Weekend action 27-11-06

Ποδόσφαιρο - Α' Εθνική

«Καλπάζει» ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν 4-0 τη Λάρισα στο Καραϊσκάκη

Μπορεί τα ευρωπαϊκά παιχνίδια του Ολυμπιακού να μην έχουν καλά αποτελέσματα, αλλά στην Ελλάδα οι «ερυθρόλευκοι» αποδεικνύουν ότι τα καταφέρνουν περίφημα. Η ομάδα του Τροντ Σόλιντ κατάφερε να κερδίσει με 4-0 τη Λάρισα, παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο.
Στο 14' ο Ριβάλντο βρέθηκε σε ένα ρόλο που γνωρίζει καλά, αυτό του δημιουργού. Ο «Ρίμπο» σέρβιρε τη μπάλα στον Μπαμπαγκίντα και εκείνος με πλασέ νίκησε τον Χρίστοπουλο και άνοιξε το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βραζιλιάνος άσος του Ολυμπιακού έστησε τη μπάλα έξω από την περιοχή της Λάρισας και με έξοχη εκτέλεση, άφησε άγαλμα τον Χριστόπουλο και πραγματοποίησε το 2-0. Στο 65' ο Μπόρχα με σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0. Το. κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Χάρης Παππάς στις καθυστερήσεις του αγώνα.
Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Σούπερ Λιγκ έχοντας 30 βαθμούς, δύο μπροστά από τον Παναθηναϊκό και τρεις από την ΑΕΚ.
Ολυμπιακός (Τροντ Σόλιντ): Νικοπολίδης, Ζεβλάκοφ, Γεωργάτος, Σέζαρ (73' Ουαντού), Κωστούλας, Στολτίδης (85' Καφές), Ριβάλντο, Τζόρτζεβιτς, Οκκάς (67' Παππάς), Μπόρχα, Μπαμπαγκίντα.
Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Χριστόπουλος, Νταμπίζας, Βάλλας (56' Μπαλής), Βενέτης, Κατσιαρός, Κλέιτον, Μπασιλά, Αλωνεύτης (65' Χατζηλιόντας), Γκίκας, Κυπαρίσσης (79' Ζιάγκας), Καλαντζής.

Νίκη ο ΠΑΟ, παράπονα η Καλαμαριά

Σε μια περιπετειώδη νίκη με 3-2 έφτασε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Καλαμαριά. Παρά τη νίκη η φάση του αγώνα έγινε στο τέλος, όταν ο Ουέλινγκτον πρόλαβε την έξοδο του Έμπεντε, με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού να τον ανατρέψει. Παρά την εμφανή παράβαση ο διαιτητής της αναμέτρησης Ζανετίδης έδωσε εντολή να συνεχιστεί το παιχνίδι.
Στο 3' ο Μπούσι αιφνιδίασε τους «πράσινους» και άνοιξε το σκορ για την Καλαμαριά. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και σε δύο λεπτά έφερε το ματς ανάποδα. Στο 42΄ο Σαλπιγγίδης ισοφάρισε, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Παπαδόπουλος σημείωσε το 2-1. Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» στο 81' έκανε το σκορ 3-1, αλλά στο 89' ο Καραλιόπουλος μείωσε σε 3-2. Η Καλαμαριά θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω στον αγώνα, αλλά όπως γράψαμε δεν κέρδισε το πέναλτι σε ανατροπή του Ουέλινγκτον από τον Έμπεντε.
Παναθηναϊκός (Βίκτορ Μουνιόθ): Εμπέντε, Βύντρα (65' Νίλσον), Γκούμας, Μόρις, Σέριτς, Ιβανσιτς (71' Θεοδωρίδης), Τζιόλης, Μπόβιο, Βίκτορ (84' Μάντζιος), Παπαδόπουλος, Σαλπιγγίδης
Απόλλων Καλαμαριάς (Μάκης Κατσαβάκης): Κόβατς, Γαλανόπουλος, Κόλτσης, Καραμανλής (46' Σαμουηλίδης), Σαρακατσάνος, Βέλα Τζούνιορ, Καραλιόπουλος, Χαλαουάνι (78' Γαϊδαρτζής), Κρασσάς (60' Πόπαρα), Μπούσι, Ουέλινγκτον

