Fun Games Παιχνίδια
<

Α' Κατηγορία Ανδρών- Φάση Play Off, 6η αγωνιστική

Αντίο πρωτάθλημα.

Ήττα - σκορ υπέστη ο Πλάτωνας από την Ηλιούπολη εκτός έδρας με 4-5 και αποχαιρέτησε και μαθηματικά τον μαθηματικό τίτλο. Η ομάδα του Γιώργου Δρυμώνα με την νίκη αυτή, πέρασε στην 2η θέση και καταδιώκει την Αθήνα 90. Το Καλτσέτο πέρασε και από το Δαΐς με 6-2 επί του Δούκα και οδηγεί εκ του ασφαλούς την κούρσα του πρωταθλήματος. Τέλος, στην Καισαριανή, ο Εθνικός Αστέρας επιβλήθηκε του Ηνίοχου με 12-8.

Από μηχανής θεός

Ο παίκτης της Ηλιούπολης ήταν ο καταλυτικός παράγοντας, που επέτρεψε στην ομάδα του Γιώργου Δρυμώνα να κερδίσει ένα παιχνίδι φαινομενικά χαμένο. Ο Πλάτωνας  κρατούσε την τύχη στα χέρια του. Ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 3' με αυτογκόλ του Τζανή. Στην συνέχεια πήρε τον έλεγχο του αγώνα και με σκόρερ τους Συλιγνάκη (10') και Κοκοτσάκη (13') πήρε το προβάδισμα με 3-0, προτού ο Βουρλιάς μειώσει προσωρινά σε 3-1. Με το σκορ αυτό, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη, το τέρμα του Κασση (25') έβαλε προς στιγμή φωτιά στο παιχνίδι αλλά ο Καββαδίας στο 35' φρόντισε να ξαναδώσει διαφορά ασφαλείας στον Πλάτωνα (2-4). Το μομέντουμ του αγώνα ήταν με την ομάδα του Βασίλη Ιγγλεζάκη και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρνε το τρίποντο της νίκης. Ο αστάθμητος παράγοντας, που λέγεται Μουρδουκούτας, είχε διαφορετική άποψη. Με τρία αναπάντητα γκολ (37', 38', 39') έδωσε μια ανέλπιστη νίκη στην Ηλιούπολη. Στον αντίποδα, ο Πλάτωνας δεν κατάλαβε πώς έχασε την νίκη μέσα από τα χέρια του. Η ήττα αυτή ήταν καταδικαστική για την προσπάθεια των φιλοξενούμενων σε ό,τι αφορά το πρωτάθλημα. Η απόσταση των 9 βαθμών από την πρωτοπόρο Αθήνα 90 είναι σχεδόν αδύνατον να καλυφθεί, αν και στον αθλητισμό όλα γίνονται.
Απογοητευμένος ο Βασίλης Ιγγλεζάκης δεν μπορούσε να πιστέψει πως χάθηκε αυτό το παιχνίδι: «Πληρώσαμε την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης στα τελευταία λεπτά. Χαλαρώσαμε και το πληρώσαμε. Η Ηλιούπολη είναι επικίνδυνη ομάδα στην έδρα της». Σχετικά για το αν η ομάδα του Γιώργου Δρυμώνα εξελίσσεται σε κακό δαίμονα για τον Πλάτωνα, αφού μετά το Κύπελλο, του στέρησε και το πρωτάθλημα απάντησε με αφοπλιστική ειλικρίνεια: «Ο κακός μας ευατός φταίει και μόνο αυτός. Θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει αλλά δεν το κάναμε».
Ηλιούπολη: Λίτσος, Τζανής, Μουρδουκούτας, Σταματίου, Κάσσης, Σώκος, Βουρλιάς, Τζούμπας, Αναγνωστάκης
Πλάτωνας: Σάμιος, Συλιγνάκης, Μοστριός, Γράψας, Κουβαράς, Αποστολόπουλος, Κοκοτσάκης, Μπουζάνης, Καββαδίας, Μορφέσης, Κουφός

