<

Weekend Action 6-3-06

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - Α' ΕΘΝΙΚΗ

«Πράσινο» το ντέρμπι

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ χάρη στο γκολ του Ιγκόρ Μπίσκαν.

Στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ της ερχόμενης περιόδου μπήκε για τα καλά ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» το βράδυ της Κυριακής επικράτησαν με 1-0 της ΑΕΚ στο Ολυμπιακό Στάδιο μπροστά σε 40.000 φιλάθλους και την έπιασαν στη δεύτερη θέση. Παρ' όλα αυτά ο «δικέφαλος» χάρη στο 3-0 του πρώτου αγώνα κράτησε την προνομιούχο θέση.
Το παιχνίδι άρχισε με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να ανοίξει το σκορ και να χάνει σωρεία ευκαιριών μέχρι το 15 ο λεπτό. Από την άλλη η ΑΕΚ, που φάνηκε να παίζει για την ισοπαλία, απείλησε στο 23' αλλά το σουτ του Βενγκλίνσκι κόντραρε πάνω στο Γιάννη Γκούμα.
Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 49' οι «κιτρινόμαυροι» με το Βενγκλίνσκι και πάλι, έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους να προηγηθούν, αφού ο Ουκρανός δεν κατάφερε να ολοκληρώσει με επιτυχία την κούρσα που έκανε από το κέντρο του γηπέδου.
Ο Παναθηναϊκός δύο λεπτά αργότερα κατάφερε να μετουσιώσει την κυριαρχία του σε γκολ. Ο Χαραλαμπίδης από τα δεξιά έβγαλε σέντρα ακριβείας, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Μπίσκαν και με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κόντης έριξε μέσα στην περιοχή τον Γκούμα και ο Κασναφέρης έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι.
Ο Φάνης Γκέκας ανέλαβε την εκτέλεση και ο Σορεντίνο κατάφερε να αποκρούσει κρατώντας την ΑΕΚ ζωντανή. Αυτό, ωστόσο, δεν το εκμεταλλεύτηκε ο Νίκος Λυμπερόπουλος ο οποίος έστειλε άουτ την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση στην τελευταία φάση του αγώνα.

Έφτασε τις 15 συνεχόμενες νίκες ο Ολυμπιακός

Την 15 η συνεχόμενη νίκη σημείωσε ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα της Α' Εθνικής. Θύμα των «ερυθρόλευκων» αυτή τη φορά ήταν ο ΟΦΗ τον οποίο και φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα, αποκτώντας παράλληλα διαφορά 12 βαθμών από τους ΑΕΚ και Παναθηναϊκό.
Στο 15' ο Μιχάλης Κωνσταντίνου με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους νταμπλούχους Ελλάδας για να έρθει επτά λεπτά αργότερα ο Τζόρτζεβιτς και να διπλασιάσει τα γκολ του Ολυμπιακού με πέναλτι, μετά από χέρι του Νουαφόρ.
Το 3-0 σημείωσε μετά από περίτεχνη ενέργεια ο Ριβάλντο στο 38', ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντάνι στο 74' πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ο ΠΑΟΚ παραχώρησε ισοπαλία στον Ιωνικό με 1-1, ενώ η Ξάνθη επικράτησε με 1-0 του Αιγάλεω στα Πηγάδια.

Τα αποτελέσματα: Ξάνθη - Αιγάλεω 1-0, Καλλιθέα - Λεβαδειακός 3-2, Καλαμαριά - Λάρισα 2-2, Πανιώνιος - Ακράτητος 2-4, Ατρόμητος - Ηρακλής 3-2, Ιωνικός - ΠΑΟΚ 1-1, Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 1-0, Ολυμπιακός - ΟΦΗ 4-0.

