<

Weekend Action 20-2-06

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - Α' ΕΘΝΙΚΗ

Φουλ για τίτλο

Το σημαντικότερο βήμα στο φετινό πρωτάθλημα για την κατάκτηση του τίτλου έκανε χτες ο Ολυμπιακός, που κέρδισε τον ΠΑΟΚ στην «Τούμπα» με 2-1, σε ένα ματς με πολλά παρατράγουδα.
Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τη διαφορά των εννέα βαθμών από την ΑΕΚ και δώδεκα από τον Παναθηναϊκό και πλέον μόνο με. αυτοκτονία μπορούν να χάσουν το πρωτάθλημα.

Στα αγωνιστικά, ο «δικέφαλος του Βορρά» ήταν αυτός που ευτύχισε να ανοίξει το σκορ. Στο 5' ο Σαλπιγγίδης έκλεψε την μπάλα από τον Μπουλούτ, σε μια φάση που θα μπορούσε να δοθεί επιθετικό φάουλ και έδωσε έτοιμο γκολ στον Σικαμπάλα που σκόραρε και πάλι κατά του Ολυμπιακού. Στο 32' οι νταμπλούχοι Ελλάδας έφεραν το παιχνίδι στα ίσια όταν μετά από παράλληλη σέντρα του Τζόρτζεβιτς, ο Οκκάς δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1. Τη νίκη στον Ολυμπιακό και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς έδωσε ο Κωνσταντίνου στο 77', ο οποίος σημείωσε το 2-1 αφού πέρασε δύο αμυντικούς του ΠΑΟΚ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο διαιτητής Μπριάκος σφύριξε τη λήξη του αγώνα οκτώ λεπτά πριν την ολοκλήρωσή του, αφού η βροχή αντικειμένων, τα επεισόδια και η φωτιά στις εξέδρες δεν έδιναν τα εχέγγυα για περαιτέρω μπάλα. Τέλος, οι Θεσσαλονικείς διαμαρτύρονται για τη διαιτησία και μετά το τέλος του αγώνα εξέδωσαν ανακοίνωση, κατά του «αυτουργού», όπως γράφουν Μπριάκου και της αστυνομίας.

Νίκη στο. 98'

Χρειάστηκε για να περάσουν 90 λεπτά αγώνα και 8 καθυστερήσεων για να καταφέρει η ΑΕΚ να κάμψει την αντίσταση του Ιωνικού. Ο «δικέφαλος της Αθήνας» πήρε τη νίκη με 2-1 χάρη στο γκολ του Κατσουράνη ανακουφίζοντας τους. καρδιακούς φέτος οπαδούς του και πλέον βλέπει μπροστά του το ντέρμπι της ερχόμενης αγωνιστικής με τον Παναθηναϊκό.

Το σκορ άνοιξε στο 21' όταν ο Βενγλίνσκι βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μπεκιάι και με σουτ άνοιξε το σκορ. Οι Νικαιώτες απάντησαν στο 40' με τον Περόνε να ισοφαρίζει με πλασέ για την ομάδα του. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 98' καθώς ο Κατσουράνης με σουτ νίκησε τον Αλβανό πορτιέρο του Ιωνικού και έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ.

«Καθάρισε» ο Παναθηναϊκός

Μια εύκολη νίκη κατάφερε να πάρει ο Παναθηναϊκός στα Άνω Λιόσια επικρατώντας του Ακράτητου με 2-0. Οι «πράσινοι» χωρίς να εντυπωσιάσουν με την απόδοση τους προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ με ένα καταπληκτικό γκολ του Παπαδόπουλου. Ο Έλληνας διεθνής πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα δέχτηκε στην περιοχή των γηπεδούχων την μπαλιά του Γκονζάλες και την αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο, αφού την έστειλε να αναπαυθεί στο βάθος της εστίας του Λυμπερόπουλου. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε με κεφαλιά ο Γκέκας στο 61'. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ακράτητος δημιούργησε κάποιες απειλές για την εστία του Γκαλίνοβιτς, αλλά ο Κροάτης γκολκίπερ κράτησε την εστία του ανέπαφη, ενώ στο 51' ο Γκονζάλες σημάδεψε το δοκάρι του Ακράτητου.

Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:
Ηρακλής - Ξάνθη 2-0, Καλλιθέα - Πανιώνιος 1-2, Λάρισα - ΟΦΗ 1-0, ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 1-2, Αιγάλεω - Καλαμαριά 0-0, Λεβαδειακός - Ατρόμητος 1-0, ΑΕΚ - Ιωνικός 2-1, Ακράτητος - Παναθηναϊκός 0-2.