Πέρασε το εμπόδιο του Αιγάλεω η ΑΕΚ

Σε ένα παιχνίδι με τρία γκολ, τρία πέναλτι και δύο κόκκινες κάρτες, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1, απέναντι στο Αιγάλεω.
Στο 31' ο Λυμπερόπουλος κέρδισε πέναλτι από τον Ψωμά και ο Ζούλιο Σέζαρ άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Δύο λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Νικολόπουλου, το Αιγάλεω έφτασε στην ισοφάριση. Στο επόμενο λεπτό το Αιγάλεω κέρδισε πέναλτι για χτύπημα του Τσιρίλο στον Εντουσέι. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Ιταλός αμυντικός της ΑΕΚ να δει την κόκκινη κάρτα του διαιτητή και να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια. Την ποινή ανέλαβε να εκτελέσει ο Τσάτσος, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σορεντίνο. Το Αιγάλεω δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή και η ΑΕΚ με τον Ζούλιο Σέζαρ κέρδισε νέο πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Δέκα λεπτά αργότερα οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν με εννέα παίκτες, αφού ο Λεωνίδας Καπάνταης αποχώρησε και αυτός με κόκκινη κάρτα.
Αιγάλεω (Γιώργος Χατζάρας): Τζενάμο, Ψωμάς, Σίμανεκ, Παπουτσής, Ποπόφ, Σκοπελίτης, Τσάτσος (46' Αγρίτης), Όμο, Εντουσέι (58' Τσέζαρεκ), Κουμορτζί, Νικολόπουλος (75' Πετρόπουλος).
ΑΕΚ (Σέρα Φερέρ): Σορεντίνο, Μόρας, Τσιρίλο, Μαντούκα (30' Πλιάτσικας), Ζήκος, Έμερσον (23' Τόζερ), Γεωργέας, Λυμπερόπουλος, Δέλλας, Καμπάνταης, Ζούλιο Σέζαρ (82' Παπασταθόπουλος).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ο ΟΦΗ πέρασε νικηφόρα από τη Νίκαια, μετά το 2-0 κόντρα στον Ιωνικό. Στο 68' ο Ντα Κόστα με αυτογκόλ και στο 88' ο Σφακιανάκης με σουτ από το κέντρο του γηπέδου διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.
Στα «Πηγάδια», η Ξάνθη με γκολ του Τοροσίδη στις καθυστερήσεις επικράτησε 1-0 του ΠΑΟΚ. Στο «Καυταντζόγλειο» ο Ηρακλής με πέναλτι του Επαλέ στο 64' νίκησε 1-0 την Κέρκυρα. Σε ένα ματς που ο Πανιώνιος διαμαρτύρεται για δύο περιπτώσεις πέναλτι οι Νεοσμυρνιώτες έμειναν στο στείρο 0-0 κόντρα στον Ατρόμητο.
Τέλος με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα ο Άρης, αφού με γκολ του Πάουλο Κόστα στο 6' κέρδισε 1-0 τον Εργοτέλη στην Κρήτη.

Τα αποτελέσματα: Εργοτέλης - Άρης 0-1, Αιγάλεω - ΑΕΚ 1-2, Ιωνικός - ΟΦΗ 0-2, Ηρακλής - Κέρκυρα 1-0, Ξάνθη - ΠΑΟΚ 1-0, Πανιώνιος - Ατρόμητος 0-0, Παναθηναϊκός - Απόλλων Καλαμαριάς 3-2, Ολυμπιακός - Λάρισα 4-0.

Η βαθμολογία (σε 12 αγώνες): 1. Ολυμπιακός 30, 2. Παναθηναϊκός 28, 3. ΑΕΚ 27, 4. ΠΑΟΚ 21, 5. ΟΦΗ 17, 6. Αιγάλεω 16, 7. Ξάνθη 15, 8. Κέρκυρα 15, 9. Ατρόμητος 14, 10. Άρης 13, 11. Λάρισα 13, 12. Εργοτέλης 12, 13. Πανιώνιος 12, 14. Απόλλων Καλαμαριάς 10, 15. Ηρακλής 9, 16. Ιωνικός 6.

