Fun Games Παιχνίδια
<

Η Ηλιούπολη στον Τελικό

Το συγκρότημα του Γιώργου Δρυμώνα επιβλήθηκε εκτός έδρας του Πλάτωνα με 8-7 στην παράταση

Κατώτερος των περιστάσεων παρουσιάστηκε ο Πλάτωνας στον ημιτελικό με την Ηλιούπολη, που έγινε στο «Ολύμπιο». Οι παίκτες του Βασίλη Ιγγλεζάκη ξέχασαν στα αποδυτήρια το καλό τους πρόσωπο και υπό την πίεση του τίτλου του φαβορί, που είχαν, λύγισαν απέναντι στην ομάδα της Ηλιούπολης. Μια ομάδα, που στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος είχαν εύκολα νικήσει με 11-4. Το παιχνίδι ήταν όμορφο από άποψη θεάματος και συναρπαστικό σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του.

Στα του αγώνα, η Ηλιούπολη ήταν εκείνη, που άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Μοστριού στο πρώτο λεπτό. Ο Γράψας, όμως, κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και να ισοφαρίσει σχεδόν αμέσως. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν ο Τζανής εκείνος, που έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο συγκρότημα του Γιώργου Δρυμώνα. Αλλά και πάλι ο Πλάτωνας βρήκε τρόπο να απαντήσει με το δεύτερο γκολ του Γράψα στο 8' (2-2). Το γκολ αυτό φάνηκε να λύνει τα πόδια των γηπεδούχων, που σε διάστημα ενός λεπτού πήραν προβάδισμα με δυο γκολ διαφορά (8' Καββαδίας, 9' Κουβαράς). Ένα λάθος, όμως, στην άμυνα επέτρεψε στην Ηλιούπολη να μειώσει σε 4-3 δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα με σκόρερ τον Κασση. Με το ξεκίνημα της επανάληψης, οι άμυνες έσφιξαν περισσότερο και οι διάδρομοι προς τις δυο εστίες έκλεισα. Αυτό μέχρι και το 29', όταν ο Καββαδίας έκανε το 5-3 για τους γηπεδούχους. Ο Πλάτωνας φαινόταν να ελέγχει το παιχνίδι αλλά κάπου εκεί ο. γενικός διακόπτης έπεσε. Με πάθος και αγωνιστικό εγωισμό, οι παίκτες της Ηλιούπολης πέρασαν στην αντεπίθεση. Αρχικά μείωσαν με τον Μουρδουκούτα στο 34' (5-4) ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, ισοφάρισαν σε 5-5 με τον Τζούμπα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Τα πάντα κρέμονταν από μια κλωστή. Ο Σταματίου στο τελευταίο λεπτό έδειχνε να δίνει τέλος στο. δράμα, ανατρέποντας τα δεδομένα του αγώνα (5-6) αλλά ο Κουβαράς ως άλλος από μηχανής θεός, έσωσε την ομάδα του αλλά και αρκετούς θεατές από το έμφραγμα ισοφαρίζοντας σε 6-6 λίγα δεύτερα πριν την λήψη του αγώνα. Η παράταση πλέον ήταν γεγονός. Κρίνοντας από όσα είδαμε στην κανονική διάρκεια του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν διαβασμένοι σε σχέση με τον πρόσφατο αγώνα πρωταθλήματος (σ.σ ήττα 11-4) και με την ψυχολογία στα ύψη μπήκαν στον έξτρα χρόνο, αποφασισμένοι να καθαρίσουν την πρόκριση. Στον αντίποδα, ο Πλάτωνας πλήρωσε τα πολλά λάθη του, τα οποία επέτρεψαν στην Ηλιούπολη να ξαναμπεί στον αγώνα.

