Weekend Action 13-11-06

Ποδόσφαιρο - Α' Εθνική...

Σάμπα

Ο Ολυμπιακός με ηγέτη τον Ριβάλντο σκόρπισε 5-0 την Καλαμαριά στο «Καραϊσκάκη»

Άρωμα Βραζιλίας είχε το παιχνίδι της Κυριακής ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Καλαμαριά στο «Γ. Καραϊσκάκης», όπου οι «ερυθρόλευκοι» με ηγέτη τον Ριβάλντο έφτασαν στο εντυπωσιακό 5-0, δίνοντας ένα χορταστικό 90λεπτο στους οπαδούς τους.
Οι Πειραιώτες δεν μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο 15λεπτο τίποτα δεν έδειχνε ότι το παιχνίδι θα πάρει αυτή την τροπή.
Στο 22' ο Κωνσταντίνου έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν αστόχησε σε τετ - α - τετ, απέναντι στον Κόβατς. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι «πόντιοι» ισοφάρισαν τις κλασικές ευκαιρίες. Ο Χαλαουάνι σούταρε και ενώ η μπάλα είχε τροχιά προς τα δίχτυα του Νικοπολίδη, κόντραρε σε παίκτη της Καλαμαριάς και έτσι το 0-0 διατηρήθηκε.

Βροχή τα γκολ

Οι γηπεδούχοι λεπτό προς λεπτό ανέβαζαν ρυθμούς και τελικά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Ντομί πήρε το ρόλο δημιουργού. Μετά από μια κούρσα στο 39' σέντραρε στον Ριβάλντο και εκείνος με πλασέ σημείωσε το 1-0. Αυτό ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στην ανάπαυλα ο τεχνικός της Καλαμαριάς Μάκης Κατσαβάκης, ανακάτευσε την τράπουλα και πέρασε στον αγώνα τους Καραλιόπουλο και Σαμουηλίδη. Αυτή η κίνηση δεν βοήθησε ιδιαίτερα την Καλαμαριά, καθώς ο Τζόρτζεβιτς στο 47', μετά από πάσα του Ριβάλντο, πέτυχε το 2-0. Στο 68' ο «Ρίμπο», έπειτα από φάση διαρκείας με πρωταγωνιστές τους Οκκά και Μπαμπανγκίντα, από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα «γράφοντας» το 3-0.
Κάπου εκεί η άμυνα της Καλαμαριάς κατέρρευσε και δύο λεπτά αργότερα, στο 70', ο Γιαννάκης Οκκάς με κεφαλιά έκανε τέσσερα τα τέρματα του Ολυμπιακού. Το… κερασάκι στην τούρτα είχε την υπογραφή του Ριβάλντο. Ο Βραζιλιάνος άσος στο 82' βρέθηκε απέναντι στον Κόβατς και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό Ολυμπιακός - Καλαμαριά 5-0, πετυχαίνοντας χατ-τρικ.
Ολυμπιακός (Τροντ Σόλιντ): Νικοπολίδης, Ζεβλάκοφ, Ντομί, Ζούλιο Σέζαρ, Ουαντού (77' Καψής), Στολτίδης, Παππάς (61' Μπαμπανγκίντα), Νε, Κωνσταντίνου (66' Οκκάς), Ριβάλντο, Τζόρζτεβιτς.
Καλαμαριά (Μάκης Κατσαβάκης): Κόβατς, Γαλανόπουλος, Σαρακατσάνος, Κόλτσης, Παπαδόπουλος, Φυτανίδης, Χαλαουάνι (46' Καραλιόπουλος), Ορφανός (73' Βέλα Τζούνιορ), Φαβάλι (46' Σαμουηλίδης), Ουέλινγκτον, Κρασσάς.

