Fun Games Παιχνίδια
<

Α' Κατηγορία Ανδρών - Φάση Play Off, 5η αγωνιστική

Ψάξτε  τον δεύτερο.

Εμφάνιση πρωταθλήτριας πραγματοποίησε η Αθήνα 90. Οι παίκτες του Αποστόλη Μπελτσίδη έστειλαν μήνυμα προς κάθε ενδιαφερόμενο, συντρίβοντας τον Ηνίοχο στο κλειστό της Ηλιούπολης με το ευρύ 13-2. Στο Ολύμπιο, ο γηπεδούχος Πλάτωνας καθάρισε την. μπουγάδα από το πρώτο ημίχρονο, επικρατώντας του Δούκα με 8-6. Τέλος, στην Ηλιούπολη, η τοπική ομάδα πρόσεξε στις λεπτομέρειες και πήρε την νίκη  επί του ελλιπή Εθνικού Αστέρα (4-2).

Άγγιξε το τέλειο

Στο κλειστό της Πολιτείας, η Αθήνα 90 έφτασε τις πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. «Θύμα» της αυτή την φορά ήταν ο Ηνίοχος, ο οποίος σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό των πρωταθλητών. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 12' το σκορ ήταν ήδη 7-0 με τέρματα των Μπεγκάι (2',10'), Τσάτσα (3'), Μπισμπίκη (8'),  Ηλιάδη (9'), Τανταρούδα (11') και Αρβανίτη (12'). Πιέζοντας ψηλά και με συνεχή αλληλοκάλυψη, οι γηπεδούχοι  δεν άφησαν τους παίκτες του Παναγιώτη Μπαλάφα να πάρουν ανάσα. Συνέβαλε βέβαια και το γεγονός ότι ο προπονητής του Ηνίοχου δεν είχε το βάθος του πάγκου με τον αντίστοιχο του Καλτσέτο. Όχι ότι θα άλλαζε το αποτέλεσμα, αφού οι γηπεδούχοι έπαιξαν φανταστικά αλλά το σκορ θα μπορούσε να μην είχε ξεφύγει σε τέτοιο βαθμό. Το ημίχρονο έκλεισε στα επίπεδα του 8-1 με σκόρερ τους Μπούσμπουρα (19') και Μάνο (19') αντίστοιχα. Στην επανάληψη, οι ρυθμοί του Καλτσέτο έπεσαν κάπως αλλά δεν είχε κανένα πρόβλημα να σκοράρει, όποτε ήθελε. Στο 24' ο Μπεγκάι, αφού έκλεψε την μπάλα, βρέθηκε μόνος απέναντι στο τέρμα και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 9-1. Στο επόμενο λεπτό, διπλό χτύπημα από τους Ηλιάδη και Τανταρούδα ανέβασε το σκορ στο 11-1 ενώ στο 28' ο Παπαευστρατίου έβαλε το όνομα του στη λίστα των σκόρερ. Ο Σοϊλεμές μείωσε προσωρινά σε 12-2 για τον Ηνίοχο στο 29' ενώ το τελικό 13-2 διαμόρφωσε ο Τριάντης δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση των 40'.
Ιδιαίτερα ικανοποιημένος ήταν ο προπονητής της Αθήνας 90 μετά την λήξη του αγώνα. Ο Αποστόλης Μπελτσίδης δήλωσε σχετικά για το παιχνίδι: «Σήμερα (σ.σ. χθες) θεωρώ ότι παίξαμε σχεδόν στο μάξιμουμ των δυνατοτήτων μας. Παίξαμε άψογα απέναντι σε μία καλή άμυνα. Είναι γεγονός ότι στα τελευταία 2-3 παιχνίδια έχουμε πολύ καλή απόδοση». Αναφορικά για τον τίτλο, ο έμπειρος προπονητής είπε: «Δεν θα σταματήσω να λέω προς κάθε κατεύθυνση ότι δεν έχει τελειώσει τίποτα ακόμα. Είμαι πολλά χρόνια στον χώρο και έχω δει πολλά. Μόνο όταν κατακτήσουμε το πρωτάθλημα και μαθηματικά θα πανηγυρίσουμε. Ωστόσο, έχουμε ένα προβάδισμα έναντι των υπολοίπων».
Στον αντίποδα, ο Παναγιώτης Μπαλάφας δεν θέλησε να κάνει κάποια δήλωση ενώ ήταν ιδιαίτερα ενοχλημένος με την αποβολή του Παπαστάθη από τον διαιτητή Σταμούλο με δεύτερη κίτρινη.
Αθήνα 90: Θεοφίλου, Μπούσμπουρας, Μπεγκάι, Μπισμπίκης, Τσάτσας, Ηλιάδης, Αρβανίτης, Τανταρούδας, Τριάντης, Πούλιος, Εμμανουηλίδης, Παπαευστρατίου
Ηνίοχος: Σταθόπουλος Θαν., Μπάσο, Μάνος, Παπαστάθης, Σοϊλεμές, Κολυμπίρης, Σταθόπουλος Μαρ., Στόλης, Αντωνόπουλος
Διπρόσωπος
Δύο πρόσωπα παρουσίασε ο Πλάτωνας στο παιχνίδι με τον Δούκα. Η ομάδα του Βασίλη Ιγγλεζάκη στο πρώτο μέρος ήταν πολύ αποτελεσματική και συγκεντρωμένη, γεγονός που της επέτρεψε να πάρει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Ζαλώνη (1'). Χρειάστηκαν πέντε λεπτά μέχρι να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι με τον Κουβαρά και από την στιγμή, που ο Κουνταρδάς έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (14'), ο Πλάτωνας δεν ξανακοίταξε πίσω. Με ένα εκπληκτικό κρεσέντο γκολ, οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν το σκορ στο 7-1 στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου (Κουβαράς 15', Γράψας 16', Κοκοτσάκης 18', Μορφέσης 19', Καββαδίας 19'). Στην επανάληψη, η χαλάρωση του Πλάτωνα συνάντησε το πείσμα των παικτών του Δούκα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να σώσουν τα προσχήματα και τελικά τα κατάφεραν. Με σκόρερ τους Ζαλώνη (22'), Καρακώστα (25'), Βανδώρο (30',36') και Καραθανασόπουλο κατέβασαν την ήττα σε αξιοπρεπή επίπεδα. Ενδιάμεσα ο Κουβαράς είχε κλείσει το κύκλο των γκολ για την ομάδατου, σημειώνοντας χατ-τρικ (25').
Στο πρώτο ημίχρονο κρίθηκε το παιχνίδι σύμφωνα με τον Βασίλη Ιγγλεζάκη: «Τα πάντα ξεκαθαρίστηκαν στο πρώτο μέρος. Παίξαμε καλά και δίκαια πήραμε την νίκη. Ο Δούκας ανέβηκε στην επανάληψη, πέτυχε κάποια γκολ αλλά δεν ανησυχήσαμε».
Πλάτωνας: Αποστολόπουλος, Κοκοτσάκης, Καββαδίας, Τρουλιτάκης, Μοστριός, Μπουζάνης, Μαστροπέτρος, Μορφέσης, Γράψας, Κουβαράς, Κουνταρδάς
Δούκας: Παππάς, Σταυρίδης, Ζαλώνης, Βανδώρος, Καραθανασόπουλος, Δούκας, Καρακώστας, Καμινιώτης, Δανηλόπουλος, Κοσμάς