Μπάσκετ - Α1

Κορυφή για. δύο

Παναθηναϊκός και Άρης συνεχίζουν να μοιράζονται την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α1, μετά το τέλος και της όγδοης αγωνιστικής.
Οι «κιτρινόμαυροι» στο παιχνίδι της αγωνιστικής κατάφεραν να φύγουν από το άδειο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς κέρδισαν τον Ολυμπιακό με 70-76. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης κέρδιζε με 16-14, ενώ στο ημίχρονο συντήρησε το +2 με το ταμπλό να δείχνει 35-37. Όσο το παιχνίδι πήγαινε προς το τέλος γίνονταν και πιο ντέρμπι με τον Άρη να κρατά το προβάδισμα και να τελειώνει το τρίτο δεκάλεπτο με 53-54. Η λήξη βρήκε την ομάδα της Θεσσαλονίκης νικήτρια με 70-76.
Ολυμπιακός (Πίνι Γκέρσον): Πεν 22 (1), Παπαμακάριος 7 (2), Ακερ 18 (2), Ζίζιτς 6, Μπουρούσης, Ντόμερκαντ, Χαρίσης, Βασιλόπουλος 13 (1), Στακ 4, Μουλαομέροβιτς.
Άρης (Αντρέα Ματσόν): Καστλ 15 (1), Σιγάλας, Τσαλδάρης 11 (2), Σεραπίνας 6 (2), Σκέιλς 14 (4), Καλαϊτζής 5 (1), Γουίλκινσον 10, Μάσεϊ 15, Παντελιάδης.

«Σίφουνας» ο Παναθηναϊκός
Άλλη μια νίκη προσέθεσε στο ενεργητικό του ο Παναθηναϊκός, κερδίζοντας εκτός έδρας με 83-57 τον Πανελλήνιο. Με ηγέτη τον Τόνι Ντελκ οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 12-20, ενώ στο ημίχρονο η διαφορά πήγε στο +19 (25-44). Κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε και ο Παναθηναϊκός συντήρησε τη διαφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 43-63, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 57-83.
Πανέλληνιος (Γιώργος Καλαφατάκης): Νάτζφεϊ 5, Αργυρόπουλος 8 (1), Παππάς, Πελεκάνος 6, Σακελλαρίου, Πάτερσον 8 (1), Πέτρουλας, Γκολντγουάιρ 8 (2), Τσέρανιτς 7, Καραποστόλου 8 (2), Ιμπέζα 2, Παπαϊωακείμ 5
Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 4, Ντελκ 14 (1), Σάκοτα 5 (1), Μπετσίροβιτς 5 (1), Μπατίστ 7, Σισκάουσκας 5 (1), Χατζηβρέττας 6, Ντικούδης 7, Τσαρτσαρής 6 (1), Διαμαντίδης 10 (2), Γιαβτόκας 10, Τομάσεβιτς 4

Τα αποτελέσματα: Αιγάλεω - Ολύμπια Λάρισας 85-76, Απόλλων Πάτρας - Πανιώνιος 59-88, ΑΕΚ - Ολυμπιάδα Πάτρας 75-53, ΠΑΟΚ - Μακεδονικός 89-67, Πανελλήνιος - Παναθηναϊκός 57-83, Λάρισα - Μαρούσι 82-88, Ολυμπιακός - Άρης 70-76.

Η βαθμολογία (σε 8 αγώνες): 1. Παναθηναϊκός 15, 2. Άρης 15, 3. Ολυμπιακός 14, 4. Πανιώνιος 14, 5. ΠΑΟΚ 12, 6. Πανελλήνιος 12, 7. ΑΕΚ 12, 8. Αιγάλεω 12, 9. Ολύμπια Λάρισας 11, 10. Μαρούσι 11, 11. Απόλλων Πάτρας 10, 12. Ολυμπιάδα Πάτρας 10, 13. Λάρισα 10, 14. Μακεδονικός 10.