ΜΠΑΣΚΕΤ - Α1

Πέρασαν οι πρωτοπόροι

Με νίκες συνέχισαν για την Α1 του μπάσκετ Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός και Μαρούσι.
Ο Παναθηναϊκός μετά το στραπάτσο της Ευρώπης επέστρεψε στις νικες κερδίζοντας τον Άρη στο ΟΑΚΑ με 80-78 σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Καλύτερος παίκτης για τους «πράσινους» ήταν ο Σκεπάνοβιτς που πέτυχε 18 πόντους με τρία τρίποντα, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Τομάσεβιτς και Αλβέρτης. Από την άλλη ο Άρης με τους Στακ, Μπρούερ και Καστλ να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων δεν μπόρεσε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από την Αθήνα.
Ο ανεβασμένος Ολυμπιακός πέρασε και από την Κοζάνη συντρίβοντας με 99-72 τον Μακεδονικό. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν συνάντησαν την παραμικρή αντίσταση και έχοντας σε καλή μέρα τους Χατζή, Ζίζιτς και Σεϊμπούτις πήραν την εύκολη νίκη, παραμένοντας στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1.

Τέλος, το Μαρούσι αν και δυσκολεύτηκε πήρε τη νίκη στον πόντο 52-51 απέναντι σε ένα πολύ καλό Πανελλήνιο.
Τα αποτελέσματα: Μακεδονικός - Ολυμπιακός 99-72, Λάρισα - Ολύμπια 84-80, ΑΕΚ - Κολοσσός Ρόδου 78-63, ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 78-76, Παναθηναϊκός - Άρης 80-78, Μαρούσι - Πανελλήνιος 52-51, Ηρακλής - Απόλλων Πάτρών 70-59.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΕΥΡΩΠΗ

Αγγλία

Με οδηγό τον Σαμαρά

Με δύο γκολ του Γιώργου Σαμαρά η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 τη Σάντερλαντ στο Στάντιουμ οφ Μάντσεστερ. Ο Έλληνας άσος στο 9' και στο 10' έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού και της χάρισε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης.
Αστάματη για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν η Τσέλσι. Το «τρένο» του Ζοζέ Μουρίνιο πέρασε και από το Μπέρμιγχαμ επικρατώντας με 2-1 της Γουέστ Μπρομ. Ο Ντρογκμπά στο 51' άνοιξε το σκορ, ενώ ο Τζο Κόουλ στο 74' έκανε δύο τα τέρματα της Τσέλσι. Η Γουεστ Μπρομ κατάφερε να μειώσει στο 88' με γκολ του Κανού, ενώ στο 62' ο Ρομπέν αποβλήθηκε για την Τσέλσι και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.
Στα άλλα παιχνίδια η Άρσεναλ συνέτριψε με 4-0 τη Φούλαμ στο Γκράβεν Κότατζ, η Νιουκάστλ κέρδισε 3-1 την Μπόλτον στο Σεν Τζέιμς Παρκ, ενώ η Λίβερπουλ παάχωρησε ισοπαλία χωρίς γκολ στην Τσάρλτον.

Ιταλία

Με νίκες συνέχισαν οι πρωτοπόροι στο «μαραθώνιο» της Σέριε Α, αφού τόσο η Γιουβέντους, όσο και η Μίλαν επικράτησαν της Σαμπντόρια με 1-0 και της Έμπολι με 3-0 αντίστοιχα.
Στο ντέρμπι της αγωνιστικής Ρόμα και Ίντερ στο «Ολίμπικο» μοιράστηκαν βαθμούς και εντιπώσεις, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1.
Στα υπόλοιπα ματς ξεχώρισε η νίκη της Φιορεντίνα με 2-1 επί της Σιένα και η εκτός έδρας νίκη της Πάρμα κόντρα στη Μεσίνα με 1-0.

Ισπανία

Στην Ισπανία, η Μπαρτσελόνα με γκολ των Ροναλντίνιο, Λάρσον και Ετό κέρδισε με 3-2 την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια. Τα γκολ των ηττημένων πέτυχαν οι Χουάνμα και Ζόζε Αντράντε.
Από την άλλη η Ρέαλ κατάφερε να επικρατήσει στο ντέρμπι της Μαδρίτης απέναντι στην Ατλέτικο με 2-1. Ο Κασάνο στο 5' άνοιξε το σκορ και ο Κέζμαν στο 28' ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Το σκορ έκλεισε για τους «μερένχες» ο Ζούλιο Μπαπτίστα στο 40'.