<

Weekend Action 10-4-06

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - Α' ΕΘΝΙΚΗ

Τούμπα-ρε το σεντόνι

Η ήττα της ΑΕΚ στην Τούμπα, σε συνδυασμό με την νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ατρομήτου, έφεραν τους «πράσινους» σε τροχιά Τσάμπιονς Λιγκ

Με πρωταγωνιστή τον Αιγύπτιο Σικαμπάλα ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 της ΑΕΚ στην Τούμπα, στέλνοντας τους γηπεδούχους στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.
Έτσι, ο Παναθηναϊκός που κέρδισε με 4-3 τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ, εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα των «κιτρινόμαυρων» και πέρασε στη δεύτερη θέση.
Στη Θεσσαλονίκη ο Σικαμπάλα στο 73' έβγαλε τη σέντρα και ο Αλεξόπουλος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ανοίγοντας το σκορ.
Έξι λεπτά αργότερα και πάλι ο Αιγύπτιος χαφ του ΠΑΟΚ σέρβιρε τη μπάλα στον Σαλπιγγίδη, ο οποίος έκανε το 2-0 για τον «δικέφαλο του Βορρά». Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ ήταν να μειώσει το σκορ στις καθυστερήσεις του αγώνα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κατσουράνη.

Ματσάρα με αγγλικό σκορ στο ΟΑΚΑ

Στο Ολυμπιακό Στάδιο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης, επικρατώντας του Ατρομήτου με 4-3 σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες.
Στο 3' ο Μερίνο άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Περιστερίου, ενώ ο Γκέκας στο 21' ισοφάρισε για τους «πράσινους». Η ομάδα του Αλμπέρτο Μαλεζάνι πέρασε μπροστά στο σκορ στο 23' με τέρμα που σημειώσε ο Τζιόλης, ενώ ο Χαραλαμπίδης πέντε λεπτά αργότερα ανέβασε το δείκτη στο 3-1. Στο 29' ο Τζιμπούρ μείωσε σε 3-2 για τον Ατρόμητο και ολόκλήρωσε το προσωπικό του σόου στο 73' ισοφαρίζοντας σε 3-3. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γκέκας στο 80' με έξοχο γυριστό σουτ.

Πρωτάθλημα με ... γκρίνια

Μπορεί ο Ολυμπιακός να κέρδισε με 5-1 το Αιγάλεω στο «Καραϊσκάκη» και να βρίσκεται ένα βαθμό μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος, αλλά οι γκρίνιες δεν λείπουν από το «λιμάνι».
Αιτία; Ο Νέρι Καστίγιο για ακόμα ένα παιχνίδι έδειξε την άσχημη πλευρά του χαρακτήρα του, διχάζοντας τους πρωταθλητές. Στις καθυστερήσεις του αγώνα και ενώ το σκορ ήταν 4-1, ο Σούρερ και ο Μπουλούτ περίμεναν να εκτελέσουν το φάουλ, έξω από την περιοχή του Αιγάλεω. Ο Ουρουγουανός επιθετικός των «ερυθρόλευκων» αιφνιδίασε τους συμπαίκτες του και εκτέλεσε το φάουλ «γράφωντας» το τελικό 5-1. Αυτή η ενέργεια εκνεύρισε τον Σούρερ, ο οποίος ζήτησε το λόγο από τον Καστίγιο με αποτέλεσμα οι ψυχραιμότεροι να χωρίσουν τους δύο παίκτες.

Στα αγωνιστικά, ο Καφές στο 5' άνοιξε τον χωρό των γκολ και ο Στολτίδης στο 49' έκανε το 2-0. Στο 51' ο Παπουτσής μείωσε σε 2-1 για το Αιγάλεω, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Τζόρτζεβιτς με κεφαλιά σημείωσε το 3-1. Το 4-1 έκανε ο Οκκάς στο 59', ενώ ο Καστίγιο στις καθυστερήσεις ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της ομάδας του Τροντ Σόλιντ.

Τα αποτελέσματα:
Ολυμπιακός - Αιγάλεω 5-1, ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 2-1, Παναθηναϊκός - Ατρόμητος 4-3, Ιωνικός - Ηρακλής 1-1, Ξάνθη - Πανιώνιος 1-0, Καλαμαριά - Καλλιθέα 0-0, Λεβαδειακός - Λάρισα 3-0, ΟΦΗ - Ακράτητος 2-2.

Η βαθμολογία (σε 27αγώνες):
1. Ολυμπιακός 69, 2. Παναθηναϊκός 61, 3. ΑΕΚ 60, 4. Ηρακλής 45, 5. Ξάνθη 43, 6. ΠΑΟΚ 43, 7. Ατρόμητος 36, 8. Λάρισα 35, 9. Αιγάλεω 32, 10. Καλαμαριά 32, 11. Ιωνικός 29, 12. Λεβαδειακός 28, 13. ΟΦΗ 25, 14. Πανιώνιος 23, 15. Ακράτητος 18, 16. Καλλιθέα 17.

Μπάσκετ - Α1

«Καθάρισε» ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 90-71 του Ολυμπιακού

Το ποιός είναι το αφεντικό στο μπάσκετ έδειξε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ. Οι πρωταθλητές Ελλάδας κατάφεραν να συντρίψουν για ένα ακόμη παιχνίδι τον Ολυμπιακό με 90-71 ανοίγοντας την ψαλίδα στους δύο βαθμούς με την ομάδα του Καζλάουσκας.