ΜΠΑΣΚΕΤ

ALL STAR GAME

Έλληνες - Ξένοι σημειώσατε « X »

Ολοκληρώθηκε το 14 ο Ολ Σταρ Γκέιμ στη Νεάπολη με ένα μοναδικό ρεκόρ. Το καθιερωμένο παιχνίδι μεταξύ των Ελλήνων και των ξένων παικτών που αγωνίζονται στην Α1 έληξε για πρώτη φορά στην ιστορία ισόπαλο με 97-97.

Για την ελληνική ομάδα των Ομπράντοβιτς και Αλεξανδρή πέτυχαν 20 πόντους οι Σχορτσιανίτης και Παπανικολαόυ, ενώ για τους λεγεωνάριους των Καζλάουσκας και Πεδουλάκη ο Νταμίρ Μουλαομέροβιτς σκόραρε 17 πόντους. ΜVP της αναμέτρησης ανακηρύχθηκε ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης του Ολυμπιακού. Στους υπόλοιπους διαγωνισμούς ο Φώτης Βασιλόπουλος κέρδισε των διαγωνισμό τριπόντων, ο Μιχάλης Παραγυιός των αντίστοιχο των καρφωμάτων, ενώ πλακέτα απονεμήθηκε και στον Υπουργό Αθλητισμού Γιώργο Ορφανό.

Στο παιχνίδι των « rookies » οι Ελπίδες του Νότου κατάφεραν να κερδίσουν τις Ελπίδες του Βορρά με 80-79. ΜVP ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης του Ολυμπιακού, ενώ νικητής στα τρίποντα ήταν ο Ντούσαν Σάκοτα του Παναθηναϊκού.

ΔΙΕΘΝΗ

ΙΣΠΑΝΙΑ
Με τον Άγγελο Μπασινά να πιάνει αρκετά καλή απόδοση και να αγωνίζεται για ενενήντα λεπτά η Μαγιόρκα κατάφερε να κάνει την έκπληξη στο πρωτάθλημα της Πριμέρα Ντιβιζιόν και να κερδίσει στην έδρα της με 2-1 την Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Σέρτιο Ράμος στο 32' άνοιξε το σκορ για τους «γκαλάκτικος», αλλά στο 52' ο Πισκουλίτσι ισοφάρισε από την άσπρη βούλα για τη Μαγιόρκα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 80' ο Αράνγκο.

Από την άλλη η Μπαρτσελόνα κέρδισε εκτός έδρας με 2-0 τη Σαραγόσα. Στο 80' ο Ροναλντίνιο με πέναλντι άνοιξε το σκορ, ενώ ο Λάρσον δύο λεπτά αργότερα έκανε το 2-0. Η Σαραγόσα τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σελάδες στο 79'.

ΑΓΓΛΙΑ
Το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς κατάφερε να πάρει η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» ανύψωσαν στο ουρανό του Κάρντιφ το Κέρλινγκ Καπ, αφού πριν είχαν επικρατήσει εύκολα της Γουίγκαν με 4-0.

Στο 33' ο Ρούνεϊ άνοιξε το σκορ για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ενώ στο 55' ο Σαχά έκανε το 2-0. Το δείκτη του σκορ ανέβασε σε 3-0 ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ενώ τη μεγάλη νίκη ολοκλήρωσε και πάλι ο Γουέιν Ρούνεϊ.

Για την Πρέμιερ Λιγκ η Τσέλσι έφυγε νικήτρια σε ένα ακόμα παιχνίδι. Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο κέρδισε αυτή τη φορά την Πόρτσμουθ με 2-0 (65' Λαμπάρντ, 78' Ρομπέν). Στον αντίποδα η Άρσεναλ ηττήθηκε από την Μπλάκμπερν με 1-0 χάρη στο γκολ του Πάντερσεν στο 18' για την ομάδα των Ρόβερς.

ΙΤΑΛΙΑ
Αμετάβλητη παρέμεινε η κορυφή στην Ιταλία, αφού οι πρωτοπόροι συνέχισαν με νίκες. Η Γιουβέντους επικράτησε 3-1 της Λέτσε, η Ίντερ με το ίδιο σκορ της Ουντινέζε, η Μίλαν με 2-0 την Παλέρμο, ενώ η Φιορεντίνα με 4-2 εκτός έδρας της Πάρμα.

Στο τοπικό ντέρμπι της αγωνιστικής η Ρόμα κέρδισε σαν τυπικά φιλοξενούμενη την Λάτσιο με 2-0.