Fun Games Παιχνίδια
<

Α΄ Κατηγορία Αντρών, Play Off, 1η αγωνιστική (23.4.2007)

Πήραν το προβάδισμα

Χωρίς εκπλήξεις ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική των play off στο πρωτάθλημα της Α' Κατηγορίας. Στην Πολιτεία, η πρωταθλήτρια Αθήνα 90 δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Δούκα, τον οποίο κέρδισε με το ευρύ 9-1. Στο Ολύμπιο, ο Πλάτωνας επικράτησε της Ηλιούπολης με 7-3 παίρνοντας παράλληλα και την άτυπη ρεβάνς για τον αποκλεισμό από τον Κύπελλο. Τέλος, στο Γουδί, ο Ηνίοχος δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Εθνικό Αστέρα (7-2).
Στους (αδιάφορους) αγώνες κατάταξης 7-10, ο Μινώταυρος πήρε τον βαθμό μέσα στην Σαλαμίνα (9-9) ενώ ο Κόσμος Β.Π. πανηγύρισε το διπλό μέσα στην έδρα του Γέρακα

Γκολ και ξύλο
Οι αγώνες ανάμεσα σε Αθήνα 90 και Δούκα πάντα ξεχωρίζουν για το πάθος και την αποφασιστικότητα εντός αγωνιστικού χώρου. Με το τέλος της αναμέτρησης, απειλήθηκαν επεισόδια ανάμεσα στους πάγκους των δυο ομάδων με τους ψυχραιμότερους πάντως, να προλαβαίνουν καταστάσεις. Αιτία της έντασης οι δυο κόκκινες - σωστές - κάρτες, που αντίκρισαν οι Σπύρου και Λιούτας για λογαριασμό των φιλοξενούμενων. Ευθύνη, βέβαια, φέρει και Πούλιος της Αθήνας 90, ο οποίος με την προκλητική του συμπεριφορά λίγο έλειψε να τινάξει το παιχνίδι στον αέρα.
Στα του αγώνα, η Αθήνα 90 είχε τον πρώτο λόγο και λόγω Αχή το σκορ δεν πήρε από την αρχή μεγάλες διαστάσεις. Ο τερματοφύλακας του Δούκα είχε πολύ καλή απόδοση κάτω από τα δοκάρια ειδικά στο πρώτο μέρος. Το σκορ άνοιξε ο Μπεκιάι στο 5' για να έρθει ο Αρβανίτης στο 14' και να διπλασιάσει τα τέρματα για τους πρωταθλητές. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρος δεν άλλαξε κάτι, με τον Αχή, όπως προείπαμε, να πραγματοποιεί θαυμάσια εμφάνιση κρατώντας το τιμητικό 2-0 για την ομάδα του. Το γκολ του Ζαλώνη στις αρχές της επανάληψης (22') προϊδέαζε για ένα ντέρμπι. Προς απογοήτευση όσων ήθελαν να δουν ένα αμφίρροπο παιχνίδι, η Αθήνα 90 ανέβασε στροφές και έφτασε πολύ εύκολα στην τελική επικράτηση με 9-1. Τα γκολ για τους νικητές σημείωσαν οι Αρβανίτης (25'), Ηλιάδης (26', 32'), Κάτσος (30', 36'), Μπούσμπουρας (39') και Παπαευστρατίου (40'). Ο Δούκας από την πλευρά του είχε και δύο δοκάρια (ένα σε κάθε ημίχρονο) αλλά το γεγονός αυτό δεν αλλάζει την εικόνα του αγώνα.

Εύκολα ο Ηνίοχος
Το συγκρότημα του Παναγιώτη Μπαλάφα πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, νίκησε τον Εθνικό Αστέρα με 7-2. Η ομάδα της Καισαριανής δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να πάρει τον έλεγχο του αγώνα αν και βρέθηκε να ανοίγει το σκορ στο 14' με τον Σπύρο Γκρίτσαλη. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, οι οποίοι μέσα σε ένα τρίλεπτο όχι μόνο κατάφεραν να ισοφαρίσουν (18' Σοϊλεμές) αλλά και να κλείσουν το πρώτο μέρος προηγούμενοι με 3-1 (19', 20' Μπατσούλης).
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν. αντίλογο. Ο Μπατσούλης συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και έγραψε το 4-1 στο 24'. Την σκυτάλη πήρε ο Μάνος, όταν στο 28' ανέβασε το σκορ στα επίπεδα του 5-1. Ο Μπάσο στο επόμενο λεπτό έγραψε το 6-1 για να έρθει ο Κολυμπίρης στο 30' και το σκορ να γίνει 7-1. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Γρηγόρη Γκουγκουλίτσα ήταν να μειώσουν με τον Πρίφτη ένα λεπτό πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Εκδίκηση σε. δεύτερο χρόνο
Αν στον Πλάτωνα, τους δινόταν η δυνατότητα να ανταλλάξουν την προχθεσινοβραδινή νίκη με εκείνη του ημιτελικού στο Κύπελλο, θα δέχονταν χωρίς δεύτερη σκέψη. Η απογοήτευση ήταν έκδηλη στο στρατόπεδο των γηπεδούχων με την νίκη απέναντι στην Ηλιούπολη να είναι κάτι περισσότερο από επιτακτική.
Λένε ότι η καλή μέρα από την αρχή φαίνεται και αυτό έκαναν πράξη οι παίκτες του Βασίλη Ιγγλεζάκη. Με πολύ καλή απόδοση έφτασαν να προηγούνται 4-0 με σκόρερ τους  Συλιγνάκη (3'), Καββαδία (6'), Κουνταρδά (11') και Μορφέση (14'), πριν ο Σώκος μειώσει προσωρινά σε 4-1 στο 18'. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 5-1 να διαμορφώνει ο Κουβαράς με την εκπνοή του ημιχρόνου. Ίδιο μοτίβο και στην επανάληψη. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν με τον Σταματίου σε 5-2 στο 24' αλλά δεν μπορούσαν να αντιμετωπίσουν την ανωτερότητα των αντιπάλων τους. Στο 27' ο Κουβαράς έκανε το 6-2 ενώ η Ηλιούπολη μείωσε εκ νέου στο 30' με τον Τζανή (6-3). Το τελικό 7-3 διαμόρφωσε ο Κουνταρδάς στο 38'. Το τελικό σκορ αδικεί τους γηπεδούχους, που έχασαν σωρεία ευκαιριών για να πετύχουν ευρύτερη νίκη.