<

Weekend Action 19-11-06

Ποδόσφαιρο - Α' Εθνική...

Μαγική ανατροπή

Με πρωταγωνιστή το Ριβάλντο ο Ολυμπιακός γύρισε το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου και κέρδισε 3-2 τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης »

Όταν ένας παίκτης έχει γεννηθεί για να διακρίνεται και να πρωταγωνιστεί το αποδεικνύει ανά πάσα ευκαιρία στον αγωνιστικό χώρο. Αυτό απέδειξε το Σάββατο ο μάγος της «στρογγυλής θεάς» Βίτορ Μπόρμπα Φερέιρα Ριβάλντο, όταν κλήθηκε από τον πάγκο να ανατρέψει το εις βάρος 2-0 του Ολυμπιακού κόντρα στον Άρη. Ο «Ρίμπο» πέρασε στο 46' και με δύο προσωπικά γκολ έφερε το ματς στα ίσια, ενώ ο Καστίγιο, η δεύτερη αλλαγή του Σόλιντ διαμόρφωσε το τελικό Άρης - Ολυμπιακός 2-3.

Ρεσιτάλ Άρη

Στο πρώτο μέρος του αγώνα ο Άρης απέδειξε τις πολλές δυνατότητες που έχει και έριξε τον Ολυμπιακό στο «καναβάτσο». Πως; Μετά τις πολλές ευκαιρίες των «κιτρινόμαυρων» ο Κόκε στο 30' κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Μαραγκός εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Παλαθουέλο πήρε την κεφαλιά και ο Κόκε από κοντά νίκησε τον Νικοπολίδη, πραγματοποιώντας το 1-0.
Πριν καλά - καλά ο Ολυμπιακός αντιδράσει ο Ισπανός επιθετικός του Άρη «χτύπησε» ξανά. Στο 44' ο Χαβίτο σέντραρε στον Μαραγκό. Εκείνος με κεφαλιά σημάδεψε πάλι τον Κόκε, ο οποίος με πανομοιότυπο τρόπο έκανε πραγματικότητα το 2-0.

«Ρίμπο» - Καστίγιο - Ανατροπή

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού βλέποντας το ροτέισον εν όψει Βαλένθια να μην αποδίδει μετά την ανάπαυλα, επιστράτευσε τον Ριβάλντο. Ο σούπερ σταρ του Ολυμπιακού Ριβάλντο, πήρε την κατάσταση στα χέρια του και στο 62' με κεφαλιά μείωσε σε 2-1. Τρία λεπτά αργότερα ο Νέρι Καστίγιο μπήκε στη θέση του Καψή, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο «Ρίμπο» με φάουλ ισοφάρισε σε 2-2.
Στο 70' ο Καστίγιο μετά από ωραία επέλαση, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Χαλκιά. Στο 81' ο Καστίγιο έκανε πραγματικότητα την ολική ανατροπή. Με κοντινό σουτ δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει το Χαλκιά και να σημειώσει το τελικό 3-2 υπέρ του Ολυμπιακού.
Τέλος ο Άρης έχει κάθε λόγο να διαμαρτύρεται, καθώς ο Γρηγόρης Γεωργάτος σε δύο περιπτώσεις θα μπορούσε να είχε αντικρύσει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια.
Άρης (Γκιγιέρμο Όγιος): Χαλκιάς, Τούρτα, Γόγολος, Κουλουχέρης, Βανγκελί (85΄ Κυριάκος), Μαραγκός (73΄ Καράμπελας), Παλαθουέλο, Νεμπεγλέρας, Πάουλο Κόστα (77΄ Βελώνης), Χαβίτο, Κόκε.
Ολυμπιακός (Τροντ Σόλιντ): Νικοπολίδης, Σέζαρ, Καψής (65΄ Καστίγιο), Πάντος, Γεωργάτος (75΄ Ζεβλάκοφ), Νε, Τζόρτζεβιτς, Κωστούλας, Οκκάς, Παππάς (46΄ Ριβάλντο), Μπαμπαγκίντα.

