Fun Games Παιχνίδια
<

Α' Κατηγορία Αντρών - Φάση Play Off, 3η αγωνιστική

«Πράσινο» το ντέρμπι

Η Αθήνα 90 ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι κορυφής. Η ομάδα του Αποστόλη Μπελτσίδη κέρδισε μέσα στο Ολύμπιο τον γηπεδούχο Πλάτωνα με 8-6 και πλέον έχει πάρει σημαντικό προβάδισμα όσον αφορά την υπόθεση - τίτλο. Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής, ο Εθνικός Αστέρας κέρδισε τον Δούκα 9-5 ενώ στο κλειστό της Ηλιούπολης, η τοπική ομάδα επιβλήθηκε του Ηνίοχου με 6-3.

Κατακτητές της κορυφής
Η εμπειρία των πρωταθλητών λύγισε τον ενθουσιασμό του Πλάτωνα. Σε ένα κατάμεστο Ολύμπιο, η Αθήνα 90 στάθηκε στο ύψος της και πήρε προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου. Το παιχνίδι ήταν διαφήμιση για το άθλημα, καθότι το πάθος και των δυο ομάδων για την νίκη προσέφερε άφθονο θέαμα στους φιλάθλους, που το παρακολούθησαν.
Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι ήθελαν την νίκη τόσο για λόγους γοήτρου όσο και γιατί γνώριζαν πώς μια ενδεχόμενη νίκη, θα τους έφερνε πιο κοντά στο πρωτάθλημα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Βασίλη Ιγγλεζάκη, ο Μοστριός, ο οποίος πέτυχε τα πέντε από τα έξι γκολ της ομάδας του. Ο παίκτης του Πλάτωνα ήταν ο κινητήριος μοχλός των γηπεδούχων. Στο 7' άνοιξε το σκορ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από την κερκίδα. Η χαρά τους δεν κράτησε παρά ελάχιστα, αφού στο επόμενο λεπτό ο Ηλίας Μπούσμπουρας ισοφάρισε για το Καλτσέτο ενώ στο 9' ο Μπισμπίκης έδωσε το προβάδισμα στην Αθήνα 90. Ο Μοστριός ισοφάρισε για την ομάδα του στο 10' αλλά ήταν η Αθήνα 90 εκείνη, που πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 4-2, με τα δυο γκολ του Μπεγκάι στο 12' και το 15'.  Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και συγκεκριμένα στο 22', ο Ηλιάδης αύξησε το προβάδισμα για την ομάδα του και η πλάστιγγα έδειχνε να γέρνει προς την μεριά των φιλοξενούμενων. Ωστόσο, ο Μοστριός είχε αντίθετη γνώμη και με δυο προσωπικά γκολ στο 24' και 25' μείωσε σε 4-5, δίνοντας παράλληλα νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Το δεύτερο γκολ του Ηλία Μπούσμπουρα, έδωσε πάλι προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα του (4-6). Από την άλλη μεριά, ο Μοστριός συνέχιζε να παλεύει μόνος του και μείωσε εκ νέου σε 5-6 στο 35'. Δύο λεπτά μετά, το Ολύμπιο σείστηκε καθώς ο Γράψας ισοφάρισε το παιχνίδι 6-6. Τέτοια παιχνίδια κρίνονται στις λεπτομέρειες και το «Καλτσέτο» τις εκμεταλλεύτηκε δεόντως. Στην αποβολή του Κουβαρά για τον Πλάτωνα προστέθηκε το γκολ του Μπεγκάι, ο οποίος έκανε το 6-7, τρία λεπτά την λήξη του αγώνα. Όπως ήταν λογικό, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν τον αγώνα αλλά στο τελευταίο λεπτό, ο Αρβανίτης έδωσε την χαριστική βολή διαμορφώνοντας το τελικό 6-8.
Πλάτωνας: Σάμιος, Μοστριός, Γράψας, Κουβαράς, Κοκοτσάκης, Μπουζάνης, Καββαδίας, Κουνταρδάς, Μαστροπέτρος, Μορφέσης, Αποστολόπουλος, Τρουλιτάκης.
Αθήνα 90: Θεοφίλου, Μπούσμπουρας, Τσάτσας, Ρεντούμης, Μπεγκάι, Μπισμπίκης, Ηλιάδης, Παπαευστρατίου, Ζιάκας, Αρβανίτης, Μεγρέμης, Περδίκης

Δηλώσεις Προπονητών
Βασίλης Ιγγλεζάκης (Πλάτωνας): «Το παιχνίδι ήταν ένα ντέρμπι. Μας στοίχισαν τα κενά, που παρουσιάσαμε στο πρώτο ημίχρονο. Παλέψαμε αλλά ηττηθήκαμε. Η αποβολή του Κουβαρά άλλαξε τις ισορροπίες. Κέρδισε ο πιο ψύχραιμος. Κοιτάμε την συνέχεια. Πρέπει να κερδίσουμε, πλέον, μέσα στην Πολιτεία αλλά πρώτα πρέπει να κερδίσουμε τα παιχνίδια, που μεσολαβούν. Όλα γίνονται».

