Weekend Action 2-10-06

Ποδόσφαιρο - Α' Εθνική

Χορεύοντας με τα δίχτυα

ΟΦΗ και Παναθηναϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 3-3 στο «Παγκρήτιο»

Από ένα βαθμό πήραν ΟΦΗ και Παναθηναϊκός, μετά το ισόπαλο 1-1 του «Παγκρήτιου», σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Καθυστέρηση του αγώνα για να. κατέβουν κάποια πανό, πέναλτι, έξι γκολ, διαμαρτυρίες για τη διαιτησία του Τσαχειλίδη, κοντράστ συναισθημάτων, αλλά και επεισόδια ανάμεσα στους φίλους των δύο ομάδων στους γύρω δρόμους, μετά το τέλος του παιχνιδιού.
Στα καθαρά αγωνιστικά, ο ΟΦΗ ήταν αυτός που αιφνιδίασε. Στο 20' η ομάδα της Κρήτης κέρδισε πέναλτι. Ο Ντρούλιτς δέχτηκε το μαρκάρισμα του Πιέρ Έμπεντε και ο Τσαχειλίδης υπέδειξε την άσπρη βούλα. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση και νικώντας τον «Πέτρο» του Παναθηναϊκού έκανε το 1-0. Σα να μην έφτανε αυτό οι Ηρακλειώτες στο 23' αύξησαν τη διαφορά τους στα δύο γκολ. Ο. δράστης του πρώτου γκολ, Ντρούλιτς, επιχείρησε τη σέντρα, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Οφορίκουε και αφού πέρασε τον Άντονσον, νίκησε τους Βύντρα και Έμπεντε πραγματοποιώντας το 2-0.
Στην αρχή του δεύτερου μέρους η κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε. Στο 59ο λεπτό σε μια φάση διαρκείας στα καρέ του Παναθηναϊκού, ο Μηνάς Πίτσος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του γκολκίπερ των «πρασίνων» εκτοξεύοντας το σκορ στο 3-0.
Παρ' όλα αυτά ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να κάνει το come back. Τέσσερα λεπτά μετά το 3-0, ο Αυστριακός Αντρέας Ίβανσιτς πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα. Ο -κατά πολλούς- νέος ηγέτης του Παναθηναϊκού, πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με σουτ μείωσε σε 3-1. Στο 70' ο Ίβανσιτς σκόραρε για δεύτερη φορά. Μετά από σέντρα του Ρομέρο, ο Σηφάκης έκανε ασταθή απόκρουση και ο αρχηγός της εθνικής Αυστρίας με σουτ μείωσε ακόμα περισσότερο σε 3-2. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 81' ο Σαλπιγγίδης. Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, εκμεταλλεύτηκε νέο λάθος του Σηφάκη και με τρομερό ανάποδο ψαλίδι ισοφάρισε σε 3-3. Ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να φύγει με τη νίκη από την Κρήτη, αλλά ο Ουέλιγκτον έδιωξε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Ρομέρο.
ΟΦΗ (Ράινερ Μάουρερ):
Σηφάκης, Ουέλιγκτον, Μπελεβώνης, Πίτσος (76΄Σιλά), Ντρούλιτς, Οφορίκουε (52΄Νουαφόρ), Ισά, Ρουμπάκης, Σφακιανάκης, Δέντσας, Στεφανής (71΄Τσίπεφ).
Παναθηναϊκός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Έμπεντε, Άντονσον (76΄Μπίσκαν), Μόρις, Μπόβιο, Παπαδόπουλος, Σαλπιγγίδης, Σέριτς, Βύντρα (40΄Λεοντίου), Μάντζιος (46' Ρομέρο), Ίβανσιτς, Νίλσον.

