Fun Games Παιχνίδια
<

A' Κατηγορία Ανδρών - Φάση Play Off, 7η αγωνιστική

Βασίλισσα

Στο θρόνο της παρέμεινε η Αθήνα 90 μετά την νίκη της με 8-4 επί της Ηλιούπολης. Η ομάδα του Αποστόλη Μπελτσίδη κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο, τρεις αγωνιστικές πριν την λήξη του πρωταθλήματος. Αίσθηση προκάλεσε η νέα ήττα του Πλάτωνα. Θύτης αυτή την φορά ήταν ο Εθνικός Αστέρας, ο οποίος επικράτησε των γηπεδούχων μέσα στο Ολύμπιο με 5-3. Τέλος, ο Ηνίοχος πήρε τους τρεις βαθμούς απέναντι στον Δούκα με σκορ 6-3.

Η συνήθεια που έγινε λατρεία

Είναι γνωστό τοις πάσι ότι η Αθήνα 90 τα τελευταία χρόνια είναι η κορυφαία ομάδα στο χώρο του ελληνικού φούτσαλ. Αυτό επιβεβαιώθηκε για άλλη μια φορά, με την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος. Η αρμάδα του Καλτσέτο, ουσιαστικά έφτασε αήττητη στον τίτλο, τον οποίο εξασφάλισε ουσιαστικά τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος του φετινού μαραθώνιου. Ποια τα συναισθήματα του αρχιτέκτονα της επιτυχίας Αποστόλη Μπελτσίδη; «Προσωπική δικαίωση» αναφέρει ο πολυνίκης τεχνικός, ο οποίος βέβαια αποδίδει τα του Καίσαρος τω Καίσαρι: «Δεν θα τα κατάφερνα χωρίς την προσπάθεια των παικτών - αυτοί εξάλλου είναι οι πρωταγωνιστές -  και την στήριξη τόσο των συνεργατών μου όσο και της διοίκησης. Ευχαριστώ όλους μέσα από την καρδιά μου».
Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, η Αθήνα 90 από την αρχή κατέστησε σαφές στην Ηλιούπολη ότι δεν σήκωνε αστεία. Ο Μπούσμπουρας άνοιξε το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό. Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για το Καλτσέτο. Στο 10', ο Τριάντης έγραψε το 2-0  ενώ οι Μπισμπίκης (12') και Μπεγκάι (13') εδραίωσαν περισσότερο το προβάδισμα των γηπεδούχων. Η Ηλιούπολη αντέδρασε και μέσα σε ένα δίλεπτο, κατέβασε την διαφορά (4-2) με σκόρερ τους Μουρδουκούτα (14') και Σώκο (16'). Το ημίχρονο έκλεισε στο 5-2 με γκολ, που σημείωσε ο Μπισμπίκης στο 19'. Οι πανηγυρισμοί είχαν ήδη ξεκινήσει στο κλειστό της Πολιτείας αλλά επέμενε ακόμα ένα ημίχρονο για την τυπική. διεκπεραίωση. Το γρήγορο τέρμα του Σταματίου στις αρχές της επανάληψης (21') δεν άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα. Ο Μπισμπίκης με το τρίτο του προσωπικό γκολ (29') ήταν η απαρχή του «πράσινου» πάρτι. Την δική του πινελιά πρόσθεσε και ο Λίτος (36') ανεβάζοντας τον δείκτη  στο 7-3. Ο Κάσσης έγραψε το 7-4 σχεδόν αμέσως (36') ενώ το τελικό 8-4 διαμόρφωσε ο Τανταρούδαας στο 37'. Η κόρνα της λήξης βρήκε παίκτες, προπονητικό τιμ και φιλάθλους να γιορτάζουν την μεγάλη επιτυχία.

Περιχαρής ο Αποστόλης Μπελτσίδης μίλησε για τον θρίαμβο της ομάδας του:
« Είμαι χαρούμενος, που μπορέσαμε να εξαργυρώσουμε την φετινή μας χρονιά με το πρωτάθλημα. Νιώθω περηφάνια γιατί οι παίκτες μου αποδείχθηκαν αντάξιοι συνεχιστές τη ιστορίας του συλλόγου. Είμαστε η καλύτερη ομάδα την τελευταία 6ετία, με τα στατιστικά μας να βελτιώνονται χρόνο με τον χρόνο. Το επίτευγμα μας αποκτά μεγαλύτερη βαρύτητα, αν σκεφτείτε ότι είχαμε την κορυφαία επίθεση και άμυνα και την καλύτερη διαφορά τερμάτων, ενώ είμαστε αήττητοι. Αλλά είμαι ευχαριστημένος γιατί είδα μέσα από την δουλειά μου, οι παίκτες να βελτιώνονται πάρα πολύ και να προσαρμόζονται άριστα στην αγωνιστική φιλοσοφία της ομάδας. Εξάλλου, σκοπός κάθε προπονητή είναι αυτός ακριβώς. Να βελτιώνει συνεχώς τους παίκτες του».
Αθήνα 90: Εμμανουηλίδης, Μπισμπίκης, Μεγρέμης, Μπούσμπουρας, Ρεντούμης, Τριάντης, Τανταρούδας, Αρβανίτης, Τσάτσας, Λίτος, Μπεγκάι, Θεοφίλου
Ηλιούπολη: Λίτσος, Μουρδουκούτας, Κάσσης, Σώκος, Σταματίου, Τζανής, Βουρλιάς, Τζούμπα, Αναγνωστάκης

