Ποδόσφαιρο - Α' Εθνική

Γκολ και. ξύλο

Γυαλιά καρφιά τα έκαναν στο «Αλκαζάρ» οι οπαδοί του ΠΑΟΚ, με την βοήθεια των Λαρισαίων και της αστυνομίας

Σπασμένα καθίσματα, μυρωδιά καμένου, ανοιγμένα κεφάλια, σπασμένα κάγκελα, λοστοί και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί ο ανθρώπινος νους είναι ο απολογισμός μετά το παιχνίδι Λάρισα - ΠΑΟΚ στο στάδιο «Αλκαζάρ».
Σε ένα παιχνίδι, που το τελικό σκορ και ο τρόπος που αγωνίστηκαν οι δύο ομάδες λίγη σημασία έχει, οι οπαδοί των δύο ομάδων, με αυτούς του ΠΑΟΚ, να «κερδίζουν» τις εντυπώσεις έκαναν άνω κάτω τη Θεσσαλική πόλη, όπως και τον τόπο διεξαγωγής του αγώνα το στάδιο «Αλκαζάρ».

Πολλές οι ζημίες.
Το χρονικό των καταστροφών άρχισε από το μεσημέρι, όταν οι φίλοι του ΠΑΟΚ έφτασαν με το τρένο στο σιδηροδρομικό σταθμό της Λάρισας, χωρίς η αστυνομία να γνωρίζει το παραμικρό, αφού στο συγκεκριμένο δρομολόγιο δεν έγινε ο παραμικρός έλεγχος, ούτως ώστε να αποφευχθούν τα επεισόδια!!! Εκεί οι οπαδοί του «δικέφαλου του Βορρά» συναντήθηκαν με κάποιους της Λάρισας, με αποτέλεσμα ο σιδηροδρομικός σταθμός λίγα λεπτά αργότερα να θυμίζει βομβαρδισμένο τοπίο.
Το δεύτερο ημίχρονο των επεισοδίων σημειώθηκαν μέσα στο στάδιο της θεσσαλικής πόλης. Με την ατμόσφαιρα να μυρίζει μπαρούτι. οι οπαδοί του ΠΑΟΚ δεν άργησαν να πυροδοτήσουν το κλίμα. Αφού έσπασαν τα κάγκελα, εισήλθαν στη νεκρή ζώνη των κερκίδων και συνεπλάκησαν με τις δυνάμεις της αστυνομίας και τους φίλους της Λάρισας. Η ανήμπορη να αντιδράσει αστυνομία, απάντησε με δακρυγόνα, τα οποία είχαν ως αποτέλεσμα, να προκαλέσουν αναπνευστικά προβλήματα στους ποδοσφαιριστές και παράγοντες των δύο ομάδων και στους διαιτητές, που έτρεχαν πανικόβλητοι στα αποδυτήρια για να μπορέσουν να ανασάνουν.
Αφού, τα πράγματα ηρέμησαν οι δύο ομάδες με το διαιτητικό τρίο ξαναβγήκαν στον αγωνιστικό χώρο και συνέχισαν το παιχνίδι. Ωστόσο, ο επίλογος των επεισοδίων γράφτηκε μετά τη λήξη του αγώνα. Οι οπαδοί των Θεσσαλονικέων άναψαν φωτιά στις κερκίδες του «Αλκαζάρ», ενώ στη συνέχεια «έπαιξαν» κρυφτοπόλεμο στους γύρω δρόμους με τις δυνάμεις της αστυνομίας
. και λίγη μπάλα
Για την ιστορία ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από τη Λάρισα με 2-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 45' με γκολ του Μπασιλά, αλλά ο Μάρτσιν Μίετσελ με γκολ στο 65' και το 84' έδωσε στον ΠΑΟΚ τη νίκη με 2-1.
Λάρισα: Κοτσόλης, Νταμπίζας, Χατζηλιόντας (63' Αλεξάνδρου), Γκαλίτσιος (87' Χλωρός), Κλέιτον (76' Γαβριλόπουλος), Καλαντζής, Βενετίδης, Διγκόζης, Μπασιλά, Αλωνεύτης, Βάλλας.
ΠΑΟΚ: Φερνάντεζ, Αραμπατζής, Κωνσταντινίδης, Μελίσσης, Ζαγοράκης (78' Γκονζάλες), Ηλιάδης, Χαραλαμπίδης, Μίετσελ, Μπαλάφας (46' Χαραλάμπους), Μέγκαχεντ, Τόργκελε (46' Γιασεμή).