Πέρασε αλώβητος και από το «Καυταντζόγλειο» ο Ολυμπιακός
Φάουλ - γκολ - νίκη φαίνεται να είναι το φετινό τρίπτυχο της επιτυχίας του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Τροντ Σόλιντ με φάουλ - οβίδα του Μίλος Μάριτς κέρδισε 1-0 τον Ηρακλή στο «Καυταντζόγλειο» σε ρυθμό ρελαντί και ξέφυγε πέντε βαθμούς από τον δεύτερο Παναθηναϊκό από την έκτη κιόλας αγωνιστική. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 25' ο Μίλος Μάριτς. Ο Σέρβος με ένα καλοχτυπημένο φάουλ νίκησε τον Αμπάρη, ο οποίος φέρει ευθύνη στο γκολ και χάρισε το έκτο φετινό «τρίποντο» στον Ολυμπιακό.
Ηρακλής (Σάββας Κωφίδης):
Αμπάρης, Δρούγας, Σνάουτσνερ, Κατσαμπής, Παπαζαχαρίας, Διαμαντίδης (68' Παπαστεργιαννός), Ρίβας (46' Καπετάνος), Γεωργιάδης, Ερέρα, Επαλέ, Μαυρογενίδης (46' Πουρσανίδης).
Ολυμπιακός (Τροντ Σόλιντ): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Στολτίδης (79' Ταραλίδης), Καστίγιο, Μάριτς, Οκκάς (85' Παππάς), Κωστούλας, Ντομί, Κωνσταντίνου, Πάντος (79' Νε), Σέζαρ.

Η ΑΕΚ 3-1 τον Εργοτέλη στο δεύτερο ημίχρονο
Χρειάστηκε να προηγηθεί ένα ολόκληρο «νεκρό» ημίχρονο και ένα γκολ του Εργοτέλη, για να μπορέσει η ΑΕΚ να αφυπνιστεί και να πάρει τη νίκη στο ΟΑΚΑ με 3-1.
Οι «κιτρινόμαυροι», αφού σπατάλησαν 45 λεπτά, πλήρωσαν για την ανυπαρξία τους και βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Στο 43' ο Κοιλιάρας έκανε τη σέντρα, ο Νατσέφσκι πήρε τη κεφαλιά και ο Ίατσουκ, ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο δεύτερο ημίχρονο, με σουτ έστειλε τη μπάλα στα βάθος της εστίας του Σορεντίνο.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πιο ψυχωμένα με αποτέλεσμα να πετύχει τρία γκολ και να φτάσει στην δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα.
Στο 51' ο Ντελίμπασιτς, μετά από σέντρα του Λάκη, άφησε τη μπάλα στον Τόζερ και ο νεαρός, που ήταν και ο κορυφαίος της ΑΕΚ ισοφάρισε για τον  «δικέφαλο». Δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ πέρασε μπροστά στο σκορ. Ο Ντάνιελ Τόζερ, μετά το κόρνερ, βρήκε στην περιοχή το κεφάλι του Λυμπερόπουλου και ο Καλαματιανός άσος σημείωσε το 2-1. Το 3-1 δημιούργησε και πάλι ο Τόζερ στο 84', αλλά αυτή τη φορά ο Λάκης ήταν αυτός που βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα.
ΑΕΚ (Λορέντζο Φερέρ):
Σορεντίνο, Γεωργέας, Μόρας (56΄ Παουτάσο), Τσιρίλο, Λαγός (46΄ Μαντούκα), Κυριακίδης, Τόζερ, Ζούλιο Σέζαρ (46΄ Λάκης), Χετεμάι, Λυμπερόπουλος, Ντελίμπασιτς.
Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πόζα, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Ζαπρόπουλος, Χατζί, Μελισσάς (74΄ Κένεντι), Τάσιτς, Νατσέφσκι (65΄ Κακλαμάνος), Τζούνιορ (75΄ Σταυρακάκης), Κοιλιάρας, Ίαστσουκ.

«Καλπάζει» η Λάρισα
Στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League βρίσκεται μετά από έξι αγώνες η ομάδα της Λάρισας. Οι «βυσσινί» επικράτησαν και της Ξάνθης στο «Αλκαζάρ» με 1-0 και πλέον ατενίζουν το μέλλον τους με μεγάλη αισιοδοξία. Το ντέρμπι των επαρχιωτών κρίθηκε στο 75', όταν το σουτ του Καλαντζή αποκρούστηκε από τους αμυντικούς της Ξάνθης και ο επερχόμενος Αλωνεύτης διαμόρφωσε το τελικό 1-0.
Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Φέρστερ, Γκαλίτσιος (59' Γαβριλόπουλος), Κλέιτον, Καλαντζής (79' Στουρνάρας), Γκίκας (68' Αλεξάνδρου), Νταμπίζας, Διγκόζης, Μπασιλά, Κατσιαρός, Αλωνεύτης.
Ξάνθη (Γιάννης Ισπυρλίδης): Μάλαρζ, Βίσιο (26' Μπάρκογλου), Κορδονούρης, Μεσέρα, Τοροσίδης, Βρύζας, Κιντάνα (73' Κόρσος), Γαρπόζης, Λαμπριάκος, Μαχράτζε, Ζουέλα (81' Καζάκης).