«Πράσινη» καταιγίδα

Σαν καταιγίδα που σαρώνει τα πάντα στο πέρασμά της παρουσιάστηκε ο Παναθηναϊκός στο Περιστέρι, συντρίβοντας με 4-0 τον Ατρόμητο.
Μόλις στο 8' ο Αλέξανδρος Τζιόλης είδε την μπάλα να έρχεται στα πόδια και με ένα ασύλληπτο σουτ νίκησε τον Μιχαηλίδη και έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό. Ο νεαρός μέσος του «τριφυλλιού» δεν σταμάτησε εκεί και στο 71' με νέο σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 2-0. Από εκεί και πέρα ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και στο 78' με πλασέ «έγραψε» το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Μάντζιος στο 82', αφού πήρε το ριμπάουντ, μετά από σουτ του Βίκτορ που κατέληξε στο δοκάρι.
Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος): Μιχαηλίδης, Γελαδάρης, Κατεμής, Ιωάννου, Ρότσα (Άντερσον 74'), Σανόκο (Κουτσοσπύρος 62'), Xάλαρης, Λουτσιάνο, Μερίνο (Μαρίνος 84'), Κορακάκης, Λαζανάς.
Παναθηναϊκός (Βίκτορ Μουνιόθ): Έμπεντε, Γκούμας, Μόρις, Δάρλας, Βύντρα, Ρομέρο (Μάντζιος 78'), Μπόβιο, Τζιόλης (Μπίσκαν 85'), Βίκτορ, Σαλπιγγίδης, Παπαδόπουλος (Ίβανσιτς 74').

ΑΕΚ τεσσάρων αστέρων

Μετά το 5-0 κόντρα στη Λάρισα, η ΑΕΚ προσέθεσε στο ενεργητικό της άλλο ένα καλό παιχνίδι επικρατώντας με 4-1 απέναντι στην Κέρκυρα.
Η Κέρκυρα αιφνιδίασε τους «κιτρινόμαυρους» και άνοιξε το σκορ μόλις στο 2' με τέρμα που σημείωσε ο Γκουστάβο. Στο 23' η ΑΕΚ αντέδρασε και με γκολ του Ζούλιο Σέζαρ η «Ένωση» ισοφάρισε σε 1-1. Στο 29' ο Νίκος Λυμπερόπουλος από τα έντεκα βήματα, νίκησε τον Σιντιμπέ και «έγραψε» το 2-1, ενώ στο 41' ο Μαντούκα με νέο πέναλτι σημείωσε το 3-1. Το «κερασάκι στην τούρτα» για την ΑΕΚ έβαλε ο Λυμπερόπουλος, ο οποίος στο 48' έκλεισε το 4-1.
ΑΕΚ (Σέρα Φερέρ): Σορεντίνο, Πλιάτσικας (69' Ντελίμπασιτς), Δέλλας, Τσιρίλο, Τζιωρτζιόπουλος, Ζήκος, Έμερσον, Ζούλιο Σέζαρ (57' Τόζερ), Μαντούκα (57' Κονέ), Λυμπερόπουλος, Καμπάνταης.
Κέρκυρα (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Τόσκας, Φούφουλας, Βαρτζιώτης, Αναστασιάδης, Καγκιούζης, Γκουστάβο, Καραδήμος (46' Πελαγίας), Ντα Σίλβα (70' Κουτσουρές), Σκούφαλης, Ντακόλ (46' Ζαχαρόπουλος).

Στα άλλα παιχνίδια, ο ΠΑΟΚ στην «Τούμπα» έφτασε σε μια εύκολη νίκη με 3-0 κόντρα στον Ιωνικό. Στο 55' και το 73' ο Μίετσελ σημείωσε τα δύο γκολ του «δικέφαλου» του Βορρά, ενώ ο Ηλιάδης στις καθυστερήσεις σημείωσε το 3-0.
Την πρώτη του νίκη μετά από 11 αγωνιστικές πέτυχε ο Ηρακλής, στο ντεμπούτο του Γιόζεφ Μπουμπένκο στο πάγκο του «Γηραιού», επικρατώντας με 1-0 της Λάρισας στο «Αλκαζάρ». Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Φορτούζι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Στη Νέα Σμύρνη η Ξάνθη έδειξε ότι έχει ανακάμψει, κερδίζοντας με 2-0 τον Πανιώνιο. Στο 85' ο Μάνσο άνοιξε το σκορ για τους «Ακρίτες», ενώ στις καθυστερήσεις ο Φογκάσα με πλασέ διαμόρφωσε το 2-0.
Στο «Παγκρήτειο» ο ΟΦΗ με γκολ του Ντρούλιτς στο 83' νίκησε με 1-0 το Αιγάλεω, ενώ τέλος στην Καλαμαριά ο Απόλλωνας με τον Εργοτέλη έμειναν στο 0-0.