Αποστόλης Μπελτσίδης (Αθήνα 90): «Υπήρχε άγχος για αυτό το παιχνίδι όπως σε όσα παιχνίδια είναι μεγάλης σημασίας. Είχαμε, επιπλέον, να αντιμετωπίσουμε τις απουσίες των Κάτσου και Εμμανουηλίδη (σ.σ. τράβηγμα στον ώμο και διάστρεμμα αντίστοιχα). Η νίκη μέσα στην έδρα του Πλάτωνα μας δίνει σίγουρα ένα αβαντάζ αλλά πρέπει να μείνουμε προσηλωμένοι στο στόχο μέχρι να τον πετύχουμε και μαθηματικά. Τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμα. Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες και τους συνεργάτες μου για την προσπάθεια τους. Τέλος, θέλω να ευχαριστήσω τον πρόεδρο μας κ. Ντάρλα, που είναι πάντα κοντά μας».

Νίκη για Εθνικό Αστέρα
Την πρώτη τους νίκη στην φάση των play off πέτυχαν οι παίκτες του Γρηγόρη Γκουγκολίτσα. Η ομάδα της Καισαριανής επιβλήθηκε του Δούκα με 9-5 και έδειξε να συνέρχεται από τα πρώτα άτυχα αποτελέσματα. Το παιχνίδι δεν ξέφυγε ποτέ από τον έλεγχο του Αστέρα, ο οποίος δεν έχασε στιγμή την πρωτοπορία στο σκορ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, με τον Σμυρλιάδη να δίνει γρήγορα προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του (3', 5'). Ο Δούκας αντέδρασε και με τον Σταυρίδη μείωσε σε 2-1 στο 6' ενώ στο 10' ο Δαλαβούρας ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Ο Αστέρας ανέκτησε το προβάδισμα με τον Μαυράκη στο 11' γράφοντας το 3-2 αλλά ο Σταυρίδης (19') είχε αντίθετη γνώμη και έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες 3-3. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και εκμεταλλευόμενοι την απειρία των νέων παικτών του Δούκα, έφτασαν εύκολα στην νίκη. Στο 23' ο Μαυράκης έγραψε το 4-3 ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Γκρίτζαλη να δώσει πάλι «αέρα» δυο τερμάτων στον Εθνικό Αστέρα. Ο Θεοδώρου στο επόμενο λεπτό διαμόρφωσε το 6-3, πριν ο Βανδώρος μειώσει σε 6-4 στο 30'. Το τρίτο τέρμα του Μαυράκη στο 31' και το αυτογκόλ του Κονδυλάτου έγραψαν το 8-4. Ο νικητής ήταν πλέον γνωστός. Το μόνο που έμενε ήταν η ακριβής έκταση του σκορ. Ο Σταύρακας στο 35' έκλεισε τον κύκλο των γκολ για την ομάδα της Καισαριανής. Το τελικό 9-5 διαμόρφωσε ο Δαλαβούρας στο 39'.
Εθνικός Αστέρας: Μέξης, Σμυρλιάδης, Αργύρης, Γκρίτζαλης, Καρδάσης, Αποστολόπουλος, Σταύρακας, Ζώρζος, Θεοδώρου, Πρίφτης, Μαυράκης, Σανίδης
Δούκας: Αχής, Ζαλώνης, Δανηλόπουλος, Σταυρίδης, Μακαρίου, Καρακώστας, Παππάς, Δούκας, Βανδώρος, Κονδυλάτος, Δαλαβούρας, Καμινιώτης.

Δηλώσεις
Ικανοποιημένος παρουσιάστηκε ο προπονητής του Αστέρα, Γρηγόρης Γκουγκουλίτσας αναφορικά με την νίκη της ομάδας του. «Παίξαμε καλύτερα και εκμεταλλευτήκαμε τις αδυναμίες του Δούκα. Προσπαθούμε σε κάθε αγώνα για το καλύτερο δυνατό. Στόχος μας από δω και στο εξής να συγκεντρώσουμε όσους περισσότερους βαθμούς μπορούμε».

«Γλίστρησε» στην Ηλιούπολη ο Ηνίοχος
Δεύτερη σερί ήττα για την ομάδα του Ηνίοχου, αυτή την φορά από την Ηλιούπολη εκτός έδρας. Το συγκρότημα του Παναγιώτη Μπαλάφα έκανε ένα κακό πρώτο ημίχρονο, όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Γουδιού παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο, πρέσσαρε και έχασε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει κάτι καλύτερο στην αναμέτρηση.