«Τρίποντο» η Κέρκυρα, «Χ» Άρης και ΠΑΟΚ
Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Κέρκυρα κατάφερε να κερδίσει στην έδρα της με 2-0 τον Ιωνικό. Η ομάδα των Επτανήσων άνοιξε το σκορ στο 31' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φιλίπ Ντα Σίλβα και «σφράγισε» τη νίκη της στις καθυστερήσεις με γκολ του Γκουέλα.
Στο «Κ. Βικελίδης» ο Άρης μπλοκαρίστηκε από τον «διαβασμένο» Πανιώνιο, αλλά κατάφερε στο τέλος του αγώνα να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Οι «πάνθηρες» άνοιξαν το σκορ 53' με γκολ του Γουνδουλάκη, αλλά ο Άρης ισοφάρισε στο 62' με φανταστικό γκολ του Κόκε. Ο Πανιώνιος ανέκτησε το προβάδισμα στο 69' με τέρμα του Αραβίδη, ενώ η λύτρωση για τους «κιτρινόμαυρους» ήρθε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ που πέτυχε ο Παπαδόπουλος με εκτέλεση πέναλτι.
Στην «Τούμπα», ο ΠΑΟΚ βρέθηκε προ εκπλήξεων και ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Απόλλωνα της Καλαμαριάς. Ο «δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε στο 45' με γκολ του Μπαλάφα, αλλά στο 83' ο Μπούσι γκρέμισε το όνειρα των Θεσσαλονικέων για νίκη, κάνοντας το 1-1.
Τέλος, σε ένα παιχνίδι που ο σκοπός των δύο ομάδων ήταν να προφυλάξουν τα μετόπισθεν, Αιγάλεω και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς σκορ.
Τα αποτελέσματα: Άρης - Πανιώνιος 2-2, ΑΕΚ - Εργοτέλης 3-1, Κέρκυρα - Ιωνικός 2-0, Λάρισα - Ξάνθη 1-0, Αιγάλεω - Ατρόμητος 0-0, ΟΦΗ - Παναθηναϊκός 3-3, ΠΑΟΚ - Καλαμαριά 1-1, Ηρακλής - Ολυμπιακός 0-1.

Η βαθμολογία της Super League (σε 6 αγώνες)

Αγωνιστική για. Έλληνες
Τρία στα τρία τέρματα ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων λεγεωνάριων που αγωνίζονται στο πρωτάθλημα της Μπουντεσλίγκα. Γκέκας, Αμανατίδης και Μασμανίδης κατάφεραν να πετύχουν από ένα γκολ, δείχνοντας το καλό τους αγωνιστικό πρόσωπο.
Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού Φάνης Γκέκας, έβαλε τη σφραγίδα του στην εκτός αναμέτρηση της Μπόχουν με την Άαχεν. Ο Έλληνας επιθετικός άνοιξε το σκορ με προβολή στο 36', αλλά η ουραγός ομάδα του υποχρεώθηκε σε νέα ήττα, μετά τα γκολ των Σλάουντραφ (48') και Ρέσλερ (49').
Ο Γιάννης Αμανατίδης με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο ματς κόντρα στο Αμβούργο έδωσε στο 58' το προβάδισμα (2-1) στην ομάδα του. Προηγήθηκαν τα γκολ του Μάιερ για την Άιντραχτ στο 36' και του Λουμπόγια για το Αμβούργο στο 51'. Το τελικό 2-2 «έγραψε» ο Σανόγκο στο 69ο λεπτό.
Τέλος ο Γιάννης Μασμανίδης ήταν ο πρωταγωνιστής στην εντός έδρας νίκη της Αρμίνια Μπίλεφελντ με 3-1 επί της Κότμπους. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 22' με γκολ του Μουντεάνου, αλλά στο 48' ο Ζούμα ισοφάρισε σε 1-1. Κάπου εκεί ο Μασμανίδης ενεργοποιήθηκε και στο 64' έβγαλε μπαλιά, μισό γκολ, στον Βίτσνιαρεκ για να κάνει το 2-1, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Έλληνας ποδοσφαιριστής ολοκλήρωσε τη νίκη της Αρμίνια με δικό του γκολ.