Η παράταση, λοιπόν, προβλεπόταν όπως τα 40 αγωνιστικά λεπτά που προηγήθηκαν. Συ-να-ρπα-στι-κή! Και έτσι ήταν. Δεν είχαν περάσει λίγα δευτερόλεπτα από την έναρξη του έξτρα χρόνου και το «Ολύμπιο» πήρε φωτιά με το γκολ του Καββαδία. Το παιχνίδια ήταν για γερά νεύρα και αυτό φαινόταν μέσα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου. Η Ηλιούπολη αποδείχτηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και ισοφάρισε με τον Σώκο δύο λεπτά πριν την λήξη του δεύτερου πενταλέπτου της παράτασης. Και ενώ τα πέναλτι φαίνονταν στο προσκήνιο, ο Σώκος έριξε στο καναβάτσο τον Πλάτωνα με το γκολ που πέτυχε ένα λεπτό πριν το τέλος. Η κόρνα της λήξης βρήκε την Ηλιούπολη να πανηγυρίζει έξαλλα την πρόκριση στο τελικό του Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία της και τους γηπεδούχους να μην μπορούν να συνειδητοποιήσουν πώς έχασαν το παιχνίδι.
Μετά το τέλος του αγώνα, οι παράγοντες του Πλάτωνα διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή ισχυριζόμενοι ότι έπρεπε να παιχθεί ένα πεντάλεπτο και όχι δύο. Ισχυρισμοί που αποδείχτηκαν αβάσιμοι στο τέλος, αφού οι διαιτητές ενήργησαν σύμφωνα με τους κανονισμούς της UEFA.

Δηλώσεις
Δεν έκρυψε την δυσαρέσκεια του ο προπονητής των γηπεδούχων Βασίλης Ιγγλεζάκης. Ο έμπειρος προπονητής στάθηκε στο γεγονός ότι η ομάδα του δεν παρουσίασε καθόλου καλή εικόνα και ότι χάθηκε ο πιο εύκολος στόχος, το Κύπελλο. Αναλυτικά ο κόουτς του Πλάτωνα δήλωσε: « Δεν έχουμε δικαιολογίες για την εικόνα που παρουσιάσαμε στον παιχνίδι. Είναι ανεπίτρεπτο να χάνουμε από μια ομάδα, που στο πρωτάθλημα την είχαμε κερδίσει μέσα - έξω. Δεν υποτιμήσαμε τον αντίπαλο, απλά εμείς βρεθήκαμε σε κακή βραδιά. Χάσαμε το Κύπελλο, που ήταν ο εύκολος στόχος»

Από την μεριά του, ο γενικός αρχηγός του Πλάτωνα Ηλίας Λιάρος ήταν λακωνικότατος: «Δεν παίξαμε καλά και χάσαμε», δήλωσε.

Στον αντίποδα, σε πελάγη ευτυχίας έπλεε ο γενικός αρχηγός της Ηλιούπολη Κώστας Αρχοντούλης. Η ομάδα του πέτυχε μια μεγάλη πρόκριση και θα διεκδικήσει το Κύπελλο στον τελικό, που θα γίνει στις 2 Ιουλίου. «Δίκαια περάσαμε στον τελικό» είπε και συνέχισε λέγοντας «Παίξαμε πολύ καλύτερα από τον Πλάτωνα. Αφιερώνουμε την νίκη στο πρόεδρο της ομάδας Νίκο Χάλκο, στους οπαδούς μας που μας συμπαραστάθηκαν και στον εκλιπόντα Δημήτρη Νικολάου. Θέλω να εκφράσω τις ευχαριστίες μου στους διαιτητές, που στάθηκαν στο ύψος ενός τέτοιου αγώνα. Πάμε να πάρουμε το Κύπελλο τώρα».

Μικρά - Μικρά από το Ολύμπιο
-Με μώβ σαλιάρες σε ένδειξη πένθους παρουσιάστηκαν οι παίκτες στον πάγκο του Πλάτωνα.
-  Στις εξέδρες ανάμεσα στους θεατές ήταν και ο προπονητής του Ηνίοχου Παναγιώτης Μπαλάφας, ο πρώην προπονητής του Εθνικού Αστέρα Γιάννης Ζιάβας και ο πρόεδρος της Ηλιούπολης Νίκος Χάλκος.
- Σύμφωνα με πληροφορίες, ο τελευταίος αναμένεται να δώσει ένα γερό πριμ στους παίκτες της Ηλιούπολης για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου. Το ακριβές ποσό παραμένει άγνωστο.