Fun Games Παιχνίδια
<

Α' Κατηγορία Αντρών, Play Off - 10η αγωνιστική

Αυλαία με εκπλήξεις

Έπεσε επισήμως η αυλαία για το φετινό πρωτάθλημα. Από τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής, ασφαλώς ξεχωρίζει η νίκη του Ηνίοχου με την οποία έσπασε το φετινό αήττητο των πρωταθλητών στα play off (5-3). Στο «Δαΐς», ο Δούκας ηττήθηκε από τον Πλάτωνα με 9-4, ενώ στην Καισαριανή η Ηλιούπολη πήρε το διπλό απέναντι στον Εθνικό Αστέρα.

Της έσπασε το αήττητο
Για άλλη μια φορά, ο Ηνίοχος απέδειξε πόσο σκληρός αντίπαλος είναι, ιδιαίτερα μέσα στην έδρα του. Το συγκρότημα του Παναγιώτη Μπαλάφα κοίταξε στα ίσια το Καλτσέτο και πήρε μια σπουδαία νίκη, που αφήνει μεγάλες προσδοκίες για το μέλλον. Από την Αθήνα 90, από τον Σοϊλεμέ το περίμεναν, από τον Μπάσο το βρήκαν. Ο παίκτης των γηπεδούχων ήταν όλα τα λεφτά για την ομάδα του. Πέτυχε τα τέσσερα από τα πέντε γκολ του Ηνίοχου (10', 35', 35', 38') και γενικότερα ήταν πηγή κινδύνων για την Αθήνα 90. Ο Σταμούλος στο 29' σκόραρε επίσης για την ομάδα του Γουδιού. Στον αντίποδα, οι παίκτες του Αποστόλη Μπελτσίδη παρουσιάστηκαν κάτω του μετρίου και δίκαια έχασαν. Σκόρερ για τους πρωταθλητές ήταν ο Ζιάκας (16',19') και Μπισμπίκης (34').
Διδακτική ενόψει του τελικού Κυπέλλου χαρακτήρισε αυτή την ήττα ο Αποστόλης Μπελτσίδης: «Αυτό το αποτέλεσμα θα μας κάνει καλό ενόψει του τελικού την προσεχή Δευτέρα. Είναι φυσικό να χαλαρώσουν οι παίκτες μου μετά από μια τόσο κοπιαστική χρονιά. Το παιχνίδι χάθηκε λόγω της ικανότητας του αντιπάλου».
Ηνίοχος: Σταθόπουλος, Μπάσο, Κολυμπίρης, Σοϊλεμές, Μάνος, Σταμούλος, Αντωνόπουλος, Στόλης
Αθήνα 90: Θεοφίλου, Μπισμπίκης, Μπεγκάι, Μπούσμπουρας, Μεγρέμης, Τριάντης, Αρβανίτης, Ηλιάδης, Ρεντούμης, Τανταρούδας, Ζιάκας, Περδίκης

Φιλόξενος οικοδεσπότης
Στο κλειστό «Δαΐς» ο Δούκας έπαιξε με τον Πλάτωνα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν 2-0 (4')και 3-1 (12') με μπροστάρη τον Λιούτα. Ο αρχηγός του Δούκα έπαιζε μόνος του ενάντια στους φιλοξενούμενους αλλά αυτό δεν μπόρεσε να συνεχιστεί για πολύ. Ο Πλάτωνας ισορρόπησε το παιχνίδι και αρχικά μείωσε σε 2-1 με τον Γράψα στο 7' και 3-2 με τον Μορφέση στο 12'. Ο Καραθανασόπουλος έδωσε για τελευταία φορά προβάδισμα δύο γκολ στον Δούκα με το τέρμα, που σημείωσε στο 12'. Ακολούθησε ένα επιθετικό κρεσέντο από τους παίκτες του Βασίλη Ιγγλεζάκη. Μέχρι το ημίχρονο, το 4-2 έγινε 4-7. Υπεύθυνοι για αυτό ήταν οι Μοστριός (14'), Γράψας (14'), Μορφέσης (17',19'), και  Συλιγνάκης (18') αλλά και οι παίκτες του Δούκα, που έχασαν τρία διαδοχικά μακρινά πέναλτι.
Στην επανάληψη, ο φρενήρης ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου έπεσε. Χάθηκαν βέβαια κάποιες ευκαιρίες εκατέρωθεν αλλά χρειάστηκε να φτάσουμε στο 35' για να μπει κάποιο γκολ, όταν ο Μορφέσης έγραψε το 4-8. Το τελικό σκορ 4-9 διαμορφώθηκε από τον Τρουλιτάκη. Πολύ καλή παρουσία είχε ο τερματοφύλακας του Πλάτωνα, Σάμιος. Με εξαιρετικές επεμβάσεις ειδικά στην επανάληψη, βοήθησε ώστε οι συμπαίκτες του να μην κινδυνεύσουν ιδιαίτερα.