Νίκησαν με ένα γκολ Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ

Ένα γκολ του Ριβάλντο στο 59' έγραψε το τελικό 1-0 στην αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Εργοτέλη στο «Γ. Καραϊσκάκης». Παράλληλα, η ΑΕΚ με φοβερό σουτ του Ζούλιο Σέζαρ στο 28' υπερκέρασε και το εμπόδιο του Απόλλωνα Καλαμαριάς με 1-0. Το ίδιο σκορ σημειώθηκε και στο «Καυτατζόγλειο» με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει τον Ηρακλή με 1-0. Το «χρυσό» γκολ για την ομάδα του Παναθηναϊκού πέτυχε ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης στο 55ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα: Ολυμπιακός - Εργοτέλης 1-0, ΑΕΚ - Καλαμαριά 1-0, Ιωνικός - Ατρόμητος 1-4, Κέρκυρα - Πανιώνιος 0-1, Λάρισα - ΠΑΟΚ 1-2, ΟΦΗ - Άρης 1-0, Αιγάλεω - Ξάνθη 1-0, Ηρακλής - Παναθηναϊκός 0-1.

Η βαθμολογία (σε 8 αγώνες): 1. Ολυμπιακός 21, 2. Παναθηναϊκός 16, 3. ΑΕΚ 15, 4. Αιγάλεω 15, 5. ΠΑΟΚ 12, 6. Κέρκυρα 12, 7. Λάρισα 12, 8. Εργοτέλης 11, 9. Ατρόμητος 10, 10. ΟΦΗ 10, 11. Πανιώνιος 9, 12. Άρης 9, 13. Καλαμαριά 6, 14. Ιωνικός 3, 15. Ξάνθη 3, 16. Ηρακλής 2.

Μπάσκετ - Α1

Πήρε το ντέρμπι ο Παναθηναϊκός
Νικητής μέσα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός που κέρδισε σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που θύμισε δεκαετία '90, τον Ολυμπιακό με 73-74. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ο οποίος έκλεψε τη μπάλα στα τελευταία δευτερόλεπτα και έδωσε έτοιμο καλάθι στον Μπατίστ, αλλά πέτυχε επίσης 18 πόντους με πέντε τρίποντα. Ο Έλληνας άσος είχε άξιους συμπαραστάτες του Μπετσίροβιτς, Μπατίστ και Σισκάουσκας που πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Στην αντίπερα όχθη ο Ντόμερκαντ ήταν ο κορυφαίος για τον Ολυμπιακό, ενώ είχε και βοήθεια από τους Άκερ και Πεν.
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήλεγχε το παιχνίδι και προηγήθηκε με 12-22. Οι «ερυθρόλευκοι» από τη πλευρά τους ανασυντάχθηκαν και μείωσαν στο ημίχρονο στο 31-36. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός επέβαλε το ρυθμό του και πήρε το προβάδισμα με 53-48. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός φαίνονταν να έχει «καθαρίσει» το παιχνίδι, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στην τεελευταία επίθεση των γηπεδούχων ο Μουλαομέροβιτς έχασε τη μπάλα από τον Διαμαντίδη και ο Μπατίστ πέτυχε το καλάθι και πήρε και το φάουλ. Έτσι, ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 74-73 και οι «ερυθρόλευκοι» αστόχησαν στην τελευταία επίθεση για να γραφτεί ο επίλογος του ντέρμπι.
Τα δεκάλεπτα:
12-22, 31-36, 53-48, 73-74
Ολυμπιακός (Πίνι Γκέρσον): Πεν 15, Ακερ 12, Μουλαομέροβιτς 5 (1), Ζίζιτς 9, Ντόμερκαντ 19 (5), Χαρίσης, Μπάρλος 3 (1), Βασιλόπουλος 8 (1), Στακ, Σχορτσιανίτης 2.
Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης, Ντελκ 6 (1), Μπετσίροβιτς 12 (1), Μπατίστ 14 (1), Σισκάουσκας 17 (2), Χατζηβρέττας, Ντικούδης 6, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 18 (5), Τομάσεβιτς 1.