Εύκολα η Ηλιούπολη
Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, η Ηλιούπολη νίκησε τον Εθνικό Αστέρα και βρίσκεται στην δεύτερη θέση, ισόβαθμη με τον Πλάτωνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 2-0 χάρη σε γκολ των Μουρδουκούτα (13') και Τζανη (18'). Οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη προσπάθησαν να αντιστρέψουν την σε βάρος τους κατάσταση και αρχικά μείωσαν με τον Θεοδώρου στο 26'. Το γκολ του Σταματίου στο 32' μείωσε τον αρχικό ενθουσιασμό των παικτών του Γρηγόρη Γκουγκουλίστα. Ο Σπύρος Γκρίτζαλης στο 34' ξαναέβαλε τον Εθνικό Αστέρα στην διεκδίκηση της νίκης. Ωστόσο, ο Σταματίου πάλι, με το δεύτερο προσωπικό τέρμα, έγειρε την πλάστιγγα οριστικά υπέρ της Ηλιούπολης.
Το κακό πρώτο ημίχρονο και οι ελλείψεις ήταν οι αιτίες για την ήττα σύμφωνα με τον Γρηγόρη Γκουγκουλίτσα: « Δεν παίξαμε καλά στο πρώτο μισό του αγώνα αλλά βελτιωθήκαμε αισθητά στην επανάληψη. Έχουμε 2-3 απουσίες, που επηρέασαν την εν γένει εικόνα της ομάδας. Θα μπορούσαμε να είχαμε φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας αλλά δεν τα καταφέραμε».
Ηλιούπολη: Λίτσος, Σώκος, Τζανης, Μουρδουκούτας, Σταματίου, Κασσης, Δούβλιας, Τσούμπας, Γαλάνης
Εθνικός Αστέρας: Μεξής, Καρδάσης, Πρίφτης, Γκρίτζαλης, Μαυράκης, Σταύρακας, Ζώρζος, Θεοδώρου, Κανίδης