Τίποτα δεν την σταματά

Τα ευχάριστα νέα από το κλειστό της Ηλιούπολης ήρθαν να συμπληρώσουν την ικανοποίηση για την νίκη μέσα στο Δαΐς επί του Δούκα. Η Αθήνα 90 έχει απλώσει ήδη το ένα χέρι στην κούπα του πρωταθλήματος και το μόνο, που απομένει είναι η μαθηματική επικύρωση. Το «παρών» έδωσε και προς το τέλος του αγώνα, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Σεργκέι Στούλωφ, ο οποίος συνοδευόταν από τον μέλος της επιτροπής σάλας κ. Μιχάλη Βαρδαλά.
Το παιχνίδι έλαβε χώρα στο ανοικτό γήπεδο του Δαΐς και όχι στο κλειστό. Αρχικά, το Καλτσέτο φάνηκε να δυσκολεύεται και αυτό οδήγησε σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε για την ομάδα του Αποστόλη Μπελτσίδη ο Μπεγκάι στο 10' ενώ στο 15' ο Ηλιάδης μετά από μπαλιά του Ηλία Μπούσμπουρα δεν είχε πρόβλημα να γράψει το 2-0. Το σκορ στο ημίχρονο έκλεισε με τον Βανδώρο να μείωνει σε 1-2 στο 16'. Τα νεύρα δεν έλειψαν στον αγώνα. Ο Σταυρίδης  αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, ισοφάρισαν 2-2 με τον Καραθανασόπουλο (21') αλλά μέχρι εκεί. Η Αθήνα 90 ανέβασε στροφές και πήρε πάλι προβάδισμα δύο γκολ με σκόρερ τους Μπούσμπουρα (23') και Μπεγκάι (29'). Στο διάστημα αυτό, το σκορ θα μπορούσε να ξεφύγει επικίνδυνα αλλά ο Παππάς του Δούκα, βρέθηκε σε μεγάλη βραδιά και έπαιζε μόνος του έναντια στο Καλτσέτο. Οι καίριες επεμβάσεις του ήταν η αιτία, που το σκορ έμεινε σε αξιοπρεπή επίπεδα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσαν οι Μπούσμπουρας (32') και Μπισμπίκης. Να σημειωθεί ότι για τον Δούκα αποβλήθηκαν οι Σπύρου και Βανδώρος, αμφότεροι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Δούκας: Παππάς, Σταυρίδης, Σπύρου, Βανδώρος, Μακαρίου, Ζαλώνης, Κονδυλάτος, Καρακώστας, Δανηλόπουλος, Κοσμάς, Καραθανασόπουλος, Δούκας
Αθήνα 90: Θεοφίλου, Μπεγκάι, Τσάτσας, Μπούσμπουρας, Μπισμπίκης, Τανταρούδας, Αρβανίτης, Ηλιάδης, Τριάντης, Ρεντούμης, Μεγρέμης, Εμμανουηλίδης

Γκρίτζαλης εφτά αστέρων

Στο κλειστό της Καισαριανής, ο Εθνικός Αστέρας υποδέχτηκε τον Ηνίοχο. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο. Ο Μάνος άνοιξε το σκορ για τον Ηνίοχο (2') αλλά η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Αστέρα δια. ποδός Σταύρακα (3'). Ο Ηνίοχος επανέκτησε το προβάδισμα με σκόρερ τον Μπάσο (10'). Στην συνέχεια, ο Σπύρος Γκρίτζαλης πήρε την σκυτάλη και με δύο διαδοχικά γκολ (15',16') έγραψε το 3-2. Ο Σταμούλος ισοφάρισε για την ομάδα του Παναγιώτη Μπαλάφα ενώ το ημίχρονο έκλεισε με το ισόπαλο 4-4 μετά από γκολ των Μαυράκη (19') και Σοϊλεμές (19') αντίστοιχα. Το δεύτερο μέρος ήταν παράσταση για ένα ρόλο με τον Εθνικό Αστέρα να παίρνει το προβάδισμα στο 22' με τον Πρίφτη και να μην το ξαναχάνει ποτέ. Ο Σπύρος Γκρίτζαλης ανέλαβε δράση και με πέντε προσωπικά τέρματα (23', 24', 30', 36', 39') σφράγισε την νίκη του Εθνικού Αστέρα. Ενδιάμεσα για την ομάδα του Γρηγόρη Γκουγκουλίτσα είχαν σκοράρει οι Πρίφτης (35') και Μαυράκης (38'). Από την μεριά του Ηνίοχου, σκόραρε ο Σοϊλεμές (29', 34', 37') και ο Σταμούλος (39').
Ικανοποιημένος ήταν ο Γρηγόρης Γκουγκουλίτσας με την νίκη της ομάδας του: «Στο πρώτο μέρος ήμαστε λίγο επιπόλαιοι αλλά στην επανάληψη βελτιωθήκαμε, είχαμε περισσότερη ουσία». Στο ίδιο μήκος κύματος και τερματοφύλακας του Αστέρα, Ηλίας Μέξης: «Παλέψαμε παρά τις απουσίες, που είχαμε και όντες συγκεντρωμένοι, φτάσαμε στην νίκη. Χαίρομαι, γιατί οι συμπαίκτες μου, που είχαν όλη την χρονιά μικρό χρόνο συμμετοχής, στάθηκαν επάξια και συμπλήρωσαν τα όποια κενά».
Εθνικός Αστέρας: Μέξης, Μαυράκης, Πρίφτης, Σταύρακας, Γκρίτζαλης, Ούλκερ, Ζώρζος, Θεοδώρου, Αποστολόπουλος, Κανίδης
Ηνίοχος: Στόλης, Μπάσο, Μπατσούλης, Σοϊλεμές, Μάνος, Σταμούλος, Κολυμπίρης, Αντωνόπουλος

Η Βαθμολογία (σε 6 αγώνες)
1. Αθήνα 90                 50-18   18β.
2. Ηλιούπολη              26-26   12β.
3. Πλάτωνας                33-28   9β.
4. Ηνίοχος                   24-38   6β.
5. Εθνικός Αστέρας    30-36   6β.
6. Δούκας                    19-36   3β.

Η επόμενη αγωνιστική (4.6.2007)
Αθήνα 90 - Ηλιούπολη
Πλάτωνας - Εθνικός Αστέρας
Ηνίοχος - Δούκας

Β' Κατηγορία Ανδρών

Πανηγυρικό τέλος σε μία επεισοδιακή χρονιά

Εορταστικό χαρακτήρα αποκτάει η αναμέτρηση της Ολυμπιάδας και του Άρη Βύρωνα, που θα λάβει χώρα την Τετάρτη στην έδρα της πρώτης. Οι δυο ομάδες έχουν κερδίσει την άνοδο και από την νέα σεζόν θα αγωνίζονται στην μεγάλη κατηγορία.