Δούκας: Παππάς, Λιούτας, Καραθανασόπουλος, Βανδώρος, Σταυρίδης, ΚΑρακώστας, Μπατσας, Δούκας, Μπλούτης, Κοσμάς, Καμινιώτης
Πλάτωνας: Σάμιος, Καββαδίας, Συλιγνάκης, Μορφέσης, Τρουλιτάκης, Κουνταρδάς, Κοκοτσάκης, Γράψας, Μοστριός, Κουφός, Μπουζάνης

Αποστολή εξετελέσθη
Με ηθικό ακμαίο ετοιμάζεται η Ηλιούπολη για τον τελικό Κυπέλλο απέναντι στην Αθήνα 90. Οι παίκτες του Γιώργου Δρυμώνα πήραν την νίκη επί του Εθνικού Αστέρα μέσα στην Καισαριανή με τα παράπονα για την διαιτησία να μην λείπουν και από τις δύο πλευρές.
Ο Εθνικός Αστέρας ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά πλήρωσε την χαλάρωση, που έδειξε στο τελευταίο εξάλεπτο του αγώνα. Το σκορ άνοιξε ο Αργύρης στο 1' για να έρθει ο Καρδάσης στο 7' και να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του Γρηγόρη Γκουγκουλίτσα. Ο Αργύρης οκτώ λεπτά αργότερα έκανε το 3-0 και όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι ήλεγχαν τον αγώνα. Ο Μουρδουκούτας είχε αντίθετη γνώμη. Με δύο προσωπικά του γκολ (18', 19') έστειλε τις δύο ομάδες με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (3-2). Η συνέχεια αναμενόταν συναρπαστική. Ο Γκρίτζαλης στο 22' έκανε το 4-2 ενώ ο Κανίδης στο 32' εκτίναξε το σκορ στο 5-2. Και εκεί, οι πάντες πίστευαν ότι το παιχνίδι είχε κριθεί, κάποιος κατέβασε τον γενικό στην ομάδα του Εθνικού Αστέρα. Με αντεπίθεση διαρκείας, η Ηλιούπολη πέτυχε όχι μόνο να ισοφαρίσει το παιχνίδι αλλά και να πάρει την νίκη. Σκόρερ της αντεπίθεση ήταν οι Γαλάνης (34'), Τζούμπα (35'), Σώκος (36') και Κάσσης (39'). Με την νίκη αυτή, η Ηλιούπολη τερμάτισε πανηγυρικά στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.
Εθνικός Αστέρας: Μέξης, Σμυρλιάδης, Πρίφτης, Γκρίτζαλης, Μαυράκης, Αποστολόπουλος, Αργύρης, Σταύρακας, Καρδάσης, Θεοδώρου, Κανίδης, Ζώρζος
Ηλιούπολη: Αναγνωστάκης, Βουρλιάς, Μουρδουκούτας, Κάσσης, Σταματίου, Γαλάνης, Τζούμπα, Σώκος, Σβορώνος, Λίτσος