Μεγάλη νίκη ο Εθνικός Αστέρας

Παίζοντας με ελλείψεις - όπως άλλωστε και ο αντίπαλος του - ο Πλάτωνας γνώρισε μία ακόμα ήττα, αυτή την φορά στο γήπεδο του. Το συγκρότημα του Βασίλη Ιγγλεζάκη παρουσιάστηκε κατώτερο των προσδοκιών. Η απογοήτευση από την απώλεια του τίτλου ήταν εμφανής με αποτέλεσμα οι παίκτες των γηπεδούχων να μην έχουν κίνητρο. Το γεγονός αυτός εκμεταλλεύτηκε ο Εθνικός Αστέρας και έφυγε νικητής φέτος για πρώτη φορά σε αναμέτρηση με τον Πλάτωνα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Μοστριό και την παρέα του. Ο Τρουλιτάκης στο 1' άνοιξε το σκορ αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Αποστολόπουλος δέκα λεπτά αργότερα ισοφάρισε για την ομάδα του. Το ισόπαλο 1-1 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Μαυράκης (22') έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του ενώ ο Πρίφτης στο 30' αύξησε την διαφορά στα δύο γκολ (1-3). Κάπου εκεί, ο Πλάτωνας έδειξε να πετάει λευκή πετσέτα. Την χαριστική βολή έδωσε ο Γκρίτζαλης στο 32' γράφοντας το 1-4. Το δεύτερο γκολ του Τρουλιτάκη (33') δεν βελτίωσε την κατάσταση. Ο νικητής ήταν ήδη γνωστός. Το μόνο που έμενε ήταν το τελικό σκορ. Ο Συλιγνάκης μείωσε ακόμα περισσότερο στο 38' αλλά ο Αποστολόπουλος ένα λεπτό αργότερα, σφράγισε την νίκη της ομάδας του.
Ικανοποιημένους από την νίκη της ομάδας του αλλά ταυτόχρονα και λακωνικός, εμφανίστηκε ο Γρηγόρης Γκουγκουλίτσας στις δηλώσεις του μετά το πέρας του αγώνα: « Παίξαμε σοβαρά και καταφέραμε να κερδίσουμε. Αν και είχαμε ελλείψεις, θέλαμε περισσότερο το αποτέλεσμα και τελικά το πήραμε».
Πλάτωνας: Αποστολόπουλος, Συλιγνάκης, Μοστριός, Κοκοτσάκης, ΤΡουλιτάκης, Κουνταρδάς, Σάμιος, Μορφέσης
Εθνικός Αστέρας: Μέξης, Σταύρακας, Γκρίτζαλης, Πρίφτης, Μαυράκης, Κάππος, Ζώρζος, Διαμαντούρος, Θεοδώρου, Αποστολόπουλος, Κανίδης

Εύκολα ο Ηνίοχος
Η επανεμφάνιση του Λιούτα δεν βοήθησε την ομάδα του να φύγει νικήτρια από το άντρο του Ηνίοχου. Η ομάδα του Παναγιώτη Μπαλάφα έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Σοϊλεμές, ο οποίος πέτυχε τα τέσσερα (9', 11', 16', 19') από τα έξι γκολ της ομάδας, έφτασε στην νίκη με 6-3. Τα άλλα δύο τέρματα σημείωσαν οι Σταμούλος (5') και Μπατσούλης (23'). Για την ομάδα του Δούκα, που στο πρώτο ημίχρονο είχε να αντιμετωπίσει τον ασταμάτητο Σοϊλεμέ, σκόρερ χρίστηκαν οι Ζαλώνης (4'), Καρακώστας (14') και Καραθανασόπουλος (16').
Ηνίοχος: Στόλης, Μπάσο, Κολυμπίρης, Σοϊλεμές, Μάνος, Βελεσιώτης, Παπαστάθης, Σταμούλος, Μπατσούλης, Αντωνόπουλος
Δούκας: Παππάς, Λιούτας, Μακαρίου, Ζαλώνης, Καραθανασόπουλος, Μπατσας, Καρακώστας, Δούκας, Δανηλόπουλος, Καμινιώτης, Αχής