Αποτελέσματα: ΑΕΚ - Κέρκυρα 4-1, Άρης - Ολυμπιακός 2-3, ΟΦΗ - Αιγάλεω 1-0, Καλαμαριά - Εργοτέλης 0-0, Λάρισα - Ηρακλής 0-1, Πανιώνιος - Ξάνθη 0-2, ΠΑΟΚ - Ιωνικός 3-0, Ατρόμητος - Παναθηναϊκός 0-4.

Η βαθμολογία (σε 11 αγώνες): 1. Ολυμπιακός 27, 2. Παναθηναϊκός 25, 3. ΑΕΚ 24, 4. ΠΑΟΚ 21, 5. Αιγάλεω 16, 6. Κέρκυρα 15, 7. ΟΦΗ 14, 8. Λάρισα 13, 9. Ατρόμητος 13, 10.  Εργοτέλης 12, 11. Ξάνθη 12, 12. Πανιώνιος 11, 13. Άρης 10, 14. Καλαμαριά 10, 15. Ηρακλής 6, 16. Ιωνικός 6.

Μπάσκετ - Α1

Στο ρελαντί.

Άλλη μια νίκη για το πρωτάθλημα της Α1 κατάφερε να πάρει ο Παναθηναϊκός κερδίζοντας πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 92-81. Με τους Ντικούδη, Τσαρτσαρή, Γιαβτόκας και Μπατίστ να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατάφερε να φτάσει στη νίκη χωρίς ιδιαίτερο κόπο. Από την άλλη πλευρά Λεπόγιεβιτς και Ουίλιαμς τράβηξαν το «κουπί» για τη Λάρισα.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 23-15, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο με 43-33. Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε στο +15 (68-53), ενώ το τελικό σκορ ήταν 92-81.
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Σάκοτα 5, Γιαβτόκας 11, Μπετσίροβιτς 6 (1), Μπατίστ 10, Σισκάουσκας 5 (1), Χατζηβρέττας 4, Ντικούδης 18 (2), Τσαρτσαρής 13 (1), Ξανθόπουλος 5, Τομάσεβιτς 2.
ΑΕΛ (Χριστόπουλος): Λι, Λεπόγεβιτς 27 (4), Παπανικολόπουλος 7 (1), Παπαχρήστος, Τραϊανός 2, Ορφανός, Μπόλιτς 3, Παυλίδης 6(2), Γούλας, Ουίλιαμς 12, Τζόνσον, Τζιάκος 2.

Παραλίγο αυτοκτονία

Τα εύκολα. δύσκολα έκανε ο Ολυμπιακός στη Λάρισα, αλλά τελικά κατάφερε να επιβληθεί με 76-84 της Ολύμπιας. Οι «ερυθρόλευκοι» που μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 18-28, ενώ στο ημίχρονο η διαφορά πήγε στο +19 (37-56). Κάπου εκεί οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν την. κοιλιά τους και η Ολύμπια Λάρισας στην Τρίτη περίοδο μείωσε στο -5 (64-69). Τέλος η λήξη του αγώνα βρήκε νικητή τον Ολυμπιακό με 76-84.
Ολύμπια Λάρισας (Μπαρτζώκας): Κρστιτς 18 (3), Μπέλσερ 4 (1), Αριγκμπάμπου 2, Παπαβασιλείου, Κούρτοβιτς 1, Τσιάρας 7, Πρίντεζης 9 (1), Τζικάνοβιτς 18, Τριχόπουλος 2, Ουόλς 13 (2), Νεοφυτίδης 2.
Ολυμπιακός (Γκέρσον): Πεν 10, Παπαμακάριος 4, Ακερ 8 (2), Μουλαομέροβιτς 14 (3), Ζίζιτς 10, Μπουρούσης 4, Ντόμερκαντ 2, Χαρίσης 2, Μπάρλος, Βασιλόπουλος 17 (2), Στακ 4, Σχορτσιανίτης 9.

Παρέμεινε στην κορυφή ο Άρης

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α1 παρέμεινε ο Άρης, ο οποίος κέρδισε στη Θεσσαλονίκη με 73-68. Οι δύο αντίπαλοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο ισόπαλοι 12-12, αλλά ο Άρης στο ημίχρονο προηγήθηκε με ένα πόντο (31-30). Κάπου εκεί η δύναμη της έδρας μίλησε και η ομάδα του Αντρέα Ματσόν προηγήθηκε στο 30' με 54-43, για να φτάσει τελικά στη νίκη με 73-68.
Άρης (Ματσόν): Καστλ, Σιγάλας 2, Τσαλδάρης 2, Σεραπίνας 2, Σκέιλς 21 (4), Καλαϊτζής 2, Ηλιάδης 8, Γουϊλκινσον 19, Φλέτσερ 2, Μάσεϊ 9, Παντελιάδης 6
ΑΕΚ (Αλεξανδρής): Γκαγκαλούδης 10 (1), Σωτ. Νικολαϊδης 6 (1), Πρ.Νικολαϊδης 8 (2), Μάγλος, Μαγκουνής, Κόμματος 2, Βετούλας 17 (4), Παπανικολάου, Πέρκοβιτς 9 (1), Σκοτ 16