Πεντάρα στη Λάρισα η ΑΕΚ

Το εντυπωσιακό 5-0 ήταν το τελικό σκορ και στο ΟΑΚΑ, με την ΑΕΚ να κάνει επίδειξη ανωτερότητας απέναντι στη Λάρισα.
Μόλις στο 10' ο Γκουστάβο Μαντούκα με κεφαλιά, νίκησε τον Κοτσόλη και άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ. Στο 57' ο Σταύρος Τζιωρτζιόπουλος έκανε τη βαθιά μπαλιά και ο Σέζαρ με λόμπα πάσαρε στον Λυμπερόπουλο, οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της αφύλακτης εστίας της Λάρισας. Ενώ όλα έδειχναν ότι το τελικό σκορ θα ήταν 2-0, η ΑΕΚ με ένα καταπληκτικό δεκάλεπτο έφτασε στο επιβλητικό 5-0.
Στο 85' ο Λυμπερόπουλος είδε το Λαγό αμαρκάριστο και ο τελευταίος με σουτ πέτυχε το 3-0. Δύο λεπτά αργότερα ο «Λύμπε» και πάλι έστρωσε στον Τζιωρτζιόπουλο, ο οποίος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0. Το 5-0 πέτυχε ο Λεωνίδας Καπάνταης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με πλασέ.
ΑΕΚ (Λορέντσο Φερέρ): Σορεντίνο, Γεωργέας (34' Μόρας), Τζιωρτζιόπουλος, Τσιρίλο, Δέλλας, Ζήκος, Έμερσον, Ζούλιο Σέζαρ (74' Λαγός), Μαντούκα (71' Λάκης), Λυμπερόπουλος, Καμπάνταης.
Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Βενετίδης, Νταμπίζας, Βάλλας, Γκίκας (55' Χλωρός), Γκαλίτσιος, Μπασιλά, Καλαντζής, Αλωνεύτης, Διγκόζης (61' Γαβριλόπουλος), Κλέιτον.

Γκολ και «τρίποντο» ο Παναθηναϊκός

Σε αγαπημένο αποτέλεσμα πάει να εξελιχθεί για τον Παναθηναϊκό το 1-0, καθώς οι «πράσινοι» για ένα ακόμη παιχνίδι επιβλήθηκαν με αυτό το σκορ. Αυτή τη φορά αντίπαλος ήταν ο νεοφώτιστος στην Α' Εθνική Εργοτέλης, που για ένα ημίχρονο περιόρισε τις επιθετικές διαθέσεις του Παναθηναϊκού στο ελάχιστο.
Σε μια από τις λιγοστές ευκαιρίες των «πρασίνων» στο πρώτο μέρος, ο Ρομέρο στο 15' δεν κατάφερε να περάσει τον Κένεντι και να βρεθεί κοντά στο γκολ. Από την άλλη, ο Εργοτέλης στο 38' απείλησε με τον Ίαστσουκ, αλλά ο Πιέρ Έμπεντε χάλασε τα σχέδια των Κρητικών και μπλόκαρε την μπάλα.
Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο ματς, αποφασισμένος να βάλει το γκολ που θα του δώσει τη νίκη. Στο 50' ο Σαλπιγγίδης απώλεσε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αφού από πλεονεκτική θέση επιχείρησε ένα πολύ αδύναμο σουτ. Αρνητική κατάληξη είχε και το φάουλ του Ίβανσιτς στο 63', καθώς πέρασε λίγο πιο πάνω από την εστία του Πόζα. Αντίθετα, στο 76' το «τριφύλλι» έφτασε στο πολυπόθητο γκολ. Ο Μπόβιο, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Εργοτέλη, έγινε αποδέκτης της μπάλας και με σουτ έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Το σκορ παρέμεινε μέχρι τη λήξη του αγώνα, αφού ο Γκούμας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων επενέβη και δεν άφησε τον Ίαστσουκ να απειλήσει την εστία του Έμπεντε.
Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πόζα, Κένεντι, Κορδονούρης, Σταυρακάκης (85' Φραγκουλάκης), Τάσιτς, Χίμπλινγκερ, Μελισσάς (71' Μπουέλε), Κοιλιάρας (71' Νατσέφσκι), Χατζί, Κακλαμάνος, Ίαστσουκ.
Παναθηναϊκός (Βίκτορ Μουνιόθ): Έμπεντε, Νίλσον, Μόρις, Γκούμας, Σέριτς, Μάντζιος (69' Λεοντίου), Μπόβιο, Τζιόλης (56' Ίβανσιτς), Βίκτορ, Σαλπιγγίδης (90' Θεοδωρίδης), Ρομέρο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από το Αιγάλεω με 2-0 χάρη στα γκολ των Μίετσελ (52') και Τσίγκα (57'). Στο παιχνίδι των νησιωτών η Κέρκυρα με γκολ του Ζαχαρόπουλου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδισε 1-0 τον ΟΦΗ. Με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε και η Ξάνθη στα «Πηγάδια» του Ατρόμητου. Σκόρερ για τους ακρίτες χρίστηκε στο 31' ο Αλέξης Γαρπόζης. Στη Νίκαια, Ιωνικός και Πανιώνιος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1. Στο 89' ο Φανούρης Γουνδουλάκης άνοιξε το σκορ για τους «κυανέρυθρους», ενώ ο Ξενίδης ισοφάρισε στις καθυστερήσεις για τον Ιωνικό. Τέλος, στο «Καυταντζόγλειο» Ηρακλής και Άρης έμειναν στο στείρο 0-0.