Ποδόσφαιρο - Ευρώπη

Γερμανία

Σκόραραν Γκέκας και Κυργίακος

To δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα βρήκε για άλλο ένα παιχνίδι ο Φάνης Γκέκας, αλλά αυτό δεν φάνηκε αρκετό για να μπορέσει η Μπόχουμ να πάρει τη νίκη. Η ομάδα του Έλληνα επιθετικού έχασε με 2-1 στο «Αρίνα» από τη Σάλκε. Στο 19' ο Μάρσιο και στο 27' ο Λόβενγκρατς δημιούργησαν το 2-0, ενώ ο Γκέκας στο μείωσε σε 2-1. Στο 66' ο Μπούτσερ αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για τη Μπόχουμ, αλλά το πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο αποβληθείς, χάθηκε από τον Κομπιασβίλι.
Από την άλλη το γκολ του Σωτήρη Κυργιάκου στο 38' έδωσε στην Άιντραχτ τον βαθμό της ισοπαλίας μετά το 1-1 κόντρα στην Ντόρτμουντ. Το γκολ για τους φιλοξενούμνους πέτυχε στο 79' ο Σμόλαρεκ.

Αγγλία

Ισόπαλες Γιουνάιτεντ και Τσέλσι

Το ισόπαλο 1-1 ήταν το τελικό σκορ στην αναμέτρηση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της Τσέλσι στο «Ολντ Τράφορντ». Οι «κόκκινοι διάβολοι» με γκολ του Σαχά στο 29' άνοιξαν το σκορ, αλλά στο 69' ο Καρβάλιο έφερε το ματς στα ίσια.
Στα άλλα παιχνίδι η Μπόλτον με ηγέτη τον Ανελκά, που πέτυχε δύο γκολ κέρδισε στο «Ρίμποκ» 3-1 την Άρσεναλ.
Τέλος η Λίβερπουλ με γκολ του Τζέραρντ κέρδισε στο «Άνφιλντ» 1-0 την Μάντσεστερ Σίτι.

Ιταλία

Πήρε το ντέρμπι η Ίντερ

Νικήτρια με 2-1 έφυγε από το Παλέρμο η Ίντερ. Οι «νερατζούρι» στο ντέρμπι της αγωνιστικής κέρδισαν το μέχρι πρότινος δεύτερο Παλέρμο, με γκολ του Ιμπραϊμοβιτς στο 7' και του Βιεϊρά στο 61'. Για τους γηπεδούχους ισοφάρισε στο 45' ο Αμάουρι.
Στην δεύτερη θέση της Σέριε Α πέρασε η Ρόμα, μετά τη νίκη με 4-2, που πέτυχε στη Γένοβα επί της Σαμπντόρια. Ο «καπιτάνο» των Ρωμαίων Φραντσέσκο Τότι άνοιξε το σκορ στο 13', αλλά στο επόμενο λεπτό ο Βόλπι ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Στο 33' ο Περότα, στο 44' ο Πανούτσι και στο 74' πάλι ο Τότι πραγματοποίησαν το 4-1, για να έρθει στο 90' ο Φλάκι και με πέναλτι να διαμορφώσει το τελικό 2-4.

Ισπανία

Έβγαλε το ραβδί του ο Ροναλντίνιο

Με τον Ροναλντίνιο σε μεγάλα κέφια η Μπαρτσελόνα διέσυρε 4-0 τη Βιγιαρεάλ και συνέχισε να οδηγεί την κούρσα της Πριμέρα Ντιβιζιόν. Στο 35' ο «Ρόνι» άνοιξε το σκορ με πέναλτι, ενώ από δική του μπαλιά στο 55' ο Γκουντγιόνσεν «έγραψε» το 2-0. Στο 70' ο Αντρές Ινιέστα ανέβασε το σκορ σε 3-0, ενώ με ένα γκολ απίστευτης έμπνευσης και εκτέλεσης ο Ροναλντίνιο στο 88' διαμόρφωσε το τελικό 4-0.
Στο «Μεστάγια» η Ρεάλ με γκολ του Ραούλ στο 52' κέρδισε τη Βαλένθια με 1-0. Τέλος η Σεβίλλη πέρασε από την έδρα της Μπιλμπάο με 3-1.