Αποτελέσματα: Απόλλων Πάτρας - Πανελλήνιος 75-91, Παναθηναϊκός - Λάρισα 92-81, Ολύμπια Λάρισας - Ολυμπιακός 76-84, Πανιώνιος - Ολυμπιάδα Πάτρας 77-70, Μαρούσι - ΠΑΟΚ 83-63, Μακεδονικός - Αιγάλεω 79-42, Άρης - ΑΕΚ 73-68.

Η βαθμολογία (σε 7 αγώνες): 1. Παναθηναϊκός 13, 2. Ολυμπιακός 13, 3. Άρης 13, 4. Πανιώνιος 12, 5. Πανελλήνιος 11, 6. ΑΕΚ 10, 7. ΠΑΟΚ 10, 8. Ολύμπια Λάρισας 10, 9. Αιγάλεω 10, 10. Ολυμπιάδα Πάτρας 9, 11. Απόλλων Πάτρας 9, 12. Μαρούσι 9, 13. Λάρισα 9, 14. Μακεδονικός 9.

Ποδόσφαιρο - Ευρώπη

Αγγλία

Ακάθεκτη η Γιουνάιτεντ

Στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ παρέμεινε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά τη νίκη με 2-1 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Στο 13΄ο Τζιλέσπι άνοιξε το σκορ για τη Σέφιλντ, αλλά ο Ρούνεϊ το 30' και το 75' έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.
Με νίκη συνέχισε και η Τσέλσι, ακολουθώντας από κοντά τους «κόκκινους» του Μάντσεστερ, εν όψει του ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής. Η ομάδα του Μουρίνιο επιβλήθηκε στο «Στάμφορντ Μπριτζ» της Γουέστ Χαμ με 1-0. Το γκολ σημείωσε στο 22΄ο Τζέρεμι.
Από εκεί και πέρα η Πόρτσμουθ ανέβηκε στην τρίτη θέση χάρη στη νίκη με 2-1 κόντρα στη Γουότφορντ. Οι φιλοξενούμενοι στο 32' άνοιξαν το σκορ με τον Ντεμέριτ, αλλά στο 44' ο Κανού και στο 89' ο Λούα - Λούα με πέναλτι διαμόρφωσαν το τελικό 2-1.
Τέλος, η Άρσεναλ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 κόντρα στη Νιουκάσλτ, ενώ η Λίβερπουλ έμεινε στο 0-0 απέναντι στη Μίντλεσμπρο.

Ιταλία

Μόνη πρώτη η Ίντερ

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει η Ίντερ μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Ρετζίνα. Το γκολ που έδωσε τη νίκη στους «νερατζούρι» σημείωσε στο 4' ο Ερνάν Κρέσπο.
Αντίθετα, στην δεύτερη θέση έπεσε το Παλέρμο, αφού έχασε από την Κάλιαρι με 1-0. Το γκολ πέτυχε στο 90' ο Πέπε.
Το σκορ της αγωνιστικής πέτυχε η Ρόμα, η οποία συνέτριψε με 7-0 στο «Ολίμπικο» την Κατάνια. Τα γκολ πέτυχαν οι Πανούτσι (12', 48'), Μαντσίνι (19'), Περότα (24', 40'), Μοντέλα (59') και Τότι (70'), ενώ η Κατάνια τελείωσε το παιχνίδι με εννέα πάικτες λόγω αποβολής των Μασκαρά (15') και Μπαϊόκο (89').
Η Μίλαν για άλλο ένα παιχνίδι δεν έπεισε με την απόδοσή της και μοιραία έφερε εκτόε έδρας 0-0 με την Έμπολι. Τέλος, η Λάτσιο κέρδισε εκτός έδρας με 4-1 τη Μεσίνα.