Αποτελέσματα: Αιγάλεω - ΠΑΟΚ 0-2, Ηρακλής - Άρης 0-0, Ιωνικός - Πανιώνιος 1-1, Κέρκυρα - ΟΦΗ 1-0, Εργοτέλης - Παναθηναϊκός 0-1, Ξάνθη - Ατρόμητος 1-0, ΑΕΚ - Λάρισα, Ολυμπιακός - Καλαμαριά 5-0.

Η βαθμολογία (σε 10 αγώνες): 1. Ολυμπιακός 24, 2. Παναθηναϊκός 22, 3. ΑΕΚ 21, 4. ΠΑΟΚ 18, 5. Αιγάλεω 16, 6. Κέρκυρα 15, 7. Λάρισα 13, 8. Ατρόμητος 13, 9. Εργοτέλης 11, 10. ΟΦΗ 11, 11. Πανιώνιος 11, 12. Άρης 10, 13. Καλαμαριά 9, 14. Ξάνθη 9, 15.  Ιωνικός 6, 16. Ηρακλής 3.

Μπάσκετ - Α1

Πήρε το ντέρμπι ο Παναθηναϊκός

Νικητής έφυγε από την Πυλαία ο Παναθηναϊκός κερδίζοντας με 76-89 τον ΠΑΟΚ. Ηγέτης για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ο Τόνι Ντελκ που πέτυχε 18 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες ήταν οι Χατζηβρέττας, Σισκάουσκας και Τσαρτσαρής. Στην αντίπερα όχθη ο Στσεπάνοβιτς με 26 πόντους και τέσσερα τρίποντα και ο Σέκουλιτς με 18 και δύο τρίποντα τράβηξαν το σκορ για τον «δικέφαλο» του Βορρά. Ο Παναθηναϊκός μετά το πρώτο δεκάλεπτο, που έκλεισε με τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ με 11-19, έβαλε μπρος τις μηχανές του και βρέθηκε στο 20' προηγούμενος με 30-45. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» διατήρησαν το +15 με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 52-67, ενώ το τελικό αποτέλεσμα ήταν 76-89.
ΠΑΟΚ (Πιλαφίδης): Άλεν 6 (2), Μανωλόπουλος, Βεργίνης 2, Στσεπάνοβιτς 26 (4), Σέκουλιτς 18 (2), Χαριτόπουλος, Καλαμπόκης 10, Γιαννόπουλος, Αγαδάκος 4, Πάσαλιτς 10 (2).
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Ντελκ 18 (1), Μπετσίροβιτς 5 (1), Μπατίστ 7 (1), Σισκάουσκας 10 (1), Χατζηβρέττας 16 (2), Ντικούδης 6, Τσαρτσαρής 10, Διαμαντίδης 6, Γιαβτόκας 4, Τομάσεβιτς 7.