Τα αποτελέσματα: ΑΕΚ - Μαρούσι 82-79, Ολυμπιάδα Πάτρας - Μακεδονικός 69-60, Αιγάλεω - Απόλλων Πάτρας 101-92, ΠΑΟΚ - Πανελλήνιος 79-78, Άρης - Ολύμπια 64-54, Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 73-74, Λάρισα - Πανιώνιος 64-66.

Βαθμολογία (σε 4 αγώνες): 1. Πανιώνιος 8, 2. Παναθηναϊκός 7, 3. Ολυμπιακός 7, 4.  Άρης 7, 5. Απόλλων Πάτρας 6, 6. Αιγάλεω 6, 7. ΠΑΟΚ 6, 8. ΑΕΚ 6, 9. Ολυμπιάδα Πάτρας 6, 10. Ολύμπια 6, 11. Μαρούσι 5, 12. Πανελλήνιος 5, 13. Λάρισα 5, 14.  Μακεδονικός 4.

Ποδόσφαιρο - Ευρώπη

Αγγλία

Σίφουνας η Γιουνάιτεντ
Με το επιβλητικό 4-0 κατάφερε να φύγει από το «Ρίμποκ Στάντιον» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο ματς κόντρα στην Μπόλτον. Οι «κόκκινοι διάβολοι» προηγήθηκαν στο 10' με τον Ρούνεϊ, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0. Στο 82' ο Κριστιάνο Ρονάλντο σημείωσε το 3-0, ενώ ο Γουέιν Ρούνεϊ στο 89' διαμόρφωσε το 4-0 πετυχαίνοντας χατ-τρικ.
Στο «Άνφιλντ» η Λίβερπουλ ήταν καταιγιστική και υποχρέωσε την Άστον Βίλα στην πρώτη της ήττα στην Πρέμιερ Λιγκ με 3-1. Ο Κάιτ στο 31' άνοιξε το σκορ για τους «ρεντς», ο Κράουτς στο 38' σημείωσε το 2-0, ενώ ο Λουίς Γκαρσία στο 44' «έγραψε» το 3-0. Το γκολ της τιμής για την Άστον Βίλα πέτυχε ο Αγκμπονλάχορ στο 56'.
Τέλος, η Άρσεναλ αναδείχθηκε για μια ακόμη φορά ισόπαλη στην έδρα της με 1-1, κόντρα στην Έβερτον. Στο 11' ο Κάχιλ άνοιξε το σκορ για τα «ζαχαρωτά», αλλά ο φαν Πέρσι με φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Ιταλία

Γκολ και θέαμα στο Μιλάνο
Η Ίντερ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι του Μιλάνο κερδίζοντας με 4-3 τη Μίλαν. Οι «νερτζούρι» άνοιξαν το σκορ στο 17' με γκολ του Ερνάν Κρέσπο, ενώ οι Στάνκοβιτς και Ιμπραϊμοβιτς στο 22' και το 47' ανέβασαν το δείκτη του σκορ σε 3-0 για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι. Στο 50' ο Ζέεντορφ μείωσε σε 3-1, αλλά ο Ματεράτσι στο 68' έκανε το 4-1, ενώ ένα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε. Το τελικό σκορ διαμόρφωσαν ο Τζιλαρντίνο και ο Κακά που με δύο γκολ «έγραψαν» το Μίλαν - Ίντερ 3-4.

Στα άλλα ματς η Ρόμα επικράτησε στην έδρα της Ουντινέζε με 1-0, στο «Αρτέμιο Φράνκι» η Φιορεντίνα έχασε με 3-2 από το Παλέρμο, ενώ Λάτσιο και Ρετζίνα αναδείχθηκαν στο «Ολίμπικο» ισόπαλες χωρίς τέρματα.