Ισπανία

Τεσσάρα η Μπάρτσα

Νικήτρια με 4-1 έφυγε από τη Μαγιόρκα η Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν 2-0 με τον Γκουντγιόνσεν (42', 58'), αλλά ο Βίκτορ μείωσε προσωρινά στο 70' σε 2-1. Στο 82' ο Βαρέλα αποβλήθηκε για τη Μαγιόρκα και ο Ινέστα στο 86', όπως και ο Εζκέρο στο 90' διαμόρφωσαν το τελικό 4-1.
Μια σπουδαία νίκη με 3-0 πήρε στην έδρα της η Σεβίλλη απέναντι στη Βαλένθια. Στο 17' ο Σίλβα αποβλήθηκε για της «νυχτερίδες», με αποτέλεσμα η πλάστιγγα να γύρει υπέρ των Σεβιλιάνων. Στο 19' ο Εσκουντί άνοιξε το σκορ, στο 55' ο Φαμπιάνο έκανε το 2-0 και ο Κανουτέ στο 71' διαμόρφωσε το τελικό 3-0.
Τέλος, στο «Μπερναμπέου» η Ρεάλ κέρδισε με 3-1 τη Σανταντέρ. Για τους «γκαλάκτικος» σκόραραν Ράμος, Ρέγιες και Ντιαρά, ενώ σε 3-1 μειώσε ο Γκαράι. Παράλληλα, ο Γκούτι στο 88' αποβλήθηκε και άφησε τη «Βασίλισσα» με δέκα παίκτες.

Γερμανία

Άρωμα. Ελλάδας

Η κόντρα μεταξύ της Μπόχουμ και της Φρανκφούτης έκλεψε τα βλέμματα στην Μπουντεσλίγκα, καθώς ο Φάνης Γκέκας βρέθηκε αντιμέτωπος με τους Γιάννη Αμανατίδη και Σωτήρη Κυργιάκο. Η Άιντραχτ άνοιξε το σκορ στο 1' με γκολ του Στράιτ και ο ίδιος παίκτης στο 5' έκανε το 2-0. Στο 28' ο Φάνης Γκέκας κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Βασόφσκι και ο Μισίμοβιτς μείωσε σε 1-2 από την άσπρη βούλα. Στο 33' ο Μάλτριτζ ισοφάρισε για την Μπόχουμ και στο 36' ο Μπούτσερ πραγματοποίησε το 3-2 υπέρ της Μπόχουμ. Εκεί οι Έλληνες πήραν το παιχνίδι πάνω τους. Ο Γκέκας στο 46' έκανε το 4-2, ενώ ο Αμανατίδης στο 56' μείωσε σε 4-3.
Στο Μόναχο, η Μπάγερν κέρδισε με 2-1 τη Στουτγάρδη. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 7' με τον Γκόμεζ. Η Μπάγερν απάντησε και στο 27' ισοφάρισε σε 1-1 με τον Μακάι, ενώ πήρε τελικά τη νίκη με γκολ του Πιζάρο στο 36ο λεπτό.
Τέλος, η Βέρντερ στραβοπάτησε στο Άαχεν και έφερε ισοπαλία 2-2 με την Αλεμάνια, ενώ η Σάλκε κέρδισε εκτός έδρας με 4-2 την Κότμπους.

Βόλεϊ

Τρίτωσε το κακό για την Εθνική

Νέα ήττα γνώρισε η Εθνική ομάδα βόλεϊ στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ιαπωνία, αυτή τη φορά με 3-0 από τη Γερμανία. Το ελληνικό αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν μπόρεσε να αντισταθεί στα «πάντσερ» και έχασε σε μιάμιση ώρα με 22-25, 26-28 και 21-25. Πλέον το έργο των διεθνών για πρόκριση στους «16» είναι πολύ δύσκολο, αφού από την τελευταία θέση του ομίλου δεν έχει πολλά περιθώρια για άλλες απώλειες. Στόχος είναι οι δύο νίκες στα ισάριθμα παιχνίδια που ακολοθούν κόντρα σε Κούβα και Βραζιλία.
Ελλάδα (Κώστας Χαριτωνίδης): Χριστοφιδέλης 7, Κουρνέτας, Ρουμελιώτης 11, Ανδρεάδης 8, Πανταλέων 10, Λάππας 10, Στεφάνου (λίμπερο), Προύσαλης 3, Σμαραγδής, Κράβαρικ 1.
Γερμανία (Στέλιαν Μοκουλέσκου): Ποπ 16, Τίσερ 3, Αντρέ 9, Χούμπνερ 10, Σοπς 12, Μπέργκμαν 9, Κρόγκερ (λίμπερο), Πάμπελ, Σίμπεκ, Κρομ.