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Ολυμπιακός

Σε προπόνηση εξελίχθηκε για τον Ολυμπιακό το παιχνίδι της έκτης αγωνιστικής κόντρα στον Μακεδονικό, αφού οι «ερυθρόλευκοι» διέσυραν την ομάδα της Κοζάνης με 102-59. Μουλαομέροβιτς, Παπαμακάριος, Σχορτσιανίτης, Μπουρούσης και Χαρίσης πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων και οδήγησαν εκ του ασφαλούς τον Ολυμπιακό στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα. Για τους φιλοξενούμενους Τζέφερσον, Ζούγιοβιτς και Καραγεωργίου δεν κατάφεραν να ισορροπήσουν το σκηνικό και μοιραία ο Μακεδονικός κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα. Στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 30-18, ενώ στο ημίχρονο η διαφορά πήγε στο +14 (52-38). Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το σημείο που έκρινε τον αγώνα, αφού η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 28 πόντους (76-48), ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 102-59.
Ολυμπιακός (Γκέρσον): Πεν, Παπαμακάριος 16, Άκερ 6, Μουλαομέροβιτς 19 (3), Ζίζιτς 9, Μπουρούσης 11, Ντόμερκαντ 8 (1), Χαρίσης 10 (2), Μπάρλος, Βασιλόπουλος (5), Στακ 7 (1), Σχορτσιανίτης 11.
Μακεδονικός (Φλεβαράκης): Καραγεωργίου 13 (2), Ζούγιοβιτς 14 (4), Πασσαλίδης, Χατζηπέτρου, Καραβόλας 6, Τζέφερσον 16 (2), Τζακόπουλος 3 (1), Πάβλοβιτς 7, Τουτζιαράκης, Καραδολάμης.

Αποτελέσματα: ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 76-89, Αιγάλεω - Μαρούσι 91-88, Πανελλήνιος - Πανιώνιος 74-72, ΑΕΚ - Ολύμπια Λάρισας 89-74, Ολυμπιακός - Μακεδονικός 102-59, Ολυμπιάδα Πάτρας - Άρης 71-82, Λάρισα - Απόλλων Πάτρας 90-88.

Η βαθμολογία (σε 6 αγώνες): 1. Παναθηναϊκός 11, 2. Ολυμπιακός 11, 3. Άρης 11, 4. Πανιώνιος 10, 5. ΑΕΚ 9, 6. ΠΑΟΚ 9, 7. Πανελλήνιος 9, 8. Αιγάλεω 9, 9. Ολύμπια Λάρισας 9, 10. Απόλλων Πάτρας 8, 11. Λάρισα 8, 12. Ολυμπιάδα Πάτρας 8, 13. Μαρούσι 7, 14. Μακεδονικός 7.

Ποδόσφαιρο - Ευρώπη

Αγγλία

Έπεσαν «κανονιές» στο Λονδίνο

Μια εντυπωσιακή νίκη πήρε η Άρσεναλ επικρατώντας με 3-0 της Λίβερπουλ στο «Έμιρέιτς». Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν στο 41' με γκολ του Φλαμινί, ενώ το 2-0 πραγματοποίησε ο Τουρέ στο 56'. Το 3-0 διαμόρφωσε στο 80' Γουίλιαμ Γκαλάς και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τη βραδιά για τους «κανονιέρηδες».
Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ παρέμεινε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά την εκτός έδρας νίκη με 1-0 κόντρα στην Μπλάκμπερν. Το γκολ των «μπέμπηδων» πέτυχε ο Λουίς Σαχά στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης.
Στις νίκες επέστρεψε και η Τσέλσι κερδίζοντας με 4-0 τη Γουότφορντ, χάρη στο χατ - τρικ του Ντρογκμπά (27', 36', 69') και στο γκολ του Σεφτσένκο στο 52ο λεπτό.
Από εκεί και πέρα η Άστον Βίλα επικράτησε με γκολ του Κρις Σάτον στο «Γκούντισον Παρκ» της Έβερτον και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση ισοβαθμώντας με την Άρσεναλ και τη Μπόλτον του Στέλιου Γιαννακόπουλου που παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Ιταλία

