε μέσα στο κλειστό της Ηλιούπολης με 7-3. Το σκορ άνοιξε στο 2' ο Ηλίας Μπούσμπουρας για να έρθει ο Μπεγκάι με δυο διαδοχικά τέρματα (8' και 14') να κάνει το 0-3. Στο επόμενο λεπτό, ο Ηλιάδης έγραψε το 0-4 ενώ το σκορ για το πρώτο ημίχρονο, έκλεισε ο Ζιάκας στο 18'. Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη με το σκορ να φτάνει στα επίπεδα του 0-7 (21', Ρεντούμης, 23' Μπούσμπουρας) πριν η Ηλιούπολη σώσει τα προσχήματα μειώνοντας εν μέρει την έκταση της ήττας σε 3-7 (32' Σταματίου, 35',39' Μουρδουκούτας).

Νίκησε και περιμένει
Το. καθήκον του έκανε ο Πλάτωνας, μια βδομάδα πριν το μεγάλο ντέρμπι με την Αθήνα 90. Η ομάδα του Βασίλη Ιγγλεζάκη, εκμεταλλεύτηκε με το καλύτερο τρόπο τις απουσίες των Γκρίτζαλη και Καρδάση φτάνοντας στην νίκη με 5-2. Το παιχνίδι, όμως, δεν ξεκίνησε και με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους. Το άγχος από την δυστοκία στην επιθετική γραμμή έγινε ακόμα μεγαλύτερο από την στιγμή, που ο Αργύρης στο 13' έδωσε το προβάδισμα του Γρηγόρη Γκουγκουλίτσα. Το σκηνικό άλλαξε άρδην στην επανάληψη με τους παίκτες του Πλάτωνα να παρουσιάζονται περισσότερο συγκεντρωμένοι και τον Βασίλη Ιγγλεζάκη, σαφώς πιο ικανοποιημένο από την απόδοση τους.. Στο 22' ο Καββαδίας έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Την σκυτάλη πήρε ο Γράψας, το χατ τρικ του οποίου (23', 24', 31') έφερε για τα καλά σε θέση οδηγού την ομάδα του.  Ο Αργύρης, προσπάθησε να ξαναβάλει τον Εθνικό Αστέρα στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2-4 στο 33' αλλά το γκολ του Καββαδία ένα λεπτό πριν την λήξη του αγώνα, έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Πλάτωνα.