Πορτογαλία
Δίνει απαντήσεις στον Σάντος ο Καραγκούνης
Άλλη μια πολύ καλή εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Γιώργος Καραγκούνης, σκοράροντας και παράλληλα δίνοντας απαντήσεις στον Φερνάντο Σάντος, ο οποίος τον είχε θέσει εκτός πλάνων από τη Μπενφίκα πριν την αρχή του πρωταθλήματος.
Ο Έλληνας άσος επισφράγισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την καλή απόδοσή του, στο 89' με γκολ, το οποίο έκλεισε τη νίκη των «αετών» της Λισαβόνας με 4-1 κόντρα στην Αβές. Για την ιστορία ο Πάουλο Ζόρζε στο 19' άνοιξε στο σκορ και ο Ανιτσιακάου στο 27' ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Τα άλλα γκολ της Μπενφίκα πέτυχαν οι Νούνο Γκόμες (50') και Σιμάο (64') με πέναλτι.

Αγγλία
Χέρι - χέρι Γιουνάιτεντ και Τσέλσι
Μαντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τσέλσι οδηγούν την κούρσα της Πρέμιερ Λιγκ έχοντας μετά από επτά αγώνες από 16 βαθμούς.
Οι «μπέμπηδες» του Άλεξ Φέργκιουσον κατάφεραν να επικρατήσουν στο «Ολντ Τράφορντ» με 2-0 επί της Νιουκάστλ και εκμεταλλευόμενοι τη γκέλα της Τσέλσι με την Άστον Βίλα, να πιάσουν κορυφή. Τα γκολ της Γιουνάιτεντ πέτυχε ο Σόλσκιερ (41', 49').
Από την άλλη μεριά, στο «Στάμφορντ Μπριτζ» του Λονδίνου, η Τσέλσι. κόλλησε στο εμπόδιο της Άστον Βίλα και παραχώρησε ισοπαλία με 1-1. Ο Ντιντιέ Ντρογκμπά άνοιξε το σκορ στο 2', αλλά ο Γκάμπριελ Αγκμπονλάχορ στο 46' ισοφάρισε για τους «Βίλανς» πετυχαίνοντας το τελικό 1-1.
Από εκεί και πέρα, η Λίβερπουλ ηττήθηκε με 2-0 στο «Ρίμποκ» από τη Μπόλτον του Στέλιου Γιαννακόπουλου, ενώ η Άρσεναλ κέρδισε εκτός έδρας 2-1 την Τσάρλτον.