Οδηγούν την κούρσα Παλέρμο και Ίντερ

Στην κορυφή της Σέριε Α παρέμεινε το Παλέρμο μετά την άνετη νίκη που πέτυχε απέναντι στην Τορίνο. Στο 43' ο Κορίνι άνοιξε το σκορ και στο 69' ο Ντι Μικέλε πραγματοποίησε το 2-0. Το 3-0 σημείωσε στο 79' ο Αμάουρι.
Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από το «Ένιο Ταρντίνι» της Πάρμα η Ίντερ επικρατώντας με 2-1. Στο 15' ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς άνοιξε το σκορ για τους «νερατζούρι», αλλά στο 26' ο Μπουντάν έφερε το ματς στα ίσια για τους «Παρμένσι». Τη λύτρωση για την Ίντερ έφερε στο 90' ο Κρουζ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ιμπραϊμοβιτς αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.
Στο ματς που έκλεψε την παράσταση η Μίλαν δεν τα κατάφερε στο «Σαν Σίρο» και ηττήθηκε με 2-1 από τη Ρόμα. Στο 7' ο Φραντσέσκο Τότι άνοιξε το σκορ για τους «τζιαλορόσι» και στο 56' ο Μπρόκι ισοφάρισε για τη Μίλαν. Ο «καπιτάνο» της Ρόμα βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά στο 83' και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.
Το σκορ της αγωνιστικής πέτυχε η Λάτσιο, που διέσυρε με 5-0 την Ουντινέζε στο «Ολίμπικο» της Ρώμης.  Για τους «Λατσιάλι» από δύο γκολ πέτυχαν οι Ρόκι και Μάουρι, ενώ το άλλο πέτυχε ο Μάσιμο Όντο.
Τέλος, στο «Αρτέμιο Φράνκι» η Φιορεντίνα επικράτησε με 3-1 της Αταλάντα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-0 στο 26' χάρη στο γκολ του Μιλιάκιο, αλλά στο επόμενο λεπτό ο Μούτου ισοφάρισε για τους «βιόλα». Στο 90' ο Πατσίνι πήρε το όπλο του και χτύπησε δύο φορές διαμορφώνοντας το 3-1.

Ισπανία

Επέστρεψε στην κορυφή η Μπαρτσελόνα

Το αέρα της πρώτης θέσης της Πριμέρα Ντιβιζιόν απολαμβάνει η Μπαρτσελόνα μετά τη νίκη της με 3-1 κόντρα στη Σαραγόσα και το ισόπαλο 0-0 της Σεβίλλης στην Σανταντέρ. Οι «μπλαουγκράνα» σε ένα παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις στο «Νουέβο Κάμπο» βρέθηκαν πίσω στο σκορ, καθώς στο 17' ο Μιλίτο άνοιξε το σκορ για λογαριασμό της Σαραγόσα. Στο 31' ο Ροναλντίνιο ισοφάρισε για την «Μπάρτσα». Στο 72' ο Μότα της Μπαρτσελόνα και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μιλίτο της Σαραγόσα είδαν την κόκκινη κάρτα και άφησαν τις δύο ομάδες με δέκα παίκτες. Αυτή την τροπή εκμεταλλεύτηκε ο Ροναλντίνιο και στο 86' έκανε το 2-1, ενώ το 3-1 πέτυχε στο 90' ο Σαβιόλα.
Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της και η Ρεάλ Μαδρίτης κερδίζοντας εκτός έδρας με 4-1 την Οσασούνα. Ο Ρουντ φαν Νιστελρόι πέτυχε και τα τέσσερα γκολ της «βασίλισσας», ενώ ο Βάλντο μείωσε στο 64' σε 3-1.
Τέλος, στο «Μεστάγια» οι «νυχτερίδες» της Βαλένθια κόλλησαν στο 1-1 με την Αθλέτικ Μπιλμπάο. Στο 44' ο Μοριέντες άνοιξε το σκορ, αλλά ο Λορέντε στο 90' έκανε το τελικό 1-1.