Ο Ολυμπιακός μέχρι το 25ο λεπτό της αναμέτρησης είχαν κάτω από τον έλεγχο τους το παιχνίδι και κατάφερναν να προηγούνται με μικρή διαφορά. Από εκείνο το σημειό το... θηρίο, που λέγεται Παναθηναϊκός ξύπησε και κατασπάραξε τον Ολυμπιακό. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 22 πόντους ήταν ο παίκτης που οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη, έχοντας για βοήθεια τους Αλβέρτη, Λάκοβιτς, Μπατίστ, Τσαρτσαρή και Τομάσεβιτς που πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων.
Για τον Ολυμπιακό Ζίζιτς, Έντνι και Μπάρλος έκαναν καλό παιχνίδι, αλλά δεν μπόρεσαν να οδηγήσουν την ομάδα τους στη νίκη.

Στο Γαλάτσι η ΑΕΚ κατάφερε να δείξει την δύναμή της και επιβλήθηκε του Αμαρουσίου με 80-77. Τσιάρας και Μπουρούσης πέτυχαν από 19 πόντους όντας οι καλύτεροι του «δικεφάλου». Για το Μαρούσι ο Μπλάκνεϊ πέτυχε 13 πόντους και ο Καράγκουτης 12.

Τέλος, η Ολύμπια Λάρισας κατάφερε να κάνει την έκπληξη της αγωνιστικής επικρατώντας του Άρη με 87-70 στην Θεσσαλονίκη.

Τα αποτελέσματα: Άρης - Ολύμπια Λ. 70-87, Πανιώνιος - Κολοσσός 74-72, Μακεδονικός - Πανελλήνιος 69-80, ΠΑΟΚ - Απόλλων Πάτρας 88-79, Λάρισα - Ηρακλής 83-85, ΑΕΚ - Μαρούσι 80-77, Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 90-71.

Η βαθμολογία (σε 22 αγώνες): 1. Παναθηναϊκός 42, 2. Ολυμπιακός 40, 3. Μαρούσι 38, 4. Πανελλήνιος 35, 5. Άρης 34, 6. ΠΑΟΚ 33, 7. ΑΕΚ 33, 8. Πανιώνιος 32, 9. Ολύμπια Λ. 31, 10. Απόλλων Π. 30, 11. Ηρακλής 29, 12. Λάρισα 29, 13. Μακεδονικός 29, 14. Κολοσσός 27.

Ποδόσφαιρο - Ευρώπη

Αγγλία

Σκόραρε ο Σαμαράς, έχασε η Σίτι

Άλλο ένα γκολ με την φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι πέτυχε ο Γιώργος Σαμαράς. Ο Έλληνας σέντερ φορ, στο παιχνίδι με την Τότεναμ, μείωσε στο 52' τα γκολ των Σταλτέρι (44') και Κάρικ (49'), αλλά η ομάδα του δεν κατάφερε να πάρει κάποιο βαθμό σε αυτό το παιχνίδι.
Στα άλλα παιχνίδια, η Τσέλσι και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνέχισαν με νίκες επί της Γουέστ Χαμ και της Άρσεναλ με 4-1 και 2-0 αντίστοιχα.

Για την Τσέλσι ο Ντρογκμπά στο 29' απάντησε στο γκολ του Κόλινς στο 10' και οι Κρέσπο (31'), Τέρι (54'), Γκαλάς (69'), ολοκλήρωσαν τη νίκη των «μπλε» του Ζοζέ Μουρίνιο.
Στο «Ολντ Τράφορντ» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να κερδίσει το ντέρμπι της αγωνιστικής απέναντι στην Άρσεναλ. Ο Ρούνεϊ στο 54' και ο Παρκ στο 78' πέτυχαν τα γκολ για τους «κόκκινους διάβολους».

Γερμανία

Ανώμαλη προσγείωση για Μπάγερν

Συντριπτική ήττα με 3-0 γνώρισε η Μπάγερν Μονάχου στη Βρέμη από τη Βέρντερ με 3-0. ο Σβαϊνστάιγκερ στο 33 με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 79' ο Γένσεν και στο 83' ο Μπορόφσκι ολοκλήρωσαν το διασυρμό των πρωτοπόρων.

Την ήττα των Βαυαρών εκμεταλλεύτηκε το Αμβούργο που κέρδισε με 2-0 την Γκλάντμπαχ. Το 1-0 σημείωσε ο Φαν ντερ Φάρτ στο 34' με πέναλτι και ο Τακαχάρα στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το 2-0. Έτσι, το Αμβούργο έβαλε... φωτιά στο ρετιρέ της Μπουντεσλίγκα, μειώνοντας την διαφορά στους τέσσερεις από τη Μπάγερν πέντε αγωνιστικές πριν από την αυλαία του πρωταθλήματος.

Ιταλία

Ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του Σκουντέτο έφτασε η Γιουβέντους. Η «Βέκια Σινιόρα» κατάφερε να περάσει χωρίς ήττα στο παιχνίδι με τη Φιορεντίνα, έληξε ισόπαλο με 1-1. Ο μόνιμος σκόρερ των «Βιόλα» Τόνι άνοιξε το σκορ για τη Φιορεντίνα και ο Ντελ Πιέρο ισοφάρισε για τη Γιουβέντους.

Από την άλλη η Μίλαν που κάνει την δική της προσπάθεια να μειώσει τη διαφορά κέρδισε με 4-1 την Κιέβο στο «Σαν Σίρο». Νέστα (28') και Κακά (62', 70' πεν., 90') ήταν οι σκόρερ των «ροσονέρι», ενώ ο Πελισιέ σημείωσε στο 13' το γκολ της Κιέβο.

Τέλος, μπορεί η Ίντερ να κέρδισε με 2-1 εκτός έδρας την Άσκολι χάρη στα γκολ των Κρουζ και Μιχαϊλοβιτς, όμως οι οπαδοί των «νερατζούρι» προπηλάκησαν τους παίκτες της ομάδας τους για τον αποκλεισμό, από το Τσάμπιονς Λιγκ.