Φόρμουλα 1
«Schumi». uber alles
«Φωτιά» στο πρωτάθλημα της Φόρμουλα 1 έβαλε ο Μίκαελ Σουμάχερ, ο οποίος κατάφερε να κερδίσει το γκραν - πρι της Κίνας και να φτάσει στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα τον Ισπανό Φερνάντο Αλόνσο με 116 πόντους. Ο Σουμάχερ στην τελευταία του χρονιά στη Φόρμουλα 1 θέλει να κλείσει με τίτλο την καριέρα του και πλέον θα ψάξει μια ή δύο νίκες στα επόμενα εναπομείναντα δύο γκραν - πρι.
Τελική κατάταξη Κίνας: 1. Μ. Σουμάχερ - Ferrari, 2. Αλόνσο - Renault, 3. Φιζικέλα - Renault, 4. Μπάτον - Honda, 5. Ντε Λα Ρόσα - McLaren-Mercedes, 6. Μπαρικέλο - Honda, 7. Χάιντφελντ - BMW-Sauber, 8. Γουέμπερ - Williams-Cosworth, 9. Κούλθαρντ - Red Bull-Ferrari, 10. Λιούτσι - Toro Rosso-Cosworth, 11. Ρόζμπεργκ - Williams-Cosworth, 12. Ντόρνμπος - Red Bull-Ferrari, 13. Κούμπιτσα - BMW-Sauber, 14. Σάτο - Super Aguri-Honda, 15. Σπιντ - Toro Rosso-Cosworth, 16. Άλμπερς - Spyker MF1-Toyota, 17. Γιαμαμότο - Super Aguri-Honda.
Εγκατέλειψαν: Ρ. Σουμάχερ - Toyota, Μάσα - Ferrari, Τρούλι - Toyota, Μοντέιρο - Toyota, Ραϊκόνεν - McLaren-Mercedes.
Βαθμολογία οδηγών: 1. Μ. Σουμάχερ 116, 2. Αλόνσο 116, 3. Φιζικέλα 63, 4. Μάσα 62, 5. Ραϊκόνεν 57, 6. Μπάτον 45, 7. Μπαρικέλο 28, 8. Μοντόγια 26, 9. Χάιντφελντ 22, 10. Ντε Λα Ρόσα 18, 11. Ρ. Σουμάχερ 18, 12. Κούλθαρντ 14, 13. Τρούλι 12, 14. Γουέμπερ 7, 15. Βιλνέβ 7, 16. Κούμπιτσα 6, 17. Ρόζμπεργκ 4, 18. Κλιν 2, 19. Λιούτσι 1.
Βαθμολογία κατασκευαστών: 1. Renault 179, 2. Ferrari 178, 3. McLaren-Mercedes 101, 4. Honda 73, 5. BMW-Sauber 35, 6. Toyota 30, 7. Red Bull-Ferrari 16, 8. Williams-Cosworth 11, 9. Toro Rosso-Cosworth 1.

Βόλεϊ - Α1
Κερδισμένος ο Ολυμπιακός
Μια εύκολη νίκη με 3-0 απέναντι στο Πανελλήνιο κατάφερε να πάρει στην έδρα του ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά από αυτή τη νίκη «σκαρφάλωσαν» στην κορυφή του πρωταθλήματος, αφού οι υπόλοιποι βρέθηκαν θύματα εκπλήξεων και ανατροπών. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να κέρδισε τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, αλλά άφησε ένα πολύ τιμό βαθμό μετά το 3-2. Τέλος, την ήττα γνώρισε και ο Ηρακλής. Οι «κυανόλευκοι» δεν τα κατάφεραν στην Πάτρα και έχασαν με 3-2 από την Ένωση Αθλοπαιδιών.
Τα αποτέλεσματα:
Άρης - Παναθηναϊκός 2-3, Ολυμπιακός - Πανελλήνιος 3-0, ΕΑ Πατρών - Ηρακλής 3-2, Εθνικός Αλεξ/λης - ΠΑΟΚ 2-3, ΑΕΚ - Λαμία 3-1.
Η Βαθμολογία (σε 3 αγωνιστικές): 1. Ολυμπιακός 7, 2. Άρης 6, 3. Παναθηναϊκός 6, 4. Ηρακλής 6, 5. ΠΑΟΚ 5, 6. ΑΕΚ 5, 7. ΕΑ Πατρών 5, 8. Εθνικός Αλεξ/λης 4, 9. Λαμία 3, 10. Πανελλήνιος 2, 11. Παγκράτι 2, 12. Ορεστιάδα 0.

Τένις
Πήρε το τουρνουά της Σεούλ η Δανιηλίδου
Την πρώτη θέση στο τουρνουά τένις της Σεούλ και 145.000 ευρώ πήρε η Λένα Δανιηλίδου. Η Ελληνίδα τενίστρια κατάφερε να κερδίσει στον τελικό το νούμερο 27 της παγκόσμιας κατάταξης, την Γιαπωνέζα, Άϊ Σουγκιγιάμα με 2-1 σετ (6-3, 2-6, 7-6). Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή η κατάκτηση ήταν η τέταρτη στην καριέρα της Λένας, η οποία πλέον από την 58η θέση, ανέβηκε στην 41η πρώτη με 493 βαθμούς.