Fun Games Παιχνίδια
<

Ημιτελικός Κυπέλλου, Κόσμος Β.Π. - Αθήνα 90

Υποψήφια νταμπλούχος

Με άμυνα για σεμινάριο στην επανάληψη και τρέχοντας ένα επιμέρους σερί 6-0, η Αθήνα 90 προσπέρασε και το εμπόδιο του Κόσμου (3-11) και δήλωσε «παρών» στο μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Futsal Αθήνα 90 - Κοσμος Βορειων Προαστίων
Το παιχνίδι μόνο εύκολο δεν ήταν. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, επιβεβαιώθηκε η παράδοση, που θέλει τον Κόσμο Β.Π. να κοντράρει πάντα στα ίσια τους πρωταθλητές. Οι γηπεδούχοι πλήρωσαν την έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού, αφού τα play off για τις θέσεις 7-10, όπου μετείχαν, έχουν ολοκληρωθεί εδώ και μέρες. Στον αντίποδα, το Καλτσέτο προερχόταν από μία κακή εμφάνιση πρωταθλήματος απέναντι στον Πλάτωνα και ήθελε να δώσει τις δικές του απαντήσεις.
Στα αγωνιστικά, ο Πλιάκος άνοιξε το σκορ (4') για την ομάδα του Μάρκου Στεφανίδη. Η απάντηση εκ μέρους των «πράσινων» ήρθε στο επόμενο λεπτό, όταν ο Μεγρέμης ισοφάρισε το παιχνίδι σε 1-1. Το παιχνίδι είχε ρυθμό και εναλλαγή φάσεων. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 13' για να μπει ένα γκολ, με τον Ι. Συκαρά να δίνει για τελευταία φορά το προβάδισμα στον Κόσμο. Από κει και πέρα ανέλαβε δράση η Αθήνα 90, η οποία δια. ποδός Μπεγκάι (14',15') και Μπισμπίκη (15') προσπέρασε στο σκορ. Ο Συκαράς μείωσε για την ομάδα του προσωρινά σε 3-4 (16') αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι περισσότερο. Απεναντίας, είδε την Αθήνα να επανακτά το προβάδισμα των δύο γκολ, ύστερα από προσπάθεια του Μπεγκάι, ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου. Ο Αποστόλης Μπελτσίδης, αν και η Αθήνα 90 προηγούνταν στο ημίχρονο, δεν έμεινε ικανοποιημένος και το έδειξε με τις οδηγίες του στους παίκτες κατά την διάρκεια της ανάπαυλας. Το γκολ του Αρβανίτη στο ξεκίνημα της επανάληψης (21') απλοποίησε ακόμα περισσότερο την κατάσταση για την Αθήνα 90. Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της και παίζοντας καταπληκτική άμυνα, οι πρωταθλητές έπαιξαν σαν την γάτα με το ποντίκι τον Κόσμο. Ο χρόνος κυλούσε για το Καλτσέτο, ενώ οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να είχαν πετάξει λευκή πετσέτα. Ο. χορός των γκολ, όμως, δεν είχε κλείσει. Στο 33' ο Μεγρέμης έγραψε το 3-7, ενώ  ο Μπισμπίκης, με δύο ακόμα δικά του τέρματα (36',37') επισφράγισε την πολύ καλή παρουσία, που είχε στον αγώνα. Δύο λεπτά πριν την λήξη του ημιτελικού, ο Μπούσμπουρας πρόσθεσε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ. Το τελικό 3-11 διαμόρφωσε, ο Μπεγκάι στο 39'.
Χωρίς αμφιβολία, τον τίτλο του ΜVP της αναμέτρησης μοιράζονται οι Μπεγκάι και Μπισμπίκης όχι μόνο για τα γκολ, που πέτυχαν αλλά για την συνολική τους παρουσία στο γήπεδο.

Δηλώσεις

Στις δυσκολίες, που έκρυβε το παιχνίδι στάθηκε ο προπονητής των νικητών Αποστόλης Μπελτσίδης: «Ήταν σίγουρα μία δύσκολη αναμέτρηση απέναντι σε μία σκληροτράχηλη ομάδα. Χρειαζόμασταν το 100% της αυτοσυγκέντρωσης μας, ώστε να αποφύγουμε τις παγίδες, που κρύβει πάντα ένας ημιτελικός. Είχαμε καλό αγωνιστικό ρυθμό, ενώ ευτυχήσαμε να έχουμε τους Μπεγκάι και Μπισμπίκη σε μεγάλη μέρα». Όσο για τον τελικό με την Ηλιούπολη στις 2/7, ο πολυνίκης τεχνικός δεν ξέφυγε από τα τετριμένα: «Ένας τελικός είναι ένας τελικός και θα πρέπει να αντιμετωπιστεί με την ανάλογη σοβαρότητα. Θέλουμε τον Κύπελλο, ώστε να πανηγυρίσουμε το ντάμπλ», κατέληξε.

Στον αντίποδα, ο Μάρκος Στεφανίδης στάθηκε στην χαλαρότητα των παικτών του: «Η Αθήνα 90 έπαιξε καλύτερα και δίκαια επικράτησε. Εμείς έχουμε χάσει τον ρυθμό μας, αφού το πρωτάθλημα έχει ολοκληρωθεί εδώ και λίγες εβδομάδες. Τα παιδιά έδωσαν το καλύτερο τους εαυτό».
Κόσμος Β.Π.: Γκιώνης, Πλιάκος, Κατσούλας, Συκαράς Ι., Ξένος, Σακελλαρίδης, Μπέλλο, Κεππας, Καλάκας
Αθήνα 90: Εμμανουηλίδης, Μπεγκάι, Ρεντούμης, Μπούσμπουρας, Μπισμπίκης,  Τριάντης, Αρβανίτης, Ηλιάδης, Μεγρέμης, Τσάτσας, Θεοφίλου, Λίτος

Μικρά - Μικρά από τον Ημιτελικό

Παρουσία του ομοσπονδιακού τεχνικού Σεργκέι Στούλοφ και του κ. Βαρδαλά αγωνίστηκαν οι δύο ομάδες χθες. Ο Ρώσος προπονητής παρακολούθησε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την αναμέτρηση, σχολιάζοντας συχνά τις προσπάθειες των παικτών.

Με το που τελείωσε, ο ημιτελικός οι περισσότεροι παίκτες κινήθηκαν προς το λόμπι του κλαμπ και παρακολούθησαν το 3ο τελικό του μπάσκετ, που βρισκόταν εκείνη την στιγμή στην παράταση. Τα πειράγματα «πράσινων» και «κόκκινων» έδιναν και έπαιρναν